Pavlína Nytrová

15. 7. 2016 16:58
Pavlína Nytrová je česká politička a členka ČSSD, která od roku 2013 působí jako poslankyně Parlamentu ČR. Do povědomí veřejnosti se dostala především kvůli svým vyjádřením proti adopci dětí osobami s homosexuální orientací, za které byla kritizována jak čelními představiteli své strany, tak i politickými reprezentanty napříč politickým spektrem a komentátory v médiích.
nytrová
nytrová | Foto: Aktuálně.cz

Do ČSSD vstoupila v roce 1997 a v roce 1998 byla zvolena v komunálních volbách za tuto stranu do Zastupitelstva města Frýdku–Místku, ve kterém působila až do roku 2014, kdy již nekandidovala. V roce 2008 kandidovala neúspěšně do Zastupitelstva Moravskoslezského kraje, kam byla zvolena o čtyři roky později. V komunální politice na sebe upozornila v roce 2013, kdy požadovala pozastavení členství v ČSSD pro primátora Frýdku-Místku Michala Pobuckého, neboť byl v té době stíhán pro zneužití pravomoci veřejného činitele. Reakce však byla zcela opačná a po odvolání z funkce představenstva městské společnosti Frýdecká skládka byla na čas vyloučena z klubu zastupitelů za ČSSD ve Frýdku-Místku.

Ing. Pavlína Nytrová

Ing. Pavlína Nytrová se narodila 6. března 1968. Absolvovala gymnázium Petra Bezruče ve Frýdku-Místku a v letech 1986 – 1991 vystudovala ekonomii na VŠ Báňské – Technické univerzitě Ostrava. V rámci své profesionální kariéry působila jako státní zaměstnankyně, načež přešla do soukromé sféry, kde mj. působila jako ředitelka společnost ND-R, a. s. Je rozvedená a má dvě děti, trvale bydlí ve Frýdku-Místku.

Působení v Poslanecké sněmovně ČR a kontroverze

Do poslanecké sněmovny byla zvolena v roce 2013, kdy nahradila Radima Turka, kterému před tím dělala asistentku. V roce 2015 iniciovala vznik petice proti adopci dětí páry stejného pohlaví. V polovině července 2016 prohlásila ve Sněmovně během diskuze o novele zákona o registrovaném partnerství, která by umožnila osvojení dítěte druhého partnera, že bude hlasovat proti této novele, jelikož (mimo jiné) „homosexuálové se budou snažit zrealizovat sex s dětmi“. Jako důvod pro svá tvrzení uvedla, že „se řídí svým srdcem“ a mezi své zdroje označila mj. „komentáře pod články, které se této problematiky týkají, na Novinkách a jiných webech.“

V reakci na její prohlášení ji k odchodu z ČSSD vyzvala členka předsednictva ČSSD a ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová. Ve stejném duchu se vyjádřili i místopředseda strany a předseda Sněmovny Jan Hamáček a kritiku sklidila od předsedy poslaneckého klubu ČSSD Romana Sklenáka či předsedy Senátu za tutéž stranu Milana Štěcha. Od jejích postojů se distancoval i premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Na její obranu se pak postavili její stranický kolega v PS Stanislav Huml nebo někdejší poslanec ČSSD a zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček.

Kritikou na svou adresu rovněž sklidila od opozičních politiků a zejména pak v médiích a na sociálních sítích. Druhý den po zveřejnění jejích výroků napadli hackeři její webové stránky, na kterých vyjádřili znechucení z jejích postojů. V reakci na kritiku svých názorů prohlásila, že již nebude znovu kandidovat do sněmovny.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Bouře Gloria si ve Španělsku vyžádala již 13 obětí

Už třináct obětí si vyžádala bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko. Čtyři další lidé se pohřešují, informoval dnes server listu El País. Bouřka způsobila také značné materiální škody. Kvůli pomoci postiženým regionům se v pátek mimořádně sejde španělská vláda. Hladiny řek vytrvalý déšť zvýšil také na jihozápadě Francie.

Nejvíce obětí si bouře je ve Valencii, kde zahynulo pět lidí. Čtyři mrtvé hlásí Katalánsko, dva Andalusie a po jednom regiony Kastilie-León a Asturie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou nepřežil. Lidé v daném úseku místo metra museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté. Očekává se, že provoz bude obnoven kolem 22:00, uvedl večer na webu pražský dopravní podnik.

Metro jezdí bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B je provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje. "Mezi Smíchovem a Karlínem doporučujeme použít též alternativní spojení linkami 10 a 16 s přestupem na metro C v zastávce I.P.Pavlova," uvedl dopravní podnik.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Polští poslanci znovu přijali sporný zákon o postihu soudců

Polští poslanci dnes hlasy vládní většiny znovu přijali kontroverzní zákon, který podle kritiků umožní trestat soudce zpochybňující vládní reformu justice. Zákon minulý pátek odmítl Senát, ve kterém má opozice mírnou většinu. Sejm, dolní komora parlamentu, nyní rozhodnutí Senátu přehlasoval 234 hlasy zákonodárců z vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Proti bylo 211 poslanců a devět se zdrželo, uvedla televize TVN 24. Zákon nyní obdrží prezident Andrzej Duda.

Opoziční místopředsedkyně Sejmu Malgorzata Kidawová-Blońská v debatě označila kroky vládního tábora za "opravdový státní převrat". Vládní poslanci podle ní rozhodují "o tom, že soudy mají přestat být nezávislé".

Novou právní normu kritizuje Evropská komise a zpochybnili ji experti z Benátské komise, poradního orgánu Rady Evropy, kteří na pozvání Senátu navštívili Polsko.

Navzdory kritice se PiS snaží zákon prosadit s tím, že zabrání anarchii v polské justici, která se prý dosud neočistila od dědictví komunismu.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Apple je proti návrhu EU na jednotnou dobíječku mobilů

Americká společnost Apple, výrobce přístrojů iPhone, kritizuje návrh poslanců evropského parlamentu na uzákonění jednotné dobíječky pro mobilní telefony, tablety či elektronické čtečky knih. Podle firmy to může brzdit inovace, vytvořit horu elektronického odpadu a naštvat spotřebitele. Na Apple by mělo případné nařízení velký dopad, upozornila agentura Reuters.

Komentář jedné z největších firem v oboru přichází týden poté, co zákonodárci vyzvali k zavedení jednotné nabíječky pro mobilní telefony a pozměnili návrh zákona tak, aby schopnost fungování s jednotnou nabíječkou byla základním požadavkem pro rádiová zařízení v EU. To by Apple ovlivnilo více než kterékoliv jiné firmy, protože iPhony a většina produktů firmy používá kabel s konektorem Lightning, zatímco přístroje s Androidem od různých společností obvykle mají konektor USB-C.

"Věříme, že regulace, která vynucuje soulad v typu konektoru zabudovaného do všech chytrých telefonů, potlačuje inovace, než aby je povzbuzovala, a poškodí zákazníky v Evropě a ekonomiku jako celek," uvedl Apple v prohlášení. Dodal, že předpis není nutný, protože průmysl už na USB-C přechází. "Doufáme, že (Evropská) komise bude pokračovat v hledání řešení, které neomezí schopnost průmyslu inovovat," dodal Apple.

Evropská komise se snaží prosadit jednotnou nabíječku více než deset let. V roce 2009 dospěla se společnosti, jako Apple, Samsung, Huawei a Nokia, k dobrovolné dohodě, jejíž cílem bylo harmonizovat nabíječky pro nové modely chytrých telefonů, které přijdou na trh v roce 2011. Dobrovolný přístup však nefungoval a podle zástupců EK je tak čas přijít s právními předpisy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy