Rumburk

22. 5. 2015 23:13
Rumburk je město v okrese Děčín v Ústeckém kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Kmenicka

Rumburk leží ve Šluknovském výběžku, nejsevernější části České republiky . Městem protéká říčka Mandava. V Rumburku se nachází hraniční přechody do německých měst Seifhennersdorfu a Neugersdorfu.

Historie:

Rumburk je přirozeným centrem nejsevernější části českých zemí. Nejstarší zmínka o Rumburku pochází z roku 1298.

Základní údaje

Rozloha: 24,69 km²

Počet obyvatel: 11 200

Kraj: Ústecký

Okres: Děčín

Starosta: Jaroslav Sykáček (ČSSD)

PSČ: 408 01

Rumburk ležel na důležité obchodní cestě z Míšně do Žitavy a z Lužice přes Českou Lípu do středních Čech. Právě pro obchodní a strategický význam na česko-německé hranici město napadli husité. Roku 1429 husité Rumburk obsadili a podnikali odtud nájezdy do katolické Lužice. V 16. století si město vysloužilo řadu privilegií - právo na výčep piva a vína, právo na dva výroční trhy a týdenní trh obilí. Roku 1607 koupili panství Kinští z Vchynic. Vilém Kinský byl roku 1634 zavražděn v Chebu spolu s Albrechtem z Valdštejna a jeho majetek získal Kryštof Löbl z Krainburku (Grönburgu). Během třicetileté války zámek v Rumburku napadlo a zapálilo švédské vojsko.

Roku 1681 panství koupili Lichtenštejnové, v jejichž držení zůstalo až do druhé pozemkové reformy v roce 1923. Na konci první světové války došlo v Rumburku ke vzpouře vojáků, která byla reakcí na nedostatečné a špatné zásobování, nevyplacené žoldy a šikanu ze strany německých důstojníků. Vzpoura byla potlačena a povstalci popraveni. Tuto událost dodnes připomíná pomník na místě popraviště v Novém Boru.

Rumburk byl po podpisu mnichovské dohody v roce 1938 připojen k nacistickému Německu. Po druhé světové válce došlo k odsunu německého obyvatelstva a do města přišli noví obyvatelé. V době komunistické vlády město změnilo svou tvář, jelikož mnoho historických domů bylo zbouráno a nově vznikala panelová sídliště.

Turistické zajímavosti:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Matěj Baťha

V areálu kapucínského kláštera v Rumburku se nachází barokní loretánská kaple, která patří k architektonickým skvostům severních Čech. Loreta, postavená na počátku 18. století, je významným poutním místem Českého Švýcarska.V kapli se celoročně pořádají netradiční prohlídky, výstavy, koncerty a mše svaté a ve vstupní budově je od roku 2013 otevřená Expozice církevního umění Šluknovska. Milovníci přírody mohou z Rumburka dojít na zalesněný vrcholek Dymník, kde je cihlová rozhledna, z níž se nabízí krásný pohled do okolí.

Instituce v Rumburku:

Městský úřad Rumburk tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Rumburk patří do obvodu Okresního soudu v Děčíně. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ústí nad Labem.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Rumburku se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Ústecký kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Rumburku kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy