Nepokoje na Šluknovsku

13. 9. 2011 16:49
V neděli 7.8. 2011 napadli tři Romové mačetami obsluhu a hosty jednoho z barů v Novém Boru na Českolipsku. To se stalo rozbuškou dlouhodobě se hromadícího napětí, které v tomto regionu vzniká.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

V neděli sedmého srpna 2011 napadli tři Romové mačetami obsluhu a hosty jednoho z barů v Novém Boru na Českolipsku. O dva týdny později došlo v Rumburku na Děčínsku k napadení šestičlenné skupinky asi dvaceti Romy.

To se stalo rozbuškou postupně hromaděného napětí, které v tomto regionu vzniká především v důsledku drobné kriminality lidí ze zdejších ghett a vysoké nezaměstnanosti a sociální zanedbanosti celého regionu.

Následných demonstrací obyvatel Rumburka, Varnsdorfu a Nového Boru využili příslušníci radikální pravice. Do regionu poslala policie kvůli uklidnění situace na šest stovek policistů - náklady na zajištění bezpečnosti během protiromských demonstrací v sobotu 10. září 2011 vyšly asi na tři miliony korun. Dvoutýdenní přítomnost pořádkové jednotky potom vyjde na další 3,5 miliony korun.

Ani zvýšené množství policistů v ulicích ale nepomáhá - třeba v noci ze čtvrtka 8. září napadla a okradla skupinka lidí (podle iDnes.cz se jednalo o Romy) ve Varnsdorfu osmačtyřicetiletou ženu, noc předtím se zase strhla rvačka ve šluknovské hospodě.

Události vedly k dalším demonstracím. Akce svolaná Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (10. září ve Varnsdorfu) se změnila v neohlášený pochod k romským ubytovnám a střety s policií, která použila k uklidnění situace vodní děla, dělobuchy i slzný plyn. Šest lidí bylo zraněno, z toho tři policisté. Na služebny bylo předvedeno sedmatřicet lidí.

Proti nerovnému přístupu policie a nepřiměřenému zásahu v pondělí 12. září protestovalo ve Varnsdorfu na dvě stovky lidí.

I mezi samotnými Romy panují rozpory. Starší generace prý přestává zvládat mladší a začíná z ní mít strach. Zároveň místní starousedlíci svalují většinu viny za problémy na přistěhovalé Romy, které sem z lukrativních lokalit často přemisťují developerské firmy.

Sociálně vyloučení lidé z ghett s nízkou vzdělaností a vysokou nezaměstnaností vytvářejí svět sám pro sebe, žijící podle vlastních pravidel.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 47 minutami

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy