Česká Lípa

25. 6. 2014 18:38
Česká Lípa je okresní město Libereckého kraje, které leží na řece Ploučnici.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto:

Česká Lípa zahrnuje 14 místních částí o celkové rozloze 66,10 km², kde žije zhruba 37 tisíc obyvatel.

Historie:

První zmínka o osídlení území dnešní České Lípy pochází ze 13. století. eprve na počátku 14. století, snad v letech 1310–1319, bylo na místě starší slovanské osady v blízkosti ronovského hradu Lipý založeno středověké město. Poloha města na významné obchodní stezce byla stálou pobídkou k rozvoji řemeslné výroby (hrnčířství, tkalcovství, soukenictví, později cínařství a jiné), a tak kromě vnitřního města, svázaného dosud patrným věncem hradeb, vznikla též mimořádně rozvinutá předměstí, která měla i své kostely.

Základní údaje

Rozloha: 66,10 km²

Počet obyvatel: 36 805

Kraj: Liberecký

Okres: Česká Lípa

Starostka: Hana Moudrá

PSČ: 470 01

Město Česká Lípa patřilo až do novověku k největším poddanským městům v Čechách. V 18. století se Česká Lípa jako jedno z prvních měst v Čechách se otevřela manufakturnímu podnikání. Skutečnou proslulost doma i za hranicemi země zajistily České Lípě kartounky - manufaktury na potiskování textilu. S příchodem 19. století nastal ve městě průmyslový rozvoj a spolu s ním i rozmach politického, společenského a kulturního života. Česká Lípa byla obohacena o řadu veřejných budov postavených ve stylech historizujících a na přelomu století ve stylu secese.

Po vzniku Československa patřila Česká Lípa mezi města s většinovým německým obyvatelstvem. S nástupem fašismu se Česká Lípa stala jedním z míst s největší aktivitou Henleinovy Sudetendeutsche Partei. Do České Lípy byla v říjnu 1934 svolána první henleinovská manifestace. Po mnichovském diktátu bylo město jako součást Sudet obsazeno německou armádou. Rokem 1938 skončil slibný rozvoj města a zdejší továrny byly v dalších letech přeorientovány na válečnou výrobu.

Po osvobození 9. května 1945 se do České Lípy vrátila většina českých obyvatel, kteří město na podzim 1938 opustili, a došlo k odsunu německého obyvatelstva. Následující čtyři desetiletí přinesla prudký nárůst počtu obyvatel a zvětšení města v souvislosti s uranovou těžbou.

Na začátku devadesátých let bylo centrum města vyhlášeno městskou památkovou rezervací.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Přestože 2. polovina 20. století Českou Lípu významně poznamenala v souvislosti s rozvojem uranového průmyslu a následným prudkým demografickým vývojem. Centrum města obehnala panelová sídliště, ale původní ulice a domy si svou historickou paměť uchovaly.

Českolipská radnice (Ilustrační foto).
Českolipská radnice (Ilustrační foto). | Foto: Město Česká Lípa

Mezi významné památky patří Vodní hrad Lipý, který byl po dlouhé době zpřístupněn v roce 2003 a stal se místem konání nejprestižnějších společenských a kulturních akcí, dále pak Valdštejnský klášter Řádu augustiniánů a jeho zahrada, renesanční lovecký letohrádek Červený dům a řada dalších.

Město má několik kulturních center, například Kulturní dům Crystal, Jiráskovo divadlo, Vlastivědné muzeum a galerii nebo Městskou knihovnu. Každoročně se zde konají Městské letní slavnosti, festival Lípa Musica, festival Všudybud a další.

Instituce v České Lípě:

Okresní soud v České Lípě se nachází v Děčínské ulici. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ústí nad Labem.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Městský úřad Česká Lípa tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V České Lípě se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Liberecký kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v České Lípě kontaktní pracoviště.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy