Odpočet hypotéky z daní 2011 a 2012

24. 1. 2012 21:00
Kdo splácí hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření (běžného i překlenovacího), může si v rámci jedné domácnosti odečíst až 300 000 korun ročně, maximálně však 25 000 korun za každý měsíc splácení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Aktuální informace najdete na nové stránce Odpočet hypotéky z daní 2013

Kdo splácí hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření (běžného i překlenovacího), může si v rámci jedné domácnosti odečíst až 300 000 korun ročně, maximálně však 25 000 korun za každý měsíc splácení. Výsledná daň se díky tomu sníží až o 45 000 korun ročně.

Pro daňové přiznání za rok 2011 se oproti předchozímu roku nic nezměnilo. Omezení má přinést až chystaná daňová reforma.

Daňový základ za rok 2011 si lze snížit pouze o zaplacené úroky, nikoliv o celkovou výši splátek. Potvrzení, kolik jste v loňském roce zaplatili na úrocích, by vám měla automaticky (většinou už během ledna) poslat banka nebo stavební spořitelna. Jestli jste jej nedostali, požádejte ji o to, na potvrzení máte nárok a musíte jej přiložit k daňovému přiznání.

Podmínkou odečtu je použití úvěru na "bytové potřeby". Může jít o stavbu, rekonstrukci nebo nákup domu či bytu určeného k vašemu trvalému bydlení (přihlášení k trvalému bydlišti však není podmínkou), nikoliv jen k rekreaci. Přesnější definici obsahuje zákon o daních z příjmů.

Druhou podmínkou je, aby poplatník byl "účastníkem úvěru". Nestačí, když jej fakticky splácí. Rozhodující je osoba uvedená ve smlouvě.

Splácíte-li více úvěrů, můžete zaplacené úroky sečíst, a to až do zmíněné hranice 300 000 korun.

Odpočet od základu daně lze využít i při refinancování hypotéky, což výslovně potvrdilo i ministerstvo financí.

Návrh daňové reformy počítá nakonec jen s výraznějším omezením odpočtu, nikoliv s jeho zrušením. Maximální limit úroků, které si lze odečíst od základu daně, se má snížit z dosavadních 300 na 80 tisíc ročně. Zatímco dosud si takto lze snížit daň až o 45 000 korun ročně, nově to má být maximálně 15 200 korun (podrobný výpočet dopadů najdete zde).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy