Nepokoje na Šluknovsku

13. 9. 2011 16:49
V neděli 7.8. 2011 napadli tři Romové mačetami obsluhu a hosty jednoho z barů v Novém Boru na Českolipsku. To se stalo rozbuškou dlouhodobě se hromadícího napětí, které v tomto regionu vzniká.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

V neděli sedmého srpna 2011 napadli tři Romové mačetami obsluhu a hosty jednoho z barů v Novém Boru na Českolipsku. O dva týdny později došlo v Rumburku na Děčínsku k napadení šestičlenné skupinky asi dvaceti Romy.

To se stalo rozbuškou postupně hromaděného napětí, které v tomto regionu vzniká především v důsledku drobné kriminality lidí ze zdejších ghett a vysoké nezaměstnanosti a sociální zanedbanosti celého regionu.

Následných demonstrací obyvatel Rumburka, Varnsdorfu a Nového Boru využili příslušníci radikální pravice. Do regionu poslala policie kvůli uklidnění situace na šest stovek policistů - náklady na zajištění bezpečnosti během protiromských demonstrací v sobotu 10. září 2011 vyšly asi na tři miliony korun. Dvoutýdenní přítomnost pořádkové jednotky potom vyjde na další 3,5 miliony korun.

Ani zvýšené množství policistů v ulicích ale nepomáhá - třeba v noci ze čtvrtka 8. září napadla a okradla skupinka lidí (podle iDnes.cz se jednalo o Romy) ve Varnsdorfu osmačtyřicetiletou ženu, noc předtím se zase strhla rvačka ve šluknovské hospodě.

Události vedly k dalším demonstracím. Akce svolaná Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (10. září ve Varnsdorfu) se změnila v neohlášený pochod k romským ubytovnám a střety s policií, která použila k uklidnění situace vodní děla, dělobuchy i slzný plyn. Šest lidí bylo zraněno, z toho tři policisté. Na služebny bylo předvedeno sedmatřicet lidí.

Proti nerovnému přístupu policie a nepřiměřenému zásahu v pondělí 12. září protestovalo ve Varnsdorfu na dvě stovky lidí.

I mezi samotnými Romy panují rozpory. Starší generace prý přestává zvládat mladší a začíná z ní mít strach. Zároveň místní starousedlíci svalují většinu viny za problémy na přistěhovalé Romy, které sem z lukrativních lokalit často přemisťují developerské firmy.

Sociálně vyloučení lidé z ghett s nízkou vzdělaností a vysokou nezaměstnaností vytvářejí svět sám pro sebe, žijící podle vlastních pravidel.

 

Právě se děje

Další zprávy