Konkurenční doložka, chystané změny od roku 2012

13. 6. 2011 10:00
Informace ke konkurenční doložce.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Deutsche Bank AG

Podle platného zákoníku práce se může zaměstnanec v konkurenční doložce zavázat, že určitou dobu po skončení pracovního poměru "nebude vykonávat výdělečnou činnost, která by byla shodná s předmětem činnosti (předchozího) zaměstnavatele nebo která by měla vůči němu soutěžní povahu."

Takovou dohodu lze uzavřít, jestliže to je možné od zaměstnance "spravedlivě požadovat s ohledem na povahu informací, poznatků, znalostí pracovních a technologických postupů, které získal (získá) v tomto zaměstnání a jejichž využití by mohlo zaměstnavateli závažným způsobem ztížit jeho činnost".

Konkurenční doložku lze nyní sjednat až po skončení zkušební doby.

Maximální doba, na kterou lze zaměstnance po skončení předchozí práce takto vázat, je podle zákona jeden rok.

Pokud zaměstnanec tento závazek poruší, musí zaplatit smluvní pokutu. Jejím zaplacením pak závazek zanikne. Výše pokuty musí být přiměřená povaze a významu konkurenční doložky, podrobnosti zákoník práce neuvádí.

Naopak za dodržování zákazu musí předchozí zaměstnavatel platit každý měsíc určitou kompenzaci - podle zákona alespoň ve výši průměrného měsíčního výdělku tohoto bývalého zaměstnance. Peněžité vyrovnání je splatné pozadu za měsíční období, pokud se obě strany nedohodly na jiné době splatnosti.

Zaměstnanec může doložku vypovědět, jestliže mu (bývalý) zaměstnavatel nevyplatil peněžité vyrovnání nebo jeho část do 15 dnů po uplynutí jeho splatnosti. Doložka pak zaniká prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi.

Od roku 2012 má dojít k několika změnám, které už schválili poslanci. Tou nejvýraznější je, že minimální měsíční kompenzace má klesnout na polovinu předchozího průměrného výdělku. Podrobněji o chystaných změnách čtěte zde.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy