Guatemala

7. 3. 2017 13:59
Guatemalská republika je středoamerický stát s hlavním městem Ciudad de Guatemala.
Foto: Aktuálně.cz

Základní charakteristika

Sousedními státy Guatemaly jsou Belize, Salvador, Honduras a Mexiko. Její břehy jsou omývané Karibským mořem i Pacifikem. Název Guatemala pochází od indiánského slova v nahuatlu Cuauhtemallan, které znamená místo (země) obklopené stromy (lesy), protože téměř polovinu státu pokrývají tropické lesy.

Historie

První lidé se na území dnešní Guatemaly pravděpodobně usadili už kolem roku 12 000 př. n. l. Největší rozkvět regionu přišel s vrcholem mayské civilizace, tedy kolem roku 250 n. l. Se zánikem klasické mayské epochy (asi v roce 900) pak skončila i největší sláva starověké Guatemaly. Mayské dějiny můžeme rozdělit do tří období: 1. předklasické (2000 př. n. l - 250 n. l.), 2. klasické tzv. Stará říše (250 - 900), 3. poklasické tzv. Nová říše (900 - 1524). Střediskem, kde mayská civilizace vznikla, byla s největší pravděpodobností krajina severovýchodně od jezera Petén Itzá, tam, kde byly nalezeny zříceniny velkých měst - Tikalu a Uaxactúnu.

Základní údaje

Hlavní město: Ciudad de Guatemala
Rozloha: 108 889 km²
Nejvyšší bod: Tajumulco (4220 m n. m.)
Časové pásmo: -6
Světadíl: Jižní Amerika
Počet obyvatel: 15 mil.
Hustota zalidnění: 135 ob. / km²
Jazyk: španělština
Národnostní složení: 59, 5% mestici, 9% Kicheové, 8,5% Kachiquelové, 8% Mamové, 6,5% Kekchiové, 8,5% ostatní Mayové
Náboženství: římští katolíci, protestanté
Státní zřízení: prezidentská republika
Vznik: 15. září 1821 (nezávislost na Španělsku)
Měna: guatemalský quetzal

Období španělské kolonizace se datuje od roku 1524, kdy Pedro de Alvarado se zhruba 600 vojáky porazil malou armádu Kicheů a poté i mnohem větší armádu. Během této bitvy, na místě dnešní Xely, zabil i vůdce Kicheů - Tecúna Umána. Španělé si tak podrobili indiánské obyvatelstvo, které bylo přinuceno k nevolnickému obdělávání půdy ve prospěch kolonizátorů. Do země se společně s nimi dostalo i katolické náboženství, které však místní obyvatelstvo oživilo o mayské obřadní prvky. Vyhlášení nezávislosti přišlo až v roce 1821, kdy se kreolové (potomci Španělů narození už v Guatemale) vzbouřili proti Španělům (těm, co se narodili v Evropě a měli jako jediní reálnou moc). Bohužel tato revolta nijak zvlášť neulevila indiánským komunitám, které nadále zůstaly pod nadvládou církve a vlastníků půdy. Guatemalská politická scéna je i dodnes plná korupce a nahrává pouze vládnoucím třídám. V roce 1960 se začal formovat levicový gerilový odpor proti militantní vládě a propukla občanská válka. Tato hrozná válka si během 36 let své existence vyžádala na 200 tis. mrtvých, převážně indiánských obyvatel, kteří byli mnohdy neprávem popravováni kvůli domnělým stykům s gerilou. Mírové dohody byly podepsány až v roce 1996.

Hospodářství

Guatemala je rozvojový zemědělský stát. Z nerostných surovin se zde těží ropa a antimon. Hlavní průmyslová odvětví jsou potravinářský, chemický, textilní, papírenský a dřevozpracující průmysl. Většina obyvatel žije na jižní vysočině, kde se pěstuje nejdůležitější plodina - káva, dále se zde pěstuje cukrová třtina, banány, bavlna, kukuřice, kakao, citrusy a ananasy. Zemědělství je hlavním zdrojem příjmů. Pro živočišnou výrobu jsou důležité chov skotu, prasat, ovcí a drůbeže a také rybolov. Významná je těžba dřeva, hlavně mahagonu a cedru.

Obyvatelstvo a náboženství

Největší skupinu obyvatelstva tvoří mesticové (50 %), následují indiáni (44 %). Běloši se na celkové populaci podílí 5 %, černoši 1 %. Většina obyvatel vyznává katolickou víru, asi 25 % protestantskou (evangelíci), zastoupena jsou i náboženství indiánských skupin obyvatel a judaismus. Bez vyznání jsou 3 % obyvatelstva.

Politický systém

Guatemala je republika, v jejímž čele stojí prezident, který zároveň řídí 26 ministrů. Členy širší vlády jsou kromě prezidenta, viceprezidenta a ministrů (15) i tzv. tajemníci prezidenta (Secretarios - 11), kteří koordinují spolupráci prezidentské kanceláře s jednotlivými ministerstvy. Jednokomorový parlament má 158 členů.

Dovolená a cestování

Zajímavosti

  • Guatemala je známá svými památkami dávných civilizací, velkolepými slavnostmi a hudbou marimba, která hraje na nástroj podobný xylofonu.
  • Přírodní pohromy mají v této části světa nepříjemně dlouhou a bohatou historii. V roce 1717 zasáhlo oblast tehdejšího hlavního města Antigua Guatemala zemětřesení, které zničilo přes tři tisíce budov.

Guatemala leží v sytě zelené krajině hor, údolí a úrodných nížin. Je obdařena mimořádným kulturním, přírodním i historickým bohatstvím. V deštných pralesech leží ukryté mayské chrámy. Guatemala je výjimečná také tím, že zhruba polovinu obyvatel tvoří domorodci. V celé zemi jsou patrné pozůstatky po koloniální éře. Rozmanitost přírody je obrovská. Najdeme tady kombinaci vulkanických pásem, deštných pralesů, borové háje, políčka kukuřice, bystřiny a ospalé indiánské vesnice.

Turisty lákají především vysoké Kordillery s činnými i vyhaslými sopkami. Návštěvník se může rozhlédnout z nejvyššího vrcholu Střední Ameriky, v hluboké džungli žasnout nad klenoty mayské architektury, plout po jednom z nejkrásnějších jezer světa Atitlánu nebo se ponořit do vln dvou oceánů. Dobrodruha zase uspokojí prozkoumávání slepých ramen tropické řeky na kajaku či výstup na některou z všudypřítomných sopek. Co však dělá Guatemalu jedinečnou, jsou její obyvatelé, Mayové.

 

Právě se děje

Další zprávy