Tržní cena nemovitosti

31. 5. 2012 22:28
Tržní cena nemovitosti závisí na mnoha faktorech. Vyplatí se nechat vypracovat odhad ceny, pokud nemovitost kupujete či prodáváte.
Ilustrační cena
Ilustrační cena | Foto: Ludvík Hradilek

Pokud chcete investovat do nemovitosti, měli byste se zajímat především o její tržní cenu. Ta je velmi důležitým faktorem, který rozhoduje o tom, zda půjde o výhodnou investici či nikoli. Tržní cena nemovitosti je vlastně její prodejní hodnotou. A jak se stanovuje cena nemovitosti? Základem je tak zvaná srovnávací metoda. Ta porovnává určitou nemovitost s jinou, s ní srovnatelnou. Nemovitost, podle jejíž ceny se chcete řídit, by ale měla být již úspěšně prodána – jen to vypovídá o její dobře stanovené tržní ceně. Ceny nemovitostí, které jsou stále ještě v nabídce, a především těch, jejichž prodej zprostředkovávají realitní kanceláře, mohou být totiž přemrštěné.

Důležitá je rozloha, umístění nemoviosti a její dostupnost

V případě aplikace srovnávací metody se cena prodané nemovitosti přepočítá na metr čtvereční a toto číslo se následně vynásobí počtem čtverečních metrů, kterým disponuje nemovitost, o které uvažujete. Kromě rozlohy nemovitosti jsou ale důležité další faktory, například její umístění a také dopravní dostupnost. Vyšší hodnotu bude mít nemovitost v blízkosti velkého města a s dobrou dopravní dostupností. Záleží i na prostředí, v jakém se nemovitost nachází – zda jde o klidnou lokalitu se spoustou zeleně nebo jestli naopak okolí nemovitosti nevyhlíží příliš příznivě a je zanedbané. Důležitý je i stav nemovitosti – okna, podlahy, vybavení, zda je nemovitost po rekonstrukci nebo bude nutné do ní investovat hodně peněz. Cenu nemovitosti ovlivní také další položky zahrnuté v nabídce – například garáž, balkon či sklep. Cenu zvýší, pokud se v blízkosti nemovitosti nachází například obchod s potravinami, lékař, škola nebo školka.

Tržní cenu si zjistěte i při prodeji

Odhad tržní ceny se uplatňuje i při prodeji nemovitosti – pomůže vám určit její optimální cenu tak, aby nebyla nemovitost předražená a nebyla tak téměř neprodejná. Zároveň vás odhad naopak uchrání před stanovením příliš nízké prodejní ceny, kvůli které byste prodejem získali méně prostředků, než můžete. Odhad tržní ceny nemovitosti si můžete nechat zpracovat u jedné z mnoha firem, které tuto službu nabízejí.

Neplaťte víc, než je nutné

Pokud kupujete nemovitost a přemýšlíte, zda je její tržní cena odpovídající, měli byste všechny uvedené faktory vzít v potaz. Nákup nemovitosti s přemrštěnou cenou se nemusí vyplatit. Zjistěte proto, jestli cena nabízené nemovitosti odpovídá její skutečné hodnotě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy