Eduard Janota

20. 5. 2011 15:16
Eduard Janota byl špičkový ekonom. Zemřel v roce 2011 na zástavu srdce.
Eduard Janota
Eduard Janota | Foto: Jan Langer

Špičkový ekonom Eduard Janota se už od počátku devadesátých let pohyboval v oblasti veřejných financí a pomáhal sestavovat státní rozpočet, ve známost však vešel především působením na postu ministra financí v úřednickém kabinetu Jana Fischera, kde působil v období od května 2009 do července 2010.

20. května 2011 mu při tenise selhalo srdce a náhle skonal.

Eduard Janota se narodil 13. března 1952, vystudoval Vysokou školu ekonomickou a od roku 1976 pracoval jako odborný referent Generálního ředitelství České státní pojišťovny. Roku 1978 nastoupil do odboru státního rozpočtu ministerstva financí a o 14 let později, v roce 1992, se stal jeho ředitelem.

V roce 1999 povýšil na náměstka ministerstva financí a ve funkci setrval až do roku 2009, kdy byl občanskými demokraty navržen a posléze jmenován ministrem financí v překlenovací vládě Jana Fischera.

Ve své funkci připravil a následně prosadil úsporný balíček, kterým odvrátil hrozící rekordní schodek státního rozpočtu. Úspornými kroky si vysloužil přezdívku „Pan rozpočet“ a úspěchy mu zajistili místo i po nástupu Nečasovy vlády. Od srpna 2010 byl členem pracovního a poradního orgánu Národní ekonomické rady Vlády ČR a místopředsedou dozorčí rady ČEZu.

V letech 1984 až 1989 byl členem Komunistické strany Československa a od dubna 2003 do ledna 2006 předsedal dozorčí radě Českých aerolinií.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
před 55 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy