Honduras

1. 2. 2017 12:26
Honduraská republika je stát ve Střední Americe. Hlavním městem je Tegucigalpa.
Vlajka Hondurasu
Vlajka Hondurasu | Foto: Aktuálně.cz

Základní charakteristika

Honduras sousedí s Guatemalou na severozápadě, Salvadorem na jihozápadě a Nikaraguou na jihovýchodě. Jih země je omýván vodami Tichého oceánu, z druhé strany je obklopen Atlantickým oceánem.

Historie

Základní údaje

Hlavní město: Tegucigalpa
Rozloha: 112 090 km²
Nejvyšší bod: Cerro Las Minas ((2870 m n. m.)
Časové pásmo: - 6
Světadíl: Amerika
Počet obyvatel: 8, 7 mil.
Hustota zalidnění: 72 ob. / km²
Jazyk: španělština
Národnostní složení: 83 % míšenci, dále 9 % indiáni, 5 % černoši a 3 % běloši
Náboženství: římští katolíci 97 %
Státní zřízení: prezidentská republika
Vznik: 15. září 1821 (nezávislost na Španělsku)
Měna: honduraská lempira

V západní části Hondurasu nedaleko hranice s Guatemalou se nacházelo v předkolumbovské době město Copán, které bylo jedním z center mayské kultury. Město pocházelo z doby přelomu letopočtu, což dokládá staré osídlení oblasti a vysoký stupeň civilizace v oblasti. Pro západní civilizaci byla země objevena Kryštofem Kolumbem, který spatřil břehy Hondurasu v roce 1502 během jedné ze svých objevitelských cest. V březnu roku 1524 do Hondurasu dorazil první španělský konkvistador, Gil González Dávila. Založil zde město San Gil de Buena Vista a postupně pacifikoval indiány, bojoval proti ostatním Španělům, kteří ho ohrožovali v zabírání území v domnění, že najdou odtok jezera Nicaragua.

Po španělském objevení oblasti se země brzy stala součástí španělského impéria v Novém světě. Po zhruba tři století byl Honduras součástí hlavního guatemalského kapitanátu. Po španělské okupaci ze strany Francouzů, v Nicaragui, El Salvadoru a Guatemale (1811 - 1813) začaly první vzpoury za nezávislost centrální Ameriky. V Hondurasu Španělé opakovaně pokračovali v boji o moc a dusili independistická povstání. Až 24. února v roce 1821 Mexiko vyhlásilo úplnou nezávislost na Španělsku. Tato událost urychlila středoamerickou nezávislost, Honduras vyhlásil nezávislost na Španělsku 15. září 1821. O rok později byl vzniklý stát podroben Mexikem. Mezi lety 1823 a 1839 byl součástí Spojených středoamerických provincií. Během 19. století proběhlo několik dalších nepříliš úspěšných pokusů o vytvoření federace středoamerických států. Po získání nezávislosti se Honduras dostal pod vliv amerických společností jako United Fruit Company. V roce 1964 vyvrcholilo dlouhodobé napětí mezi Hondurasem a Salvadorem v několikadenní Fotbalové válce. V 80. letech do země uprchlo mnoho válečných uprchlíků ze Salvadoru a Niaragui. V roce 1998 zemi těžce postihl hurikán Mitch. V roce 2009 došlo k převratu, při kterém byl armádou svržen prezident Manuel Zelava.

Hospodářství

Honduras patří k chudším státům Latinské Ameriky.  Většinu honduraského exportu tvoří zemědělské produkty - káva, banány, palmový olej, mořské plody. Dalším významným vývozním artiklem jsou nepoužité poštovní známky, bankovky a jiné dokumenty, zlato a zemní plyn.

Obyvatelstvo a náboženství

Honduras je multietnickým státem a skládá se ze 4 hlavních multietnických skupin. Největší národnostní skupinu tvoří z 83 % míšenci, dále 9 % indiáni, 5 % černoši a 3 % běloši. Obyvatelstvo se skládá převážně z potomků Mayů a Aztéků a míšenců Španělů a těchto indiánských kmenů. Největší náboženskou skupinu tvoří z 85 % katolíci, dále 10 % protestanti, 5 % jiné.

Politický systém

Honduras je nezávislá republika prezidentského typu. Hlavou státu je prezident (současně předseda vlády) volený společně s viceprezidentem prostou většinou v přímých volbách na funkční období 4 let, bez možnosti znovuzvolení. Zákonodárnou moc vykonává jednokomorový Národní kongres (Congreso Nacional) se 128 poslanci volenými v přímých volbách na funkční období 4 let.

Dovolená a cestování

Zajímavosti

  • Jméno Honduras dané Španěly znamená ve španělštině hlubiny (hloubky). Aztékové jej ovšem nazývali v jazyce nahuatlu Zollan - Lugar de codornices - Místo křepelek a v dnešním nahuatlu se tento název stále používá.
  • Za vidění stojí karnevalové šílenství v Ceibě, které se koná každý třetí týden v květnu.
  • U Karibského moře žijí také Garifuni – potomci otroků přivezených z Afriky na ostrov Roatan, ze kterého utekli a usadili se v Hondurasu a dnešním Belize, dříve v Britském Hondurasu. Garifunky jsou nádherné ženy. Černé, pyšné, vkusně oblečené, ozdobené šperky a s krásně upravenými vlasy.

O Hondurasu panují zkreslené představy a kvůli neznalosti aktuální situace se mnoho turistů obává Honduras navštívit. Za posledních 20 let se politická a občanská situace stabilizovala. Honduras nabízí řadu turistických atrakcí. Má jedny z nejlepších archeologických lokalit v mayském světě. Copán je důkazem fascinující mayské civilizace, která zde vzkvétala více než třináct století. Pro ty, kteří hledají především přírodu, nabízí Honduras mnoho různých možností. Největší a nejzajímavější je bezesporu Rio Platano, biosférická rezervace UNESCO, která se nachází na karibském pobřeží, v těsné blízkosti hranice s Nikaraguou.

Kromě divokých zvířat jsou zde neprostupné lesy a původních obyvatele, kteří stále mluví vlastním jazykem. Další unikátní přírodní oblast je La Ceiba na pobřeží Karibiku. Centrální Honduras, kde se nachází Tegucigalpa, poskytuje přístup nejen do hlavního města, ale i do mnoha krásných koloniálních měst, jako je Santa Lucia, Valle de Angeles, Ojojona, Sabana Grande a Comayagua.  Ostrovy patřící Hondurasu jsou navštěvovány turisty zatím více než mayské památky. Bay Islands tvoří tři ostrovy, Utila, Roatán a Guanaja.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Kreml uvítal Bidenův návrh prodloužit smlouvu o omezení jaderných zbraní o pět let

Kreml uvítal čtvrteční vyjádření Bílého domu, že nový americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o omezení strategických jaderných zbraní, zvané Nový START. Smlouva podepsaná v roce 2010 v Praze omezuje počet jaderných hlavic rozmístěných na nosičích na nejvýše 1550 na každé straně, ale její platnost vyprší 5. února, připomněla agentura AP.

"Můžeme jedině uvítat politickou vůli prodloužit tento dokument," řekl v pátek novinářům mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov podle agentury AFP. Nicméně dodal, že "vše záleží na detailech tohoto návrhu" a na tyto podrobnosti Moskva čeká.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, v úterý informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá. O prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy