Rekonstrukce přichází ke slovu zejména při koupi starší nemovitosti nebo v případě, že stavba již nevyhovuje požadovaným standardům. Většinou se proces oprav týká celého domu či bytu, je proto nutné postupovat s rozvahou a systematicky si rozvrhnout postup rekonstrukce.
I k zásahu jakým je rekonstrukce by měla být vypracována projektová dokumentace. Úřady totiž přihlíží ke stavu, v jakém se nemovitost nacházela v době kolaudace. Mnoho starostí také ušetří asistence, nebo alespoň konzultace se školeným odborníkem z oboru. Nehrozí tak žádné porušení směrnic a odborný dohled při přestavbě zajistí bezpečnost práce a kvalitní výsledek.
Častým objektem přestavby jsou nevzhledné panelákové byty, které jsou poznamenány nejen časem, ale na překážku bývá i nevhodná dispozice, překážející příčky nebo nekvalitní podlahy. V takovém případě by se měl vypracovat kompletní projekt, který pokryje celý byt a bude obsahovat plán všech zákroků.
V mnoha případech se jedná o pouhé zdokonalení stávající stavby, jakou je například nová tepelná izolace, pokládka střechy nebo instalace vytápěné podlahy. Všechny tyto úpravy umožňují snížení nákladů na energie, což bývá zejména u starých domů výrazným přilepšením. V rámci „ekologické“ rekonstrukce je vhodné také vyměnit špatně izolující okna ideálně za novější model s trojsklem, náročnější, ale efektivnější je také volba úspornějšího způsobu vytápění.
Rekonstrukce za účelem energetických úspor a ochrany životního prostředí je podporována projektem Zelená úsporám, který dotuje ekologické stavby. Tento projekt podporuje zateplení bytů a domů, instalaci nízkoemisních zdrojů spalující pouze biomasu nebo zapojení solárních kolektorů na střechy budov. Cíl programu spočívá ve snížení emisí CO2, zvýšení výroby tepla z obnovitelných zdrojů a v neposlední řadě také zlepšení podmínek pro bydlení a snížení nákladů na vytápění.