Pavlína Nytrová

15. 7. 2016 16:58
Pavlína Nytrová je česká politička a členka ČSSD, která od roku 2013 působí jako poslankyně Parlamentu ČR. Do povědomí veřejnosti se dostala především kvůli svým vyjádřením proti adopci dětí osobami s homosexuální orientací, za které byla kritizována jak čelními představiteli své strany, tak i politickými reprezentanty napříč politickým spektrem a komentátory v médiích.
nytrová
nytrová | Foto: Aktuálně.cz

Do ČSSD vstoupila v roce 1997 a v roce 1998 byla zvolena v komunálních volbách za tuto stranu do Zastupitelstva města Frýdku–Místku, ve kterém působila až do roku 2014, kdy již nekandidovala. V roce 2008 kandidovala neúspěšně do Zastupitelstva Moravskoslezského kraje, kam byla zvolena o čtyři roky později. V komunální politice na sebe upozornila v roce 2013, kdy požadovala pozastavení členství v ČSSD pro primátora Frýdku-Místku Michala Pobuckého, neboť byl v té době stíhán pro zneužití pravomoci veřejného činitele. Reakce však byla zcela opačná a po odvolání z funkce představenstva městské společnosti Frýdecká skládka byla na čas vyloučena z klubu zastupitelů za ČSSD ve Frýdku-Místku.

Ing. Pavlína Nytrová

Ing. Pavlína Nytrová se narodila 6. března 1968. Absolvovala gymnázium Petra Bezruče ve Frýdku-Místku a v letech 1986 – 1991 vystudovala ekonomii na VŠ Báňské – Technické univerzitě Ostrava. V rámci své profesionální kariéry působila jako státní zaměstnankyně, načež přešla do soukromé sféry, kde mj. působila jako ředitelka společnost ND-R, a. s. Je rozvedená a má dvě děti, trvale bydlí ve Frýdku-Místku.

Působení v Poslanecké sněmovně ČR a kontroverze

Do poslanecké sněmovny byla zvolena v roce 2013, kdy nahradila Radima Turka, kterému před tím dělala asistentku. V roce 2015 iniciovala vznik petice proti adopci dětí páry stejného pohlaví. V polovině července 2016 prohlásila ve Sněmovně během diskuze o novele zákona o registrovaném partnerství, která by umožnila osvojení dítěte druhého partnera, že bude hlasovat proti této novele, jelikož (mimo jiné) „homosexuálové se budou snažit zrealizovat sex s dětmi“. Jako důvod pro svá tvrzení uvedla, že „se řídí svým srdcem“ a mezi své zdroje označila mj. „komentáře pod články, které se této problematiky týkají, na Novinkách a jiných webech.“

V reakci na její prohlášení ji k odchodu z ČSSD vyzvala členka předsednictva ČSSD a ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová. Ve stejném duchu se vyjádřili i místopředseda strany a předseda Sněmovny Jan Hamáček a kritiku sklidila od předsedy poslaneckého klubu ČSSD Romana Sklenáka či předsedy Senátu za tutéž stranu Milana Štěcha. Od jejích postojů se distancoval i premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Na její obranu se pak postavili její stranický kolega v PS Stanislav Huml nebo někdejší poslanec ČSSD a zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček.

Kritikou na svou adresu rovněž sklidila od opozičních politiků a zejména pak v médiích a na sociálních sítích. Druhý den po zveřejnění jejích výroků napadli hackeři její webové stránky, na kterých vyjádřili znechucení z jejích postojů. V reakci na kritiku svých názorů prohlásila, že již nebude znovu kandidovat do sněmovny.

 

Právě se děje

Další zprávy