Česká Lípa

25. 6. 2014 18:38
Česká Lípa je okresní město Libereckého kraje, které leží na řece Ploučnici.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto:

Česká Lípa zahrnuje 14 místních částí o celkové rozloze 66,10 km², kde žije zhruba 37 tisíc obyvatel.

Historie:

První zmínka o osídlení území dnešní České Lípy pochází ze 13. století. eprve na počátku 14. století, snad v letech 1310–1319, bylo na místě starší slovanské osady v blízkosti ronovského hradu Lipý založeno středověké město. Poloha města na významné obchodní stezce byla stálou pobídkou k rozvoji řemeslné výroby (hrnčířství, tkalcovství, soukenictví, později cínařství a jiné), a tak kromě vnitřního města, svázaného dosud patrným věncem hradeb, vznikla též mimořádně rozvinutá předměstí, která měla i své kostely.

Základní údaje

Rozloha: 66,10 km²

Počet obyvatel: 36 805

Kraj: Liberecký

Okres: Česká Lípa

Starostka: Hana Moudrá

PSČ: 470 01

Město Česká Lípa patřilo až do novověku k největším poddanským městům v Čechách. V 18. století se Česká Lípa jako jedno z prvních měst v Čechách se otevřela manufakturnímu podnikání. Skutečnou proslulost doma i za hranicemi země zajistily České Lípě kartounky - manufaktury na potiskování textilu. S příchodem 19. století nastal ve městě průmyslový rozvoj a spolu s ním i rozmach politického, společenského a kulturního života. Česká Lípa byla obohacena o řadu veřejných budov postavených ve stylech historizujících a na přelomu století ve stylu secese.

Po vzniku Československa patřila Česká Lípa mezi města s většinovým německým obyvatelstvem. S nástupem fašismu se Česká Lípa stala jedním z míst s největší aktivitou Henleinovy Sudetendeutsche Partei. Do České Lípy byla v říjnu 1934 svolána první henleinovská manifestace. Po mnichovském diktátu bylo město jako součást Sudet obsazeno německou armádou. Rokem 1938 skončil slibný rozvoj města a zdejší továrny byly v dalších letech přeorientovány na válečnou výrobu.

Po osvobození 9. května 1945 se do České Lípy vrátila většina českých obyvatel, kteří město na podzim 1938 opustili, a došlo k odsunu německého obyvatelstva. Následující čtyři desetiletí přinesla prudký nárůst počtu obyvatel a zvětšení města v souvislosti s uranovou těžbou.

Na začátku devadesátých let bylo centrum města vyhlášeno městskou památkovou rezervací.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Přestože 2. polovina 20. století Českou Lípu významně poznamenala v souvislosti s rozvojem uranového průmyslu a následným prudkým demografickým vývojem. Centrum města obehnala panelová sídliště, ale původní ulice a domy si svou historickou paměť uchovaly.

Českolipská radnice (Ilustrační foto).
Českolipská radnice (Ilustrační foto). | Foto: Město Česká Lípa

Mezi významné památky patří Vodní hrad Lipý, který byl po dlouhé době zpřístupněn v roce 2003 a stal se místem konání nejprestižnějších společenských a kulturních akcí, dále pak Valdštejnský klášter Řádu augustiniánů a jeho zahrada, renesanční lovecký letohrádek Červený dům a řada dalších.

Město má několik kulturních center, například Kulturní dům Crystal, Jiráskovo divadlo, Vlastivědné muzeum a galerii nebo Městskou knihovnu. Každoročně se zde konají Městské letní slavnosti, festival Lípa Musica, festival Všudybud a další.

Instituce v České Lípě:

Okresní soud v České Lípě se nachází v Děčínské ulici. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ústí nad Labem.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Městský úřad Česká Lípa tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V České Lípě se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Liberecký kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v České Lípě kontaktní pracoviště.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

 

Právě se děje

před 32 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

Na Náměstí nezávislosti v Minsku před budovou vlády se upálil člověk. Záběry zveřejnil zpravodajský portál tut.by. Zatím není znám motiv činu, muž podle prvních zpráv zemřel.

Zdroj: Zahraničí
před 44 minutami

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým.

Zdroj: ČTK
Další zprávy