Honduras

1. 2. 2017 12:26
Honduraská republika je stát ve Střední Americe. Hlavním městem je Tegucigalpa.
Vlajka Hondurasu
Vlajka Hondurasu | Foto: Aktuálně.cz

Základní charakteristika

Honduras sousedí s Guatemalou na severozápadě, Salvadorem na jihozápadě a Nikaraguou na jihovýchodě. Jih země je omýván vodami Tichého oceánu, z druhé strany je obklopen Atlantickým oceánem.

Historie

Základní údaje

Hlavní město: Tegucigalpa
Rozloha: 112 090 km²
Nejvyšší bod: Cerro Las Minas ((2870 m n. m.)
Časové pásmo: - 6
Světadíl: Amerika
Počet obyvatel: 8, 7 mil.
Hustota zalidnění: 72 ob. / km²
Jazyk: španělština
Národnostní složení: 83 % míšenci, dále 9 % indiáni, 5 % černoši a 3 % běloši
Náboženství: římští katolíci 97 %
Státní zřízení: prezidentská republika
Vznik: 15. září 1821 (nezávislost na Španělsku)
Měna: honduraská lempira

V západní části Hondurasu nedaleko hranice s Guatemalou se nacházelo v předkolumbovské době město Copán, které bylo jedním z center mayské kultury. Město pocházelo z doby přelomu letopočtu, což dokládá staré osídlení oblasti a vysoký stupeň civilizace v oblasti. Pro západní civilizaci byla země objevena Kryštofem Kolumbem, který spatřil břehy Hondurasu v roce 1502 během jedné ze svých objevitelských cest. V březnu roku 1524 do Hondurasu dorazil první španělský konkvistador, Gil González Dávila. Založil zde město San Gil de Buena Vista a postupně pacifikoval indiány, bojoval proti ostatním Španělům, kteří ho ohrožovali v zabírání území v domnění, že najdou odtok jezera Nicaragua.

Po španělském objevení oblasti se země brzy stala součástí španělského impéria v Novém světě. Po zhruba tři století byl Honduras součástí hlavního guatemalského kapitanátu. Po španělské okupaci ze strany Francouzů, v Nicaragui, El Salvadoru a Guatemale (1811 - 1813) začaly první vzpoury za nezávislost centrální Ameriky. V Hondurasu Španělé opakovaně pokračovali v boji o moc a dusili independistická povstání. Až 24. února v roce 1821 Mexiko vyhlásilo úplnou nezávislost na Španělsku. Tato událost urychlila středoamerickou nezávislost, Honduras vyhlásil nezávislost na Španělsku 15. září 1821. O rok později byl vzniklý stát podroben Mexikem. Mezi lety 1823 a 1839 byl součástí Spojených středoamerických provincií. Během 19. století proběhlo několik dalších nepříliš úspěšných pokusů o vytvoření federace středoamerických států. Po získání nezávislosti se Honduras dostal pod vliv amerických společností jako United Fruit Company. V roce 1964 vyvrcholilo dlouhodobé napětí mezi Hondurasem a Salvadorem v několikadenní Fotbalové válce. V 80. letech do země uprchlo mnoho válečných uprchlíků ze Salvadoru a Niaragui. V roce 1998 zemi těžce postihl hurikán Mitch. V roce 2009 došlo k převratu, při kterém byl armádou svržen prezident Manuel Zelava.

Hospodářství

Honduras patří k chudším státům Latinské Ameriky.  Většinu honduraského exportu tvoří zemědělské produkty - káva, banány, palmový olej, mořské plody. Dalším významným vývozním artiklem jsou nepoužité poštovní známky, bankovky a jiné dokumenty, zlato a zemní plyn.

Obyvatelstvo a náboženství

Honduras je multietnickým státem a skládá se ze 4 hlavních multietnických skupin. Největší národnostní skupinu tvoří z 83 % míšenci, dále 9 % indiáni, 5 % černoši a 3 % běloši. Obyvatelstvo se skládá převážně z potomků Mayů a Aztéků a míšenců Španělů a těchto indiánských kmenů. Největší náboženskou skupinu tvoří z 85 % katolíci, dále 10 % protestanti, 5 % jiné.

Politický systém

Honduras je nezávislá republika prezidentského typu. Hlavou státu je prezident (současně předseda vlády) volený společně s viceprezidentem prostou většinou v přímých volbách na funkční období 4 let, bez možnosti znovuzvolení. Zákonodárnou moc vykonává jednokomorový Národní kongres (Congreso Nacional) se 128 poslanci volenými v přímých volbách na funkční období 4 let.

Dovolená a cestování

Zajímavosti

  • Jméno Honduras dané Španěly znamená ve španělštině hlubiny (hloubky). Aztékové jej ovšem nazývali v jazyce nahuatlu Zollan - Lugar de codornices - Místo křepelek a v dnešním nahuatlu se tento název stále používá.
  • Za vidění stojí karnevalové šílenství v Ceibě, které se koná každý třetí týden v květnu.
  • U Karibského moře žijí také Garifuni – potomci otroků přivezených z Afriky na ostrov Roatan, ze kterého utekli a usadili se v Hondurasu a dnešním Belize, dříve v Britském Hondurasu. Garifunky jsou nádherné ženy. Černé, pyšné, vkusně oblečené, ozdobené šperky a s krásně upravenými vlasy.

O Hondurasu panují zkreslené představy a kvůli neznalosti aktuální situace se mnoho turistů obává Honduras navštívit. Za posledních 20 let se politická a občanská situace stabilizovala. Honduras nabízí řadu turistických atrakcí. Má jedny z nejlepších archeologických lokalit v mayském světě. Copán je důkazem fascinující mayské civilizace, která zde vzkvétala více než třináct století. Pro ty, kteří hledají především přírodu, nabízí Honduras mnoho různých možností. Největší a nejzajímavější je bezesporu Rio Platano, biosférická rezervace UNESCO, která se nachází na karibském pobřeží, v těsné blízkosti hranice s Nikaraguou.

Kromě divokých zvířat jsou zde neprostupné lesy a původních obyvatele, kteří stále mluví vlastním jazykem. Další unikátní přírodní oblast je La Ceiba na pobřeží Karibiku. Centrální Honduras, kde se nachází Tegucigalpa, poskytuje přístup nejen do hlavního města, ale i do mnoha krásných koloniálních měst, jako je Santa Lucia, Valle de Angeles, Ojojona, Sabana Grande a Comayagua.  Ostrovy patřící Hondurasu jsou navštěvovány turisty zatím více než mayské památky. Bay Islands tvoří tři ostrovy, Utila, Roatán a Guanaja.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Babiš: Když Fiala neodvolá Rakušana kvůli Mlejnkovi, chce ANO hlasovat o nedůvěře

Pokud premiér Petr Fiala (ODS) neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli kontaktům nynějšího šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka s obviněným lobbistou Michalem Redlem, vyvolá opoziční hnutí ANO v Poslanecké sněmovně hlasování o nedůvěře vládě.

Napsal to předseda ANO Andrej Babiš v komentáři, který uveřejnila dnešní Mladá fronta DNES. ANO při vypuknutí kauzy údajné korupce v pražském dopravním podniku Dozimetr před letními prázdninami nechtěla hlasování o nedůvěře vládě iniciovat kvůli předsednictví Česka v Evropské unii, nyní je ale podle Babiše situace příliš vážná a vyžaduje rázné řešení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Epidemie covidu dál ustupuje, v pátek přibylo zhruba 2200 nových případů

Letní vlna epidemie covidu-19, která začala v Česku zpomalovat na konci července, dál slábne. Za pátek přibylo v zemi 2194 nových případů koronaviru, to je o 212 méně než před týdnem. Laboratoře odhalily uplynulý den 880 podezření na opakovanou nákazu, minulý pátek jich bylo o 89 víc. O dvě stovky se v mezitýdenním srovnání snížil počet hospitalizovaných s covidem, kterých je nyní 1025. Počet pacientů ve vážném stavu se výrazně nemění, před tímto víkendem jich bylo v nemocnicích 33.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Českém Švýcarsku byl v noci klid, drony objevily tři místa s vyšší teplotou

V národním parku České Švýcarsko byl v noci klid, drony objevily tři místa se zvýšenou teplotou v okolí Pravčické brány a Kozího hřbetu, uvedli v sobotu ráno hasiči.

V pátek hasiči požár po 20 dnech dohasili, nyní pokračuje fáze takzvané technologické pomoci, kterou koordinuje štáb Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje. V sobotu se začnou vracet domů obyvatelé evakuovaných částí Hřenska a osad Mezná a Mezní Louky. Pro turisty zůstává tato část národního parku zavřená.

Podle generálního ředitele hasičského záchranného sboru Vladimíra Vlčka budou dál požářiště monitorovat také drony s termokamerami. Vrtulníky, které se na boji s ohněm podílely, v pátek odletěly, ještě odpoledne ale nabíraly vodu z Labe a prolévaly půdu nad Hřenskem. Ohniska je podle Vlčka důležité hlídat a případně včas zasáhnout. Helikoptéry se tak mohou v případě potřeby do oblasti vrátit do 30 minut.

Další zprávy