Podlahy

8. 3. 2012 17:23
Podlaha je základním prvkem domu či bytu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Podlaha je základem interiéru. Nezbytné je její kvalitní provedení a vhodný výběr materiálu podle plánované zátěže. Podlaha se skládá z podkladové a vyrovnávací vrstvy a také z izolační vrstvy, která má za úkol podlahu zvukově či tepelně izolovat, ale chrání i proti vodě. Viditelnou vrstvou podlahy je její povrch, který může být tvořen různými materiály. Existují tak různé typy podlah.

Dřevěná podlaha

Tento typ podlahy má dobré tepelně izolační vlastnosti a je příjemný na dotek. Má také dobré zvukově izolační vlastnosti, protože dřevo tlumí vibrace. Dřevěná podlaha se skládá z jednotlivých parket nebo prken. Typ a barva dřeva se dají zvolit podle stylu interiéru. Dřevo se může následně upravit, například "postaršit" nebo namořit. Devěné podlahy mají dlouhou životnost. Co se týče údržby, tyto podlahy se vysávají nebo zametají a příležitostně vytírají.

Marmoleum

Tato podlaha se skládá z přírodních materiálů: lněného oleje, dřevité nebo korkové moučky, vápence, pryskyřice, juty a přírodních pigmentů. Díky dřevité moučce, která na sebe váže pigmenty, se marmoleum pyšní jasnými přírodními barvami. Toto linoleum neobsahuje žádné chemické složky a je tak vhodné pro alergiky. Marmoleum je velmi odoloné a může vydržet až 50 let. Existují různé speciální řady marmolea, třeba sportovní, akustické nebo antistatické.

Vinylová podlaha

Tento typ podlahy je velmi odolný a má dlouhou životnost. Nevadí jí voda ani vlhkost a jen tak se nepoškodí. Také je vhodnou krytinou k podlahovému vytápění. Je odstupná v mnoha barvách. Snadno se udržuje a nabízí různé dekory, například dřevo, kámen nebo kov.

PVC podlaha

Podlahové krytiny z PVC jsou odolné a nenáročné na údržbu. Dobře tepelně i zvukově izolují. Dnes může PVC podlaha vypadat jako přírodní materiál, třeba jako dřevo. Hodí se i při podlahovém vytápění.

Litá podlaha

Tento typ podlahy se dříve využíval jen v kancelářích a průmyslových objektech. V dnešní době se objevuje i v domech a bytech. Litá podlaha je rychle hotová, je rovná a nemusí se tedy vyrovnávat. Dá se na ni pokládat dlažba, koberec nebo plovoucí podlaha.

Korková podlaha

Korková podlaha velmi dobře izoluje teplo i zvuk, je pružná, nepropustná a odolná. Korek je antistatický a hypoalergenní. Podlaha nemusí mít jen klasickou barvu korku, nabízí více barev. Co se týče úklidu, nejlepší je vytírání nebo vysávání.

Kožená podlaha

Tato podlaha se skládá z recyklované kůže a korku. Na její povrch se nanáší lak v několika vrstvách. Kožená podlaha je odolná vůči bateriím a dobře tepelně a zvukově izoluje. Údržbou se nijak nevymyká jiným typům podlah. Pořídíte ji v různých barvách. Nevýhodou je její vysoká cena.

Dlažba

Oblíbená je keramická dlažba, která se vyrábí z přírodních materiálů a vypaluje se za vysokých teplot. Dnes už se dlažba nepoužívá jen v koupelně, ale i v jiných částech interiéru. Dlažbu může představovat i přírodní kámen - žula nebo mramor. Takový typ dlažby je ale dražší.

Plovoucí podlaha

Zvláštností plovoucí podlahy je, že není pevně spojena se spodní podkladovou vrstvou. Je volně položena na tenké izolační podložce, která ji odděluje od podkladu. Podlaha se skládá z tzv. lamel, jednotlivých desek. Její instalace nebo výměna není hlučná ani prašná a je rychlá. Plovoucí podlahy jsou odolné, hodí se do bytu i do veřejně využívaných prostor a jejich údržba je nenáročná. Navíc si můžete vybrat ze širokého sortimentu. Plovoucí podlaha by ale neměla být zatěžována příliš těžkými skříněmi a jiným těžším nábytkem. Mohlo by dojít k deformaci podlahy. I některé z výše zmíněným podlah mohou mít formu podlahy plovoucí, například korková, dřvěná nebo vinylová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy