demonstrace

Tisíce lidí v Barmě znovu protestují, neodradila je ani sobotní střelba do demonstrantů

Tisíce odpůrců vojenského převratu v Barmě v neděli vyrazily na protestní pochody v několika městech po celé zemi. V největším městě Rangúnu se tisíce lidí shromáždily na dvou místech a skandovaly slogany. Desítky tisíc lidí se sešly k pokojnému protestu v druhém největším městě Mandalaj, kde armáda v sobotu zabila dva protestující. Ve městě Myisťina na severu, kde bylo v posledních dnech zaznamenáno několik střetů, lidé položili za mrtvé demonstranty květiny. Davy lidí se sešly k pochodům také v dalších městech.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí a armádě se nedaří demonstrace proti puči a zadržení vůdkyně a dalších politiků potlačit, a to ani příslibem nových voleb.

Zdroj: ČTK

Ruští studenti žalují univerzitu kvůli vyloučení za účast na demonstracích

Dva ruští studenti zažalovali Astrachaňskou státní univerzitu, která je vyloučila kvůli účasti na úřady nepovolených demonstracích na podporu opozičního představitele Alexeje Navalného, napsal informační portál Meduza. Podle právního zástupce studentů univerzita porušila řád, protože mladé lidi dopředu neinformovala a nepožádala je o písemné vysvětlení.

O vyloučení tří studentů informoval na sociální síti VKontaktě rektor univerzity, který prý rozhodnutí podepsal s "bolestí v srdci". "Stokrát si to promyslete, až vás budou vyzývat k účasti na nepovolených demonstracích, pochodech nebo k vykonání něčeho protiprávního," napsal rektor.

Vyloučený Alexandr Močalov, který podal žalobu s Verou Inozemcevovou, podtrhl, že student má právo podat vysvětlení do tří výukových dnů od incidentu, ale univerzita po něm chtěla vysvětlení v době akademických prázdnin. Také Inozemcevová má za to, že vyloučení nebylo v pořádku a krok univerzity označila za politickou represi.

Inozemcevová také dřív novinářům ze serveru Meduza řekla, že po protestní akci, která se konala 23. ledna, ji zadržela policie, vzala jí telefon a jejím jménem zveřejňovala na sociálních sítích výzvy k účasti na protestech.

Zdroj: ČTK

Při demonstraci proti rektorovi v Istanbulu, kterého dosadil Erdogan, bylo zatčeno 159 lidí

Turecká policie v pondělí v Istanbulu zadržela 159 demonstrantů, kteří protestovali proti novému rektorovi Bosporské univerzity, jehož do čela této prestižní vysoké školy dosadil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Informovala o tom agentura Reuters.

Studenti Bosporské univerzity zahájili před měsícem protestní akce, při nichž poukazují na to, že padesátiletý Melih Bulu byl do funkce rektora jmenován "nedemokraticky". Bulu, který v minulosti neúspěšně kandidoval na poslance za Erdoganovu Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP), před jmenováním rektorem na Bosporské univerzitě nepůsobil. Ke studentským protestům se připojili také někteří učitelé univerzity.

Zdroj: ČTK
Pokračovat