Dominikánská republika

28. 7. 2015 16:54
Oblíbená turistická destinace je známá zejména pěstováním banánů a výrobou doutníků.
Vlajka Dominikánské republiky.
Vlajka Dominikánské republiky. | Foto: Aktuálně.cz

Dominikánská republika se rozprostírá v Karibském moři, na východě ostrova Hispaniola v souostroví Velké Antily. Jeho sousedem je Haity a má s ním společnou hranici o délce 360 kilometrů. Území tvoří převážně hory a nejvyšší hora Pico Duarte dosahuje výšky 3087 m. n. m. Naopak nejnižším bodem je jezero Enriquillo položené pod hladinou moře.

Mezi největší města patří Santo Domingo, Santiago de los Caballeros, La Romana a San Pedro de Macorís. Republika se dělí na 31 provincií s hlavním městem Santo Domingo, které tvoří samostatnou jednotku Distrito Nacional.

Srážky za rok se pohybují v rozmezí od 1000 do 2000 mm. Ze 40 % území je stát pokryt lesem. Podnebí je vlhké tropické a teploty v průměru dosahují v závislosti na roční době – v zimě 26 °C a v létě 34 °C. Velice proměnlivé počasí nastává zejména v období dešťů (od května do června a od října do listopadu). Dokonce se mohou v červnu, srpnu a září vyskytovat hurikány.

Základní údaje

Hlavní město: Santo Domingo
Rozloha: 48 730 km²
Nejvyšší bod: Pico Duarte (3087 m n. m.)
Časové pásmo: UTC-4
Světadíl: Střední Amerika
Počet obyvatel: 9 378 819
Hustota zalidnění: 178 ob. / km²
Jazyk: španělština
Národnostní složení: Dominikánci mulati, Dominikánci černoši, Dominikánci běloši
Náboženství: křesťanství, šamanismus
Státní zřízení: prezidentská republika
Vznik: 27. února 1844
Měna: dominikánské peso (DOP)

Historie

V roce 1492 byl ostrov objeven Kryštofem Kolumbem a o čtyři roky později zde Španělé založili město Santo Domingo. Španělská kolonie vyhlásila nezávislost roku 1821, avšak samostatnosti dlouho neužila. Za krátké období začala zemi okupovat vojska ze sousedního Haiti a celý ostrov byl sjednocen pod jeho nadvládu.

Skutečnou nezávislost získala Dominikánská republika v roce 1844 a jejím prvním prezidentem se stal Pedro Santana. Funkci vykonával až do roku 1861. Santana požadoval, aby se země stala opět španělskou kolonií a mohla lépe čelit pokusům Británie o její zmocnění. O čtyři roky později získala opět podruhé nezávislost a v roce 1882 se k moci dostal diktátorský vůdce Ulises Heureaux, který vládl až do roku 1899.

Následně byla obsazena USA a až do roku 1940 tu Spojené státy držely kontrolu nad cly. Nastávající 60. léta s sebou přinesla kritické období, které pokračovalo až do 90. let, kdy přichází celosvětová krize a zadluženost. V roce 2002 zemřel diktátor Balaguero a republika se vydala demokratickou cestou.

Hospodářství

V zemědělství pracuje 20 % obyvatelstva a pěstuje se cukrová třtina, banány, bavlna, kakao, káva, kukuřice a tabák. Mezi velice významné patří těžba nerostných surovin a drahých kovů. Z chovu dominuje chov prasat, koz a skotu. Mezi velice významné závody patří cukrovary, palírny rumu a zpracování tabáku.

Zpracovávají se zde také rudy, vyrábí se textil, oděvy a petrochemie. Země je součástí zóny volného obchodu mezi USA a státy Střední Ameriky (DR-CAFTA). HDP na jednoho obyvatele činí 5700 USD. Mezi významné příjmy patří zisky z cestovního ruchu, které dosahují až 10 % HDP.

Zajímavosti

  • V parku Monte Christi je registrováno 112 druhů ptáků.
  • Od ledna do dubna k ostrovu La Catalina připlouvá na 3000 kusů ryb, aby se spářily.
  • Celkem se zde nachází 17 národních parků a rezervací. V těchto parcích se vyskytuje 5600 druhů rostlin, z čehož je 36 % endemických. Mezi nejznámější parky patří Park del Este, který se nachází na jihovýchodě země.
  • Oběd zde trvá zpravidla dvě hodiny a je spojen se siestou.
  • Mezi nejtypičtější jídlo patří „sancocho“ neboli „pokrm z jednoho hrnce“, který je složen ze tří druhů masa.

Obyvatelstvo a náboženství

Celých 73 % tvoří míšenci, běloši jsou zastoupeni z 16 % a černoši z 11 %. Střední délka života je ve srovnání s vyspělými zeměmi nízká, u mužů 66 let a u žen 69,4 let. V Dominikánské republice žijí imigranti z Haiti, jejichž počet je vyčíslen na několik set tisíc. Děti imigrantů narozené v Dominikánské republice nemají nárok na občanství. Tento problém se týká 200 000 potomků.

Hlavním jazykem je španělština, avšak díky mísení s domorodým jazykem se vyznačuje specifickým polykáním hlásek a odlišným přízvukem.

Politický systém

Prezidentem je v současné době Danilo Medina. Republika je zapojena do Společenství latinskoamerických a karibských států, Latinskoamerického hospodářského systému, Středoamerického integračního systému, Sdružení karibských států a Petrocaribe.

Dovolená a cestování

Hlavní město Santo Domingo se řadí na seznam kulturních památek UNESCO. Krápníková jeskyně Los Tres Ojos s výškou přes 15 metrů, muzeum jantaru a botanická zahrada patří mezi žádané turistické destinace. Unikátem je kopie Bílého domu.

Za zmínku stojí město umělců Altos de Chavon s katedrálou Iglesia de San Estanislao a starověkým amfiteátrem.

Neobydlený ostrov La Catalina nabízí křišťálově čistou vodu, vodní faunu a kokosové palmy. Je ideální na šnorchlování a potápění.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Z Bejrútu po týdnu přiletí čeští hasiči, čeká je karanténa

Z Libanonu se v úterý po zhruba týdnu vrátí čeští hasiči, kteří pomáhali s hledáním lidí v troskách po výbuchu v přístavu hlavního města Bejrútu. Jejich přílet armádním letounem airbus je podle mluvčí Nicoly Studené naplánovaný po 13:00 a zhruba o čtyři hodiny později by měl letoun CASA dopravit na letiště v Praze Kbelích jejich vybavení. Následně čeká záchranáře z týmu USAR karanténa spojená s testováním na nemoc covid-19.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na twitteru uvedl, že letoun, který se dnes ráno vypraví pro české záchranáře, zároveň dopraví do Bejrútu jako dar ochranné overaly, respirátory, roušky, rukavice, obinadla a jehly. Zdravotnický materiál za téměř dva miliony korun tam poslala ve zdravotně- humanitárním programu MEDEVAC Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. Součástí zásilky do Libanonu budou i nemocniční lůžka Linet, která zemi věnuje české ministerstvo zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Policisté ukončili razii na brněnské radnici nad ránem

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) skončili razii na radnici městské části Brno-střed v úterý před 4:00. Na radnici bude od rána běžný provoz, řekla mluvčí Brna-středu Kateřina Dobešová. Policie zasahovala na radnici už loni kvůli možné korupci. Ve vazbě tehdy skončil radní a bývalý místostarosta Jiří Švachula (dříve ANO). Nynější zásah by měl mít podle některých médií spojitost s politiky ODS jako bývalým ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem nebo současnou primátorkou Markétou Vaňkovou.

Policisté zasahovali na radnici od pondělního rána a odešli v úterý kolem 3:45. Zavřený byl odbor investiční, ekonomický, bytový a správa nemovitostí. Podívali se také do archivu. "Policistům jsme poskytli maximální součinnost. Ráno bude už běžný provoz všech odborů," uvedla Dobešová. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej řekl, že útvar nebude k zásahu poskytovat žádné informace. Podle tajemníka Brna-středu Petra Štiky není získávání dokumentace namířeno proti úřadu městské části nebo jeho zaměstnancům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy