Miroslav Bobek

3. 5. 2012 20:01
Miroslav Bobek je ředitel pražské zoo. Je známý hlavně jako tvůrce úspěšné reality show Odhalení, ze života goril. Byl ředitelem stanice Leonardo v Českém rozhlasu.
Miroslav Bobek
Miroslav Bobek | Foto: Marian Polák, Zoo Praha

Miroslav Bobek je od ledna 2010 ředitelem Zoologické zahrady Praha (Zoo Praha). Na tomto postu nahradil veřejnosti dobře známého Petra Fejka. Za svého působení v pražské zoo doposud provedl řadu změn a hojně se věnuje popularizaci zoologie a ochrany živočišných druhů.

Mediálně se stal známým především díky velmi úspěšnému projektu Odhalení (2005) - originální reality show ze života goril v Zoo Praha. Show vzbudila ve světě značný ohlas a Bobek za ni obdžel několik ocenění. Zájem veřejnosti také rozčeřil jím zorganizovaný přímý přenos líhnutí sokolů stěhovavých na Týnském chrámu v Praze (2001 - 2002).

Stál v čele nebo spoluorganizoval několik mezinárodních projektů. Kupříkladu Africká odysea zahrnovala expedice do řady afrických zemí jako Senegalu, Čadu či Etiopie a cílem projektu bylo sledování čápů černých migrujících mezi Českem a africkým kontinentem.

Podobně, telemetrickými metodami, sledovala pohyb čápů mezi Evropou a Asií Nová odysea, která na tu africkou navázala. Běhe ní Miroslav Bobek navštívil Mongolsko, Pákistán, Afghánistán a Rusko.

Hlavním organizátorem obou odyseí byl Český rozhlas, v němž současný ředitel pražské zoo pracoval jako redaktor a posléze šéfredaktor do roku 2009. V posledních letech svého působení v rozhlase byl ředitelem divize Leonardo, která zajišťovala chod stejnojmenné populárně-naučné stanice.

Miroslav Bobek vystudoval zoologii na pražské Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a v roce 1993 nastoupil do Českého rozhlasu, kde se od počátku věnoval popularizaci vědy.

Narodil se v roce 1967 v Mladé Boleslavi. Je ženatý a má dvě děti.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Policie v Berlíně zadržela Syřana kvůli přípravě atentátu. Koupil už chemikálie na bombu

Německá policie zadržela v úterý v Berlíně muže, kterého podezřívá z přípravy teroristického útoku. Sedmatřicetiletý Syřan hledal na internetu informace o tom, jak sestrojit bombu. Nakoupil si už i chemikálie, které se při výrobě výbušnin používají, informovala s odvoláním na prokuraturu agentura DPA.

Muže v německém hlavním městě zadržela speciální policejní jednotka, která zároveň prohledala jeho byt. Případem se zabývá generální státní zastupitelství v Karlsruhe, které má na starosti mimo jiné právě vyšetřování terorismu. Podle něj Syřan komunikoval od počátku tohoto roku s dalšími lidmi na islamistickém chatu za účelem "přípravy teroristického útoku". 

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Soud EU: Poláci musí ověřit nezávislost orgánu, který rozhoduje o penzionování soudců

Polský nejvyšší soud musí ověřit nezávislost svého nového kárného orgánu, který má rozhodovat o penzionování soudců. Stanovil to v úterý Soudní dvůr Evropské unie, na který se s žádostí o stanovisko obrátila polská justice.

Nové kolegium rozhoduje spory týkající se snížení důchodového věku soudců polského nejvyššího soudu. Soud EU v červnu konstatoval, že zákon stanovující jejich odchod do penze na 65 let je v rozporu s unijním právem. Varšava již loni zákon částečně upravila a někteří penzionovaní soudci se vrátili do práce. Část z nich však zpět přijata nebyla a o jejich sporech rozhoduje právě kárné kolegium.

Zdroj: ČTK
Další zprávy