Nepokoje na Šluknovsku

13. 9. 2011 16:49
V neděli 7.8. 2011 napadli tři Romové mačetami obsluhu a hosty jednoho z barů v Novém Boru na Českolipsku. To se stalo rozbuškou dlouhodobě se hromadícího napětí, které v tomto regionu vzniká.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

V neděli sedmého srpna 2011 napadli tři Romové mačetami obsluhu a hosty jednoho z barů v Novém Boru na Českolipsku. O dva týdny později došlo v Rumburku na Děčínsku k napadení šestičlenné skupinky asi dvaceti Romy.

To se stalo rozbuškou postupně hromaděného napětí, které v tomto regionu vzniká především v důsledku drobné kriminality lidí ze zdejších ghett a vysoké nezaměstnanosti a sociální zanedbanosti celého regionu.

Následných demonstrací obyvatel Rumburka, Varnsdorfu a Nového Boru využili příslušníci radikální pravice. Do regionu poslala policie kvůli uklidnění situace na šest stovek policistů - náklady na zajištění bezpečnosti během protiromských demonstrací v sobotu 10. září 2011 vyšly asi na tři miliony korun. Dvoutýdenní přítomnost pořádkové jednotky potom vyjde na další 3,5 miliony korun.

Ani zvýšené množství policistů v ulicích ale nepomáhá - třeba v noci ze čtvrtka 8. září napadla a okradla skupinka lidí (podle iDnes.cz se jednalo o Romy) ve Varnsdorfu osmačtyřicetiletou ženu, noc předtím se zase strhla rvačka ve šluknovské hospodě.

Události vedly k dalším demonstracím. Akce svolaná Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (10. září ve Varnsdorfu) se změnila v neohlášený pochod k romským ubytovnám a střety s policií, která použila k uklidnění situace vodní děla, dělobuchy i slzný plyn. Šest lidí bylo zraněno, z toho tři policisté. Na služebny bylo předvedeno sedmatřicet lidí.

Proti nerovnému přístupu policie a nepřiměřenému zásahu v pondělí 12. září protestovalo ve Varnsdorfu na dvě stovky lidí.

I mezi samotnými Romy panují rozpory. Starší generace prý přestává zvládat mladší a začíná z ní mít strach. Zároveň místní starousedlíci svalují většinu viny za problémy na přistěhovalé Romy, které sem z lukrativních lokalit často přemisťují developerské firmy.

Sociálně vyloučení lidé z ghett s nízkou vzdělaností a vysokou nezaměstnaností vytvářejí svět sám pro sebe, žijící podle vlastních pravidel.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy