Příspěvek na bydlení je určen k tomu, aby pomáhal sociálně slabším domácnostem. Přispívá tedy k pokrytí nákladů na bydlení, a to rodinám a také jednotlivcům s nízkými příjmy. Za příjem je označován také rodičovský příspěvek a přídavek na dítě. Příspěvek na bydlení je upraven zákonem o státní sociální podpoře (č. 117/1995 Sb.).
Kdo má nárok?
Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu přihlášený zde k trvalému pobytu. Jeho náklady na bydlení musejí přesahovat částku součinu rozhodného příjmu v rodině a také koeficientu (ten je 0,30, v Praze pak 0,35). Zároveň musí být splněna podmínka, kdy součin rozhodného příjmu v rodině a již uvedeného koeficientu není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení. Nárok na příspěvek na bydlení se tedy určuje podle příjmů, koeficientu, podle nákladů na bydlení a podle normativních nákladů na bydlení.
Náklady na bydlení
U nájemních bytů se za náklady na bydlení považuje nájemné. U družstevních a vlastních bytů se berou v potaz srovnatelné náklady. U všech uvedených typů bydlení jsou důležité ještě další náklady - za energie, odpady, vytápění, vodné a stočné. Rozhodující jsou pro nárok na příspěvek průměrné náklady na bydlení uhrazené za předchozí kalendářní čtvrtletí.
Normativní náklady na bydlení
Normativní náklady na bydlení, to jsou průměrné náklady na bydlení stanovené podle velikosti obce a počtu členů domácnosti. Je v nich zahrnuto nájemné (nebo obdobné náklady), ceny služeb a energií. Normativní náklady se liší i podle typu bydlení. U nájemního bydlení záleží na velikosti obce (vyšší náklady jsou ve větších městech). Co se týče vlastního bydlení, tam se částka nemění podle velikosti obce.
Nájemní bydlení
U nájemního bydlení se celkové náklady za bydlení prokazují nájemní smlouvou. Může se stát, že v ní nejsou zahrnuty například náklady na elektřinu. V tom případě je potřeba tyto výdaje také doložit.
Vlastní a družstevní bydlení
Zde nejsou zásadní skutečné náklady na bydlení, ale částky stanovené zákonem. Stejně tak jsou stanovené náklady za plyn, elektřinu, vodné a stočné, odvoz odpadu a centrální vytápění, ale i za pevná paliva. Všechny tyto náklady závisejí na počtu osob v rodině.
Příspěvek je poskytován bez ohledu na to, v jakém bytě osoba žádající o příspěvek bydlí - může jít o byt družstevní, obecní nebo v soukromém vlastnictví, ale i byt ve vlastním domě.
Podrobnosti o příspěvku na bydlení, o způsobu podání žádosti ad. se dozvíte na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí.