Nepokoje na Šluknovsku

13. 9. 2011 16:49
V neděli 7.8. 2011 napadli tři Romové mačetami obsluhu a hosty jednoho z barů v Novém Boru na Českolipsku. To se stalo rozbuškou dlouhodobě se hromadícího napětí, které v tomto regionu vzniká.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

V neděli sedmého srpna 2011 napadli tři Romové mačetami obsluhu a hosty jednoho z barů v Novém Boru na Českolipsku. O dva týdny později došlo v Rumburku na Děčínsku k napadení šestičlenné skupinky asi dvaceti Romy.

To se stalo rozbuškou postupně hromaděného napětí, které v tomto regionu vzniká především v důsledku drobné kriminality lidí ze zdejších ghett a vysoké nezaměstnanosti a sociální zanedbanosti celého regionu.

Následných demonstrací obyvatel Rumburka, Varnsdorfu a Nového Boru využili příslušníci radikální pravice. Do regionu poslala policie kvůli uklidnění situace na šest stovek policistů - náklady na zajištění bezpečnosti během protiromských demonstrací v sobotu 10. září 2011 vyšly asi na tři miliony korun. Dvoutýdenní přítomnost pořádkové jednotky potom vyjde na další 3,5 miliony korun.

Ani zvýšené množství policistů v ulicích ale nepomáhá - třeba v noci ze čtvrtka 8. září napadla a okradla skupinka lidí (podle iDnes.cz se jednalo o Romy) ve Varnsdorfu osmačtyřicetiletou ženu, noc předtím se zase strhla rvačka ve šluknovské hospodě.

Události vedly k dalším demonstracím. Akce svolaná Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (10. září ve Varnsdorfu) se změnila v neohlášený pochod k romským ubytovnám a střety s policií, která použila k uklidnění situace vodní děla, dělobuchy i slzný plyn. Šest lidí bylo zraněno, z toho tři policisté. Na služebny bylo předvedeno sedmatřicet lidí.

Proti nerovnému přístupu policie a nepřiměřenému zásahu v pondělí 12. září protestovalo ve Varnsdorfu na dvě stovky lidí.

I mezi samotnými Romy panují rozpory. Starší generace prý přestává zvládat mladší a začíná z ní mít strach. Zároveň místní starousedlíci svalují většinu viny za problémy na přistěhovalé Romy, které sem z lukrativních lokalit často přemisťují developerské firmy.

Sociálně vyloučení lidé z ghett s nízkou vzdělaností a vysokou nezaměstnaností vytvářejí svět sám pro sebe, žijící podle vlastních pravidel.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Německý prezident udělí záslužný řád českému spisovateli Jaroslavu Rudišovi

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier ocení Záslužným řádem Spolkové republiky Německo 16 lidí za jejich kulturní činnost, mezi vyznamenanými bude i český spisovatel Jaroslav Rudiš. Oznámila to kancelář hlavy německého státu. Řády předá Steinmeier 1. října u příležitosti Dne německé jednoty, který země slaví 3. října.

Úřad německého prezidenta sdělil, že řády prezident udělí se zvláštním pohledem na kulturní život v Německu. "Šest žen a deset mužů se mimořádným způsobem zasadilo za umění a kulturní život, který byl koronavirovými omezeními obzvláště zasažen," uvedla Steinmeierova kancelář.

Rudiše, který dlouhodobě žije v Berlíně, označil Steinmeier za jednoho z nejangažovanějších stavitelů mostů mezi Německem a Českem. "Jaroslav Rudiš se jako společenskopoliticky angažovaný Evropan i v německém tisku opakovaně hlásí o slovo a svou prací ukazuje, že hranice lze překonat a že kultura to zvládne i pandemických časech," uvedla prezidentova kancelář.

Rudiš se proslavil romány jako Grandhotel nebo Konec punku v Helsinkách či komiksovou trilogií Alois Nebel. Román Winterbergova poslední cesta, který vyšel v roce 2019, napsal již německy. V němčině napsal i grafický román Nachtgestalten (Noční chodci), na kterém spolupracoval s rakouským ilustrátorem Nicolasem Mahlerem.

Další zprávy