Poslanecká imunita

13. 2. 2012 13:53
Poslanecká imunita je právní ochrana všech zákonodárců, tedy i senátorů, i když se běžně používá termín "poslanecká imunita".
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Poslanecká imunita je právní ochrana všech zákonodárců, tedy i senátorů, i když se běžně používá termín "poslanecká imunita". Je zakotvena v české ústavě článkem 27, který říká, že poslance ani senátora nelze trestně stíhat, pokud jej k tomuto stíhání příslušná komora parlamentu - senát či sněmovna - nevydá. Kromě této takzvané trestně-právní imunity požívají členové parlamentu ještě imunitu přestupkovou; poslanci a senátoři nepodléhají klasickému přestupkovému řízení, ale pouze disciplinárnímu řízení příslušné komory.

Článek 27 hovoří ještě o indemnitě. Ta vylučuje, aby se hlasování či projev na půdě parlamentu vůbec staly základem trestního stíhání, a zaručuje tedy naprostou svobodu při zákonodárné činnosti.

V České republice, kde je poslanecká imunita doživotní minimálně ještě do roku 2013, jde o zřejmě největší právní ochranu tohoto typu v Evropě a je proto dlouhodobě terčem kritiky. Z mnoha návrhů na její omezení prošel do konce roku 2011 pouze ten, který poslancům umožňuje se dobrovolně zříci přestupkové imunity. Celkem 14 pokusů o zrušení přestupkové a omezení trestně-právní imunity bylo neúspěšných. Poslanecká sněmovna schválila 8. února 2012 návrh omezující trestně-právní imunitu zákonodárců a ústavních soudců na dobu mandátu, přičemž během výkonu mandátu se zastavuje běh promlčecí lhůty. Během výkonu mandátu by nadále o vydání ke stíhání rozhodovala komora.

Původní smysl poslanecké imunity byl především chránit zákonodárce a vůbec různé významné ústavní činitele před vydíráním a různými formami nátlaku a zemezit ohrožování funkčnosti parlamentu účelovými trestními oznámeními. Její amorální zneužívání v případech očividného a vážného porušení zákona dovedlo velkou část veřejnosti, a to nejen v Česku, k mínění, že by toto privilegium mělo být zcela zrušeno.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 36 minutami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně v Rovníkové Guineji

Nejméně 20 mrtvých a zřejmě stovky zraněných si dnes vyžádala série výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, vážně poškozené jsou i vzdálenější budovy ve městě, uvedly zahraniční tiskové agentury.

První informace naznačují, že exploze se ozvaly v muničním skladu vojenské základny ve čtvrti Nkoa Ntoma, kterou využívají hlavně speciální síly a četnictvo. Právě z této základny podle záběrů stoupal po výbuších černý dým.

"Město Bata se stalo obětí nehody způsobené nedbalostí jednotky odpovědné za hlídání skladišť dynamitu, výbušnin a munice ve vojenském táboře Nkoa Ntoma, která se vznítila od jisker od ohnišť na polích zemědělců. Vše nakonec vybuchlo," uvedl prezident Teodoro Obiang Nguema citovaný agenturou AFP. Prezident nařídil prošetření celé události a požádal mezinárodní společenství o pomoc.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Při požáru uprchlického tábora v Jemenu zemřelo nejméně osm lidí

Nejméně osm lidí zemřelo a 170 se zranilo při nedělním požáru zařízení pro uprchlíky v jemenském hlavním městě Saná. Mezi oběťmi jsou migranti i zaměstnanci, počet obětí by ještě mohl stoupnout. Příčiny požáru nejsou zatím zřejmé, uvedla Carmela Godeauová z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). O neštěstí informovaly agentury Reuters a AP.

V budově, která hořela, bylo přibližně 700 lidí, uvedla agentura AP. Více než 90 lidí je zraněno velmi vážně a jsou v péči pracovníků IOM, která v místě také rozdává potraviny. Více než šest let trvající konflikt v Jemenu zapříčinil, že 80 procent obyvatelstva je závislého na humanitární pomoci, připomíná Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy