Okna

15. 3. 2012 17:27
Okna jsou zásadním prvkem domu či bytu. Nemusejí být jen plastová či dřevěná.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Panel Plus/ totostudio

Okna jsou zásadním prvkem domu či bytu. Na jejich kvalitě a provedení závisí energetická náročnost nemovitosti. Byt s netěsnícími okny bude mnohem náročnější na vytápění a tím i na finance. Velkou úsporou peněz naopak je, když okna dobře těsní a dokážou tak teplo v místnosti udržet mnohem déle. Důležité je také umístění a velikost oken z hlediska světelných podmínek. Pokud jsou okna dostatečně velká u umístěná na správné straně, je denní světlo v interiéru mnohem intenzivnější a udrží se tam delší část dne. To vede k další úspoře - tentokrát za elektřinu. Správným výběrem typu oken a jejich umístění později výrazně šetříte - nejen peníze, ale i životní prostředí. Okna mají kromě praktických funkcí také funkci estetickou. Dají se vybírat podle typu interiéru - mohou mít moderní vzhled, nebo naopak klasický. Velká okna dokážou interiér opticky zvětšit. Výplň oken je ze skla a jejich rámy se skládají z různých materiálů.

Dřevěná okna

Okna s dřevěnými rámy se hodí do chat či interiérů s klasičtějším vzhledem. I dřevěná okna ale mohou vypadat moderně. Velkou výhodou je jejich přírodní vzhled. Dřevo má navíc dobré tepelně izolační vlastnosti. Dřevěné rámy mají ale i své nevýhody: nejsou odolné vůči škůdcům (třeba plísním), ale ani vůči ohni či vlhkosti. Při dobré údržbě mají dlouhou životnost. Jejich cena ale bývá o něco vyšší než u plastových oken.

Plastová okna

Okna s rámy z plastu se dnes skládají z několika komor, nejčastěji tří až pěti. Tyto komory se vyplňují izolačním materiálem. Plastová okna se hodí do moderního interiéru a nejsou náročná na údržbu. Izolují až tolik, že neumožňují cirkulaci vzduchu. Z toho důvodu je i v zimě potřeba větrat anebo si pořídit okna s větracím otvorem. I plastová okna mohou vypadat jako dřevěná díky imitaci dřeva.

Ocelová okna

Okna s ocelovými rámy jsou odolná vůči požáru. Používají se i přímo k oddělení požárního úseku. Povrchová úprava ocelových okenních rámů se provádí pozinkováním nebo chromováním. Rámy mohou mít různé odstíny.

Hliníková okna

Hliníkové rámy oken se povrchově upravují různými technologiemi (např. práškovými), díky čemuž mohou mít různé odstíny. Výhodou oken s hliníkovými rámy je vysoká odolnost vůči vnějším vlivům.

Kombinace materiálů

Nejčastěji se kombinuje dřevo se slitinami hliníku. Hliník je trvanlivý a dřevo má dobré materiálové vlastnosti. Využívá se i kombinace plastu s hliníkem, ale o poznání méně než předešlá.

Další dělení

Okna se dají členit i podle jiných hledisek, než je materiál. Například podle typu rozdělení nebo podle tvaru. Existují tak okna, která se skládají z jednoho, dvou, tří a více křídel, oblouková okna, šikmá nebo kulatá okna. Vyrábějí se i zcela tvarově atypická okna. Okna mohou být i neotvíravá - ta se hodí tam, kde je potřeba jen světlo a větrat se nebude. Taková okna jsou levnější.
Dále jsou tu střešní okna, která se používají k prosvětlení půdních místností. V dnešní době se střešní okna dají ovládat i na dálku, jejich otvírání během dne se dá naprogramovat. Existuje několik druhů rolet na taková okna, přičemž některé z nich se opět dají ovládat na dálku.
Mohou se hodit i doplňky k oknům. Kromě již zmíněných rolet to mohou být žaluzie, okenice, ale i izolační fólie.

 

Právě se děje

Další zprávy