Stavební spoření 2021 a státní podpora

Aktualizováno 30. 3. 2021 16:40
V roce 2021 se pravidla pro státní podporu stavebního spoření nemění. Takzvané účelové omezení podpory neprošlo.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Stavební spoření je legislativně ukotveno v Zákoně o stavebním spoření a státní podpoře stavebního spoření.

V roce 2021 se pravidla pro státní podporu stavebního spoření nezmění.

Původně se měl státní příspěvek omezit jen na financování vlastního bydlení, vláda Petra Nečase ale tento návrh (z dílny ministra financí Miroslava Kalouska) nestihla prosadit.

Neprošla ani další změna, podle níž by stavební spoření mohly vedle stavebních spořitelen nově nabízet i banky. Novinka měla být účinná od roku 2015.

Změny ve stavebním spoření

Kalousek už dříve prosadil první fázi omezení státní podpory, a to počínaje příspěvkem za rok 2011, připsaným na začátku roku 2012. Stalo se tak ale o rok později oproti původnímu plánu, který neprošel přes Ústavní soud (původní konstrukci 50% zdanění příspěvku označil za nepřípustnou retroaktivitu).

Podpora tak nyní dosahuje maximálně 2000 korun ročně, a to včetně starých smluv uzavřených do roku 2003. Takový krok je podle Ústavního soudu přípustný, protože se týká jen nových, nikoliv už vyplacených příspěvků.

Zároveň klesla státní podpora na maximálně 10 procent z uspořené částky v příslušném kalendářním roce. Dříve činila 15 procent u smluv uzavřených po roce 2003, u starších smluv dokonce 25 procent.

Maximální částka úspor, z níž se podpora počítá, zůstala na 20 tisících (u smluv uzavřených do roku 2003 se počítala maximálně z 18 tisíc).

Skončilo také osvobození úroků od daně z příjmů, nově jsou zdaněny běžnou 15% sazbou stejně jako úroky v bance.

Co se nestihlo

Druhou fázi změn už poslanci schválit nestihli:

Od roku 2014 měl státní podporu získat jen ten, kdo ji použije na bydlení nebo si ke stejnému účelu vezme úvěr od stavební spořitelny. Šlo o takzvané účelové vázání státní podpory. Omezení se mělo vztahovat jen na státní podporu, nikoliv na celou naspořenou částku.

Ve hře byly také návrhy, aby státní podpora ke stavebnímu spoření mohla směřovat také na spoření na stáří (penzijní připojištění) a na školné.

Kalousek chtěl současně umožnit vstup na trh stavebního spoření i univerzálním bankám. "Zavedením této změny bude posíleno konkurenční prostředí a současně podpořena stabilita systému stavebního spoření," uvedlo ministerstvo financí v návrhu.

V případě poskytování stavebního spoření univerzální bankou přitom banka neměla být limitována ve způsobu využití těchto peněz. Mohla by s nimi tedy nakládat stejně jako s jinými primárními vklady. Oproti tomu stavební spořitelny mají nakládání s vklady klientů omezeno zákonem.

Právě tato nerovnost se spořitelnám nelíbila. Zatímco by nadále musely vedle běžných úvěrů ze stavebního spoření poskytovat i překlenovací úvěry, bank se měla týkat jen povinnost poskytovat běžné úvěry ze spoření.

 

Právě se děje

Další zprávy