Palestina

Izrael odmítá spolupracovat s Mezinárodním trestním soudem v Haagu na vyšetřování činů na palestinských územích

Izrael se chystá uvědomit Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu, že s ním nebude spolupracovat na vyšetřování možných válečných zločinů na palestinských územích. Podle agentury AFP a Reuters to oznámila kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

"Izrael se rozhodl, že nebude s ICC spolupracovat," uvedla premiérova kancelář. V jejím prohlášení také stojí, že "ICC nemá k zahájení vyšetřování pravomoci".

ICC chce prověřit události, které se staly od léta 2014. Předmětem vyšetřování mohou být činy Izraelců na okupovaném Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy, ale také palestinských radikálů útočících na Izrael. Na soud se se žádostí o vyšetřování obrátili Palestinci. Izrael tvrdí, že soud nemá právní působnost na palestinských územích, protože nejsou státem.

Soud o svém úmyslu zahájit oficiální vyšetřování izraelskou i palestinskou stranu informoval písemně 9. března a dal Izraeli i palestinské samosprávě měsíční lhůtu, v níž mohou požádat o odklad. Právě na toto upozornění hodlá nyní Izrael reagovat.

Zdroj: ČTK

Spojené státy obnoví ekonomickou i humanitární pomoc Palestincům

Spojené státy plánují obnovit, ekonomickou, rozvojovou a humanitární pomoc Palestincům. V prohlášení to dnes oznámil americký ministr zahraničí Antony Blinken. Na různé programy na pomoc Palestincům Spojené státy podle něj poskytnou 235 milionů dolarů (5,1 miliardy Kč). Děje se tak poté, co administrativa bývalého prezidenta Donalda Trumpa pomoc Palestincům zablokovala.

Spojené státy podle Blinkena poskytnou Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) 150 milionů dolarů na humanitární pomoc Palestincům, dále pak 75 milionů dolarů na ekonomickou a rozvojovou pomoc na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy a deset milionů dolarů na mírotvorné programy skrze americkou Agenturu pro mezinárodní rozvoj (USAID).

Palestinci krok USA uvítali. Ahmad abú Hulí z výkonné komise Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) řekl, že bude brzy hovořit s představitelem amerického ministerstva zahraničí, aby vyjádřil vděk za "velmi důležitou podporu".

Bílý dům už dříve rozhodl, že změní některé Trumpovy kroky vůči Palestincům. Kromě obnovy finanční pomoci to má být obnova činnosti amerického konzulátu v Jeruzalémě a zastoupení Organizace pro osvobození Palestiny ve Washingtonu.

Izraelsko-palestinské vztahy byly za Trumpova mandátu poznamenány jeho podporou výstavby židovských osad na Západním břehu Jordánu, přesunem velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma a také prosazením bilaterálních dohod mezi Izraelem a muslimskými státy jako Spojené arabské emiráty, Bahrajn, Súdán i Maroko. Palestinci to považují za maření jejich úsilí ustavit na Západním břehu Jordánu vlastní stát a také za porušení principu, jímž se dosud arabské státy řídily a který předpokládal možnost normalizace vztahů s Izraelem až po vzniku samostatné Palestiny. Trumpova administrativa kvůli neshodám seškrtala velkou část americké finanční pomoci Palestincům.

Zdroj: ČTK

USA obnovují pomoc Palestincům, poskytnou 15 milionů dolarů na charitu

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena obnovuje finanční pomoc Palestincům. Oznámila to americká velvyslankyně v OSN Linda Thomasová-Greenfieldová. Podle ní USA převedou 15 milionů dolarů (332 milionů korun) na ekonomický rozvoj a humanitární projekty. Administrativa minulé hlavy státu Donalda Trumpa pomoc Palestincům zablokovala.  

"Prezident Biden obnovuje americké programy na podporu ekonomického rozvoje a humanitární pomoci palestinskému národu. S radostí oznamujeme, že poskytneme nejchudším komunitám na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy 15 milionů dolarů," sdělila ve čtvrtek Thomasová-Greenfieldová.

Tyto peníze ale nebudou poukazovány přímo palestinské samosprávě, nýbrž soukromým charitativním organizacím. Thomasová-Greenfieldová sdělila, že chce touto částkou Agentura pro mezinárodní rozvoj (USAID) podpořit katolickou charitu, která pomáhá řešit na palestinských územích epidemii covidu-19, a přispět nejchudším rodinám. "Nadto peníze půjdou na potravinovou pomoc v komunitách, kde hrozí nedostatek jídla a situace se tam zhoršuje kvůli pandemii. Tato nezbytná pomoc přispívá plnění našich závazků vůči palestinskému národu. Pomůže těm, kteří to naléhavě potřebují, což přinese stabilitu nejen Palestincům, ale také Izraelcům. Je to v souladu s našimi zájmy a hodnotami a s naší snahou skoncovat s pandemií a nedostatkem potravin ve světě," dodala velvyslankyně.

Zdroj: ČTK

Palestinci odsoudili diplomatickou úřadovnu Česka v Jeruzalémě

Palestinská samospráva a Liga arabských států (LAS) v sobotu odsoudily otevření diplomatické úřadovny České republiky v Jeruzalémě a označily jej za porušení mezinárodního práva, napsala agentura Reuters. Česko otevřelo úřadovnu v Jeruzalémě k 1. březnu, ve čtvrtek se konala slavnostní ceremonie, které se zúčastnil premiér Andrej Babiš. Velvyslanectví ČR nadále sídlí podobně jako zastupitelské úřady většiny zemí světa v Tel Avivu.

Zdroj: ČTK

Mezinárodní trestní soud v Haagu může soudit možné válečné zločiny na palestinských územích

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu může soudit případné válečné zločiny spáchané na palestinských územích, rozhodl o tom jeho tříčlenný senát soudců. Podle deníku The Times of Israel se tak otevírá cesta k zahájení vyšetřování možných zločinů Izraelců a Palestinců kvůli činům v Pásmu Gazy a na okupovaném Západním břehu i východním Jeruzalémě. Izrael verdikt kritizoval, palestinská autonomie ho přivítala.

Palestinská autonomie, která o vyšetřování usiluje, se k ICC připojila v roce 2015, Izrael ale ICC neuznává a tvrdí, že pravomoc soudu se na palestinská území nevztahuje.

Zdroj: ČTK

Prezident Biden bude podporovat vzájemně dojednané dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu, řekl úřadující vyslanec USA při OSN

Zdroj: ČTK

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK

Palestinská autonomie oznámila, že obnoví spolupráci s Izraelem. Pomůže to i nemocným s covidem

Palestinská samospráva (PA) oznámila, že obnoví spolupráci s Izraelem přerušenou v květnu kvůli záměru izraelské vlády anektovat části Západního břehu Jordánu, který Izrael okupuje od války v roce 1967. Plán anexe izraelská vláda zatím neuskutečnila, pozastavila ho zřejmě v souvislosti s nedávným navázáním diplomatických vztahů se Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem. Některá izraelská média dávají oznámení PA i do souvislosti s chystanou změnou v Bílém domě.

"Ve světle mezinárodních kontaktů Mahmúda Abbáse a po získání písemného i ústního závazku, který jsme dostali od Izraelců, obnovíme vztahy tam, kde byly před 19. květnem 2020," napsal na twitteru podle izraelských médií Husajn Šajch, poradce předsedy PA Mahmúda Abbáse.

Izraelská a palestinská vláda spolupracují v několika oblastech od hospodaření s vodou po bezpečnost. Kvůli pozastavení spolupráce přišla palestinská samospráva mimo jiné o příjmy z daní a cel, které Izrael na pro samosprávu vybírá. Agentura AFP dnes uvedla, že obnovení spolupráce pomůže i v péči o pacienty s covidem-19, například při jejich převozu z palestinských území do izraelských nemocnic.

Hnutí Hamás, které ovládá Pásmo Gazy a které má dlouhodobé spory s Abbásovou vládou, označilo oznámení o obnovení spolupráce za "ránu do zad" snahám o palestinskou jednotu. Podle Hamásu se tím podkope "národní a strategický boj proti okupaci a anexi".

Zdroj: ČTK

V Jeruzalémě zastřelili muže, který napadl nožem policistu

Izraelští policisté dnes večer v Jeruzalémě zastřelili muže, který napadl nožem jednoho z jejich kolegů. Identita zabitého zatím není známa, informovala agentura AFP. Podle policie se muž pokoušel spáchat atentát.

Zdroj: ČTK

Izraelský policista zabil palestinského řidiče při údajném útoku

Palestinského řidiče zastřelil izraelský policista u kontrolního stanoviště na Západním břehu Jordánu. Podle policie se muž pokoušel najet na člena polovojenských pohraničních sil. Rodina zabitého ale tuto verzi zpochybňuje; muž se měl příští týden ženit a neměl důvod útočit na izraelské bezpečnostní síly, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Pokračovat