Ratko Mladič

26. 5. 2011 18:36
Bývalý generál bosenskosrbské armády Ratko Mladič byl dopaden po mnohaletém pátrání srbskou speciální jednotkou
Ratko Mladič
Ratko Mladič | Foto: Reuters

Ratko Mladič je jedním z hlavních strůjců války v Chorvatsku a Bosně z let 1991 až 1995. Jakožto velitel bosenskosrbské armády měl zodpovědnost za obléhání Sarajeva i za etnickou čistku na muslimských Srbech u města Srebrenica. Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii jej kvůli obviněním z genocidy a dalších zločinů proti lidskosti stíhal už od roku 1996, ze všech hlavních protagonistů války v bývalé Jugoslávii byl posledním nepotrestaným.

Srbská speciální jednotka ho zatkla po mnohaletém pátrání 26. května 2011.

Mladič se narodil v roce 1942 v bosenské vsi Božinovič a už v Titově Jugoslávii působil jako armádní důstojník z povolání. V počátcích rozpadu federativního socialistického státu vedl armádu proti chorvatským jednotkám u města Knin. V květnu 1992 se pak stal velitelem čerstvě zřízené bosenskosrbské armády.

Byl jedním z hlavních iniciátorů ostřelování Sarajeva, během něhož zahynulo přibližně 11 000 lidí.

Masakr muslimské enklávy Srebrenica, kterou tehdy OSN ustanovila za takzvanou bezpečnou zónu, je považován za největší v Evropě od dob druhé světové války. Útok na zhruba čtyřicetitisícovou muslimskou komunitu skončil smrtí 8 000 bosenských mužů.

Krátce po válce sice na Mladiče padla obvinění z válečných zločinů, těšil se však přízni bývalého prezidenta Slobodana Miloševiče a celkem nerušeně mohl nadále žít v Bělehradě. Srbsko se postupně dostalo pod silný mezinárodní tlak, požadována od něj byla větší spolupráce s haagským tribunálem. Po Miloševičově zatčení v roce 2001 Mladič náhle zmizel.

Zprávy o jeho úkrytu se různily, od zvěstí o přebývání v horských válečných bunkrech až po jeho setrvání v Bělehradě. Brusel dopadení Mladiče a Karadžiče stanovil jednou z hlavních podmínek přijetí Srbska do Evropské unie a po nástupu prozápadní vlády v roce 2008 spekulace o možném zatčení zesílily.

Stejně jako Karadžič, i Mladič je v Srbsku nadále populární a v bělehradských ulicích je stále možné narazit na oslavné nápisy s jeho jménem.

 

Právě se děje

před 42 minutami

O byty po H-Systemu má zájem 58 z 60 jejich současných uživatelů

Dnes končí termín pro podání nabídek na odkup 60 bytů v Horoměřicích u Prahy po zkrachovalé společnosti H-System. Nabídku podalo 58 z 60 současných uživatelů bytů, dva konkurzní správkyni napsali, že o byt nemají zájem a vyklidí ho. Celková hodnota sídliště podle minimálních cen znaleckých posudků činí zhruba 210 milionů korun, řekli dnes šéf věřitelského výboru a advokát největšího věřitele H-Systemu Petr Pavel a Martin Junek, předseda bytového družstva Svatopluk, které sdružuje část bývalých klientů H-Systemu.

"Nabídky ještě můžou chodit. Dva ze současných uživatelů nemají o odkup zájem všech zbylých 58 podalo nabídku, a souhlasí tak s cenou, kterou určil znalecký posudek," řekl Pavel. Konkurzní správkyně obdržela také několik nabídek na odkup některých bytů od třetí strany. Obdržené nabídky by měl věřitelský výbor vyhodnotit v úterý 26. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy