Tornádo

23. 6. 2011 13:11
Tornádo je atmosférický vír, působící na malém prostoru, ale s obrovskou intenzitou - z atmosférických jevů je lokálně nejničivější.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Tornádo je rychle rotující atmosférický vír, působící po kratší dobu na malém prostoru, ale s obrovskou intenzitou - z atmosférických jevů je lokálně nejničivější.

Vytváří obvykle nálevkovitou strukturu (není vždy podmínkou) sestupující z oblak a přicházející, alespoň na krátkou dobu, do kontaktu se zemí.

Oblastí "proslulou" častým výskytem tornád je především středozápad USA (povodí řeky Mississippi, zejména ve státech Kansas a Oklahoma). Jinak se lze s nimi, obvykle však v méně intenzivní formě, setkat po celém světě - včetně České republiky.

K posouzení síly a intenzity tornáda se využívá takzvané Fujitovy-Pearsonovy škály. Ta dělí tornáda, podle rychlosti větru a způsobených škod (Fujita) na šest (eventuálně sedm) stupňů. Pearsonův příspěvek představuje ještě hodnocení délky a šířky cesty tornáda. Ačkoliv se jedná o systém, který může být často velmi subjektivní, je využíván zejména pro svou jednoduchost a praktičnost.

Fujitova-Pearsonova škála

F0 - vichřice - 64 až 116 km/h - poškození komínů, cedulí, láme větve stromů

F1 - lehké tornádo - do 180 km/h - spodní hranice zároveň odpovídá spodní hranici rychlosti větru hurikánu; může strhávat tašky ze střech, vytlačovat jedoucí auta ze silnic, drobnější a méně stabilní budovy mohou být zničené či překlopené

F2 - závažné tornádo - do 253 km/h - způsobuje značná poškození, strhává střechy dřevěných domů, velké stromy praskají nebo jsou převráceny, vzduchem létají jako "střely" lehčí objekty

F3 - silné tornádo - do 332 km/h - strhává střechy a zdi dobře stavěných domů, převrací vlaky, vyvrací většinu stromů

F4 - devastující tornádo - do 419 km/h - i dobře stavěné domy jsou srovnávané se zemí, objekty se slabými základy jsou odváty na určitou vzdálenost, auta jsou odmrštěna a vznikají "střely" z velkých objektů

F5 - "neuvěřitelné" tornádo - do 512 km/h - pevné domy jsou vytrženy ze základů a neseny delší vzdálenost, než se rozpadnou, předměty velikosti auta létají vzduchem až do výšky kolem 100 metrů, kůra se loupe ze stromů, ocelí vyztužené budovy jsou těžce poškozeny

(F6 - "nepředstavitelné" tornádo - do 610 km/h - výskyt těchto tornád je velmi nepravděpodobný; zřejmě by nebylo možné konkrétně odlišit škody od těch, které způsobí větry o síle F4 a F5, jež by tornádo o síle F6 obklopovaly)

Velikost tornáda nemusí být přímo úměrná škodě, kterou způsobí - i velká tornáda mohou zanechat malé škody, narozdíl od některých malých a ničivých.

Tornáda v Česku

V červnu 2011 bylo na předměstí Pardubic zaznamenáno tornádo, které způsobilo milionové škody na majetku, ale naštěstí žádné ztráty na životech.

Během roku 2010 bylo na území Česka zdokumentováno zhruba 10 tornád, která dosahovala síly podle Fujitovy stupnice od F0 do F2. Vůbec nejsilnější tornádo na našem území bylo podle kronik zaznamenáno 30. července 1119 v Praze na Vyšehradě a dosahovalo síly F3-F4.

Tornáda o síle F3 (do 332 km/h) se v posledních letech objevila 9. 6. 2004 v Litovli a 31. 5. 2001 v Milošovicích (okres Kutná Hora). Výskyt tornád je velmi špatně předvídatelný. Vznikají v labilních vzduchových hmotách během bouře.

 

Právě se děje

Další zprávy