Miroslav Bobek

3. 5. 2012 20:01
Miroslav Bobek je ředitel pražské zoo. Je známý hlavně jako tvůrce úspěšné reality show Odhalení, ze života goril. Byl ředitelem stanice Leonardo v Českém rozhlasu.
Miroslav Bobek
Miroslav Bobek | Foto: Marian Polák, Zoo Praha

Miroslav Bobek je od ledna 2010 ředitelem Zoologické zahrady Praha (Zoo Praha). Na tomto postu nahradil veřejnosti dobře známého Petra Fejka. Za svého působení v pražské zoo doposud provedl řadu změn a hojně se věnuje popularizaci zoologie a ochrany živočišných druhů.

Mediálně se stal známým především díky velmi úspěšnému projektu Odhalení (2005) - originální reality show ze života goril v Zoo Praha. Show vzbudila ve světě značný ohlas a Bobek za ni obdžel několik ocenění. Zájem veřejnosti také rozčeřil jím zorganizovaný přímý přenos líhnutí sokolů stěhovavých na Týnském chrámu v Praze (2001 - 2002).

Stál v čele nebo spoluorganizoval několik mezinárodních projektů. Kupříkladu Africká odysea zahrnovala expedice do řady afrických zemí jako Senegalu, Čadu či Etiopie a cílem projektu bylo sledování čápů černých migrujících mezi Českem a africkým kontinentem.

Podobně, telemetrickými metodami, sledovala pohyb čápů mezi Evropou a Asií Nová odysea, která na tu africkou navázala. Běhe ní Miroslav Bobek navštívil Mongolsko, Pákistán, Afghánistán a Rusko.

Hlavním organizátorem obou odyseí byl Český rozhlas, v němž současný ředitel pražské zoo pracoval jako redaktor a posléze šéfredaktor do roku 2009. V posledních letech svého působení v rozhlase byl ředitelem divize Leonardo, která zajišťovala chod stejnojmenné populárně-naučné stanice.

Miroslav Bobek vystudoval zoologii na pražské Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a v roce 1993 nastoupil do Českého rozhlasu, kde se od počátku věnoval popularizaci vědy.

Narodil se v roce 1967 v Mladé Boleslavi. Je ženatý a má dvě děti.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

před 2 hodinami

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

Další zprávy