Miroslav Bobek

3. 5. 2012 20:01
Miroslav Bobek je ředitel pražské zoo. Je známý hlavně jako tvůrce úspěšné reality show Odhalení, ze života goril. Byl ředitelem stanice Leonardo v Českém rozhlasu.
Miroslav Bobek
Miroslav Bobek | Foto: Marian Polák, Zoo Praha

Miroslav Bobek je od ledna 2010 ředitelem Zoologické zahrady Praha (Zoo Praha). Na tomto postu nahradil veřejnosti dobře známého Petra Fejka. Za svého působení v pražské zoo doposud provedl řadu změn a hojně se věnuje popularizaci zoologie a ochrany živočišných druhů.

Mediálně se stal známým především díky velmi úspěšnému projektu Odhalení (2005) - originální reality show ze života goril v Zoo Praha. Show vzbudila ve světě značný ohlas a Bobek za ni obdžel několik ocenění. Zájem veřejnosti také rozčeřil jím zorganizovaný přímý přenos líhnutí sokolů stěhovavých na Týnském chrámu v Praze (2001 - 2002).

Stál v čele nebo spoluorganizoval několik mezinárodních projektů. Kupříkladu Africká odysea zahrnovala expedice do řady afrických zemí jako Senegalu, Čadu či Etiopie a cílem projektu bylo sledování čápů černých migrujících mezi Českem a africkým kontinentem.

Podobně, telemetrickými metodami, sledovala pohyb čápů mezi Evropou a Asií Nová odysea, která na tu africkou navázala. Běhe ní Miroslav Bobek navštívil Mongolsko, Pákistán, Afghánistán a Rusko.

Hlavním organizátorem obou odyseí byl Český rozhlas, v němž současný ředitel pražské zoo pracoval jako redaktor a posléze šéfredaktor do roku 2009. V posledních letech svého působení v rozhlase byl ředitelem divize Leonardo, která zajišťovala chod stejnojmenné populárně-naučné stanice.

Miroslav Bobek vystudoval zoologii na pražské Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a v roce 1993 nastoupil do Českého rozhlasu, kde se od počátku věnoval popularizaci vědy.

Narodil se v roce 1967 v Mladé Boleslavi. Je ženatý a má dvě děti.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy