Madagaskar

29. 2. 2016 12:33
Madagaskar je stát na stejnojmenném ostrově v Africe. Dnešní stát je demokratická republika s prezidentem v čele.
Foto: Aktuálně.cz

Základní charakteristika

Madagaskar je čtvrtý největší ostrov na světě. Samostatná nezávislá republika vznikla v tzv. Roce Afriky (1960) pod názvem Malgašská republika. K přejmenování na Madagaskarská republika došlo v roce 1975.

Historie

Základní údaje

Hlavní město: Antananarivo
Rozloha: 587 041 km²
Nejvyšší bod: Maromokotro (2876 m n. m.)
Časové pásmo: +3
Světadíl: Afrika
Počet obyvatel:  23 202 000 (2014)
Hustota zalidnění: 31 ob. / km²
Jazyk: malgaština, francouzština
Národnostní složení:
Náboženství: domorodé náboženství 52%, křesťané 41%, muslimové7%
Státní zřízení: republika
Vznik: 26. června 1960 (nezávislost na Francii)
Měna: Malgašský ariary (MGA)

První obyvatelé pocházeli z Indonésie, připluli na kánoích přes Indii a východní Afriku na počátku našeho letopočtu. Teprve po nich sem přišli lidé z vnitrozemí Afriky. Malgaši (dnešní obyvatelé) mají smíšený původ. Arabští obchodníci se objevili v letech 800 – 900 našeho letopočtu a v 11. století založili první sultanát.

Prvním Evropanem je podle záznamů portugalský kapitán Diogo Dias, který objevil ostrov 10. srpna 1500, když se v bouři odchýlil od původního kurzu při cestě do Indie. Objevenou zemi pojmenoval Ostrov svatého Vavřince. V 16. století přicházeli Francouzi, Britové, Holanďané, kteří se pokoušeli Madagaskar kolonizovat. Díky silnému odporu malgašských bojovníků se jim to nepodařilo. Evropským misionářům se ale povedlo spoustu lidí obrátit na křesťanskou víru.  Na konci 17. století ovládli východní pobřeží ostrova piráti a vytvořili si zde základnu pro přepadávání lodí.

Zajímavosti

  • Národní park Tsingy de Bemaraha je zapsaný na seznamu UNESCO a je známý pro své úžasné krasové útvary.
  • K nejoblíbenějším turistickým letoviskům patří díky svým úžasným plážím rezorty na ostrovech Nosy Be a Île Sainte-Marie.
  • Madagaskar populární arénou bigwallových horolezeckých výstupů. Do historie horolezectví se zde zapsali také naši horolezci.

Francouzi se v těchto místech pokoušeli v 18. století vybudovat vojenské základny, což se jim nepodařilo. Ve stejné době si kmen Salakava založil na západním pobřeží první království. Jejich protivníci z kmene Merina si v roce 1810 založili království na zbytku ostrova. Navázali styky s Angličany, kteří převedli jazyk do psané podoby. V  roce 1883 obsadili Madagaskar Francouzi a v roce 1885 se stal ostrov francouzskou kolonií až do roku 1960. Dne 26. června 1960 byla vyhlášena nezávislost.

Hospodářství

Madagaskar patří mezi nejchudší země světa. Na Madagaskaru je asi jenom 5 % úrodné půdy, která se dá obdělávat. Většina obyvatel se živí zemědělstvím. Sklízí se zde rýže, kukuřice, maniok, bavlna, lilek, sisal, kokosy, mango, banány, cukrová třtina, batáty, pepř, vanilka, ananasy, káva a hřebíček. Významný je lov ryb. Chovají se  prasata, ovce, kozy, drůbež a skot.
Na ostrově jsou malá naleziště nerostných surovin, těží se zde zlato, chrom, drahokamy a polodrahokamy, grafit, sůl a slída. Další surovinou, která se těží a vyváží, je dřevo. Výroba elektrické energie je nízká, silniční a železniční síť řídká.
V roce 2005 byly na ostrově objeveny velké zásoby ropy. Ropa by se mohla stát klíčovým prvkem v  ekonomickém rozvoji Madagaskaru, společně s hornictvím, těžbou drahokamů (na ostrově jsou naleziště safírů) a turistikou.

Obyvatelstvo a náboženství

Na Madagaskaru žije velmi rozmanité obyvatelstvo. V současné době je tu přes 20 národnostních skupin, např. etnikum Merina, jehož příslušníci se podobají Indonésanům a žijí v kopcovitých oblastech. Etnikum afrického původu Sakalava žijící na západním pobřeží ostrova a etnikum Antaimoro arabského původu obývající východní pobřeží. Nejsilnějším pojítkem mezi Malgaši (jak jsou nazýváni obyvatelé Madagaskaru) je společný jazyk malgaština. Pověry a tradice jsou upřednostňovány před zákony.

Politický systém

Stát Madagaskar je demokratická multipartijní republika s dvoukomorovým parlamentem, skládajícím se z Národního shromáždění a Senátu. Hlavou státu je prezident. Výkonnou moc má vláda s premiérem. Madagaskar se dělí na šest autonomních provincií (faritany):  Antananarivo, Antsiranana, Fianarantsoa, Mahajanga, Toamasina, Toliara.

Dovolená a cestování

Madagaskar láká dobrodruhy a cestovatele k safari na kajaku, cestám za kulturou, plážovým pobytům, rybaření, putováním za lemury, potápění, cestování mezi ostrovy. Na Madagaskaru se dá surfovat, potápět se, šnorchlovat, kite surfovat, jezdit na kajaku, na dhow, rybařit, pozorovat ptáky a v sezóně pozorovat velryby. 80% zvířat z Madagaskaru nežije nikde jinde na světě. Existuje asi 50 druhů lemurů, nejmenší je myší lemur a největší je Indri, asi poloviční velikost šimpanze.

Na ostrově roste 7 z 8 druhů baobabů světa a asi přes 1000 druhů orchidejí. Turistickým cílem je Alej baobabů u Morondava. Na Madagaskaru žije mnoho fascinujících kmenů s neobvyklou historií a kulturou. Nejzajímavější místa:  Andasibe speciální rezervace - deštný prales s největšími lemury Indri-Indri , Ansirabe, Fianarantsoa - zelená rýžová pole,  Ranomafana NP - deštný prales s lemury,  Ambalavao - víno, papír, Andringitra NP - skalnaté pohoří, alpská vegetace, krásná krajina, Isalo NP erodované pískovcové skály, kaňony, přírodní jezírka, zajímavá fauna a flóra, Ilakaka - vesnice safírů, hroby Mahafaly, Ifaty - pláž a korálové útesy, velryby od června do září, baobaby.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 3 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy