Izrael

Aktualizováno 8. 5. 2020 5:00
Stát Izrael je jediný židovský stát na světě. Izrael samotný považuje za své hlavní město Jeruzalém, většina států uznává jako hlavní město Tel Aviv.
Vlajka Izraele
Vlajka Izraele | Foto: Reuters

Základní charakteristika

Politický a náboženský význam Izraele daleko přesahuje jeho zeměpisnou velikost a hospodářský potenciál. Izrael je parlamentní demokratická republika. Mezi zeměmi Blízkého východu je na prvním místě v ekonomických ukazatelích a v rozvoji lidských zdrojů. Na druhou stranu se jedná o konfliktní oblast, kde často probíhají vojenské operace a ozbrojené střety mezi různými hnutími a skupinami.  

Základní údaje

Hlavní město: Jeruzalém/Tel Aviv
Rozloha: 21 640 km²
Nejvyšší bod: Har Meron (1208 m n. m.)
Časové pásmo: +2
Světadíl: Asie
Počet obyvatel:  8 299 706 (2017)
Hustota zalidnění: 359 ob. / km²
Jazyk: hebrejština, arabština
Národnostní složení: 75,4 % Židé, 20,6 % Arabové, 4 % menšiny
Náboženství: judaismus, islám, křesťanství
Státní zřízení: republika
Vznik: 14. května 1948 (založen rozhodnutím OSN na území britského protektorátu)
Měna: Nový izraelský šekel

Historie

Území bylo trvale osídleno už v neolitu. Za nejstarší město je považováno Jericho (8 tis. př. n . l.). Pro Židy a křesťany je to Svatá země. Vedly tudy důležité obchodní stezky, proto se o území vedly boje a spadalo pod nadvládu asyrskou, babylonskou, perskou, řeckou, římskou, sasánovskou, byzantskou, islámskou. Židé byli vyhnáni (ale židovská populace tu nikdy úplně nezanikla) a vždy usilovali o návrat do země zaslíbené.

Ke vzniku samostatného židovského státu došlo po druhé světové válce rozdělením Palestiny na dva samostatné státy - židovský Izrael a arabskou Palestinu. Město Jeruzalém mělo zůstat pod mezinárodní zprávou OSN jako samostatné město, což se nenaplnilo. Dějiny novodobého Izraele jsou plné konfliktů, teroristických útoků a mírových dohod. V roce 1964 vznikla Organizace pro osvobození Palestiny, jejímž cílem je zničení Izraele. Trvalou bezpečnostní hrozbu představuje opakující se ostřelování ze strany palestinských radikálních skupin z Pásma Gazy.   

Hospodářství

Izrael patří mezi nejvíce ekonomicky rozvinuté země jihozápadní Asie. I když má omezené přírodní zdroje, stal se téměř soběstačným státem v oblasti potravin. Mezi nejvýznamnější a nejrozvinutější odvětví průmyslu patří průmysl letecký, komunikační, softwarový, elektronický, zbrojní, potravinářský, textilní, tabákový a chemický, dále zpracování diamantů, výroba dopravních prostředků, elektronika, papírenský a polygrafický průmysl, rafinace ropy a hutnictví železa. Hlavními obory jsou informatika, a komunikační technika, medicína, biotechnologie a nanotechnologie. Důležitý je i vzájemný obchod s Českou republikou. Od nás se do Izraele dováží automobily, měřicí přístroje, k nám se přiváží ovoce, chemické sloučeniny, optické přístroje atd.

Obyvatelstvo a náboženství

Izrael je židovský stát, Židé tvoří přes tři čtvrtiny (76 %) obyvatelstva. 68 % Židů se narodilo v Izraeli, 22 % přišlo z Evropy a Ameriky, 10 % jsou imigranti z Afriky a Asie. Dál žijí v Izraeli muslimové - 16,3 %, křesťané, Drúzové a jiní věřící. Židé, křesťané i muslimové považují Jeruzalém za centrum svého náboženství.
Úředními jazyky jsou hebrejština a arabština, většina Izraelců mluví také anglicky. 12 % obyvatel tvoří imigranti z bývalého Sovětského svazu, takže je slyšet i ruština.

Zajímavosti

  • Zákon o návratu zaručuje všem Židům, kteří mají židovské předky, i konvertitům právo na získání izraelského občanství.
  • Jeruzalém je díky Zdi nářků, Chrámové hoře, mešitě Al-Aksá a bazilice Svatého hrobu považován za svaté město Židů, muslimů a křesťanů.
  • Izrael je jedinou zemí na světě, v níž se život a události odvíjejí podle židovského kalendáře.
  • Nejstarší izraelskou univerzitou je Hebrejská univerzita v Jeruzalémě, k níž patří také Národní a univerzitní knihovna, disponující největší sbírkou knih s židovskou tematikou na světě.
  • Prvním izraelským kosmonautem se v roce 2003 stal Ilan Ramon, který sloužil jako palubní specialista při osudovém letu raketoplánu Columbia.

Politický systém

Stát Izrael je parlamentní zastupitelská demokratická republika. Hlavou státu je prezident, výkonnou moc má vláda v čele s premiérem. Parlament je jednokomorový se 120 poslanci. Izrael dosud nemá psanou ústavu, jeho politický systém je ukotven v jedenácti základních zákonech. Na ústavě se už od roku 2003 pracuje.
Izrael je administrativně rozdělen do šesti hlavních distriktů - Centrální distrikt, Haifský distrikt, Jeruzalémský distrikt, Severní distrikt, Jižní distrikt  a Telavivský distrikt. V zemi se dále nachází tři metropolitní oblasti, a to Tel Aviv, Haifa a Beerševa. Co do rozlohy i počtu obyvatel je největším izraelským městem Jeruzalém s 901 300 obyvateli a 126 km².

Dovolená a cestování

Většina turistů míří do Svaté země a hlavní náplní jejich cesty je putování po biblických a historických místech Izraele - Jeruzalém, Betlém, Seforis, Nazaret, hrad Belvoir, hora Blahoslavenství, hora Pokušení, Jericho, Caesarea Filipova, Caesarea Přímořská, Megido, Kafarnaum, Tiberias, Kána Galilejská, Tel Aviv, Hebron, Avdat, Jaffa, Safed, Gamla, biblická řeka Jordán. (Při vstupu do kostelů, synagog a mešit musí mít návštěvníci zahalená ramena a kolena).  Relaxaci nabízí pobyt u Mrtvého moře a plavba po Galilejském jezeře. Doporučená doba návštěvy je jaro a podzim, kdy jsou v Izraeli příjemné teploty.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy