Spojené arabské emiráty

Aktualizováno 2. 5. 2020 10:00
Spojené arabské emiráty (SAE) jsou situovány v jihozápadní Asii, na východní části Arabského poloostrova. Jedná se o federaci, která je složena ze sedmi konstitutivních emirátů z Blízkého východu.
Vlajka Spojených arabských emirátů
Vlajka Spojených arabských emirátů | Foto: Aktuálně.cz

Sousedem SAE je Omán a námořní hranice jsou ustanoveny s Pákistánem, Íránem a Katarem. Zemi tvoří převážně nížiny a pouště, podnebí je tropické a po celý rok zde vládne velké sucho. Teplé počasí s sebou přináší minimum srážek, o to častěji se zde vyskytují písečné bouře. Celé Spojené arabské emiráty se skládají ze sedmi autonomních emirátů, mezi které se řadí Abú Dhabí, Adžmán, Dubaj, Fudžajra, Rás al-Chajma, Umm al-Kuvajn a Šardžá.

V největším emirátu Abú Dhabí naleznete stejnojmenné hlavní město. Abú Dhabí je centrem vzdělanosti. Kulturní a politické centrum představuje Dubaj. Tento emirát je nejnavštěvovanějším turistickým místem v zemi. Emirát Fudžajra se pyšní množstvím léčivých pramenů, avšak prozatím zůstává v pozadí zájmu turistů. V emirátu Adžmán, který je rozlohou nejmenší, si můžete legálně zakoupit ve veřejných prostorách alkohol.

Základní údaje

Hlavní město: Abú Dhabí
Rozloha: 83 600 km²
Nejvyšší bod: Džabal Bil Ajs (1910 m n. m.)
Časové pásmo: UTC+4
Světadíl: Asie
Počet obyvatel: 9 631 000 (2018)
Hustota zalidnění: 99 ob. / km²
Jazyk: arabština
Národnostní složení: Arabové, Indové, Pákistánci
Náboženství: islám
Státní zřízení: federativní absolutistická monarchie
Vznik: 2. prosince 1971
Měna: dirham (AED)

Historie

Země byla osídlena již před 7000 lety a v období starověku byla pod nadvládou Persie. Islám na území pronikl až v 8. století n. l., v této době vzniklo uskupení Emiráty. Ve 13. století poprvé státy začaly soupeřit s Portugalskem, Ománem, Tureckem a Persií. Hlavní obživou obyvatelstva byl lov perel, rybolov a obchod. V 18. století ovládli území Britové a byly zde vytvořeny vojenské základny.

V roce 1892 bylo území začleněno do protektorátu Smluvní Omán a v roce 1958 zde byla objevena naleziště ropy. V této době se o území začala zajímat Francie. V roce 1971 zemi opustila britská vojska a vzniky Spojené arabské emiráty, které sdružovaly původně šest států. V roce 1972 se do federace přiřadil poslední stát Rás al-Chajma.

Hospodářství

V roce 1962 se začala těžit ropa a v současnosti 60 % exportu tvoří právě ropa. Díky jejím nalezištím se řadí mezi nejbohatší státy světa. Má velice vyvinutý průmysl, vyrábí hliník a cement a těží se zde mramor. Zemědělství je nepodstatnou složkou hospodářství, protože kvůli suchému podnebí není možné obdělávat více než 0,5 % půdy. Půda je obhospodařována v oázách nebo na uměle zavlažovaných územích. Hlavní zemědělskou plodinou je palma datlová a 80 % potravin, stejně jako spotřebního zboží, musí být dováženo.

Zajímavosti

  • Na plážích u hotelů neplatí pro turisty žádné omezení ohledně oblékání plavek, avšak na veřejné pláži je zvykem, že se ženy koupají pouze zahalené.
  • Nejvyšší budovu světa Burdž Chalífa naleznete v Dubaji.
  • Typické pro Emiráty je mnohoženství. Podmínkou pro muže, který chce mít více než jednu ženu, je rovnocenné zabezpečení všech žen. Jinými slovy, co má jedna, musí mít také druhá, třetí, a tak dále.
  • Hydropolis je podmořský hotel v Dubaji, který se nachází 15 metrů pod hladinou moře a celých 300 metrů od břehu.
  • Máte-li rádi lyžování, můžete navštívit lyžařské středisko Ski Dubaj s celkovou plochou 22 500 m². Tento krytý lyžařský areál naleznete v jednom z největších obchodních center na světě Mall of the Emirates.

Obyvatelstvo a náboženství

Původní obyvatelé tvoří 20 %, přičemž ze 70 % jsou Arabové. Islám z nich vyznává 96 % a převažují sunnité, šíité tvoří 18 %. Přistěhovalci se na celkové populace podílí 80 %. Původem jsou zejména z Indie, Bangladéše, Pákistánu a Íránu a vyznávají náboženství své mateřské země. Obyvatelé žijí na pobřeží a 60 % občanů setrvává v hlavním městě.

Politický systém

Emiráty, které tvoří Spojené arabské emiráty, jsou absolutistickou monarchií. Hlavní město Abú Dhabí má svou ústavu a vládci emirátů jsou členy Nejvyšší rady. Prezidenta a viceprezidenta federace volí emírové. V neposlední řadě jmenují čtyřčlenný poradní orgán. Jednou ročně se schází parlament emirátů a při setkání schvaluje federální zákony. Každý emirát má řadu odlišných vyhlášek, které vznikly díky tradičním zvyklostem jednotlivých území. Současným prezidentem je Chalífa ibn Saíd al-Nahaján a předsedou vlády se stal Muhammad ibn Rašíd al-Maktúm.

Dovolená a cestování

Pro turisty představuje každý emirát úchvatnou podívanou a bezesporu nejnavštěvovanějším místem je Dubaj. Místo nabízí dokonalé pláže, přepychové hotely a neuvěřitelné výškové budovy s bazény, tenisovými kurty, luxusními restauracemi a výhledem na město. Nákupních center je v Dubaji dostatek. Milovníci kultury si zde také přijdou na své. Historická čtvrť Bastákíja a Dejra dýchá orientální atmosférou a vonící koření láká na tržiště snad každého kolemjdoucího. Jsou zde zachovány hliněné domy s větrnými věžemi, které sloužily jako starodávná klimatizace. Lovci perel, umělecko-řemeslné dílny a původní výrobky jsou k vidění ve skanzenu Heritage a Diving Village. Archeologické nálezy v Jumeirah ukazují neuvěřitelně krásné objevy obytného komplexu mešity z 10. století.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Elektronické známky bude distribuovat Česká pošta a Čepro

Elektronické dálniční známky bude fyzicky distribuovat konsorcium státních podniků České pošty a Čepra. V tendru uspěly s cenově nejnižší nabídkou. Dostávat budou 2,3 procenta z ceny prodaných vinět. Nyní je odměna pro distributory 4,6 procenta. Nyní běží 15denní lhůta pro případné námitky proti výběru. Elektronické dálniční známky by měly nahradit současné papírové kupony od příštího roku.

"Ve výběrovém řízení jsme nově u elektronických zastropovali výši odměny na 3,3 procenta, vítěz pak nabídl 2,3 procenta," uvedla za Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) Lucie Bartáková.

Další zprávy