Srí Lanka

Aktualizováno 30. 4. 2020 6:00
Ostrovní stát se rozprostírá v jihovýchodní Asii nedaleko poloostrova přední Indie.
Vlajka Srí Lanky
Vlajka Srí Lanky | Foto: Aktuálně.cz

Oficiálním názvem státu Srí Lanka je Šrílanská demokratická socialistická republika. Do roku 1972 se ostrov jmenoval Cejlon. Hlavním městem je Šrí Džajavardanapura Kotte (Sri Jayawardenapura), které je předměstím největšího města a turistického centra Colomba. Ostrov se dělí do devíti provincií, přičemž má každá provincie své ústřední město.

Mezi velká města patří Kandy, Jápané, Dehivala a Moratuva.

Základní údaje

Hlavní město: Šrí Džajavardanapura Kotte
Rozloha: 65 610 km²
Nejvyšší bod: Pidurutalagala (2 524 m n. m.)
Časové pásmo: UTC+5:30
Světadíl: Asie
Počet obyvatel: 22 409 381 (2017)
Hustota zalidnění: 319 ob. / km²
Jazyk: sinhálština, tamilština
Národnostní složení: Sinhálci 74 %, Tamilové 14%
Náboženství: buddhisté 70 %, hinduisté 15 %, křesťané 8 %, muslimové 8 %
Státní zřízení: republika
Vznik: 24. února 1948
Měna: šrílanská rupie (LKR)

Na území panují velice významné klimatické rozdíly. Na pobřeží převládají rozsáhlé nížiny a ve vnitrozemí převažují hory, které dosahují výšky 2524 m n. m. Ve vlhkých oblastech naleznete deštné pralesy, v suchých částech ostrova monzunové lesy. Počasí je proměnlivé a podnebí má tropický ráz. Země se potýká s tornády a tropickým cyklonem. Nejvýznamnější řekou je Maháveli.

Historie

První zmínky o ostrově z civilizované Evropy existují z roku 1505, kdy na něj dopluli Portugalci, následně v 17. století převzali nad ostrovem nadvládu Nizozemci, na přelomu 18. a 19. století Britové. Roku 1802 se ostrov stal oficiálně britskou kolonií a nesl pojmenování Cejlon.

V roce 1948 se vymanil z nadvlády Británie a začal řešit rozpory, které na území panovaly mezi Sinhálci a Tamily. Tamilové, kteří pochází původem z Indie, představovali malou menšinu a byli zbaveni občanství. Následně vláda rozhodla o jejich vystěhování do Indie. Tamilové založili "Hnutí My Tamilové" a roku 1958 vypukly krvavé střety, které si vyžádaly několik lidských životů.

Konflikty se během 70. let stupňovaly a v roce 1983 vyústily v občanskou válku. Tato válka trvala 26 let a organizace zastřešující toto hnutí "Tygři osvobození tamilského Ílamu" byla poražena 17. května 2009 šrílanskou armádou.

Hospodářství

Těží se zde drahokamy, grafit, písek s vysokým obsahem rud a diamanty. Zemědělská krajina má rozvinuté plantáže a její dominantou je pěstování čaje, kokosových palem, kaučuku, manioku, ovoce, koření a rýže. Na ostrově je rozvinut rybolov, potravinářský a textilní průmysl.

Zajímavosti

  • Název Šrí Lanka pochází ze sanskrtu, ze slova laṃkā, což v překladu znamená zářivá země.
  • V češtině je přípustná podoba Srí Lanka (dříve doporučovaná a zachycená v Pravidlech českého pravopisu) i Šrí Lanka (patřičná podoba podle geografické příručky Jména států a jejich územních částí). "Šrí" uslyšíme i v anglické výslovnosti názvu. Právě z angličtiny se pojmenování ostrova dostalo i do češtiny.
  • Pojmenování Cejlon je datováno z roku 1505. V tomto období připluli na ostrov Portugalci a zaznamenali, že dojeli na Ceilão, což se později přepsalo do angličtiny jako Ceylon.
  • Na vrcholu hory Šrí Pada (Svatá stopa), je ve skále otisknuto velké chodidlo a horu navštěvují minimálně jednou do roka všichni obyvatelé ostrova.
  • Na ostrově je zřízeno ministerstvo pro náboženské záležitosti.
  • Hlavní etnická skupina ostrova Sinhálci má své označení ze sanskrtského sinhala, což v překladu znamená lví krev.

Obyvatelstvo a náboženství

Národnostní složení obyvatelstva se dělí na Sinhálce, kteří tvoří přibližně 74 %, a Tamily, kteří představují 14 %. Sinhálci jsou původní obyvatelé ostrova a Tamilové patří k drávidské skupině a prezentují etnikum indoevropského původu. Dále zde pobývají muslimové. Průměrný věk dožití je u mužů 69,33 roku a u žen 74,45 roku. Gramotnost dosahuje 90,2 % obyvatelstva. Z náboženství převládá thérávádový buddhismus, který vyznává 70 % obyvatel ostrova, hinduismus uctívá 15 %, muslimů a křesťanů je po 7,5 %.

Politický systém

Demokratická socialistická republika má ve svém čele prezidenta. Ten je zároveň vůdce armády a vrchním velitelem ozbrojených sil. Funkční období prezidenta trvá šest let a může být zvolen maximálně dvakrát po sobě. Premiéra vybírá prezident z členů parlamentu a s jeho konzultací jmenuje členy kabinetu.

Zákonodárnou moc má jednokomorový parlament, do kterého je zvoleno 225 poslanců s funkčním obdobím šesti let. Sídlo parlamentu je v hlavním městě Šrí Džajavardanapura Kotte, avšak velká část státních institucí má stále sídlo v Colombu. Země prezentuje pluralitní republiku s jednokomorovým parlamentem.

Dovolená a cestování

Turistické lákadlo představuje město Kandy (Kendy), které bylo v minulosti sídlem sinhálských králů, s chrámem Zlatého zubu, kde je dle legendy uložen zub Buddhy Gautamy. Centrum pěstování čaje a obchodu s čajem, město Nuwara Eliya, leží ve výšce 2000 m n. m.

Turisty na ostrov lákají zejména jasně bílé pláže, které jsou pokryté zářivým pískem a ohraničují je kokosové palmy. K oblíbeným místům pro odpočinek na pláži patří Hikkaduwa, Unawatuna a Nilaveli

Lákavé hory nabízí poznání odlišné kultury, život místních obyvatel, turisté se mohou podívat na čajové plantáže a seznámit se s výrobou čaje. Velkou atrakcí je jízda na slonovi a největším zážitkem je návštěva sloního útulku Pinewala.

Na ostrově narazíte na nespočet přírodních rezervací, národních parků, deštných pralesů, zeleně a jezer. Mezi vyhledávané atrakce patří ruiny historických měst a skalních pevností, kterými jsou Yapahuwu, Dambullu a Buddha z Aukany.

Srí Lanka
Srí Lanka | Foto: Shutterstock
 

Právě se děje

před 33 minutami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy