Krajské volby 2012 ve Zlínském kraji

Aktualizováno 16. 10. 2012 18:24
Kandidátky stran kandidujících ve Zlínském kraji v krajských volbách, které se konaly na podzim roku 2012.
Krajské volby
Krajské volby | Foto: Jiří Kropáček

Kandidátní listiny pro krajské volby, které proběhly na podzim roku 2012, pro Zlínský kraj zahrnovaly 22 politických stran či hnutí s celkem 765 kandidáty. Volba nových zastupitelů se odehrála ve dnech 12. a 13. října 2012.

Nejvíce hlasů získala ČSSD - 21,73 procent (12 mandátů). Druzí jsou lidovci 18,31 procenty (10 mandátů). Komunisté získali 16,08 % (9 mandátů), TOP09+STAN 10,09 % (5 mandátů), SPOZ 7,21 % (4 mandáty).

Ve Zlínském kraji vznikla po volbách koalice ČSSD, KSČM a SPOZ. Hejtmanem se opět stal Stanislav Mišák, lídr kandidátky ČSSD. Sociální demokraté obsadili v radě pět křesel, komunisté dvě a zemanovci rovněž dvě.

O obhájení postu hejtmana kraje s bezmála 600 tisíci obyvateli se pokusil Stanislav Mišák z ČSSD, proti němu se postavil statutární náměstek hejtmana Libor Lukáš z ODS a senátor Jiří Čunek z KDU-ČSL. Všichni tři získali mandát.

TOP 09 a Starostové vstoupili do boje s předsedou svého poslaneckého klubu Petrem Gazdíkem s cílem rozbít dlouholetou velkou koalici ČSSD a ODS. KSČM pak na vrcholu své kandidátní listiny umístila Ivana Mařáka a slibuje podmínky pro nová pracovní místa, lepší stav komunikací či oddlužení a rozvoj nemocnic. Oba politikové získali křeslo.

Mezi dalšími stranami usilujícími o post v zastupitelstvu byli Volte pravý blok, Česká pirátská strana, Suverenita, Moravané, Koruna česká, DSSS, koalice Zlínského hnutí nezávislých a Doktorů, Národní socialisté, Nezávislí, Zvuk 2012, Republikánská strana Čech, Moravy a Slezska, koalice Zdravého Hradiště a Masarykovy demokratické strany, Strana svobodných občanů, Hnutí odborníků za Zlínský kraj a uskupení za Morální Očistu Regionu.

Po minulých krajských volbách v roce 2008 vzniklo v reakci proti velké koalici ODS a ČSSD ve Zlínském kraji hnutí pod názvem Zlínská krajská výzva, ve kterém se zúčastněné strany odmítly podílet na podpoře vládnoucí koalice. Právě tyto velké strany jsou totiž u vlády ve Zlínském kraji již od roku 2000, což dle názoru menších stran kraji nesvědčí.

Doposud ve Zlínském kraji vládla koalice ČSSD a ODS doplněná lidovci. V volbách v roce 2008 slavila úspěch ČSSD s 35 % hlasů a celkem 18 mandáty, na druhé místo se propadla ODS s 11 křesly. V žebříčku následovala KDU-ČSL se šesti mandáty, posledních 10 křesel si po pěti rozdělila KSČM a Starostové a nezávislí pro Zlínský kraj. V roce 2008 měly krajské volby ve Zlínském kraji účast 41,13 %, v roce 2012 40,34 %.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Růst české ekonomiky zpomalil

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,5 procenta, oproti předchozímu čtvrtletí stoupl hrubý domácí produkt (HDP) o 0,3 procenta. Ve druhém čtvrtletí česká ekonomika vykázala podle zpřesněného říjnového odhadu meziroční růst 2,8 procenta, mezičtvrtletně vzrostla o 0,7 procenta. Analytici ve 3. čtvrtletí počítali s růstem meziročně o 2,7 procenta a mezičtvrtletně o 0,4 procenta.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 43 minutami

Německá ekonomika se těsně vyhnula recesi, HDP vzrostl o 0,1 procenta

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil spolkový statistický úřad.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru pokles HDP o 0,1 procenta. Podle statistiků ekonomiku v mezičtvrtletním srovnání podpořila hlavně spotřeba. Výdaje domácností i vlády se zvýšily. Rostl také vývoz, zatímco dovoz zůstal zhruba na stejné úrovni jako v předchozích třech měsících.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 56 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na vysoké škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student. V nemocnici skončili tři mladí lidé, stav dvou z nich byl označen jako středně vážný, oba podle médií museli podstoupit operaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy