Poslanecká imunita

13. 2. 2012 13:53
Poslanecká imunita je právní ochrana všech zákonodárců, tedy i senátorů, i když se běžně používá termín "poslanecká imunita".
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Poslanecká imunita je právní ochrana všech zákonodárců, tedy i senátorů, i když se běžně používá termín "poslanecká imunita". Je zakotvena v české ústavě článkem 27, který říká, že poslance ani senátora nelze trestně stíhat, pokud jej k tomuto stíhání příslušná komora parlamentu - senát či sněmovna - nevydá. Kromě této takzvané trestně-právní imunity požívají členové parlamentu ještě imunitu přestupkovou; poslanci a senátoři nepodléhají klasickému přestupkovému řízení, ale pouze disciplinárnímu řízení příslušné komory.

Článek 27 hovoří ještě o indemnitě. Ta vylučuje, aby se hlasování či projev na půdě parlamentu vůbec staly základem trestního stíhání, a zaručuje tedy naprostou svobodu při zákonodárné činnosti.

V České republice, kde je poslanecká imunita doživotní minimálně ještě do roku 2013, jde o zřejmě největší právní ochranu tohoto typu v Evropě a je proto dlouhodobě terčem kritiky. Z mnoha návrhů na její omezení prošel do konce roku 2011 pouze ten, který poslancům umožňuje se dobrovolně zříci přestupkové imunity. Celkem 14 pokusů o zrušení přestupkové a omezení trestně-právní imunity bylo neúspěšných. Poslanecká sněmovna schválila 8. února 2012 návrh omezující trestně-právní imunitu zákonodárců a ústavních soudců na dobu mandátu, přičemž během výkonu mandátu se zastavuje běh promlčecí lhůty. Během výkonu mandátu by nadále o vydání ke stíhání rozhodovala komora.

Původní smysl poslanecké imunity byl především chránit zákonodárce a vůbec různé významné ústavní činitele před vydíráním a různými formami nátlaku a zemezit ohrožování funkčnosti parlamentu účelovými trestními oznámeními. Její amorální zneužívání v případech očividného a vážného porušení zákona dovedlo velkou část veřejnosti, a to nejen v Česku, k mínění, že by toto privilegium mělo být zcela zrušeno.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Dva mladíci nepřežili v Dobřichovicích pád z továrního komínu

V Dobřichovicích u Prahy spadli v noci na dnešek dva muži z továrního komína. Jeden byl na místě mrtvý, druhý zemřel po převozu do nemocnice. Okolnosti nehody policisté vyšetřují, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

"Jeden z mužů při pádu utrpěl zranění neslučitelná se životem a na místě zemřel. Druhého muže transportoval vrtulník do pražské nemocnice, svému zranění ale později také podlehl," uvedla mluvčí.

Příčinu a okolnosti kriminalisté vyšetřují, k dokumentaci využili i dron. Co muži ve věku 25 a 27 let na komíně dělali, zatím není jasné. V případu byla nařízena soudní pitva.

před 28 minutami

Policie zasahuje na vrchním soudu, prohledávají kancelář kvůli korupci

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahují v budově pražského Vrchního soudu. Prohledávají kancelář jednoho ze soudců, uvedl Radiožurnál. Policisté podle něj vyšetřují případ možného ovlivňování kauz u soudu a korupce.

Zásah a obvinění soudce potvrdila Radiožurnálu pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

před 59 minutami

Českem se v noci na sobotu prohnal silný vítr, bez proudu jsou stále tisíce domácností

Kvůli silnému větru evidovala dnes ráno společnost ČEZ Distribuce víc než 27 tisíc domácností bez elektřiny. Dopoledne se podařilo většinu poruch odstranit, okolo desáté hodiny dopoledne se tak počet míst bez proudu snížil na zhruba 8500 míst, z toho v Pardubickém kraji to bylo asi 4000, v Královéhradeckém 2700 a ve středních Čechách 900.

Na Vysočině je bez proudu dalších 1200 domácností, jimž poskytuje elektřinu společnost E.ON.

Nejčastější příčinnou poruch byl silný vítr lámající stromy a větve, které padaly do vedení. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy