Eduard Janota

20. 5. 2011 15:16
Eduard Janota byl špičkový ekonom. Zemřel v roce 2011 na zástavu srdce.
Eduard Janota
Eduard Janota | Foto: Jan Langer

Špičkový ekonom Eduard Janota se už od počátku devadesátých let pohyboval v oblasti veřejných financí a pomáhal sestavovat státní rozpočet, ve známost však vešel především působením na postu ministra financí v úřednickém kabinetu Jana Fischera, kde působil v období od května 2009 do července 2010.

20. května 2011 mu při tenise selhalo srdce a náhle skonal.

Eduard Janota se narodil 13. března 1952, vystudoval Vysokou školu ekonomickou a od roku 1976 pracoval jako odborný referent Generálního ředitelství České státní pojišťovny. Roku 1978 nastoupil do odboru státního rozpočtu ministerstva financí a o 14 let později, v roce 1992, se stal jeho ředitelem.

V roce 1999 povýšil na náměstka ministerstva financí a ve funkci setrval až do roku 2009, kdy byl občanskými demokraty navržen a posléze jmenován ministrem financí v překlenovací vládě Jana Fischera.

Ve své funkci připravil a následně prosadil úsporný balíček, kterým odvrátil hrozící rekordní schodek státního rozpočtu. Úspornými kroky si vysloužil přezdívku „Pan rozpočet“ a úspěchy mu zajistili místo i po nástupu Nečasovy vlády. Od srpna 2010 byl členem pracovního a poradního orgánu Národní ekonomické rady Vlády ČR a místopředsedou dozorčí rady ČEZu.

V letech 1984 až 1989 byl členem Komunistické strany Československa a od dubna 2003 do ledna 2006 předsedal dozorčí radě Českých aerolinií.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Evropská komise vyzvala Polsko k zaplacení pokuty za činnost orgánu trestajícího soudce

Evropská komise vyzvala Polsko, aby zaplatilo pokutu za to, že přes rozhodnutí unijního soudu neukončilo činnost disciplinární komory, tedy orgánu, který se zabývá prohřešky soudců. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedl mluvčí komise. Varšava má na reakci 45 dní. Pokud podobně jako v případě sporu o důl Turów pokutu zaplatit odmítne, strhne jí komise peníze z unijních fondů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Tongu, kde vybuchla podmořská sopka, dorazila první pomoc ze zahraničí

Na tichomořské souostroví Tonga ve čtvrtek dorazila první dvě letadla s materiální pomocí, pět dní poté, co na ostrovech způsobila obrovské škody erupce podmořské sopky a následná vlna tsunami. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ní se také podařilo obnovit telefonní spojení mezi Tongou a zbytkem světa.

Záchranné týmy v uplynulých dnech usilovně odklízely vrstvu vulkanického popela z přistávací dráhy mezinárodního letiště na největším ostrově Tongatapu, aby skrze něj mohla začít proudit humanitární pomoc pro 105 tisíc obyvatel Tongy. Po uvolnění dráhy tam přistálo letadlo C-130 Hercules vyslané Novým Zélandem. Přiletěl také vojenský letoun z Austrálie, informovala tamní vysílací společnost ABC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy