Podlahy

8. 3. 2012 17:23
Podlaha je základním prvkem domu či bytu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Podlaha je základem interiéru. Nezbytné je její kvalitní provedení a vhodný výběr materiálu podle plánované zátěže. Podlaha se skládá z podkladové a vyrovnávací vrstvy a také z izolační vrstvy, která má za úkol podlahu zvukově či tepelně izolovat, ale chrání i proti vodě. Viditelnou vrstvou podlahy je její povrch, který může být tvořen různými materiály. Existují tak různé typy podlah.

Dřevěná podlaha

Tento typ podlahy má dobré tepelně izolační vlastnosti a je příjemný na dotek. Má také dobré zvukově izolační vlastnosti, protože dřevo tlumí vibrace. Dřevěná podlaha se skládá z jednotlivých parket nebo prken. Typ a barva dřeva se dají zvolit podle stylu interiéru. Dřevo se může následně upravit, například "postaršit" nebo namořit. Devěné podlahy mají dlouhou životnost. Co se týče údržby, tyto podlahy se vysávají nebo zametají a příležitostně vytírají.

Marmoleum

Tato podlaha se skládá z přírodních materiálů: lněného oleje, dřevité nebo korkové moučky, vápence, pryskyřice, juty a přírodních pigmentů. Díky dřevité moučce, která na sebe váže pigmenty, se marmoleum pyšní jasnými přírodními barvami. Toto linoleum neobsahuje žádné chemické složky a je tak vhodné pro alergiky. Marmoleum je velmi odoloné a může vydržet až 50 let. Existují různé speciální řady marmolea, třeba sportovní, akustické nebo antistatické.

Vinylová podlaha

Tento typ podlahy je velmi odolný a má dlouhou životnost. Nevadí jí voda ani vlhkost a jen tak se nepoškodí. Také je vhodnou krytinou k podlahovému vytápění. Je odstupná v mnoha barvách. Snadno se udržuje a nabízí různé dekory, například dřevo, kámen nebo kov.

PVC podlaha

Podlahové krytiny z PVC jsou odolné a nenáročné na údržbu. Dobře tepelně i zvukově izolují. Dnes může PVC podlaha vypadat jako přírodní materiál, třeba jako dřevo. Hodí se i při podlahovém vytápění.

Litá podlaha

Tento typ podlahy se dříve využíval jen v kancelářích a průmyslových objektech. V dnešní době se objevuje i v domech a bytech. Litá podlaha je rychle hotová, je rovná a nemusí se tedy vyrovnávat. Dá se na ni pokládat dlažba, koberec nebo plovoucí podlaha.

Korková podlaha

Korková podlaha velmi dobře izoluje teplo i zvuk, je pružná, nepropustná a odolná. Korek je antistatický a hypoalergenní. Podlaha nemusí mít jen klasickou barvu korku, nabízí více barev. Co se týče úklidu, nejlepší je vytírání nebo vysávání.

Kožená podlaha

Tato podlaha se skládá z recyklované kůže a korku. Na její povrch se nanáší lak v několika vrstvách. Kožená podlaha je odolná vůči bateriím a dobře tepelně a zvukově izoluje. Údržbou se nijak nevymyká jiným typům podlah. Pořídíte ji v různých barvách. Nevýhodou je její vysoká cena.

Dlažba

Oblíbená je keramická dlažba, která se vyrábí z přírodních materiálů a vypaluje se za vysokých teplot. Dnes už se dlažba nepoužívá jen v koupelně, ale i v jiných částech interiéru. Dlažbu může představovat i přírodní kámen - žula nebo mramor. Takový typ dlažby je ale dražší.

Plovoucí podlaha

Zvláštností plovoucí podlahy je, že není pevně spojena se spodní podkladovou vrstvou. Je volně položena na tenké izolační podložce, která ji odděluje od podkladu. Podlaha se skládá z tzv. lamel, jednotlivých desek. Její instalace nebo výměna není hlučná ani prašná a je rychlá. Plovoucí podlahy jsou odolné, hodí se do bytu i do veřejně využívaných prostor a jejich údržba je nenáročná. Navíc si můžete vybrat ze širokého sortimentu. Plovoucí podlaha by ale neměla být zatěžována příliš těžkými skříněmi a jiným těžším nábytkem. Mohlo by dojít k deformaci podlahy. I některé z výše zmíněným podlah mohou mít formu podlahy plovoucí, například korková, dřvěná nebo vinylová.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Policie obvinila dva lidi kvůli úmrtí muže po pádu pod metro

V souvislosti se čtvrtečním úmrtím muže po pádu pod soupravu metra byli zadrženi a obviněni dva lidé. Uvedl to dnes server iDNES.cz. Kvůli věku obviněných nechtěli policisté podle serveru uvést k případu bližší informace.

Muž spadl do kolejiště metra ve čtvrtek kolem 19:30 ve stanici Anděl na lince B. "Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ve čtvrtek ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Svědci incidentu podle některých médií uváděli, že muže z nástupiště někdo shodil. Policisté to ale zatím nepotvrdili.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Evropská unie jmenovala svého prvního velvyslance v Británii. Je jím Portugalec

Historicky prvním velvyslancem EU ve Spojeném království se stane Portugalec Joao Vale de Almeida. Podle agentury AFP to oznámil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Vale de Almeida bude stát v čele diplomatické delegace EU v Londýně od 1. února, tedy od prvního dne po nyní plánovaném datu brexitu, kdy se Británie stane vůči EU takzvanou třetí zemí.

Dvaašedesátiletý Portugalec působil mezi lety 2015 a 2019 jako velvyslanec EU při OSN a od roku 2010 do roku 2014 zastupoval unii ve Spojených státech. Účastnil se tak například vyjednávání o rozsáhlé obchodní smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi USA a EU, která nakonec nebyla uzavřena.

Vale de Almeida působil rovněž jako šéf kabinetu bývalého předsedy Evropské komise (EK) José Manuela Barrosa. Zastával ale také funkci mluvčího EK v době, kdy evropskou exekutivu často napadal nynější britský premiér Boris Johnson, tehdy v roli bruselského zpravodaje protiunijně orientovaného listu The Daily Telegraph.

Británie by měla EU opustit za týden. Po nedávném schválení takzvané brexitové dohody britským parlamentem dnes dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie podepsala předsedkyně EK Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. O ratifikaci dohody bude ještě příští středu hlasovat Evropský parlament.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Baník posílil Svozil z konkurenční Opavy

Fotbalisté Ostravy přivedli z Opavy Jaroslava Svozila. Šestadvacetiletý stoper, který je první zimní posilou Baníku, podepsal se Slezany podle klubového webu víceletou smlouvu.

"Jaroslava Svozila jsme dlouhodobě sledovali. Je to stoper v ideálním fotbalovém věku, s kvalitní rozehrávkou a jsme si jisti, že tímto transferem dochází k dalšímu zkvalitnění hráčského kádru. Jednání nebyla úplně jednoduchá, protože jsme nebyli jediní, kdo o něj měl zájem," řekl sportovní ředitel Baníku Marek Jankulovski pro klubový web.

Svozil dnes odcestoval na Maltu, kde se připojí k týmu. "Pokud cesta proběhne bez problémů a trenér se hned rozhodne ho poslat do hry, může už v sobotu nastoupit na Maltě v utkání proti Brnu. Povolení máme," uvedl Jankulovski.

Olomoucký odchovanec Svozil odehrál v první lize za Sigmu a Opavu 56 zápasů, v nichž vstřelil jeden gól.

před 1 hodinou

USA hlásí druhý případ člověka nakaženého čínským koronavirem

Spojené státy oznámily, že v zemi je druhý pacient nakažený koronavirem z čínského města Wu-chan. žena je hospitalizována ve státě Illinois. Virus, který se rozšířil zřejmě z netopýrů a dál se šíří i z člověka na člověka, zatím zabil v Číně 26 lidí. Dalších téměř tisíc osob je nakaženo. Čínské úřady izolovaly od okolního světa 37 milionů lidí v provincii Chu-pej, kde nákaza propukla. Nelétají tam letadla a nejezdí automobily, autobusy ani vlaky.

Zdroj: Reuters
Další zprávy