Eduard Janota

20. 5. 2011 15:16
Eduard Janota byl špičkový ekonom. Zemřel v roce 2011 na zástavu srdce.
Eduard Janota
Eduard Janota | Foto: Jan Langer

Špičkový ekonom Eduard Janota se už od počátku devadesátých let pohyboval v oblasti veřejných financí a pomáhal sestavovat státní rozpočet, ve známost však vešel především působením na postu ministra financí v úřednickém kabinetu Jana Fischera, kde působil v období od května 2009 do července 2010.

20. května 2011 mu při tenise selhalo srdce a náhle skonal.

Eduard Janota se narodil 13. března 1952, vystudoval Vysokou školu ekonomickou a od roku 1976 pracoval jako odborný referent Generálního ředitelství České státní pojišťovny. Roku 1978 nastoupil do odboru státního rozpočtu ministerstva financí a o 14 let později, v roce 1992, se stal jeho ředitelem.

V roce 1999 povýšil na náměstka ministerstva financí a ve funkci setrval až do roku 2009, kdy byl občanskými demokraty navržen a posléze jmenován ministrem financí v překlenovací vládě Jana Fischera.

Ve své funkci připravil a následně prosadil úsporný balíček, kterým odvrátil hrozící rekordní schodek státního rozpočtu. Úspornými kroky si vysloužil přezdívku „Pan rozpočet“ a úspěchy mu zajistili místo i po nástupu Nečasovy vlády. Od srpna 2010 byl členem pracovního a poradního orgánu Národní ekonomické rady Vlády ČR a místopředsedou dozorčí rady ČEZu.

V letech 1984 až 1989 byl členem Komunistické strany Československa a od dubna 2003 do ledna 2006 předsedal dozorčí radě Českých aerolinií.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Policie navštívila muže, kterého omylem podezřívala ze střelby v ostravské nemocnici

"Dnes se s tímto mužem setkali moji náměstci. Znovu se omluvili. Muž omluvu přijal, nic dalšího nepožaduje. Řekl, že policie se k němu chovala korektně," řekl předseda krajské policie Tomáš Kužel. Uvedl, že policisté nepochybili.

"Policisté věděli, co mají dělat. Když viděli osobu odpovídající popisu pachatele, tak jednali," řekl. Dodal, že jej ale mrzí následné zlostné reakce proti jeho osobě.

Jde o Slováka, který absolvuje doktorandské studium na katedře geoinformatiky na Technické univerzitě v Ostravě. "Jde o našeho studenta. Škola mu nabídla podporu i psychologickou či právní pomoc. Nic z toho zatím nevyužil," řekla ČTK mluvčí školy Petra Halíková.

Student se do médií nechce vyjadřovat, dnes má volno. Podle slovenského deníku Pravda k mylné domněnce, že střílel právě tento muž, zřejmě vedlo to, že skutečný střelec měl na sobě rovněž oděv s červenou barvou. Muži se v úterý veřejně omluvili policejní ředitel Kužel i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Další zprávy