reklama
 
 

Stavební spoření 2015 a snížení státní podpory

AKTUALIZOVÁNO 1. 3. 2015
V roce 2015 se pravidla pro státní podporu stavebního spoření nezmění. Takzvané účelové omezení podpory neprošlo.

V roce 2015 se pravidla pro státní podporu stavebního spoření nezmění. Takzvané účelové omezení podpory neprošlo.

Původně se měl státní příspěvek omezit jen na financování vlastního bydlení. Bývalý ministr financní Miroslav Kalousek přitom plánoval, že účelovost podpory začne platit už od roku 2013, poté od roku 2014. Tehdejší vláda sice návrh schválila už v dubnu 2012, zdržel se ale ve sněmovně. Ta jej ve druhém čtení projednala uprostřed června 2013 - necelé dva dny před zatýkáním na Úřadu vlády, které vedlo k pádu vlády Petra Nečase.

Neprošla ani další změna, podle níž by stavební spoření mohly vedle stavebních spořitelen nově nabízet i banky. Novinka měla být účinná od roku 2015.

Změny ve stavebním spoření

Kalousek už dříve prosadil první fázi omezení státní podpory, a to počínaje příspěvkem za rok 2011, připsaným na začátku roku 2012. Stalo se tak ale o rok později oproti původnímu plánu, který neprošel přes Ústavní soud (původní konstrukci 50% zdanění příspěvku označil za nepřípustnou retroaktivitu).

Podpora tak nyní dosahuje maximálně 2000 korun ročně, a to včetně starých smluv uzavřených do roku 2003. Takový krok je podle Ústavního soudu přípustný, protože se týká jen nových, nikoliv už vyplacených příspěvků.

Podle už platné novely zároveň klesla státní podpora na maximálně 10 procent z uspořené částky v příslušném kalendářním roce. Dříve činila 15 procent u smluv uzavřených po roce 2003, u starších smluv dokonce 25 procent.

Maximální částka úspor, z níž se podpora počítá, zůstala na 20 tisících (u smluv uzavřených do roku 2003 se počítala maximálně z 18 tisíc).

Skončilo také osvobození úroků od daně z příjmů, nově jsou zdaněny běžnou 15% sazbou stejně jako úroky v bance.

Co se nestihlo

Druhou fázi změn už poslanci schválit nestihli:

Od roku 2014 měl státní podporu získat jen ten, kdo ji použije na bydlení nebo si ke stejnému účelu vezme úvěr od stavební spořitelny.

Takzvané účelové vázání se mělo týkat státní podpory, na kterou vznikne nárok po plánovaném nabytí účinnosti zákona - tedy počínaje podporou za rok 2014, vyplácenou na začátku roku 2015. Změna by se však týkala nejen nových, ale i dříve uzavřených smluv o stavebním spoření.

Omezení se mělo vztahovat jen na státní podporu, nikoliv na celou naspořenou částku.

Ve hře byly také návrhy, aby státní podpora ke stavebnímu spoření mohla směřovat také na spoření na stáří (penzijní připojištění) a na školné.

Kalousek chtěl současně umožnit vstup na trh stavebního spoření i univerzálním bankám. "Zavedením této změny bude posíleno konkurenční prostředí a současně podpořena stabilita systému stavebního spoření," uvedlo ministerstvo financí v návrhu.

V případě poskytování stavebního spoření univerzální bankou přitom banka neměla být limitována ve způsobu využití těchto peněz. Mohla by s nimi tedy nakládat stejně jako s jinými primárními vklady. Oproti tomu stavební spořitelny mají nakládání s vklady klientů omezeno zákonem.

Právě tato nerovnost se spořitelnám nelíbila. Zatímco by nadále musely vedle běžných úvěrů ze stavebního spoření poskytovat i překlenovací úvěry, bank se měla týkat jen povinnost poskytovat běžné úvěry ze spoření.

   
reklama
Související články
   
reklama
reklama
komerční sdělení
reklama

Sponzorované odkazy

reklama