Miroslav Bobek

3. 5. 2012 20:01
Miroslav Bobek je ředitel pražské zoo. Je známý hlavně jako tvůrce úspěšné reality show Odhalení, ze života goril. Byl ředitelem stanice Leonardo v Českém rozhlasu.
Miroslav Bobek
Miroslav Bobek | Foto: Marian Polák, Zoo Praha

Miroslav Bobek je od ledna 2010 ředitelem Zoologické zahrady Praha (Zoo Praha). Na tomto postu nahradil veřejnosti dobře známého Petra Fejka. Za svého působení v pražské zoo doposud provedl řadu změn a hojně se věnuje popularizaci zoologie a ochrany živočišných druhů.

Mediálně se stal známým především díky velmi úspěšnému projektu Odhalení (2005) - originální reality show ze života goril v Zoo Praha. Show vzbudila ve světě značný ohlas a Bobek za ni obdžel několik ocenění. Zájem veřejnosti také rozčeřil jím zorganizovaný přímý přenos líhnutí sokolů stěhovavých na Týnském chrámu v Praze (2001 - 2002).

Stál v čele nebo spoluorganizoval několik mezinárodních projektů. Kupříkladu Africká odysea zahrnovala expedice do řady afrických zemí jako Senegalu, Čadu či Etiopie a cílem projektu bylo sledování čápů černých migrujících mezi Českem a africkým kontinentem.

Podobně, telemetrickými metodami, sledovala pohyb čápů mezi Evropou a Asií Nová odysea, která na tu africkou navázala. Běhe ní Miroslav Bobek navštívil Mongolsko, Pákistán, Afghánistán a Rusko.

Hlavním organizátorem obou odyseí byl Český rozhlas, v němž současný ředitel pražské zoo pracoval jako redaktor a posléze šéfredaktor do roku 2009. V posledních letech svého působení v rozhlase byl ředitelem divize Leonardo, která zajišťovala chod stejnojmenné populárně-naučné stanice.

Miroslav Bobek vystudoval zoologii na pražské Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a v roce 1993 nastoupil do Českého rozhlasu, kde se od počátku věnoval popularizaci vědy.

Narodil se v roce 1967 v Mladé Boleslavi. Je ženatý a má dvě děti.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Poslance Volného si kvůli příspěvku na Facebooku předvolá policie

Nezařazeného poslance Lubomíra Volného, původně zvoleného za SPD, si policie předvolá k podání vysvětlení kvůli příspěvku na jeho facebookovém profilu. V něm stojí, že se připravuje plán na diskreditaci ivermektinu, což je experimentální lék proti covidu. Součástí spiknutí má být podle jeho příspěvku vražda několika pacientů. Policejní mluvčí Kateřina Rendlová serveru Seznam Zprávy sdělila, že se Volný mohl podle policie dopustit trestného činu šíření poplašné zprávy.

"Podle mých informaci se připravuje plán na diskreditaci ivermektinu pomocí úmrtí (tedy vraždy) několika pacientů, kteří jej budou užívat," napsal Volný do příspěvku na Facebooku.

Policie na Twitteru v úterý uvedla, že si pisatele předvolává k podání vysvětlení. "Kdo se hodnověrným způsobem dozví, že někdo připravuje některý z vyjmenovaných trestných činů, včetně vraždy, a tento čin nepřekazí nebo neoznámí, může se sám dopustit trestného činu. Pokud tyto informace nemá a pouze je šíří, platí totéž. Pisatele předvoláváme k podání vysvětlení," uvedla policie. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Poslanci opět přerušili schvalování zákona ke stavbě Dukovan

Sněmovna ve středu opětovně přerušila schvalování zákona ke stavbě nového bloku dukovanské elektrárny. Vynutila si to opozice, chce uzákonit bezpečnostní záruky výběrového řízení na dodavatele stavby nebo stanovit její maximální cenu. Přerušení si vyžádala TOP 09, která požádala o prověření pravidel omezení řečnické doby právníky dolní komory. Sněmovna se má znovu sejít po poledni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy