Spojené arabské emiráty

Aktualizováno 2. 5. 2020 10:00
Spojené arabské emiráty (SAE) jsou situovány v jihozápadní Asii, na východní části Arabského poloostrova. Jedná se o federaci, která je složena ze sedmi konstitutivních emirátů z Blízkého východu.
Vlajka Spojených arabských emirátů
Vlajka Spojených arabských emirátů | Foto: Aktuálně.cz

Sousedem SAE je Omán a námořní hranice jsou ustanoveny s Pákistánem, Íránem a Katarem. Zemi tvoří převážně nížiny a pouště, podnebí je tropické a po celý rok zde vládne velké sucho. Teplé počasí s sebou přináší minimum srážek, o to častěji se zde vyskytují písečné bouře. Celé Spojené arabské emiráty se skládají ze sedmi autonomních emirátů, mezi které se řadí Abú Dhabí, Adžmán, Dubaj, Fudžajra, Rás al-Chajma, Umm al-Kuvajn a Šardžá.

V největším emirátu Abú Dhabí naleznete stejnojmenné hlavní město. Abú Dhabí je centrem vzdělanosti. Kulturní a politické centrum představuje Dubaj. Tento emirát je nejnavštěvovanějším turistickým místem v zemi. Emirát Fudžajra se pyšní množstvím léčivých pramenů, avšak prozatím zůstává v pozadí zájmu turistů. V emirátu Adžmán, který je rozlohou nejmenší, si můžete legálně zakoupit ve veřejných prostorách alkohol.

Základní údaje

Hlavní město: Abú Dhabí
Rozloha: 83 600 km²
Nejvyšší bod: Džabal Bil Ajs (1910 m n. m.)
Časové pásmo: UTC+4
Světadíl: Asie
Počet obyvatel: 9 631 000 (2018)
Hustota zalidnění: 99 ob. / km²
Jazyk: arabština
Národnostní složení: Arabové, Indové, Pákistánci
Náboženství: islám
Státní zřízení: federativní absolutistická monarchie
Vznik: 2. prosince 1971
Měna: dirham (AED)

Historie

Země byla osídlena již před 7000 lety a v období starověku byla pod nadvládou Persie. Islám na území pronikl až v 8. století n. l., v této době vzniklo uskupení Emiráty. Ve 13. století poprvé státy začaly soupeřit s Portugalskem, Ománem, Tureckem a Persií. Hlavní obživou obyvatelstva byl lov perel, rybolov a obchod. V 18. století ovládli území Britové a byly zde vytvořeny vojenské základny.

V roce 1892 bylo území začleněno do protektorátu Smluvní Omán a v roce 1958 zde byla objevena naleziště ropy. V této době se o území začala zajímat Francie. V roce 1971 zemi opustila britská vojska a vzniky Spojené arabské emiráty, které sdružovaly původně šest států. V roce 1972 se do federace přiřadil poslední stát Rás al-Chajma.

Hospodářství

V roce 1962 se začala těžit ropa a v současnosti 60 % exportu tvoří právě ropa. Díky jejím nalezištím se řadí mezi nejbohatší státy světa. Má velice vyvinutý průmysl, vyrábí hliník a cement a těží se zde mramor. Zemědělství je nepodstatnou složkou hospodářství, protože kvůli suchému podnebí není možné obdělávat více než 0,5 % půdy. Půda je obhospodařována v oázách nebo na uměle zavlažovaných územích. Hlavní zemědělskou plodinou je palma datlová a 80 % potravin, stejně jako spotřebního zboží, musí být dováženo.

Zajímavosti

  • Na plážích u hotelů neplatí pro turisty žádné omezení ohledně oblékání plavek, avšak na veřejné pláži je zvykem, že se ženy koupají pouze zahalené.
  • Nejvyšší budovu světa Burdž Chalífa naleznete v Dubaji.
  • Typické pro Emiráty je mnohoženství. Podmínkou pro muže, který chce mít více než jednu ženu, je rovnocenné zabezpečení všech žen. Jinými slovy, co má jedna, musí mít také druhá, třetí, a tak dále.
  • Hydropolis je podmořský hotel v Dubaji, který se nachází 15 metrů pod hladinou moře a celých 300 metrů od břehu.
  • Máte-li rádi lyžování, můžete navštívit lyžařské středisko Ski Dubaj s celkovou plochou 22 500 m². Tento krytý lyžařský areál naleznete v jednom z největších obchodních center na světě Mall of the Emirates.

Obyvatelstvo a náboženství

Původní obyvatelé tvoří 20 %, přičemž ze 70 % jsou Arabové. Islám z nich vyznává 96 % a převažují sunnité, šíité tvoří 18 %. Přistěhovalci se na celkové populace podílí 80 %. Původem jsou zejména z Indie, Bangladéše, Pákistánu a Íránu a vyznávají náboženství své mateřské země. Obyvatelé žijí na pobřeží a 60 % občanů setrvává v hlavním městě.

Politický systém

Emiráty, které tvoří Spojené arabské emiráty, jsou absolutistickou monarchií. Hlavní město Abú Dhabí má svou ústavu a vládci emirátů jsou členy Nejvyšší rady. Prezidenta a viceprezidenta federace volí emírové. V neposlední řadě jmenují čtyřčlenný poradní orgán. Jednou ročně se schází parlament emirátů a při setkání schvaluje federální zákony. Každý emirát má řadu odlišných vyhlášek, které vznikly díky tradičním zvyklostem jednotlivých území. Současným prezidentem je Chalífa ibn Saíd al-Nahaján a předsedou vlády se stal Muhammad ibn Rašíd al-Maktúm.

Dovolená a cestování

Pro turisty představuje každý emirát úchvatnou podívanou a bezesporu nejnavštěvovanějším místem je Dubaj. Místo nabízí dokonalé pláže, přepychové hotely a neuvěřitelné výškové budovy s bazény, tenisovými kurty, luxusními restauracemi a výhledem na město. Nákupních center je v Dubaji dostatek. Milovníci kultury si zde také přijdou na své. Historická čtvrť Bastákíja a Dejra dýchá orientální atmosférou a vonící koření láká na tržiště snad každého kolemjdoucího. Jsou zde zachovány hliněné domy s větrnými věžemi, které sloužily jako starodávná klimatizace. Lovci perel, umělecko-řemeslné dílny a původní výrobky jsou k vidění ve skanzenu Heritage a Diving Village. Archeologické nálezy v Jumeirah ukazují neuvěřitelně krásné objevy obytného komplexu mešity z 10. století.

 

Právě se děje

Další zprávy