Dominikánská republika

28. 7. 2015 16:54
Oblíbená turistická destinace je známá zejména pěstováním banánů a výrobou doutníků.
Vlajka Dominikánské republiky.
Vlajka Dominikánské republiky. | Foto: Aktuálně.cz

Dominikánská republika se rozprostírá v Karibském moři, na východě ostrova Hispaniola v souostroví Velké Antily. Jeho sousedem je Haity a má s ním společnou hranici o délce 360 kilometrů. Území tvoří převážně hory a nejvyšší hora Pico Duarte dosahuje výšky 3087 m. n. m. Naopak nejnižším bodem je jezero Enriquillo položené pod hladinou moře.

Mezi největší města patří Santo Domingo, Santiago de los Caballeros, La Romana a San Pedro de Macorís. Republika se dělí na 31 provincií s hlavním městem Santo Domingo, které tvoří samostatnou jednotku Distrito Nacional.

Srážky za rok se pohybují v rozmezí od 1000 do 2000 mm. Ze 40 % území je stát pokryt lesem. Podnebí je vlhké tropické a teploty v průměru dosahují v závislosti na roční době – v zimě 26 °C a v létě 34 °C. Velice proměnlivé počasí nastává zejména v období dešťů (od května do června a od října do listopadu). Dokonce se mohou v červnu, srpnu a září vyskytovat hurikány.

Základní údaje

Hlavní město: Santo Domingo
Rozloha: 48 730 km²
Nejvyšší bod: Pico Duarte (3087 m n. m.)
Časové pásmo: UTC-4
Světadíl: Střední Amerika
Počet obyvatel: 9 378 819
Hustota zalidnění: 178 ob. / km²
Jazyk: španělština
Národnostní složení: Dominikánci mulati, Dominikánci černoši, Dominikánci běloši
Náboženství: křesťanství, šamanismus
Státní zřízení: prezidentská republika
Vznik: 27. února 1844
Měna: dominikánské peso (DOP)

Historie

V roce 1492 byl ostrov objeven Kryštofem Kolumbem a o čtyři roky později zde Španělé založili město Santo Domingo. Španělská kolonie vyhlásila nezávislost roku 1821, avšak samostatnosti dlouho neužila. Za krátké období začala zemi okupovat vojska ze sousedního Haiti a celý ostrov byl sjednocen pod jeho nadvládu.

Skutečnou nezávislost získala Dominikánská republika v roce 1844 a jejím prvním prezidentem se stal Pedro Santana. Funkci vykonával až do roku 1861. Santana požadoval, aby se země stala opět španělskou kolonií a mohla lépe čelit pokusům Británie o její zmocnění. O čtyři roky později získala opět podruhé nezávislost a v roce 1882 se k moci dostal diktátorský vůdce Ulises Heureaux, který vládl až do roku 1899.

Následně byla obsazena USA a až do roku 1940 tu Spojené státy držely kontrolu nad cly. Nastávající 60. léta s sebou přinesla kritické období, které pokračovalo až do 90. let, kdy přichází celosvětová krize a zadluženost. V roce 2002 zemřel diktátor Balaguero a republika se vydala demokratickou cestou.

Hospodářství

V zemědělství pracuje 20 % obyvatelstva a pěstuje se cukrová třtina, banány, bavlna, kakao, káva, kukuřice a tabák. Mezi velice významné patří těžba nerostných surovin a drahých kovů. Z chovu dominuje chov prasat, koz a skotu. Mezi velice významné závody patří cukrovary, palírny rumu a zpracování tabáku.

Zpracovávají se zde také rudy, vyrábí se textil, oděvy a petrochemie. Země je součástí zóny volného obchodu mezi USA a státy Střední Ameriky (DR-CAFTA). HDP na jednoho obyvatele činí 5700 USD. Mezi významné příjmy patří zisky z cestovního ruchu, které dosahují až 10 % HDP.

Zajímavosti

  • V parku Monte Christi je registrováno 112 druhů ptáků.
  • Od ledna do dubna k ostrovu La Catalina připlouvá na 3000 kusů ryb, aby se spářily.
  • Celkem se zde nachází 17 národních parků a rezervací. V těchto parcích se vyskytuje 5600 druhů rostlin, z čehož je 36 % endemických. Mezi nejznámější parky patří Park del Este, který se nachází na jihovýchodě země.
  • Oběd zde trvá zpravidla dvě hodiny a je spojen se siestou.
  • Mezi nejtypičtější jídlo patří „sancocho“ neboli „pokrm z jednoho hrnce“, který je složen ze tří druhů masa.

Obyvatelstvo a náboženství

Celých 73 % tvoří míšenci, běloši jsou zastoupeni z 16 % a černoši z 11 %. Střední délka života je ve srovnání s vyspělými zeměmi nízká, u mužů 66 let a u žen 69,4 let. V Dominikánské republice žijí imigranti z Haiti, jejichž počet je vyčíslen na několik set tisíc. Děti imigrantů narozené v Dominikánské republice nemají nárok na občanství. Tento problém se týká 200 000 potomků.

Hlavním jazykem je španělština, avšak díky mísení s domorodým jazykem se vyznačuje specifickým polykáním hlásek a odlišným přízvukem.

Politický systém

Prezidentem je v současné době Danilo Medina. Republika je zapojena do Společenství latinskoamerických a karibských států, Latinskoamerického hospodářského systému, Středoamerického integračního systému, Sdružení karibských států a Petrocaribe.

Dovolená a cestování

Hlavní město Santo Domingo se řadí na seznam kulturních památek UNESCO. Krápníková jeskyně Los Tres Ojos s výškou přes 15 metrů, muzeum jantaru a botanická zahrada patří mezi žádané turistické destinace. Unikátem je kopie Bílého domu.

Za zmínku stojí město umělců Altos de Chavon s katedrálou Iglesia de San Estanislao a starověkým amfiteátrem.

Neobydlený ostrov La Catalina nabízí křišťálově čistou vodu, vodní faunu a kokosové palmy. Je ideální na šnorchlování a potápění.

 

Právě se děje

před 22 minutami

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Devět lidí přišlo v Guineji o život při protestech proti prezidentovi

Nejméně devět lidí nepřežilo v Guineji třídenní protesty proti prezidentově snaze získat právo na další mandát. Oznámila to ve středu agentura AP, podle níž jsou nemocnice přeplněné zraněnými. Stav některých svědčí o tom, že lidé byli zasaženi střelbou z malé vzdálenosti. Protestů se zúčastnily tisíce lidí.

Jednaosmdesátiletý prezident Alpha Condé byl zvolen prezidentem v letech 2010 a 2015. Mandát mu končí příští rok v prosinci, ale letos oznámil, že chce vypsat referendum ve snaze získat možnost usilovat o zvolení znovu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy