Izrael

28. 3. 2013 10:14
Stát Izrael je jediný židovský stát na světě. Izrael samotný považuje za své hlavní město Jeruzalém, většina států uznává jako hlavní město Tel Aviv-J
Vlajka Izraele
Vlajka Izraele | Foto: Reuters

Základní charakteristika

Politický a náboženský význam Izraele daleko přesahuje jeho zeměpisnou velikost a hospodářský potenciál. Izrael je parlamentní demokratická republika. Mezi zeměmi Blízkého Východu je na prvním místě v ekonomických ukazatelích a v rozvoji lidských zdrojů. Na druhou stranu se jedná o konfliktní oblast, kde často probíhají vojenské operace a ozbrojené střety mezi různými hnutími a skupinami.  

Historie

Základní údaje

Hlavní město: Jeruzalém/Tel Aviv
Rozloha: 21 640 km²
Nejvyšší bod: Har Meron (1208 m. n. m.)
Časové pásmo: +2
Světadíl: Asie
Počet obyvatel:  8 146 300
Hustota zalidnění: 359 ob. / km²
Jazyk: hebrejština, arabština
Národnostní složení: 75,4 % Židé, 20,6 % Arabové, 4 % menšiny
Náboženství: judaismus, islám, křesťanství
Státní zřízení: republika
Vznik: 14. května 1948 (založen rozhodnutím OSN na území britského protektorátu)
Měna: Nový izraelský šekel

Území bylo trvale osídleno už v neolitu. Za nejstarší město je považováno Jericho (8 tis. př. n . l.). Pro Židy a křesťany je to Svatá země. Vedly tudy důležité obchodní stezky, proto se o území vedly boje a spadalo pod nadvládu asyrskou, babylonskou, perskou, řeckou, římskou, sasánovskou, byzantskou, islámskou. Židé byli vyhnáni (ale židovská populace tu nikdy úplně nezanikla) a vždy usilovali o návrat do země zaslíbené.

Ke vzniku samostatného židovského státu došlo po druhé světové válce rozdělením Palestiny na dva samostatné státy - židovský Izrael a arabskou Palestinu. Město Jeruzalém mělo zůstat pod mezinárodní zprávou OSN jako samostatné město, což se nenaplnilo. Dějiny novodobého Izraele jsou plné konfliktů, teroristických útoků a mírových dohod. V roce 1964 vznikla Organizace pro osvobození Palestiny, jejímž cílem je zničení Izraele. Trvalou bezpečnostní hrozbu představuje opakující se ostřelování ze strany palestinských radikálních skupin z Pásma Gazy.   

Hospodářství

Izrael patří mezi nejvíce ekonomicky rozvinuté země jihozápadní Asie. I když má omezené přírodní zdroje, stal se téměř soběstačným státem v oblasti potravin. Mezi nejvýznamnější a nejrozvinutější odvětví průmyslu patří průmysl letecký, komunikační, softwarový, elektronický, zbrojní, potravinářský, textilní, tabákový a chemický, dále zpracování diamantů, výroba dopravních prostředků, elektronika, papírenský a polygrafický průmysl, rafinace ropy a hutnictví železa. Hlavními obory jsou informatika, a komunikační technika, medicína, biotechnologie a nanotechnologie. Důležitý je i vzájemný obchod s Českou republikou. Od nás se do Izraele dováží automobily, měřicí přístroje, k nám se přiváží ovoce, chemické sloučeniny, optické přístroje atd.

Obyvatelstvo a náboženství

Izrael je židovský stát, Židé tvoří přes tři čtvrtiny (76 %) obyvatelstva. 68 % Židů se narodilo v Izraeli, 22 % přišlo z Evropy a Ameriky, 10 % jsou imigranti z Afriky a Asie. Dál žijí v Izraeli muslimové – 16,3 %, křesťané, Drúzové a jiní věřící. Židé, křesťané i muslimové považují Jeruzalém za centrum svého náboženství.
Úředními jazyky jsou hebrejština a arabština, většina Izraelců mluví také anglicky. 12% obyvatel tvoří imigranti z bývalého Sovětského svazu, takže je slyšet i ruština.

Politický systém

Zajímavosti

  • Zákon o návratu zaručuje všem Židům, kteří mají židovské předky, i konvertitům právo na získání izraelského občanství.
  • Jeruzalém je díky Zdi nářků, Chrámové hoře, mešitě Al-Aksá a bazilice Svatého hrobu považován za svaté město Židů, muslimů a křesťanů.
  • Izrael je jedinou zemí na světě, v níž se život a události odvíjejí podle židovského kalendáře.
  • Nejstarší izraelskou univerzitou je Hebrejská univerzita v Jeruzalémě, k níž patří také Národní a univerzitní knihovna, disponující největší sbírkou knih s židovskou tematikou na světě.
  • Prvním izraelským kosmonautem se v roce 2003 stal Ilan Ramon, který sloužil jako palubní specialista při osudovém letu raketoplánu Columbia.

Stát Izrael je parlamentní zastupitelská demokratická republika. Hlavou státu je prezident, výkonnou moc má vláda v čele s premiérem. Parlament je jednokomorový se 120 poslanci. Izrael dosud nemá psanou ústavu, jeho politický systém je ukotven v jedenácti základních zákonech. Na ústavě se už od roku 2003 pracuje.
Izrael je administrativně rozdělen do šesti hlavních distriktů – Centrální distrikt, Haifský distrikt,  Jeruzalémský distrikt, Severní distrikt, Jižní distrikt  a Telavivský distrikt. V zemi se dále nachází tři metropolitní oblasti, v nichž k roku 2012 žilo celkem 5 113 000 obyvatel, a to Tel Aviv (3 464 100 obyvatel), Haifa (1 073 900) a Beerševa (574 900). Co do rozlohy i počtu obyvatel je největším izraelským městem Jeruzalém s 815 300 obyvateli a 126 km².

Dovolená a cestování

Většina turistů míří do Svaté země a hlavní náplní jejich cesty je putování po biblických a historických místech Izraele - Jeruzalém, Betlém, Seforis, Nazaret, hrad Belvoir, hora Blahoslavenství, hora Pokušení, Jericho, Caesarea Filipova, Caesarea Přímořská, Megido, Kafarnaum, Tiberias, Kána Galilejská, Tel Aviv, Hebron, Avdat, Jaffa, Safed, Gamla, biblická řeka Jordán. (Při vstupu do kostelů, synagog a mešit musí mít návštěvníci zahalená ramena a kolena).  Relaxaci nabízí pobyt u Mrtvého moře a plavba po Galilejském jezeře. Doporučená doba návštěvy je jaro a podzim, kdy jsou v Izraeli příjemné teploty.

 

Právě se děje

před 57 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů. 

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace nicméně pacienty neohrožuje, protože ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy