Miloslav Ransdorf

16. 12. 2015 19:21
Miloslav Ransdorf patřil od sametové revoluce až do své náhlé smrti v roce 2016 mezi čelní představitele Komunistické strany Čech a Moravy. Během své politické kariéry získal značnou mediální pozornost především kvůli řadě skandálů, které se týkaly jak jeho profesních, tak soukromých aktivit.
Foto: Jakub Plíhal

Politická kariéra

Aktivně se do politiky zapojil po sametové revoluci, kdy se stal členem reformní skupiny v KSČ, která prosazovala změny ve fungování strany. Ve volbách v roce 1990 byl zvolen poslancem Sněmovny národů Federálního shromáždění ČSFR. Svůj mandát ve Federálním shromáždění obhájil ve volbách v roce 1992 a stejně tak i ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v letech 1996, 1998 a 2002.

Ve své funkci se věnoval především zahraničně-politickým tématům, působil ve výboru pro evropskou integraci a později se stal pozorovatelem v Evropském Parlamentu. Na počátku 21. století reprezentoval v KSČM reformní křídlo, které vystupovalo proti konzervativnějším funkcionářům. Podporoval vstup Česka do Evropské unie, za což ho část strany podrobila kritice.

V období let 1993–2004 byl místopředsedou KSČM. V roce 2004 neúspěšně kandidoval na předsedu KSČM. V současné době je členem Výkonného výboru ÚV KSČM a ve stínové vládě KSČM zastává post jejího místopředsedy pro zahraniční politiku a spravuje resort zahraničních věcí a průřezový resort vědy a výzkumu. Od roku 2004 je poslancem Evropského parlamentu, přičemž svůj post obhájil ve volbách v letech 2009 a 2014.

22. ledna 2016 náhle zemřel po převozu do pražského IKEMu, přičemž příčinou jeho smrti byla mozková příhoda. Ve funkci jej nahradil Jaromír Kohlíček. Kvůli jeho dluhům z přechozích volebních kampaní se jeho pohřeb rozhodla uspořádat a uhradit KSČM.

Kontroverze a skandály

Kauza padělaných výtvarných děl

V roce 2006 byl Miloslav Ransdorf jedním z poškozených v kauze nákupu sbírky obrazů významných umělců, která měla pocházet z majetku německé šlechtické rodiny. Vyšlo však najevo, že se jednalo o padělky.

Miloslav Ransdorf

PhDr. Miloslav Ransdorf, CSc. se narodil 15. ledna 1953 v Rakovníku. Vystudoval filosofii a historii na Filozofické fakultě UK v Praze. Po absolutoriu pokračoval v postgraduálním studiu na katedře filozofie FF UK, kde zároveň působil jako pedagog. V letech 1984–1990 byl zaměstnancem Prognostického ústavu ČSAV. Aktivně ovládá přes dvacet světových jazyků.

Od roku 1972 je členem komunistické strany. Od roku 1990 působí ve vrcholné politice jako poslanec parlamentu ČSFR, resp. ČR za KSČM.

Miloslav Ransdorf je ženatý a má dceru Anetu (*1990).

Dopravní nehody

Velkou pozornost způsobily jeho 3 autonehody v letech 2006 – 2008. Při první a druhé nehodě došlo ke zranění chodkyně na přechodu, třetí nehoda se pak obešla bez zranění. Dle vyjádření Miloslava Ransdorfa se s oběma poškozenými mimosoudně finančně vyrovnal.

Spánek v Evropském parlamentu

V roce 2011 proběhl českými médii videozáznam spícího poslance v Evropském Parlamentu během projevu jiného poslance EP.

Finanční problémy

V letech 2012 a 2013 byly na majetek Europoslance uveleny dvě exekuce, které měly původ v půjčce na stavbu vily od jeho přítele Vratislava Šlajera ve výši 700 tis. Kč a směnky ve výši 7 mil. Kč od spořitelního družstva Unibon. V roce 2013 pak europoslanec svůj dluh uhradil, přičemž část dluhu kryl prodejem svého bytu a část novou půjčkou. Jako příčinu svých dluhů uvedl financování své volební kampaně.

Muzeum dělnického hnutí

V roce 2013 byl Miloslav Ransdorf obviněn z podvodu a ze snahy vytunelovat Muzeum dělnického hnutí, o.p.s. Trestní oznámení podané ředitelkou muzea RSDr. Libuší Eliášovou bylo odloženo.

Napadení nizozemského reportéra

V roce 2013 fyzicky odstrčil reportéra nizozemské televize, který jej před vchodem do Evropského Parlamentu obvinil ze zneužívání poslaneckých náhrad. Toho se měl dopustit tím, že se účelově dostavil do budovy EP, kde podepsal prezenční listinu za účelem získání náhrady ve výši 300 EUR, a následně odešel. Kvůli této kauze pak podal trestní oznámení na TV Nova kvůli poškození své pověsti.

Švýcarská banka

V prosinci 2015 byl Ransdorf společně se třemi Slováky zadržen Švýcarskou policií, když se měl snažit na základě falešných dokladů vybrat 350 mil. EUR. Po té, co banka odmítla transakci provést, se měli obvinění začít chovat agresivně. Vzhledem k tomu, že poslanecká imunita EP se vztahuje pouze na členské země EU, byl Miloslav Ransdorf zadržen a vyslýchán, nicméně po dvou dnech byl propuštěn.

Dle vyjádření europoslance se jednalo o cílenou provokaci vůči jeho osobě, kdy byl přemluven ke zprostředkování komunikace mezi bankou a klientem, který měl zdědit značný finanční obnos. Dle informací, které proběhly ve slovenských médiích, se mohlo jednat o majetek dědice významného nacistického pohlavára.

Tuto kauzu zpracoval v jednom ze svých dílů též satirický pořad Kancelář Blaník, který kvůli Ransdorfově smrti pozdržel jeho vydání.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Nejsledovanějším YouTube klipem poslední dekády je Despacito, následuje Sheeranovo Shape of You a video od Wiz Khalify

Klip k tanečnímu hitu Despacito portorického zpěváka Luise Fonsiho se stal na platformě YouTube nejsledovanějším hudebním videem uplynulého desetiletí, celkem nasbíral 6,5 miliardy zhlédnutí. Úctyhodných 4,5 miliardy přehrání pak figuruje u klipu zpěváka Eda Sheerana natočeného k písni Shape of You. První trojici nejpopulárnějších videí pak uzavírá rapper Wiz Khalifa, jehož klip See You Again má na YouTube 4,3 miliardy zhlédnutí.

Top ten nejoblíbenějších klipů tvoří zejména starší hity, například píseň Uptown Funk Marka Ronsona a Bruna Marse z roku 2015. Tato skladba skončila v žebříčku na čtvrtém místě s počtem 3,7 miliardy zhlédnutí. V závěsu za ní figuruje hit Gangnam Style jihokorejského rappera PSY, který si celý svět podmanil už v roce 2012 a který do současnosti nasbíral 3,4 miliardy přehrání.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

USA odmítají lhůtu, kterou si stanovila KLDR, řekl americký vyslanec. Kim Čong-un po Novém roce vyhrožuje neupřesněnými kroky.

Spojené státy nepřistoupí na návrh Severokorejců, aby do konce roku zmírnily své požadavky. Prohlásil to v pondělí zvláštní americký vyslanec pro KLDR Stephen Biegun. Ten na návštěvě Jižní Koreje jedná o pozastavených rozhovorech o ukončení jaderných zbrojních programů KLDR.

Diplomat rovněž vyzval Pchjongjang, aby se okamžitě vrátil k jednacímu stolu, uvedla agentura AP. Návštěva se koná v době blížícího se konce lhůty, kterou dal Spojeným státům severokorejský diktátor Kim Čong-un. Jinak KLDR hrozí blíže neupřesněnými kroky.

"V této věci musím říct jasně: Spojené státy nemají lhůtu," řekl Biegun novinářům. "Jsme si plně vědomi silného potenciálu Severní Koreje dělat v příštích dnech velké provokace. Takové akce budou přinejmenším naprosto k ničemu, pokud jde o dosažení trvalého míru na Korejském poloostrově," poznamenal Biegun.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Vedení libereckých technických služeb podle auditu manipulovalo výnosy, část dozorčí rady rezignovala.

Vážné chyby odhalil v Technických službách města Liberce (TSML) audit, který si objednala dozorčí rada. Auditoři podezřívají vedení městské akciové společnosti ze záměrné manipulace s výnosy, odhalili například nákup strojů, které firma nevyužívá, roční odměny vyplácené několikrát do roka. Některé zakázky pro město dělala firma za dva až čtyřikrát vyšší ceny než pro jiné klienty. Část dozorčí rady firmy kvůli tomu rezignovala, uvedla dnešní Mladá fronta Dnes. 

Představenstvo TSML závěry kontroly, která se týkala hospodaření v letech 2017 a 2018, odmítá. Auditory vyzvalo, aby zprávu přepracovali, jinak podá podnět ke Komoře auditorů. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy