Jako hurikán (v jihozápadní Asii se používá označení tajfun, v Indii a Austrálii pak cyklón, případně willy-willy) bývá označována ničivá tropická bouře o síle větru přesahující 119 kilometrů za hodinu.
Hurikán obvykle dosahuje výšek okolo deseti až patnácti kilometrů a jeho síla je závislá na rychlosti větru ve víru okolo oka hurikánu. Ta může dosahovat až ke dvěma stům kilometrům v hodině. Celá cyklóna, jejíž průměr dosahuje stovek, někdy i tisíců kilometrů, se posunuje poměrně pomalu, rychlostí obvykle kolem 15 až 30 kilometrů za hodinu. Největší zkázu způsobuje v okolí svého jádra, které obvykle mívá průměr kolem čtyřiceti kilometrů.
Jak vzniká hurikán?
Hurikány vznikají nad mořem, v místech s dostatečnou hloubkou a teplotou vody - pro zformování hurikánu je důležité, aby byla teplota vody do hloubky 50 metrů vyšší než 26,5 °C. Teplota vzduchu v této oblasti musí naopak s výškou rychle klesat.
Hurikány proto vznikají nejčastěji v oblasti Karibiku nebo u břehů západní Afriky.
Teplá voda se odpařuje a ve výšce postupně kondenzuje. Zvyšuje se tlak a uvolňuje další teplo. Zrychluje se stoupání teplého vzduchu a vzniklý prázdný prostor zaplňuje okolní chladnější vzduch, který se tak ohřívá. Začíná docházet k rotaci, během které je těžký, vlhký vzduch odstředivou sílou vynášen ze středu hurikánu.
Cyklus výměny tepla se uzavírá poté, co se suchý a studený vzduch dostane do oka hurikánu, kde se ohřívá. Hurikán postupně odčerpává teplo z moře a nabírá na síle. To se děje tak dlouho, dokud se nedostane nad chladnější pevninu nebo oblast se studenější vodou.
Během své cesty zvedá do vzduchu masu vody, která poté - jako záplavová vlna - narazí na pevninu.
Jména hurikánů v roce 2011
Hurikány jsou National Weather Service pojmenovávané od roku 1953 - původně se tento úřad držel tradice označovat bouře ženskými jmény, v roce 1979 pak přibyla i jména mužská. Každý rok se používá jeden seznam se jmény v abecedním pořadí, těchto seznamů je celkem šest.
V případě, že některý z hurikánů napáchá velké škody, není jeho pojmenování už nikdy znovu použito. Pro rok 2011 byla vybrána tato jména:
Arlene
Bret
Cindy
Don
Emily
Franklin
Gert
Harvey
Irene
Jose
Katia
Lee
Maria
Nate
Ophelia
Philippe
Rina
Sean
Tammy
Vince
Whitney
Saffir-Simpsonova stupnice síly hurikánů
1.stupeň - rychlost větru 119 - 152 kilometrů za hodinu, minimální ničivá síla; následkem jsou mírné záplavy, malé poškození země a vlna vyvolaná hurikánem dosahuje 1,2 až 1,5 metrů
2.stupeň - rychlost větru 154 - 176 kilometrů za hodinu, ničivá síla mírná; následkem jsou poničené střechy a stromy, vlna vyvolaná hurikánem dosahuje 1,8 až 3,4 metrů
3.stupeň - rychlost větru 178 - 207 kilometrů za hodinu, značná ničivá síla; následkem jsou zničené domy a silné záplavy, vlna vyvolaná hurikánem dosahuje 2,7 až 3,7 metrů (například hurikán Irene v srpnu 2011 - panovaly obavy, že zesílí až na čtvrtý stupeň).
4.stupeň - rychlost větru 209 - 249 kilometrů za hodinu, extrémní ničivá síla; následkem jsou polorozbořené domy a vlna vyvolaná hurikánem dosahující 4 až 5,5 metrů
5.stupeň - rychlost větru více jak 249 kilometrů za hodinu, katastrofická ničivá síla; následkem jsou zbořené domy, záplavy zasahující hluboko do vnitrozemí, vlna vyvolaná hurikánem dosahuje 5,5 metrů a více
Základní pojmy
Cyklóna - označuje se tak oblast nízkého tlaku s uzavřeným cirkulárním prouděním vzduchu.
Oko hurikánu - oblast ve středu hurikánu se slabým větrem a částečně zataženou oblohou. Průměr oka je obvykle kolem 32 kilometrů, ale může se pohybovat od pouhých osmi kilometrů až k 96 kilometrům. Ve vírech okolo hurikánu dochází k nejsilnějším bouřím a nejrychlejšímu proudění větru.