Srí Lanka

Aktualizováno 30. 4. 2020 6:00
Ostrovní stát se rozprostírá v jihovýchodní Asii nedaleko poloostrova přední Indie.
Vlajka Srí Lanky
Vlajka Srí Lanky | Foto: Aktuálně.cz

Oficiálním názvem státu Srí Lanka je Šrílanská demokratická socialistická republika. Do roku 1972 se ostrov jmenoval Cejlon. Hlavním městem je Šrí Džajavardanapura Kotte (Sri Jayawardenapura), které je předměstím největšího města a turistického centra Colomba. Ostrov se dělí do devíti provincií, přičemž má každá provincie své ústřední město.

Mezi velká města patří Kandy, Jápané, Dehivala a Moratuva.

Základní údaje

Hlavní město: Šrí Džajavardanapura Kotte
Rozloha: 65 610 km²
Nejvyšší bod: Pidurutalagala (2 524 m n. m.)
Časové pásmo: UTC+5:30
Světadíl: Asie
Počet obyvatel: 22 409 381 (2017)
Hustota zalidnění: 319 ob. / km²
Jazyk: sinhálština, tamilština
Národnostní složení: Sinhálci 74 %, Tamilové 14%
Náboženství: buddhisté 70 %, hinduisté 15 %, křesťané 8 %, muslimové 8 %
Státní zřízení: republika
Vznik: 24. února 1948
Měna: šrílanská rupie (LKR)

Na území panují velice významné klimatické rozdíly. Na pobřeží převládají rozsáhlé nížiny a ve vnitrozemí převažují hory, které dosahují výšky 2524 m n. m. Ve vlhkých oblastech naleznete deštné pralesy, v suchých částech ostrova monzunové lesy. Počasí je proměnlivé a podnebí má tropický ráz. Země se potýká s tornády a tropickým cyklonem. Nejvýznamnější řekou je Maháveli.

Historie

První zmínky o ostrově z civilizované Evropy existují z roku 1505, kdy na něj dopluli Portugalci, následně v 17. století převzali nad ostrovem nadvládu Nizozemci, na přelomu 18. a 19. století Britové. Roku 1802 se ostrov stal oficiálně britskou kolonií a nesl pojmenování Cejlon.

V roce 1948 se vymanil z nadvlády Británie a začal řešit rozpory, které na území panovaly mezi Sinhálci a Tamily. Tamilové, kteří pochází původem z Indie, představovali malou menšinu a byli zbaveni občanství. Následně vláda rozhodla o jejich vystěhování do Indie. Tamilové založili "Hnutí My Tamilové" a roku 1958 vypukly krvavé střety, které si vyžádaly několik lidských životů.

Konflikty se během 70. let stupňovaly a v roce 1983 vyústily v občanskou válku. Tato válka trvala 26 let a organizace zastřešující toto hnutí "Tygři osvobození tamilského Ílamu" byla poražena 17. května 2009 šrílanskou armádou.

Hospodářství

Těží se zde drahokamy, grafit, písek s vysokým obsahem rud a diamanty. Zemědělská krajina má rozvinuté plantáže a její dominantou je pěstování čaje, kokosových palem, kaučuku, manioku, ovoce, koření a rýže. Na ostrově je rozvinut rybolov, potravinářský a textilní průmysl.

Zajímavosti

  • Název Šrí Lanka pochází ze sanskrtu, ze slova laṃkā, což v překladu znamená zářivá země.
  • V češtině je přípustná podoba Srí Lanka (dříve doporučovaná a zachycená v Pravidlech českého pravopisu) i Šrí Lanka (patřičná podoba podle geografické příručky Jména států a jejich územních částí). "Šrí" uslyšíme i v anglické výslovnosti názvu. Právě z angličtiny se pojmenování ostrova dostalo i do češtiny.
  • Pojmenování Cejlon je datováno z roku 1505. V tomto období připluli na ostrov Portugalci a zaznamenali, že dojeli na Ceilão, což se později přepsalo do angličtiny jako Ceylon.
  • Na vrcholu hory Šrí Pada (Svatá stopa), je ve skále otisknuto velké chodidlo a horu navštěvují minimálně jednou do roka všichni obyvatelé ostrova.
  • Na ostrově je zřízeno ministerstvo pro náboženské záležitosti.
  • Hlavní etnická skupina ostrova Sinhálci má své označení ze sanskrtského sinhala, což v překladu znamená lví krev.

Obyvatelstvo a náboženství

Národnostní složení obyvatelstva se dělí na Sinhálce, kteří tvoří přibližně 74 %, a Tamily, kteří představují 14 %. Sinhálci jsou původní obyvatelé ostrova a Tamilové patří k drávidské skupině a prezentují etnikum indoevropského původu. Dále zde pobývají muslimové. Průměrný věk dožití je u mužů 69,33 roku a u žen 74,45 roku. Gramotnost dosahuje 90,2 % obyvatelstva. Z náboženství převládá thérávádový buddhismus, který vyznává 70 % obyvatel ostrova, hinduismus uctívá 15 %, muslimů a křesťanů je po 7,5 %.

Politický systém

Demokratická socialistická republika má ve svém čele prezidenta. Ten je zároveň vůdce armády a vrchním velitelem ozbrojených sil. Funkční období prezidenta trvá šest let a může být zvolen maximálně dvakrát po sobě. Premiéra vybírá prezident z členů parlamentu a s jeho konzultací jmenuje členy kabinetu.

Zákonodárnou moc má jednokomorový parlament, do kterého je zvoleno 225 poslanců s funkčním obdobím šesti let. Sídlo parlamentu je v hlavním městě Šrí Džajavardanapura Kotte, avšak velká část státních institucí má stále sídlo v Colombu. Země prezentuje pluralitní republiku s jednokomorovým parlamentem.

Dovolená a cestování

Turistické lákadlo představuje město Kandy (Kendy), které bylo v minulosti sídlem sinhálských králů, s chrámem Zlatého zubu, kde je dle legendy uložen zub Buddhy Gautamy. Centrum pěstování čaje a obchodu s čajem, město Nuwara Eliya, leží ve výšce 2000 m n. m.

Turisty na ostrov lákají zejména jasně bílé pláže, které jsou pokryté zářivým pískem a ohraničují je kokosové palmy. K oblíbeným místům pro odpočinek na pláži patří Hikkaduwa, Unawatuna a Nilaveli

Lákavé hory nabízí poznání odlišné kultury, život místních obyvatel, turisté se mohou podívat na čajové plantáže a seznámit se s výrobou čaje. Velkou atrakcí je jízda na slonovi a největším zážitkem je návštěva sloního útulku Pinewala.

Na ostrově narazíte na nespočet přírodních rezervací, národních parků, deštných pralesů, zeleně a jezer. Mezi vyhledávané atrakce patří ruiny historických měst a skalních pevností, kterými jsou Yapahuwu, Dambullu a Buddha z Aukany.

Srí Lanka
Srí Lanka | Foto: Shutterstock
 

Právě se děje

Další zprávy