Ceny domů v ČR

4. 5. 2012 9:01
Ceny domů v České republice závisejí na lokalitě, také na stavu domu, ale i zahrady.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Central Group

Ceny domů se odvíjejí od mnoha faktorů. Důležitá je velikost domu a také velikost pozemku. Nezanedbatelnou roli hraje také stav domu a jeho vybarvenost – nová střecha nebo zrekonstruovaná koupelna jeho cenu rozhodně navýší. Záleží i na zateplení. Velmi důležitá je také poloha nabízeného domu – o nemovitosti v těsné blízkosti velkých měst, ale zároveň v klidu venkova, je velký zájem. I velikost pozemku má na cenu vliv. Kdo touží po velké zahradě, je ochoten za ni dobře zaplatit. Když zahrada navíc nabízí i bazén a je kvalitně oplocena, cena domu rychle roste. A záleží i na tom, zda je prodej zprostředkován přes realitní kancelář. Ta si totiž účtuje provize, které se do ceny domu promítnou.

Stav a vybavenost domu

Za dům s novou fasádou a plastovými okny si může prodejce říct mnohem víc než za ten, na kterém už je fasáda těžko rozeznatelná a okna budou potřebovat vyměnit. Důležitý je stav střechy. Nová střecha, to je obrovská investice a proto záleží na tom, jak je stará a kvalitní. Ale i stropní trámy jsou důležité. I na jejich stavu závisí, za jak dlouho se střecha bude muset měnit. Je interiér domu ve výborném stavu? Nebo je potřeba vymalovat, položit nové podlahy, zrekonstruovat koupelnu a vyměnit okna, kotel a radiátory? To vše hraje velkou roli. Když zájemce zjistí, že bude muset počítat s velkými výdaji za všechny tyto práce, určitě nebude akceptovat vysokou cenu domu. Někdo navíc preferuje dům se vším všudy, kam se může okamžitě nastěhovat. Za připravený dům tak zaplatí raději mnohem víc, než aby si koupil ten levný a musel ho příštích pár měsíců (nebo let) dávat do pořádku.

Zahrada

Velikost pozemku se také značně promítne do ceny domu. Má dům k dispozici velkou, krásnou zahradu se zarovnaným povrchem, který je rovnoměrně zatravněný? Nabízí zahrada i bazén zabudovaný v zemi, který je ve výborném stavu? Ideální. V tom případě si majitel může za dům říct více. Naopak malá zahrádka s nerovným povrchem, zarostlá plevelem a osázená stromy, které jen zabírají místo a bude potřeba je pokácet, cenu domu nezvýší. Záleží i na oplocení. Pokud je pozemek ohrazen novým zděným či dřevěným (nejlépe neprůhledným) plotem, vypadá i celý dům hned luxusněji a zájemce je ochoten zaplatit víc. Pokud ale ohraničení pozemku tvoří zrezlý a potrhaný drátěný plot visící silou vůle na několika sloupcích, působí to na potenciálního majitele mnohem hůř.

Lokalita

Velký rozdíl v cenách vzniká kvůli umístění domu. Nejžádanější a také nejdražší jsou domy na venkově za hranicemi Prahy a jiných velkých měst, které mají dobrou dopravní dostupnost. Mít možnost pracovat ve velkém městě, kde bývají platy vyšší, ale vracet se do klidné vesničky či městečka, to je velká výhoda, za kterou si zájemce rád připlatí. Naopak domy v malých městech daleko od těch krajských, ty tak populární nejsou a jejich cena je tedy nižší.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy