Ajmán Zavahrí

Aktualizováno 19. 8. 2011 12:19
Ajmán Zavahrí, oční chirurg, který stál u založení organizace Egyptský islámský džihád, jež se později spojila s Al-Káidou.
Ajmán Zavahrí.
Ajmán Zavahrí. | Foto: Reuters

Terorista Ajmán Zavahrí - původně oční chirurg, který stál u založení egyptské organizace Islámský džihád. Ta se později spojila s Al-Káidou Usámy bin Ládina. Zavahrí byl považován za hlavního ideologa organizace a po bin Ládinově smrti se dostal do jejího vedení.

V útocích na Světové obchodní centrum z 11. září 2001 je Zavahrímu přisuzována role centrálního mozku celé operace.

Zavahrího jméno figuruje na čele žebříčku nejhledanějších teroristů světa americké FBI. Za informace vedoucí k jeho dopadení nabízí USA 25 milionů dolarů.

Jako mladý, ještě patnáctiletý, byl Zavahrí opakovaně zatčen za své působení v tehdy egyptskou vládou zakázané organizaci Muslimské bratrstvo.

V roce 1981 po úspěšném atentátu na egyptského prezidenta Anwara Sadata byl spolu s ostatními islamisty souzen a nakonec i odsouzen za nelegální držení zbraní ke třem letům vězení. Po propuštění zamířil do Saúdské Arábie, odkud pak, ve svých 34 letech odcestoval do Pákistánu, aby tam pomáhal léčit zraněné bojovníky proti sovětské okupaci v sousedním Afghánistánu.

Za svou teroristickou činnost v rámci Islámského džihádu (masakr zahraničních turistů v Luxoru v roce 1997) byl o dva roky později v nepřítomnosti odsouzen egyptským soudem k trestu smrti. Stojí i za bombovými útoky na americké ambasády v Keni a Tanzánii z roku 1998.

Na konci devadesátých let se Zavahrího Islámský džihád spojil s bin-Ládinovou Al-Káidou. Zavahrí byl zároveň druhým z pěti signatářů bin Ládinovy "fatwy". Jejím poselstvím byly útoky na americké civilisty.

Zavahrí se narodil 19. června 1951 v Egyptě do vzdělané středostavovské rodiny. Jeho žena a děti byly údajně zabity během amerických náletů v Afghánistánu na konci roku 2001.

 

Právě se děje

Další zprávy