Rumburk

22. 5. 2015 23:13
Rumburk je město v okrese Děčín v Ústeckém kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Kmenicka

Rumburk leží ve Šluknovském výběžku, nejsevernější části České republiky . Městem protéká říčka Mandava. V Rumburku se nachází hraniční přechody do německých měst Seifhennersdorfu a Neugersdorfu.

Historie:

Rumburk je přirozeným centrem nejsevernější části českých zemí. Nejstarší zmínka o Rumburku pochází z roku 1298.

Základní údaje

Rozloha: 24,69 km²

Počet obyvatel: 11 200

Kraj: Ústecký

Okres: Děčín

Starosta: Jaroslav Sykáček (ČSSD)

PSČ: 408 01

Rumburk ležel na důležité obchodní cestě z Míšně do Žitavy a z Lužice přes Českou Lípu do středních Čech. Právě pro obchodní a strategický význam na česko-německé hranici město napadli husité. Roku 1429 husité Rumburk obsadili a podnikali odtud nájezdy do katolické Lužice. V 16. století si město vysloužilo řadu privilegií - právo na výčep piva a vína, právo na dva výroční trhy a týdenní trh obilí. Roku 1607 koupili panství Kinští z Vchynic. Vilém Kinský byl roku 1634 zavražděn v Chebu spolu s Albrechtem z Valdštejna a jeho majetek získal Kryštof Löbl z Krainburku (Grönburgu). Během třicetileté války zámek v Rumburku napadlo a zapálilo švédské vojsko.

Roku 1681 panství koupili Lichtenštejnové, v jejichž držení zůstalo až do druhé pozemkové reformy v roce 1923. Na konci první světové války došlo v Rumburku ke vzpouře vojáků, která byla reakcí na nedostatečné a špatné zásobování, nevyplacené žoldy a šikanu ze strany německých důstojníků. Vzpoura byla potlačena a povstalci popraveni. Tuto událost dodnes připomíná pomník na místě popraviště v Novém Boru.

Rumburk byl po podpisu mnichovské dohody v roce 1938 připojen k nacistickému Německu. Po druhé světové válce došlo k odsunu německého obyvatelstva a do města přišli noví obyvatelé. V době komunistické vlády město změnilo svou tvář, jelikož mnoho historických domů bylo zbouráno a nově vznikala panelová sídliště.

Turistické zajímavosti:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Matěj Baťha

V areálu kapucínského kláštera v Rumburku se nachází barokní loretánská kaple, která patří k architektonickým skvostům severních Čech. Loreta, postavená na počátku 18. století, je významným poutním místem Českého Švýcarska.V kapli se celoročně pořádají netradiční prohlídky, výstavy, koncerty a mše svaté a ve vstupní budově je od roku 2013 otevřená Expozice církevního umění Šluknovska. Milovníci přírody mohou z Rumburka dojít na zalesněný vrcholek Dymník, kde je cihlová rozhledna, z níž se nabízí krásný pohled do okolí.

Instituce v Rumburku:

Městský úřad Rumburk tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Rumburk patří do obvodu Okresního soudu v Děčíně. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ústí nad Labem.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Rumburku se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Ústecký kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Rumburku kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hongkongský aktivista Wong dostal dalších deset měsíců vězení. Zúčastnil se připomínky brutalit na Tchien-an-men

Hongkongský prodemokratický aktivista Joshua Wong stráví dalších deset měsíců ve vězení. Soud mu nyní vyměřil takový trest za účast na nepovoleném shromáždění, které se konalo loni 4. června, informuje agentura Reuters. Wong a další lidé si tehdy připomínali krvavé potlačení protivládních protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men čínskou armádou v roce 1989.

Čtyřiadvacetiletý Wong si už nyní ve vězení odpykává dva tresty související s masovými prodemokratickými demonstracemi z roku 2019. K účasti na vzpomínkové akci ze 4. června 2020 se minulý týden přiznal, a tak mu soud trest z původně navrhovaných 15 měsíců snížil na deset měsíců. Portál Hongkong Free Press (HKFP) uvedl, že kromě Wonga soud poslal za mříže na dobu od čtyř do šesti měsíců ještě tři další aktivisty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy