ZOO Praha

Aktualizováno 3. 5. 2012 21:23
Pražská zoo je řazena mezi moderní zoologické zahrady, které návštěvníkům představují zvířata v takovém prostředí, v jakém skutečně žijí ve své rodné zemi.
Pražská zoologická zahrada
Pražská zoologická zahrada | Foto: Pavel Baroch

Zahrada se zapojila do záchrany ohrožených živočišných druhů – bílých čápů, sovy pálené, černých čápů, sýčků, syslů, puštíků, návratu Koně Převalského, navrácení zubrů a orlosupů do volné přírody.

Historie

Základní informace - ZOO Praha

 • byla založena 28. září 1931
 • k 31. 12. 2013 byl počet zvířat celkem 4158, počet druhů 645
 • rozloha je 60 ha, z toho je 10 km cest a 50 ha expozic
 • zoo navštíví za jeden rok více než milion lidí
 • patří mezi nejnavštěvovanější turistické atrakce v ČR
 • Forbes Traveler ji zařadil v roce 2007 mezi osm nejlepších zoo světa
 • roční náklady zoologické zahrady se vyšplhají přibližně na 200 milionů Kč

Primátor Prahy dr. Groš v roce 1906 pověřil profesora Jiřího Jandu, aby připravil plán na vybudování zahrady. V původní mysli realizátorů se zjevil nápad postavit zahradu na Štvanici, ale později byl prostor shledán jako nevhodný. Hledání vhodného pozemku zbrzdilo realizaci zahrady až do první světové války. V roce 1922 velkostatkář Alois Svoboda daroval státu své pozemky v Troji pod podmínkou, že na nich bude stát zoologická zahrada a Jiří Janda se pustil do uskutečnění návrhů zahrady. Po perných letech realizace byla zahrada otevřena 28. září 1931 a její plocha činila 24 hektarů. Prvním ředitelem se stal zaslouženě Jiří Janda.

Povodně

Zoologická zahrada se v posledních letech potýkala dvakrát s povodněmi. První ji zasáhly v roce 2002 a zatopily přibližně polovinu celého areálu. Díky nedostatečným informacím začala evakuace zvířat pozdě (personál připravoval evakuaci na padesátiletou vodu) a všechna zvířata se zachránit nepodařilo. V roce 2013 zasáhly zoo opět povodně, ovšem v tomto případě došlo pouze k materiálním škodám, zvířata byla evakuována včas.

Pavilony a zvířata

Mezi nejnavštěvovanější atrakce patří indonéská džungle, která se nachází v horní části pavilonu, pavilon goril a pavilon velkých savců, které jsou situovány ve spodní části. Dále se v této oblasti nachází dětská zoo, ve které mohou děti zvířata krmit, vodní svět a opičí ostrovy, pavilon gaviálů a pavilon tučňáků. V horní části zahrady je návštěvníkům k dispozici areál Afrika z blízka, Africký dům a savana, který je situován za asfaltovou silnicí a se zahradou jej spojuje africký most. V západní části zahrady je umístěna Obora.

Vstupné a otevírací doba - ZOO Praha

 • jednorázové vstupné pro dospělé činí 200 Kč; zlevněné 150 Kč; pro důchodce nad 70 let – 1 Kč
 • rodina (2 dospělí + 2 děti od 3 do 15 let): 600 Kč + 100 Kč za každé další dítě
 • děti do 3 let zdarma
 • zoo nabízí celoroční vstupenky a permanentky
 • otevírací doba zahrady je pro období listopad - únor: 9-16 hodin; březen: 9-17 hodin; duben, květen, září, říjen: 9-18 hodin; červen - srpen: 9-19 hodin; ve dnech 24.12 a 31.12 je otevřeno v době 9-14 hodin

Nově byly v roce 2013 v horní části otevřeny pavilony hrochů a slonů, které byly vybudovány v bývalém výběhu pro žirafy a antilopy. Dále k expozicím patří Pláně, Severský les, Dravci, Ptačí svět, Ostrov lemurů, Papouščí stezka, Příroda kolem nás a Údolí slonů. V roce 2018 plánuje zoo otevřít zvířecí pavilon z oblasti jihoamerické Amazonské pánve.

Nejvíce nákladnou stavbu v České republice v oblasti zoologických zahrad (185 milionů Kč) tvoří indonéská džungle, která byla zhotovena místo padesátiletého pavilonu opic. Epický skleník tvoří pro návštěvníky unikátní vyhlídkové trasy. Spodní část je věnována velkým akváriím, která návštěvníka přenesou do vodního světa, ukáží mu život varanů komodských a na ostrůvcích s vodopády může pozorovat, jak žijí vydry, makakové a binturongové. V jeskyních návštěvníci zahlédnou outloně, kuskusy a netopýry. Horní patro představuje vyhlídkovou trasu do života orangutanů a gibbonů.

V květnu 2014 byl otevřen pavilon Velemlokárium a v červenci pak atrakce Bororo, která se nese v duchu amazonských pralesů.

Mezi nejzajímavější živočichy, které zoologická zahrada prezentovala v posledním roce na plakátech, patří Antilopa losí (Klaudie), Dvojzoborožec nosorožčí (Prokop), Gepard štíhlý (Kito), Gorila nížinná (Bikira), Gueréza pláštíková (Lucie), Hroch obojživelný (Slávek), Kasuár přilbový (Kašík), Klokan rudý (Karkulka), Kůň Převalského (Len), Lachtan jihoafrický (Meloun), Medojed kapský (Čert) a Medvěd lední (Bora).

Jak se do zoo dostanete?

Kontakty - ZOO Praha

Ze zastávky Nádraží Holešovice jezdí autobus č. 112 a linka č. 236 ze sídliště Bohnice, do zoo se můžete dopravit i na kole po cyklotrase č. 2, parníkem, dálkovým autobusem či automobilem. V zahradě se můžete přepravovat lanovou sedačkovou, silničním vláčkem či dětskou tramvají.

Adopce a sponzoring

Pokud máte rádi zvířata a rádi byste zahradě přispěli, nabízí se pro zájemce možnost adopce zvířete či sponzoringu. Adopce i sponzoring trvají 12 měsíců a pro získání adopce postačí vyplnit formulář, který je zveřejněn na webových stránkách zoo, kde naleznete podrobnější informace.

Vzdělávání a členství v organizacích

Atrakcí pro děti může být zvířecí chodník slávy, na kterém jsou obtisknuta chodidla oblíbených zvířecích druhů. Zoologická zahrada v Troji nabízí pro školy a zájemce z řad veřejnosti edukativní programy ve vzdělávacím centru – přednášky, průvodce, který návštěvníky provede po zoo, krmení zvířat s komentářem. Zahrada spolupracuje s ČZU, PF Univerzity Karlovy a je členem organizací EAZA, EARAZA, IZEA, ESB, WAZA a WWT.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
Další zprávy