Guatemala

7. 3. 2017 13:59
Guatemalská republika je středoamerický stát s hlavním městem Ciudad de Guatemala.
Foto: Aktuálně.cz

Základní charakteristika

Sousedními státy Guatemaly jsou Belize, Salvador, Honduras a Mexiko. Její břehy jsou omývané Karibským mořem i Pacifikem. Název Guatemala pochází od indiánského slova v nahuatlu Cuauhtemallan, které znamená místo (země) obklopené stromy (lesy), protože téměř polovinu státu pokrývají tropické lesy.

Historie

První lidé se na území dnešní Guatemaly pravděpodobně usadili už kolem roku 12 000 př. n. l. Největší rozkvět regionu přišel s vrcholem mayské civilizace, tedy kolem roku 250 n. l. Se zánikem klasické mayské epochy (asi v roce 900) pak skončila i největší sláva starověké Guatemaly. Mayské dějiny můžeme rozdělit do tří období: 1. předklasické (2000 př. n. l - 250 n. l.), 2. klasické tzv. Stará říše (250 - 900), 3. poklasické tzv. Nová říše (900 - 1524). Střediskem, kde mayská civilizace vznikla, byla s největší pravděpodobností krajina severovýchodně od jezera Petén Itzá, tam, kde byly nalezeny zříceniny velkých měst - Tikalu a Uaxactúnu.

Základní údaje

Hlavní město: Ciudad de Guatemala
Rozloha: 108 889 km²
Nejvyšší bod: Tajumulco (4220 m n. m.)
Časové pásmo: -6
Světadíl: Jižní Amerika
Počet obyvatel: 15 mil.
Hustota zalidnění: 135 ob. / km²
Jazyk: španělština
Národnostní složení: 59, 5% mestici, 9% Kicheové, 8,5% Kachiquelové, 8% Mamové, 6,5% Kekchiové, 8,5% ostatní Mayové
Náboženství: římští katolíci, protestanté
Státní zřízení: prezidentská republika
Vznik: 15. září 1821 (nezávislost na Španělsku)
Měna: guatemalský quetzal

Období španělské kolonizace se datuje od roku 1524, kdy Pedro de Alvarado se zhruba 600 vojáky porazil malou armádu Kicheů a poté i mnohem větší armádu. Během této bitvy, na místě dnešní Xely, zabil i vůdce Kicheů - Tecúna Umána. Španělé si tak podrobili indiánské obyvatelstvo, které bylo přinuceno k nevolnickému obdělávání půdy ve prospěch kolonizátorů. Do země se společně s nimi dostalo i katolické náboženství, které však místní obyvatelstvo oživilo o mayské obřadní prvky. Vyhlášení nezávislosti přišlo až v roce 1821, kdy se kreolové (potomci Španělů narození už v Guatemale) vzbouřili proti Španělům (těm, co se narodili v Evropě a měli jako jediní reálnou moc). Bohužel tato revolta nijak zvlášť neulevila indiánským komunitám, které nadále zůstaly pod nadvládou církve a vlastníků půdy. Guatemalská politická scéna je i dodnes plná korupce a nahrává pouze vládnoucím třídám. V roce 1960 se začal formovat levicový gerilový odpor proti militantní vládě a propukla občanská válka. Tato hrozná válka si během 36 let své existence vyžádala na 200 tis. mrtvých, převážně indiánských obyvatel, kteří byli mnohdy neprávem popravováni kvůli domnělým stykům s gerilou. Mírové dohody byly podepsány až v roce 1996.

Hospodářství

Guatemala je rozvojový zemědělský stát. Z nerostných surovin se zde těží ropa a antimon. Hlavní průmyslová odvětví jsou potravinářský, chemický, textilní, papírenský a dřevozpracující průmysl. Většina obyvatel žije na jižní vysočině, kde se pěstuje nejdůležitější plodina - káva, dále se zde pěstuje cukrová třtina, banány, bavlna, kukuřice, kakao, citrusy a ananasy. Zemědělství je hlavním zdrojem příjmů. Pro živočišnou výrobu jsou důležité chov skotu, prasat, ovcí a drůbeže a také rybolov. Významná je těžba dřeva, hlavně mahagonu a cedru.

Obyvatelstvo a náboženství

Největší skupinu obyvatelstva tvoří mesticové (50 %), následují indiáni (44 %). Běloši se na celkové populaci podílí 5 %, černoši 1 %. Většina obyvatel vyznává katolickou víru, asi 25 % protestantskou (evangelíci), zastoupena jsou i náboženství indiánských skupin obyvatel a judaismus. Bez vyznání jsou 3 % obyvatelstva.

Politický systém

Guatemala je republika, v jejímž čele stojí prezident, který zároveň řídí 26 ministrů. Členy širší vlády jsou kromě prezidenta, viceprezidenta a ministrů (15) i tzv. tajemníci prezidenta (Secretarios - 11), kteří koordinují spolupráci prezidentské kanceláře s jednotlivými ministerstvy. Jednokomorový parlament má 158 členů.

Dovolená a cestování

Zajímavosti

  • Guatemala je známá svými památkami dávných civilizací, velkolepými slavnostmi a hudbou marimba, která hraje na nástroj podobný xylofonu.
  • Přírodní pohromy mají v této části světa nepříjemně dlouhou a bohatou historii. V roce 1717 zasáhlo oblast tehdejšího hlavního města Antigua Guatemala zemětřesení, které zničilo přes tři tisíce budov.

Guatemala leží v sytě zelené krajině hor, údolí a úrodných nížin. Je obdařena mimořádným kulturním, přírodním i historickým bohatstvím. V deštných pralesech leží ukryté mayské chrámy. Guatemala je výjimečná také tím, že zhruba polovinu obyvatel tvoří domorodci. V celé zemi jsou patrné pozůstatky po koloniální éře. Rozmanitost přírody je obrovská. Najdeme tady kombinaci vulkanických pásem, deštných pralesů, borové háje, políčka kukuřice, bystřiny a ospalé indiánské vesnice.

Turisty lákají především vysoké Kordillery s činnými i vyhaslými sopkami. Návštěvník se může rozhlédnout z nejvyššího vrcholu Střední Ameriky, v hluboké džungli žasnout nad klenoty mayské architektury, plout po jednom z nejkrásnějších jezer světa Atitlánu nebo se ponořit do vln dvou oceánů. Dobrodruha zase uspokojí prozkoumávání slepých ramen tropické řeky na kajaku či výstup na některou z všudypřítomných sopek. Co však dělá Guatemalu jedinečnou, jsou její obyvatelé, Mayové.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Nepříznivé počasí připravilo Ledeckou a spol. v Kanadě o další trénink na sjezd

Nepříznivé počasí nedovolilo sjezdařkám včetně Ester Ledecké absolvovat na Světovém poháru v Lake Louise stejně jako druhý ani třetí trénink. Odjet zvládly v úterý jen první jízdu, v níž česká lyžařka skončila čtrnáctá.

V kanadském pohoří Rocky Mountains dnes bylo hodně teplo. Pokud to podmínky dovolí, v pátek a v sobotu lyžařky odjedou sjezdy a v neděli superobří slalom. Sjezdy mají naplánovaný začátek na 20:30 SEČ.

Superobří slalom mužů v Beaver Creeku vyhrál Marco Odermatt. Švýcarský lyžař si připsal druhé vítězství v probíhající sezoně Světového poháru.

Odermatt zvítězil s náskokem 78 setin před Matthiasem Mayerem z Rakouska. Třetí byl Broderick Thompson z Kanady, který si se startovním číslem 35 dojel pro životní výsledek. Jeho dosavadním maximem bylo osmé místo.

Čtyřiadvacetiletý Odermatt navázal na vítězství z úvodního závodu olympijské sezony obřího slalomu v Söldenu. Díky výhře si upevnil vedení v čele průběžného pořadí Světového poháru. Na kontě má 250 bodů, druhý Mayer 180.

SP ve sjezdovém lyžování v Beaver Creeku (USA):

Muži - super-G:

1. Odermatt (Švýc.) 1:08,61, 2. Mayer (Rak.) -0,78, 3. Thompson (Kan.) -0,95, 4. Sander (Něm.) -0,98, 5. Kriechmayr (Rak.) -1,02, 6. Pinturault (Fr.) -1,13, 7. Sejersted (Nor.) -1,14, 8. Murisier (Švýc.)´-1,26, 9. Casse (It.) -1,32, 10. G. Caviezel (Švýc.) -1,39.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 36 závodů): 1. Odermatt 250, 2. Mayer 180, 3. Kriechmayr 125, 4. Hirschbühl (Rak.) 100, 5. G. Caviezel 87, 6. Kranjec (Slovin.) 86.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Vystrčil nebude obhajovat post ve vedení ODS, prezidentskou kandidaturu vyloučil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil nebude na lednovém kongresu ODS obhajovat funkci místopředsedy strany. Řekl to serverům Novinky.cz a iDNES.cz. Své rozhodnutí zdůvodnil mimo jiné tím, že se chce naplno věnovat práci v horní parlamentní komoře a mít víc času na rodinu. Vyloučil, že by se tak chystal na případnou prezidentskou kandidaturu.

Vystrčil uvedl, že se o post ve vedení strany nehodlá ucházet, protože se chce věnovat Senátu, práci jeho předsedy a práci senátora za jihlavský region. "Taky protože mě čekají senátní volby v příštím roce, kde bych se chtěl pokusit znovu kandidovat," řekl dnes Vystrčil serveru iDNES.cz.

Jako další důvod uvedl, že chce mít více času na manželku, vnoučata, přátele a příbuzné. "Třetí důvod je, že ODS po osmi letech práce zvítězila ve volbách, dílčí cíl se podařilo splnit," řekl již ve středu Novinkám. Svým odchodem z vedení strany chce dát příležitost někomu novému. Zároveň ale nevyloučil, že se do vedení ODS někdy v budoucnosti nevrátí.

O Vystrčilovi se v médiích spekuluje jako o možném kandidátovi na příštího prezidenta republiky. Předseda Senátu ale odmítá, že by s tím rozhodnutí opustit vedení ODS souviselo. "Tuto věc nyní neřeším. Pan prezident Miloš Zeman bude zřejmě fungovat až do konce svého volebního období," řekl Novinkám.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kolumbijská policie zadržela dva Němce, chtěli vyvézt stovky sklípkanů

Kolumbijské úřady dnes informovaly, že zadržely dva Němce, kteří se snažili ze země vyvézt více než dvě stovky sklípkanů. Muži tvrdili, že pavouky chtějí vyvézt do Evropy kvůli vědeckým účelům, neměli však potřebná povolení, uvedla agentura Reuters. Odborníci musí rozhodnout, co se zabavenými zvířaty podniknout. Oba Němce čeká soud.

"Nezaznamenali jsme tak velkou zásilku sklípkanů od roku 2018," uvedla radní pro životní prostředí hlavního města Bogotá Carolina Urrutiaová.

Kolumbie je domovem pro řadu druhů volně žijících zvířat a dlouhodobě čelí velkému počtu pokusů o nepovolený vývoz chráněných druhů či jen výrobků z nich.

Zdroj: ČTK
Další zprávy