Petr Fejk

Aktualizováno 22. 6. 2011 10:33
Petr Fejk, bývalý ředitel pražské zoo, byl 1.března 2011 jmenován firemním ombudsmanem kvality Českých drah.
Petr Fejk
Petr Fejk | Foto: Ludvík Hradilek

Petr Fejk je známý především jako dlouholetý ředitel pražské zoologické zahrady. V této funkci působil od 4. června 1997 do 31. října 2009.

Prvního března 2011 byl jmenován do nově zřízené funkce firemního ombudsmana kvality Českých drah. U drah vydržel čtyři měsíce.

Jeho úkolem byla přeměna firmy na zákaznicky vstřícnější podnik, trénink zaměstnanců ve vstřícnosti k zákazníkům, pilotní projekt zvyšování kvality služeb ve vlacích EC a IC a vyřizování stížností cestujících.

Výši Fejkova platu, asi čtvrt milionu korun měsíčně, kritizovali jak odboráři, tak opoziční ČSSD i sám premiér Nečas.

Fejkovo působení u Českých drah nakonec ukončil ministr dopravy Radek Šmerda. Vzhledem k podepsání takzvané konkurenční doložky získal Fejk za to, že tři čtvrtě roku nebude pracovat ve stejném oboru, dalších devět měsíčních mezd.

Petr Fejk se stal prvním "neodborníkem", který stál v čele pražské zoo. Do povědomí veřejnosti se dostal zejména díky výrazné modernizaci zoologické zahrady a úsilím o její obnovení po ničivé povodni v roce 2002. Během jeho vedení byla zoologická zahrada vyhodnocena časopisem Forbes jako 7. nejlepší zoo na světě. Poté, co získal místo ředitele České národní budovy v New Yorku, se rozhodl z vedení zoo odejít. Jeho nástupcem se stal Miroslav Bobek.

Pozici ředitele Českého centra v New Yorku nakonec předčasně opustil - jako důvod své výpovědi uvedl nedostatečné kompetence a svázané ruce při řízení centra.

Petr Fejk se narodil 1. září 1964 v Mostě. Studoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Je ženatý s módní návrhářkou Martinou Nevařilovou, se kterou má dvě děti.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Kreml uvítal Bidenův návrh prodloužit smlouvu o omezení jaderných zbraní o pět let

Kreml uvítal čtvrteční vyjádření Bílého domu, že nový americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o omezení strategických jaderných zbraní, zvané Nový START. Smlouva podepsaná v roce 2010 v Praze omezuje počet jaderných hlavic rozmístěných na nosičích na nejvýše 1550 na každé straně, ale její platnost vyprší 5. února, připomněla agentura AP.

"Můžeme jedině uvítat politickou vůli prodloužit tento dokument," řekl v pátek novinářům mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov podle agentury AFP. Nicméně dodal, že "vše záleží na detailech tohoto návrhu" a na tyto podrobnosti Moskva čeká.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, v úterý informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá. O prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy