Ceny domů v ČR

4. 5. 2012 9:01
Ceny domů v České republice závisejí na lokalitě, také na stavu domu, ale i zahrady.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Central Group

Ceny domů se odvíjejí od mnoha faktorů. Důležitá je velikost domu a také velikost pozemku. Nezanedbatelnou roli hraje také stav domu a jeho vybarvenost – nová střecha nebo zrekonstruovaná koupelna jeho cenu rozhodně navýší. Záleží i na zateplení. Velmi důležitá je také poloha nabízeného domu – o nemovitosti v těsné blízkosti velkých měst, ale zároveň v klidu venkova, je velký zájem. I velikost pozemku má na cenu vliv. Kdo touží po velké zahradě, je ochoten za ni dobře zaplatit. Když zahrada navíc nabízí i bazén a je kvalitně oplocena, cena domu rychle roste. A záleží i na tom, zda je prodej zprostředkován přes realitní kancelář. Ta si totiž účtuje provize, které se do ceny domu promítnou.

Stav a vybavenost domu

Za dům s novou fasádou a plastovými okny si může prodejce říct mnohem víc než za ten, na kterém už je fasáda těžko rozeznatelná a okna budou potřebovat vyměnit. Důležitý je stav střechy. Nová střecha, to je obrovská investice a proto záleží na tom, jak je stará a kvalitní. Ale i stropní trámy jsou důležité. I na jejich stavu závisí, za jak dlouho se střecha bude muset měnit. Je interiér domu ve výborném stavu? Nebo je potřeba vymalovat, položit nové podlahy, zrekonstruovat koupelnu a vyměnit okna, kotel a radiátory? To vše hraje velkou roli. Když zájemce zjistí, že bude muset počítat s velkými výdaji za všechny tyto práce, určitě nebude akceptovat vysokou cenu domu. Někdo navíc preferuje dům se vším všudy, kam se může okamžitě nastěhovat. Za připravený dům tak zaplatí raději mnohem víc, než aby si koupil ten levný a musel ho příštích pár měsíců (nebo let) dávat do pořádku.

Zahrada

Velikost pozemku se také značně promítne do ceny domu. Má dům k dispozici velkou, krásnou zahradu se zarovnaným povrchem, který je rovnoměrně zatravněný? Nabízí zahrada i bazén zabudovaný v zemi, který je ve výborném stavu? Ideální. V tom případě si majitel může za dům říct více. Naopak malá zahrádka s nerovným povrchem, zarostlá plevelem a osázená stromy, které jen zabírají místo a bude potřeba je pokácet, cenu domu nezvýší. Záleží i na oplocení. Pokud je pozemek ohrazen novým zděným či dřevěným (nejlépe neprůhledným) plotem, vypadá i celý dům hned luxusněji a zájemce je ochoten zaplatit víc. Pokud ale ohraničení pozemku tvoří zrezlý a potrhaný drátěný plot visící silou vůle na několika sloupcích, působí to na potenciálního majitele mnohem hůř.

Lokalita

Velký rozdíl v cenách vzniká kvůli umístění domu. Nejžádanější a také nejdražší jsou domy na venkově za hranicemi Prahy a jiných velkých měst, které mají dobrou dopravní dostupnost. Mít možnost pracovat ve velkém městě, kde bývají platy vyšší, ale vracet se do klidné vesničky či městečka, to je velká výhoda, za kterou si zájemce rád připlatí. Naopak domy v malých městech daleko od těch krajských, ty tak populární nejsou a jejich cena je tedy nižší.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Devět lidí přišlo v Guineji o život při protestech proti prezidentovi

Nejméně devět lidí nepřežilo v Guineji třídenní protesty proti prezidentově snaze získat právo na další mandát. Oznámila to ve středu agentura AP, podle níž jsou nemocnice přeplněné zraněnými. Stav některých svědčí o tom, že lidé byli zasaženi střelbou z malé vzdálenosti. Protestů se zúčastnily tisíce lidí.

Jednaosmdesátiletý prezident Alpha Condé byl zvolen prezidentem v letech 2010 a 2015. Mandát mu končí příští rok v prosinci, ale letos oznámil, že chce vypsat referendum ve snaze získat možnost usilovat o zvolení znovu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy