Honduras

1. 2. 2017 12:26
Honduraská republika je stát ve Střední Americe. Hlavním městem je Tegucigalpa.
Vlajka Hondurasu
Vlajka Hondurasu | Foto: Aktuálně.cz

Základní charakteristika

Honduras sousedí s Guatemalou na severozápadě, Salvadorem na jihozápadě a Nikaraguou na jihovýchodě. Jih země je omýván vodami Tichého oceánu, z druhé strany je obklopen Atlantickým oceánem.

Historie

Základní údaje

Hlavní město: Tegucigalpa
Rozloha: 112 090 km²
Nejvyšší bod: Cerro Las Minas ((2870 m n. m.)
Časové pásmo: - 6
Světadíl: Amerika
Počet obyvatel: 8, 7 mil.
Hustota zalidnění: 72 ob. / km²
Jazyk: španělština
Národnostní složení: 83 % míšenci, dále 9 % indiáni, 5 % černoši a 3 % běloši
Náboženství: římští katolíci 97 %
Státní zřízení: prezidentská republika
Vznik: 15. září 1821 (nezávislost na Španělsku)
Měna: honduraská lempira

V západní části Hondurasu nedaleko hranice s Guatemalou se nacházelo v předkolumbovské době město Copán, které bylo jedním z center mayské kultury. Město pocházelo z doby přelomu letopočtu, což dokládá staré osídlení oblasti a vysoký stupeň civilizace v oblasti. Pro západní civilizaci byla země objevena Kryštofem Kolumbem, který spatřil břehy Hondurasu v roce 1502 během jedné ze svých objevitelských cest. V březnu roku 1524 do Hondurasu dorazil první španělský konkvistador, Gil González Dávila. Založil zde město San Gil de Buena Vista a postupně pacifikoval indiány, bojoval proti ostatním Španělům, kteří ho ohrožovali v zabírání území v domnění, že najdou odtok jezera Nicaragua.

Po španělském objevení oblasti se země brzy stala součástí španělského impéria v Novém světě. Po zhruba tři století byl Honduras součástí hlavního guatemalského kapitanátu. Po španělské okupaci ze strany Francouzů, v Nicaragui, El Salvadoru a Guatemale (1811 - 1813) začaly první vzpoury za nezávislost centrální Ameriky. V Hondurasu Španělé opakovaně pokračovali v boji o moc a dusili independistická povstání. Až 24. února v roce 1821 Mexiko vyhlásilo úplnou nezávislost na Španělsku. Tato událost urychlila středoamerickou nezávislost, Honduras vyhlásil nezávislost na Španělsku 15. září 1821. O rok později byl vzniklý stát podroben Mexikem. Mezi lety 1823 a 1839 byl součástí Spojených středoamerických provincií. Během 19. století proběhlo několik dalších nepříliš úspěšných pokusů o vytvoření federace středoamerických států. Po získání nezávislosti se Honduras dostal pod vliv amerických společností jako United Fruit Company. V roce 1964 vyvrcholilo dlouhodobé napětí mezi Hondurasem a Salvadorem v několikadenní Fotbalové válce. V 80. letech do země uprchlo mnoho válečných uprchlíků ze Salvadoru a Niaragui. V roce 1998 zemi těžce postihl hurikán Mitch. V roce 2009 došlo k převratu, při kterém byl armádou svržen prezident Manuel Zelava.

Hospodářství

Honduras patří k chudším státům Latinské Ameriky.  Většinu honduraského exportu tvoří zemědělské produkty - káva, banány, palmový olej, mořské plody. Dalším významným vývozním artiklem jsou nepoužité poštovní známky, bankovky a jiné dokumenty, zlato a zemní plyn.

Obyvatelstvo a náboženství

Honduras je multietnickým státem a skládá se ze 4 hlavních multietnických skupin. Největší národnostní skupinu tvoří z 83 % míšenci, dále 9 % indiáni, 5 % černoši a 3 % běloši. Obyvatelstvo se skládá převážně z potomků Mayů a Aztéků a míšenců Španělů a těchto indiánských kmenů. Největší náboženskou skupinu tvoří z 85 % katolíci, dále 10 % protestanti, 5 % jiné.

Politický systém

Honduras je nezávislá republika prezidentského typu. Hlavou státu je prezident (současně předseda vlády) volený společně s viceprezidentem prostou většinou v přímých volbách na funkční období 4 let, bez možnosti znovuzvolení. Zákonodárnou moc vykonává jednokomorový Národní kongres (Congreso Nacional) se 128 poslanci volenými v přímých volbách na funkční období 4 let.

Dovolená a cestování

Zajímavosti

  • Jméno Honduras dané Španěly znamená ve španělštině hlubiny (hloubky). Aztékové jej ovšem nazývali v jazyce nahuatlu Zollan - Lugar de codornices - Místo křepelek a v dnešním nahuatlu se tento název stále používá.
  • Za vidění stojí karnevalové šílenství v Ceibě, které se koná každý třetí týden v květnu.
  • U Karibského moře žijí také Garifuni – potomci otroků přivezených z Afriky na ostrov Roatan, ze kterého utekli a usadili se v Hondurasu a dnešním Belize, dříve v Britském Hondurasu. Garifunky jsou nádherné ženy. Černé, pyšné, vkusně oblečené, ozdobené šperky a s krásně upravenými vlasy.

O Hondurasu panují zkreslené představy a kvůli neznalosti aktuální situace se mnoho turistů obává Honduras navštívit. Za posledních 20 let se politická a občanská situace stabilizovala. Honduras nabízí řadu turistických atrakcí. Má jedny z nejlepších archeologických lokalit v mayském světě. Copán je důkazem fascinující mayské civilizace, která zde vzkvétala více než třináct století. Pro ty, kteří hledají především přírodu, nabízí Honduras mnoho různých možností. Největší a nejzajímavější je bezesporu Rio Platano, biosférická rezervace UNESCO, která se nachází na karibském pobřeží, v těsné blízkosti hranice s Nikaraguou.

Kromě divokých zvířat jsou zde neprostupné lesy a původních obyvatele, kteří stále mluví vlastním jazykem. Další unikátní přírodní oblast je La Ceiba na pobřeží Karibiku. Centrální Honduras, kde se nachází Tegucigalpa, poskytuje přístup nejen do hlavního města, ale i do mnoha krásných koloniálních měst, jako je Santa Lucia, Valle de Angeles, Ojojona, Sabana Grande a Comayagua.  Ostrovy patřící Hondurasu jsou navštěvovány turisty zatím více než mayské památky. Bay Islands tvoří tři ostrovy, Utila, Roatán a Guanaja.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Ministři mají interpelace "na salámu", stěžuje si opozice. Vondráček se na ně kvůli docházce obrátí

Předseda sněmovny Radek Vondráček z vládního hnutí ANO se chce obrátit na vládu a jednat s ní o docházce ministrů na sněmovní interpelace. Řekl to při čtvrtečních interpelacích v reakci na stížnosti předsedkyně opoziční TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. Adamové vadili chybějící ministři a prohlásila, že většina vlády má sněmovnu "na salámu".

"Chtěla bych vás tedy požádat pane předsedo sněmovny, aby, byť už se chýlíme ke konci volebního období a možná někteří ministři už si balí, tak aby opravdu nezanedbávali tuto svoji povinnost, abyste je k tomu vyzval jako jejich stranický kolega a aby se zkrátka nedělo to, že má většina vlády, ani ne polovina, ale většina vlády Poslaneckou sněmovnu na salámu," prohlásila předsedkyně TOP 09.

"Já těch stranických kolegů ve vládě moc nemám, možná jenom tak tři. Ale ujišťuji vás o tom, že se mi to taky nelíbí, že tady nejsou. Takže slibuji, že se obrátím na vládu, abychom ty interpelace nějakým způsobem řešili důstojnou formou," reagoval Vondráček.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Smartwings nabídnou za letenky od ČSA vouchery, peníze vracet nebudou

Letecká společnost Smartwings nabídne cestujícím, kteří si u dceřiného dopravce ČSA koupili letenku na let Smartwings a ten byl následně kvůli pandemii zrušen, náhradní poukaz na jakýkoliv jiný let aerolinek. Voucher bude ve stejné hodnotě jako nevyužitá letenka. Platby za tyto letenky Smartwings vracet nebudou. Společnost o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě.

Cestující s nevyužitými letenkami koupenými přes ČSA zároveň mohou dál žádat o vrácení platby, žádost však mohou uplatnit právě u ČSA. Ty jsou však nyní v insolvenci.

Výměna bude možná u letenek, které dosud cestující nevyužili. Cestující budou muset žádost podat do konce letošního července, Smartwings jim následně vydá elektronický voucher. Poukaz bude ve stejné hodnotě jako původní letenka s platností na 12 měsíců na jakýkoliv z pravidelných letů Smartwings.

Zdroj: ČTK
Další zprávy