Český rozhlas

V Radě Českého rozhlasu zasedne historik Šebek, v Radě České televize Ilja Racek

Na jedno volné místo v Radě Českého rozhlasu dnes poslanci zvolili historika Jaroslava Šebka, kterého navrhla Akademie věd. V devítičlenné rozhlasové radě se uvolnilo jedno místo poté, co na tuto funkci rezignoval před volbami lídr pražské kandidátky SPD Josef Nerušil. Šebek v dnešní volbě obdržel 156 hlasů z celkových 181 odevzdaných hlasů.

Do Rady České televize zvolila v prvním kole volby na pětici volných míst pouze bývalého ředitele ostravského studia České televizee Ilju Racka. Do televizní rady volili poslanci ve dvou volbách. V jedné obsazovali jedno místo za odvolanou radní Hanu Lipovskou. Sněmovna ji odvolala loni v září kvůli podezření z porušení zákona o České televizi a ztrátě nezávislosti, když kandidovala v říjnových sněmovních volbách za uskupení Volný blok. O její místo se nyní utkají Váňa a Šarapatka.

V druhé televizní volbě obsazovali poslanci pět míst a vybírali z 15 kandidátů. Zatímco dnes vybrali pouze jednoho, zbylá čtyři místa se pokusí obsadit ve druhém kole volby.

Zdroj: ČTK

Český rozhlas končí vysílání na středních a dlouhých vlnách, lidé musí přeladit

Český rozhlas (ČRo) v pátek ukončuje vysílání na středních a dlouhých vlnách (AM). Lidé proto budou muset přeladit na velmi krátké vlny (FM) nebo využívat digitální rozhlas DAB+, případně on-line vysílání. Rozhlas to oznámil na webu s informacemi k ukončování vysílání. Na středních vlnách dosud vysílaly stanice ČRo Dvojka a ČRo Plus a na dlouhých vlnách ČRo Radiožurnál.

"Ukončení AM vysílání se vás týká, pokud posloucháte stanici Dvojka, Plus nebo Radiožurnál na starším zařízení. Prohlédněte si ho. Pokud je na něm napsaná i zkratka FM, VKV nebo DAB, můžete nejspíš hned přeladit na jiné pásmo. Svou frekvenci najdete na mapě vysílačů. Pokud vedle stupnice pro ladění vidíte pouze nápis 'AM', případně 'MW' a značku kHz, bude potřeba pořídit nové rádio," píše rozhlas na webu.

V souvislosti s vypínáním středně a dlouhovlnných vysílačů rozhlas rozšířil pokrytí digitálním signálem DAB+. Ten v současnosti pokrývá přes 95 procent Česka a umožňuje příjem všech 23 stanic ČRo. Soukromé stanice zatím v digitálním standardu až na výjimky nevysílají.

Zdroj: ČTK

Zpravodajství Českého rozhlasu od ledna dočasně povede šéfredaktor Radiožurnálu Suchan

Řízením zpravodajství Českého rozhlasu bude od ledna dočasně pověřený nynější šéfredaktor Radiožurnálu Ondřej Suchan. Přijal nabídku generálního ředitele Českého rozhlasu Reného Zavorala. Nahradí Jana Pokorného, který po dohodě místo opouští, ale v rozhlase zůstává. Sdělil to mluvčí Jiří Hošna. Na místo měla původně nastoupit bývalá šéfka zpravodajství Primy Jitka Obzinová. Po kritice zaměstnanců a některých politiků, podle nichž by mohla ohrozit objektivitu a nezávislost zpravodajství, ale Zavoral své rozhodnutí zrušil.

V úterý má Zavoral svůj postup při výběru nového šéfa zpravodajství Českého rozhlasu vysvětlit na schůzce se zaměstnanci.

Suchan je šéfredaktorem Radiožurnálu od dubna 2016, kdy na místě nahradil právě Pokorného. Předtím byl na stanici vedoucím programu.

Zdroj: ČTK

Lídr pražské kandidátky SPD Nerušil rezignoval na členství v Radě Českého rozhlasu

Lídr pražské kandidátky hnutí SPD Josef Nerušil rezignoval kvůli své kandidatuře v říjnových parlamentních volbách na členství v Radě Českého rozhlasu. Chce se plně věnovat předvolební kampani. Uvedl to ve čtvrteční tiskové zprávě.

Nerušil byl do devítičlenné rady zvolen 29. září loňského roku. Rezignovat se rozhodl přesto, že kandidatura podle něho není v rozporu s žádným zákonným ustanovením a dříve kandidovali i jiní členové rad České televize a Českého rozhlasu. "Zároveň věřím, že svým krokem napomůžu k definici úzu, podle kterého se budou v budoucnu řídit i ostatní členové mediálních rad," dodal.

Letos vedle Nerušila kandiduje do Poslanecké sněmovny i členka Rady České televize Hana Lipovská, která je lídrem kandidátky Volného bloku v Pardubickém kraji. Rezignovat na členství odmítla až do doby případného zvolení.

Zdroj: ČTK

Kritéria tendru na nového generálního ředitele Českého rozhlasu splnil jen stávající šéf René Zavoral. Další dva uchazeči podmínkám nevyhověli.

Formální kritéria výběrového řízení na nového generálního ředitele Českého rozhlasu (ČRo) splnil jen stávající šéf René Zavoral. Další dva uchazeči Karel Drgáč a Pavel Emanovský podmínkám tendru nevyhověli. Oznámila to v pondělí Rada ČRo, která nového generálního ředitele vybírá.

Rada vypsala tendr před měsícem a uchazeči mohli nabídky podávat do 16. srpna. O dalším postupu bude rada rozhodovat na svém středečním zasedání.

Generálního ředitele vybírají a jmenují radní na šest let. Současnému šéfovi Zavoralovi vyprší mandát příští rok v lednu. Výběr měl podle odhadu radních trvat zhruba dva měsíce. Při minulé volbě rada vybírala z 26 uchazečů.

Rada Českého rozhlasu má devět členů. Jejím prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontrolovat veřejnoprávní médium. Do působnosti rady náleží vedle jmenování a odvolání generálního ředitele například schvalování rozpočtu. ČRo letos hospodaří s vyrovnaným rozpočtem 2,3 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK

Senát chce prodloužit výhodnější daně pro Českou televizi a rozhlas, rozhodne sněmovna

Senát chce prodloužit širší nároky na odpočet daně z přidané hodnoty pro Českou televizi a Český rozhlas až do konce roku 2024. Jinak by tato možnost skončila se závěrem letošního roku a obě instituce by v příštím roce přišly celkem asi o 420 milionů korun. Prodloužení výjimky schválil ve čtvrtek Senát v novele zákona o DPH, která ruší osvobození od daně u drobných zásilek přicházejících ze zemí mimo EU. Předloha se tak vrací do sněmovny, která o návrhu senátorů rozhodne. Zatím není jasné, kdy se tak stane.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) k návrhu senátorů zaujala neutrální stanovisko. Do novely se toto prodloužení pokusil vložit již sněmovní rozpočtový výbor, při závěrečném hlasování ve sněmovně však návrh neuspěl. Neprošel o jeden hlas.

Prodloužit výjimku pro ČT a ČRo navrhly hned tři senátní výbory a k tomu stálá komise pro sdělovací prostředky. "Bez jasných pravidel stanovených zákonem reálně hrozí opakování situace z doby před 1. 7. 2017, kdy Česká televize i Český rozhlas byly vystaveny zdlouhavým sporům s finanční správou, které trvají doposud," uvedla například komise pro sdělovací prostředky.

Zdroj: ČTK
Pokračovat