Eduard Janota

20. 5. 2011 15:16
Eduard Janota byl špičkový ekonom. Zemřel v roce 2011 na zástavu srdce.
Eduard Janota
Eduard Janota | Foto: Jan Langer

Špičkový ekonom Eduard Janota se už od počátku devadesátých let pohyboval v oblasti veřejných financí a pomáhal sestavovat státní rozpočet, ve známost však vešel především působením na postu ministra financí v úřednickém kabinetu Jana Fischera, kde působil v období od května 2009 do července 2010.

20. května 2011 mu při tenise selhalo srdce a náhle skonal.

Eduard Janota se narodil 13. března 1952, vystudoval Vysokou školu ekonomickou a od roku 1976 pracoval jako odborný referent Generálního ředitelství České státní pojišťovny. Roku 1978 nastoupil do odboru státního rozpočtu ministerstva financí a o 14 let později, v roce 1992, se stal jeho ředitelem.

V roce 1999 povýšil na náměstka ministerstva financí a ve funkci setrval až do roku 2009, kdy byl občanskými demokraty navržen a posléze jmenován ministrem financí v překlenovací vládě Jana Fischera.

Ve své funkci připravil a následně prosadil úsporný balíček, kterým odvrátil hrozící rekordní schodek státního rozpočtu. Úspornými kroky si vysloužil přezdívku „Pan rozpočet“ a úspěchy mu zajistili místo i po nástupu Nečasovy vlády. Od srpna 2010 byl členem pracovního a poradního orgánu Národní ekonomické rady Vlády ČR a místopředsedou dozorčí rady ČEZu.

V letech 1984 až 1989 byl členem Komunistické strany Československa a od dubna 2003 do ledna 2006 předsedal dozorčí radě Českých aerolinií.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy