Krajské volby 2012 ve Zlínském kraji

Aktualizováno 16. 10. 2012 18:24
Kandidátky stran kandidujících ve Zlínském kraji v krajských volbách, které se konaly na podzim roku 2012.
Krajské volby
Krajské volby | Foto: Jiří Kropáček

Kandidátní listiny pro krajské volby, které proběhly na podzim roku 2012, pro Zlínský kraj zahrnovaly 22 politických stran či hnutí s celkem 765 kandidáty. Volba nových zastupitelů se odehrála ve dnech 12. a 13. října 2012.

Nejvíce hlasů získala ČSSD - 21,73 procent (12 mandátů). Druzí jsou lidovci 18,31 procenty (10 mandátů). Komunisté získali 16,08 % (9 mandátů), TOP09+STAN 10,09 % (5 mandátů), SPOZ 7,21 % (4 mandáty).

Ve Zlínském kraji vznikla po volbách koalice ČSSD, KSČM a SPOZ. Hejtmanem se opět stal Stanislav Mišák, lídr kandidátky ČSSD. Sociální demokraté obsadili v radě pět křesel, komunisté dvě a zemanovci rovněž dvě.

O obhájení postu hejtmana kraje s bezmála 600 tisíci obyvateli se pokusil Stanislav Mišák z ČSSD, proti němu se postavil statutární náměstek hejtmana Libor Lukáš z ODS a senátor Jiří Čunek z KDU-ČSL. Všichni tři získali mandát.

TOP 09 a Starostové vstoupili do boje s předsedou svého poslaneckého klubu Petrem Gazdíkem s cílem rozbít dlouholetou velkou koalici ČSSD a ODS. KSČM pak na vrcholu své kandidátní listiny umístila Ivana Mařáka a slibuje podmínky pro nová pracovní místa, lepší stav komunikací či oddlužení a rozvoj nemocnic. Oba politikové získali křeslo.

Mezi dalšími stranami usilujícími o post v zastupitelstvu byli Volte pravý blok, Česká pirátská strana, Suverenita, Moravané, Koruna česká, DSSS, koalice Zlínského hnutí nezávislých a Doktorů, Národní socialisté, Nezávislí, Zvuk 2012, Republikánská strana Čech, Moravy a Slezska, koalice Zdravého Hradiště a Masarykovy demokratické strany, Strana svobodných občanů, Hnutí odborníků za Zlínský kraj a uskupení za Morální Očistu Regionu.

Po minulých krajských volbách v roce 2008 vzniklo v reakci proti velké koalici ODS a ČSSD ve Zlínském kraji hnutí pod názvem Zlínská krajská výzva, ve kterém se zúčastněné strany odmítly podílet na podpoře vládnoucí koalice. Právě tyto velké strany jsou totiž u vlády ve Zlínském kraji již od roku 2000, což dle názoru menších stran kraji nesvědčí.

Doposud ve Zlínském kraji vládla koalice ČSSD a ODS doplněná lidovci. V volbách v roce 2008 slavila úspěch ČSSD s 35 % hlasů a celkem 18 mandáty, na druhé místo se propadla ODS s 11 křesly. V žebříčku následovala KDU-ČSL se šesti mandáty, posledních 10 křesel si po pěti rozdělila KSČM a Starostové a nezávislí pro Zlínský kraj. V roce 2008 měly krajské volby ve Zlínském kraji účast 41,13 %, v roce 2012 40,34 %.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 5 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy