Poslanecká imunita

13. 2. 2012 13:53
Poslanecká imunita je právní ochrana všech zákonodárců, tedy i senátorů, i když se běžně používá termín "poslanecká imunita".
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Poslanecká imunita je právní ochrana všech zákonodárců, tedy i senátorů, i když se běžně používá termín "poslanecká imunita". Je zakotvena v české ústavě článkem 27, který říká, že poslance ani senátora nelze trestně stíhat, pokud jej k tomuto stíhání příslušná komora parlamentu - senát či sněmovna - nevydá. Kromě této takzvané trestně-právní imunity požívají členové parlamentu ještě imunitu přestupkovou; poslanci a senátoři nepodléhají klasickému přestupkovému řízení, ale pouze disciplinárnímu řízení příslušné komory.

Článek 27 hovoří ještě o indemnitě. Ta vylučuje, aby se hlasování či projev na půdě parlamentu vůbec staly základem trestního stíhání, a zaručuje tedy naprostou svobodu při zákonodárné činnosti.

V České republice, kde je poslanecká imunita doživotní minimálně ještě do roku 2013, jde o zřejmě největší právní ochranu tohoto typu v Evropě a je proto dlouhodobě terčem kritiky. Z mnoha návrhů na její omezení prošel do konce roku 2011 pouze ten, který poslancům umožňuje se dobrovolně zříci přestupkové imunity. Celkem 14 pokusů o zrušení přestupkové a omezení trestně-právní imunity bylo neúspěšných. Poslanecká sněmovna schválila 8. února 2012 návrh omezující trestně-právní imunitu zákonodárců a ústavních soudců na dobu mandátu, přičemž během výkonu mandátu se zastavuje běh promlčecí lhůty. Během výkonu mandátu by nadále o vydání ke stíhání rozhodovala komora.

Původní smysl poslanecké imunity byl především chránit zákonodárce a vůbec různé významné ústavní činitele před vydíráním a různými formami nátlaku a zemezit ohrožování funkčnosti parlamentu účelovými trestními oznámeními. Její amorální zneužívání v případech očividného a vážného porušení zákona dovedlo velkou část veřejnosti, a to nejen v Česku, k mínění, že by toto privilegium mělo být zcela zrušeno.

 

Právě se děje

před 3 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy