Madagaskar

29. 2. 2016 12:33
Madagaskar je stát na stejnojmenném ostrově v Africe. Dnešní stát je demokratická republika s prezidentem v čele.
Foto: Aktuálně.cz

Základní charakteristika

Madagaskar je čtvrtý největší ostrov na světě. Samostatná nezávislá republika vznikla v tzv. Roce Afriky (1960) pod názvem Malgašská republika. K přejmenování na Madagaskarská republika došlo v roce 1975.

Historie

Základní údaje

Hlavní město: Antananarivo
Rozloha: 587 041 km²
Nejvyšší bod: Maromokotro (2876 m n. m.)
Časové pásmo: +3
Světadíl: Afrika
Počet obyvatel:  23 202 000 (2014)
Hustota zalidnění: 31 ob. / km²
Jazyk: malgaština, francouzština
Národnostní složení:
Náboženství: domorodé náboženství 52%, křesťané 41%, muslimové7%
Státní zřízení: republika
Vznik: 26. června 1960 (nezávislost na Francii)
Měna: Malgašský ariary (MGA)

První obyvatelé pocházeli z Indonésie, připluli na kánoích přes Indii a východní Afriku na počátku našeho letopočtu. Teprve po nich sem přišli lidé z vnitrozemí Afriky. Malgaši (dnešní obyvatelé) mají smíšený původ. Arabští obchodníci se objevili v letech 800 – 900 našeho letopočtu a v 11. století založili první sultanát.

Prvním Evropanem je podle záznamů portugalský kapitán Diogo Dias, který objevil ostrov 10. srpna 1500, když se v bouři odchýlil od původního kurzu při cestě do Indie. Objevenou zemi pojmenoval Ostrov svatého Vavřince. V 16. století přicházeli Francouzi, Britové, Holanďané, kteří se pokoušeli Madagaskar kolonizovat. Díky silnému odporu malgašských bojovníků se jim to nepodařilo. Evropským misionářům se ale povedlo spoustu lidí obrátit na křesťanskou víru.  Na konci 17. století ovládli východní pobřeží ostrova piráti a vytvořili si zde základnu pro přepadávání lodí.

Zajímavosti

  • Národní park Tsingy de Bemaraha je zapsaný na seznamu UNESCO a je známý pro své úžasné krasové útvary.
  • K nejoblíbenějším turistickým letoviskům patří díky svým úžasným plážím rezorty na ostrovech Nosy Be a Île Sainte-Marie.
  • Madagaskar populární arénou bigwallových horolezeckých výstupů. Do historie horolezectví se zde zapsali také naši horolezci.

Francouzi se v těchto místech pokoušeli v 18. století vybudovat vojenské základny, což se jim nepodařilo. Ve stejné době si kmen Salakava založil na západním pobřeží první království. Jejich protivníci z kmene Merina si v roce 1810 založili království na zbytku ostrova. Navázali styky s Angličany, kteří převedli jazyk do psané podoby. V  roce 1883 obsadili Madagaskar Francouzi a v roce 1885 se stal ostrov francouzskou kolonií až do roku 1960. Dne 26. června 1960 byla vyhlášena nezávislost.

Hospodářství

Madagaskar patří mezi nejchudší země světa. Na Madagaskaru je asi jenom 5 % úrodné půdy, která se dá obdělávat. Většina obyvatel se živí zemědělstvím. Sklízí se zde rýže, kukuřice, maniok, bavlna, lilek, sisal, kokosy, mango, banány, cukrová třtina, batáty, pepř, vanilka, ananasy, káva a hřebíček. Významný je lov ryb. Chovají se  prasata, ovce, kozy, drůbež a skot.
Na ostrově jsou malá naleziště nerostných surovin, těží se zde zlato, chrom, drahokamy a polodrahokamy, grafit, sůl a slída. Další surovinou, která se těží a vyváží, je dřevo. Výroba elektrické energie je nízká, silniční a železniční síť řídká.
V roce 2005 byly na ostrově objeveny velké zásoby ropy. Ropa by se mohla stát klíčovým prvkem v  ekonomickém rozvoji Madagaskaru, společně s hornictvím, těžbou drahokamů (na ostrově jsou naleziště safírů) a turistikou.

Obyvatelstvo a náboženství

Na Madagaskaru žije velmi rozmanité obyvatelstvo. V současné době je tu přes 20 národnostních skupin, např. etnikum Merina, jehož příslušníci se podobají Indonésanům a žijí v kopcovitých oblastech. Etnikum afrického původu Sakalava žijící na západním pobřeží ostrova a etnikum Antaimoro arabského původu obývající východní pobřeží. Nejsilnějším pojítkem mezi Malgaši (jak jsou nazýváni obyvatelé Madagaskaru) je společný jazyk malgaština. Pověry a tradice jsou upřednostňovány před zákony.

Politický systém

Stát Madagaskar je demokratická multipartijní republika s dvoukomorovým parlamentem, skládajícím se z Národního shromáždění a Senátu. Hlavou státu je prezident. Výkonnou moc má vláda s premiérem. Madagaskar se dělí na šest autonomních provincií (faritany):  Antananarivo, Antsiranana, Fianarantsoa, Mahajanga, Toamasina, Toliara.

Dovolená a cestování

Madagaskar láká dobrodruhy a cestovatele k safari na kajaku, cestám za kulturou, plážovým pobytům, rybaření, putováním za lemury, potápění, cestování mezi ostrovy. Na Madagaskaru se dá surfovat, potápět se, šnorchlovat, kite surfovat, jezdit na kajaku, na dhow, rybařit, pozorovat ptáky a v sezóně pozorovat velryby. 80% zvířat z Madagaskaru nežije nikde jinde na světě. Existuje asi 50 druhů lemurů, nejmenší je myší lemur a největší je Indri, asi poloviční velikost šimpanze.

Na ostrově roste 7 z 8 druhů baobabů světa a asi přes 1000 druhů orchidejí. Turistickým cílem je Alej baobabů u Morondava. Na Madagaskaru žije mnoho fascinujících kmenů s neobvyklou historií a kulturou. Nejzajímavější místa:  Andasibe speciální rezervace - deštný prales s největšími lemury Indri-Indri , Ansirabe, Fianarantsoa - zelená rýžová pole,  Ranomafana NP - deštný prales s lemury,  Ambalavao - víno, papír, Andringitra NP - skalnaté pohoří, alpská vegetace, krásná krajina, Isalo NP erodované pískovcové skály, kaňony, přírodní jezírka, zajímavá fauna a flóra, Ilakaka - vesnice safírů, hroby Mahafaly, Ifaty - pláž a korálové útesy, velryby od června do září, baobaby.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi Smíchovským nádražím a Florencí na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Lidé mají v daném úseku místo metra využít tramvaje, uvedl na webu dopravní podnik. Na místě jsou hasiči pražského dopravního podniku, kteří budou vyprošťovat sraženou osobu, policisté i záchranáři.

Metro jezdí na lince B bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Světová zdravotnická organizace kvůli novému koronaviru stav globální nouze nevyhlásila

Světová zdravotnická organizace (WHO) usoudila, že je ještě příliš brzy, aby kvůli šíření nového koronaviru v Číně vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. Oznámily to světové tiskové agentury. Koronavirem se nakazily stovky lidí a infekce si vyžádala přinejmenším 18 obětí. Rozhodnutí WHO následovalo poté, co se čínské úřady v snaze zarazit šíření nákazy rozhodly uzavřít tři města a zrušily hlavní oslavy lunárního Nového roku v hlavním městě.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus označil tato opatření za adekvátní. "Doufáme, že budou účinná a že potrvají krátce," řekl.

Zdravotnická agentura OSN oznámila své rozhodnutí poté, co nezávislí odborníci dva dny vyhodnocovali informace o šíření nového koronaviru.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil vládou nově dosazené soudce

Polský nejvyšší soud dnes dospěl k závěru, že soudci nominovaní novou Zemskou soudcovskou radou nemají rozhodovat soudní pře. I z dnešního neveřejného rozhodování, které podle médií trvalo sedm hodin, předsedkyně nejvyššího soudu vyloučila všechny soudce, které do této soudní instance nominovala soudcovská rada. Vysvětlila to zásadou, že soudce nesmí rozhodovat v případu, který se ho osobně týká.

Jde o další krok ve sporu s konzervativní vládou a vládnoucí stranou o nezávislost polské justice. Novou soudcovskou radu vytvořila parlamentní většina vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), a ne sami soudci, jak tomu bylo dříve.

Jednání nejvyšší soudu se pokusila na návrh šéfky dolní komory parlamentu Elžbiety Witekové (PiS) zablokovat předsedkyně ústavního soudu Julia Przylembská. Ale nejvyšší soud se odmítl podřídit tomuto příkazu. Na ústavní soud se mezitím podle televize TVN 24 obrátili i noví členové nejvyššího soudu, kteří byli z dnešního rozhodování vyloučeni.

Prezident Andrzej Duda, pocházející z PiS, před novináři prohlásil, že jmenování soudců je výlučnou pravomocí hlavy státu, nepodléhá žádné kontrole a že nejvyšší soud se touto věcí neměl zabývat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Praha ani v druhém výběrovém řízení ředitele magistrátu nevybrala

Komise nedoporučila žádného z přihlášených kandidátů. Magistrát o tom ve čtvrtek informoval v tiskové zprávě. Město vypíše nové výběrové řízení. Řízením úřadu, který zaměstnává zhruba 2300 úředníků, je nyní pověřena zástupkyně ředitele Zdena Javornická, a to od předloňského července, kdy minulá primátorka Adriana Krnáčová (ANO) odvolala tehdejší ředitelku Martinu Děvěrovou.

Podle informací serveru Seznam Zprávy do druhého kola konkurzu postoupili šéf magistrátního odboru legislativy Tomáš Havel, Marta Kopecká, Karel Bláha a Radka Říhová. Do výběrového řízení se přihlásila právě také bývalá primátorka Krnáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy