Ratko Mladič

26. 5. 2011 18:36
Bývalý generál bosenskosrbské armády Ratko Mladič byl dopaden po mnohaletém pátrání srbskou speciální jednotkou
Ratko Mladič
Ratko Mladič | Foto: Reuters

Ratko Mladič je jedním z hlavních strůjců války v Chorvatsku a Bosně z let 1991 až 1995. Jakožto velitel bosenskosrbské armády měl zodpovědnost za obléhání Sarajeva i za etnickou čistku na muslimských Srbech u města Srebrenica. Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii jej kvůli obviněním z genocidy a dalších zločinů proti lidskosti stíhal už od roku 1996, ze všech hlavních protagonistů války v bývalé Jugoslávii byl posledním nepotrestaným.

Srbská speciální jednotka ho zatkla po mnohaletém pátrání 26. května 2011.

Mladič se narodil v roce 1942 v bosenské vsi Božinovič a už v Titově Jugoslávii působil jako armádní důstojník z povolání. V počátcích rozpadu federativního socialistického státu vedl armádu proti chorvatským jednotkám u města Knin. V květnu 1992 se pak stal velitelem čerstvě zřízené bosenskosrbské armády.

Byl jedním z hlavních iniciátorů ostřelování Sarajeva, během něhož zahynulo přibližně 11 000 lidí.

Masakr muslimské enklávy Srebrenica, kterou tehdy OSN ustanovila za takzvanou bezpečnou zónu, je považován za největší v Evropě od dob druhé světové války. Útok na zhruba čtyřicetitisícovou muslimskou komunitu skončil smrtí 8 000 bosenských mužů.

Krátce po válce sice na Mladiče padla obvinění z válečných zločinů, těšil se však přízni bývalého prezidenta Slobodana Miloševiče a celkem nerušeně mohl nadále žít v Bělehradě. Srbsko se postupně dostalo pod silný mezinárodní tlak, požadována od něj byla větší spolupráce s haagským tribunálem. Po Miloševičově zatčení v roce 2001 Mladič náhle zmizel.

Zprávy o jeho úkrytu se různily, od zvěstí o přebývání v horských válečných bunkrech až po jeho setrvání v Bělehradě. Brusel dopadení Mladiče a Karadžiče stanovil jednou z hlavních podmínek přijetí Srbska do Evropské unie a po nástupu prozápadní vlády v roce 2008 spekulace o možném zatčení zesílily.

Stejně jako Karadžič, i Mladič je v Srbsku nadále populární a v bělehradských ulicích je stále možné narazit na oslavné nápisy s jeho jménem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Při explozi v Houstonu přišli o život dva lidé. Nešlo o záměrný čin, sdělili vyšetřovatelé

Mohutná exploze dnes v průmyslovém objektu na severozápadě Houstonu na jihu Spojených států zabila dva lidi, srovnala se zemí budovu skladu zboží a poškodila několik okolních domů. Oznámila to místní policie. Podle vyšetřovatelů nešlo o záměrný čin, nicméně trestní stíhání neznámé osoby bylo zahájeno.

Šéf houstonských hasičů Samuel Peňa na twitteru varoval obyvatele, aby se k místu zásahu nepřibližovali. Přislíbil, že hasiči příčinu výbuchu oznámí, jakmile budou mít konkrétní informace. Dodal, že evakuace vyhlášena nebyla, ale bylo uzavřeno několik okolních ulic.

Peňa rovněž napsal, že odborníci v okolí sledují kvalitu ovzduší, ale že žádný únik nebezpečných látek zaznamenán nebyl.

Exploze, kterou zachytily kamery, byla natolik silná, že otřásla domy v okolí. Domy a další stavby v okolí mají poškozené střechy a stěny. Drobné škody jako rozbitá okna a dveře ohlásili i lidé ve vzdálenějších oblastech.

Velká síla exploze, kterou doprovázel mohutný záblesk a která byla slyšet na kilometry daleko, vyvolala na twitteru spekulace, že město zasáhl meteorit nebo vybuchla puma.

před 17 minutami

Policie obvinila dva lidi kvůli úmrtí muže po pádu pod metro

V souvislosti se čtvrtečním úmrtím muže po pádu pod soupravu metra byli zadrženi a obviněni dva lidé. Uvedl to dnes server iDNES.cz. Kvůli věku obviněných nechtěli policisté podle serveru uvést k případu bližší informace.

Muž spadl do kolejiště metra ve čtvrtek kolem 19:30 ve stanici Anděl na lince B. "Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ve čtvrtek ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Svědci incidentu podle některých médií uváděli, že muže z nástupiště někdo shodil. Policisté to ale zatím nepotvrdili.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Evropská unie jmenovala svého prvního velvyslance v Británii. Je jím Portugalec

Historicky prvním velvyslancem EU ve Spojeném království se stane Portugalec Joao Vale de Almeida. Podle agentury AFP to oznámil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Vale de Almeida bude stát v čele diplomatické delegace EU v Londýně od 1. února, tedy od prvního dne po nyní plánovaném datu brexitu, kdy se Británie stane vůči EU takzvanou třetí zemí.

Dvaašedesátiletý Portugalec působil mezi lety 2015 a 2019 jako velvyslanec EU při OSN a od roku 2010 do roku 2014 zastupoval unii ve Spojených státech. Účastnil se tak například vyjednávání o rozsáhlé obchodní smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi USA a EU, která nakonec nebyla uzavřena.

Vale de Almeida působil rovněž jako šéf kabinetu bývalého předsedy Evropské komise (EK) José Manuela Barrosa. Zastával ale také funkci mluvčího EK v době, kdy evropskou exekutivu často napadal nynější britský premiér Boris Johnson, tehdy v roli bruselského zpravodaje protiunijně orientovaného listu The Daily Telegraph.

Británie by měla EU opustit za týden. Po nedávném schválení takzvané brexitové dohody britským parlamentem dnes dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie podepsala předsedkyně EK Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. O ratifikaci dohody bude ještě příští středu hlasovat Evropský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy