Seychely

1. 8. 2016 10:45
Seychelská republika, zkráceně Seychely, je stát na stejnojmenném souostroví v Indickém oceánu.
Foto: wikipedia

Základní charakteristika

Seychelská republika se rozkládá jižně od rovníku na 115 malých ostrovech, rozesetých v několika skupinách na ploše zhruba 1100 krát 800 km severovýchodně od Madagaskaru. Obydleno je 33 ostrovů, přičemž většina obyvatelstva se soustřeďuje na největším ostrově Mahé. Další obydlené jsou Praslin, La Digue, Fregate, Silhoutte, North, St. Anne a Cousine. Řada ostrůvků z vnější korálové skupiny sahá jen několik metrů nad hladinu moře, například Desroches, Alphonse, Bird.

Historie

Základní údaje

Hlavní město: Victoria
Rozloha: 455 km²
Nejvyšší bod: Morne Seychellois (905 m n. m.)
Časové pásmo: +4
Počet obyvatel:  81 188
Hustota zalidnění: 178 ob. / km²
Jazyk: kreolština, angličtina, francouzština
Národnostní složení: 87 % míšenci, zbytek menšiny Indů, Malgašů a Číňanů
Náboženství: křesťanství, asi 4 % jiná náboženství
Státní zřízení: prezidentská republika
Vznik: 29. června 1976 (nezávislost na Velké Británii)
Měna: seychelská rupie

O tom, co se dělo na Seychelách před příchodem portugalských mořeplavců v 16. století, se moc neví. Ostrovy znali arabští kupci, zřejmě i Féničané a Řekové. První písemné zmínky se objevují v arabských rukopisech ze 14. století. V roce 1502 vyplul Vasco de Gama podruhé do Indie. Tehdy narazil na souostroví, které dnes patří Seychelám. Od 17. století se v Indickém oceánu objevovali i Angličané.  Východoindická společnost doplula 19. ledna 1609 na ostrovy, jejichž jména dnes zní Mahé, Ste. Anne, North Island, Silhouette a Praslin. Písemné zmínky o této události zanechali tři mořeplavci, kteří se plavili na lodi Ascension. V 17. a 18. století se začali o oblast Indického oceánu zajímat i Holanďané a Francouzi. Na ostrově Frégate existují důkazy o pobytu pirátů. Ostrovy zůstávaly dlouho bez trvalého osídlení.

Roku 1756 navázal nový guvernér na Mauriciu na myšlenku svého předchůdce a vyslal na Labourdonnaisovy ostrovy expedici, která měla ostrovy osídlit a především je ubránit před Angličany. Teprve v polovině 18. století zde Francie zřídila kolonii, pojmenovanou podle tehdejšího ministra financí Jeana Moreaua se Séchelles. V říjnu roku 1778 zakotvila na ostrově Mahé korveta Hélène. Na místě, kde se dnes rozprostírá město Victoria, nejprve vojáci postavili domek pro velitele, obchod, malou nemocnici, kuchyni, vězení, kasárna a hostinec. Vzhledem ke strategické poloze při námořní cestě do Indie začali o ostrovy usilovat Britové. Ti se Seychel zmocnili za napoleonských válek. Britové zde po napoleonských válkách zrušili otroctví. Na oslavu tohoto aktu byla na předměstí Victorie postavena socha muže, jenž symbolicky přetrhává své řetězy. Ostrovy byly dlouho spravovány z Mauricia a teprve v roce 1903 vyčleněny jako samostatná kolonie. Roku 1976 získaly Seychely nezávislost jako republika. Seychely jsou považovány za poměrně stabilní demokracii. 5. června 1977 využil France-Albert René nepřítomnosti demokraticky zvoleného prezidenta Jamese R. Manchama a provedl státní puč. Od té doby vyhrával René, který studoval v Anglii a Švýcarsku, všechny volby. Ale i z těch v roce 1993, kterých se poprvé účastnilo několik stran, vyšel jako vítěz.

Hospodářství

Seychely se liší od ostatních afrických zemí mírou blahobytu. Nejdůležitějším zdrojem příjmů je  turistický ruch v luxusní podobě.  Dalším významným hospodářským odvětvím je lov a zpracování ryb, hlavně tuňáků (na Seychelách se nachází jedna z největších tuňákových konzerváren na světě). Důležitými vývozními komoditami jsou kokosové ořechy, palmová vlákna, skořice, vanilka.

Obyvatelstvo a náboženství

Drtivou většinou (87 %) seychelského obyvatelstva jsou míšenci, potomci francouzských kolonistů a afrických otroků. Jejich jazykem je seychelská kreolština, odvozená z francouzštiny. Dalšími obyvateli jsou Indové, Malgaši a Číňané. Seychelané žijí na třech ostrovech – Mahé, Praslin a La Digue. Seychelané jsou křesťané, menšiny vyznávají svá náboženství – hinduismus, islám, buddhismus, taoismus.

Politický systém

Ostrovy byly dlouho spravovány z Mauricia a až v roce 1903 vyčleněny jako samostatná kolonie. Roku 1976  získaly Seychely nezávislost jako republika v rámci Britského společenství národů. Dnes je to pluralitní republika s jednokomorovým parlamentem, která je rozdělena na 23 správních okresů.

Dovolená a cestování

Zajímavosti

  • Victoria je nejmenší hlavní město na světě.
  • Pro obyvatelstvo hraje důležitou roli zejména kokosová palma. Poskytuje důležité potraviny, jako je kokosové mléko a kokosový olej, ale je také používána pro výrobu košíkářského zboří, rohoží, košťat a stavebních materiálů.
  • Říká se, že ze všech kuchyní v oblasti Indického oceánu je kreolská (seychelská) kuchyně ta nejlepší.
  • Největší žijící želva na světě se jmenuje Esmeralda a žije na Seychelských ostrovech.
  • Líbánky na privátním ostrově North Island strávil například princ William s manželkou Kate či George Clooney s manželkou Amal.

Seychely jsou celoročně rájem pro milovníky pláží a koupání. Pláží je zde ještě více než ostrovů, mnohé z nich jsou liduprázdné a opravdu nádherné. Skupina ostrovů byla obydlena až v 18. století francouzskými námořníky a díky tomu si tak dodnes zachovala originální a jedinečné kouzlo. Na Seychelách se nachází nespočet korálových útesů a také, pro ostrovy typické a jedinečné, žulové skály z původního kontinentu. Nejslavnější pláž na Seychelách Anse Source d’Argent  se nachází na ostrově La Digue.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Evropská unie jmenovala svého prvního velvyslance v Británii. Je jím Portugalec

Historicky prvním velvyslancem EU ve Spojeném království se stane Portugalec Joao Vale de Almeida. Podle agentury AFP to oznámil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Vale de Almeida bude stát v čele diplomatické delegace EU v Londýně od 1. února, tedy od prvního dne po nyní plánovaném datu brexitu, kdy se Británie stane vůči EU takzvanou třetí zemí.

Dvaašedesátiletý Portugalec působil mezi lety 2015 a 2019 jako velvyslanec EU při OSN a od roku 2010 do roku 2014 zastupoval unii ve Spojených státech. Účastnil se tak například vyjednávání o rozsáhlé obchodní smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi USA a EU, která nakonec nebyla uzavřena.

Vale de Almeida působil rovněž jako šéf kabinetu bývalého předsedy Evropské komise (EK) José Manuela Barrosa. Zastával ale také funkci mluvčího EK v době, kdy evropskou exekutivu často napadal nynější britský premiér Boris Johnson, tehdy v roli bruselského zpravodaje protiunijně orientovaného listu The Daily Telegraph.

Británie by měla EU opustit za týden. Po nedávném schválení takzvané brexitové dohody britským parlamentem dnes dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie podepsala předsedkyně EK Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. O ratifikaci dohody bude ještě příští středu hlasovat Evropský parlament.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Baník posílil Svozil z konkurenční Opavy

Fotbalisté Ostravy přivedli z Opavy Jaroslava Svozila. Šestadvacetiletý stoper, který je první zimní posilou Baníku, podepsal se Slezany podle klubového webu víceletou smlouvu.

"Jaroslava Svozila jsme dlouhodobě sledovali. Je to stoper v ideálním fotbalovém věku, s kvalitní rozehrávkou a jsme si jisti, že tímto transferem dochází k dalšímu zkvalitnění hráčského kádru. Jednání nebyla úplně jednoduchá, protože jsme nebyli jediní, kdo o něj měl zájem," řekl sportovní ředitel Baníku Marek Jankulovski pro klubový web.

Svozil dnes odcestoval na Maltu, kde se připojí k týmu. "Pokud cesta proběhne bez problémů a trenér se hned rozhodne ho poslat do hry, může už v sobotu nastoupit na Maltě v utkání proti Brnu. Povolení máme," uvedl Jankulovski.

Olomoucký odchovanec Svozil odehrál v první lize za Sigmu a Opavu 56 zápasů, v nichž vstřelil jeden gól.

před 54 minutami

USA hlásí druhý případ člověka nakaženého čínským koronavirem

Spojené státy oznámily, že v zemi je druhý pacient nakažený koronavirem z čínského města Wu-chan. žena je hospitalizována ve státě Illinois. Virus, který se rozšířil zřejmě z netopýrů a dál se šíří i z člověka na člověka, zatím zabil v Číně 26 lidí. Dalších téměř tisíc osob je nakaženo. Čínské úřady izolovaly od okolního světa 37 milionů lidí v provincii Chu-pej, kde nákaza propukla. Nelétají tam letadla a nejezdí automobily, autobusy ani vlaky.

Zdroj: Reuters
před 55 minutami

Irsko povolilo vydání muže, kterého Britové viní ze smrti 39 Vietnamců v kamionu

Irský soud v pátek souhlasil s vydáním 23letého muže, který v Británii čelí obvinění kvůli loňské smrti 39 migrantů z Vietnamu. Oběti se z kontinentální Evropy do Británie dostaly v chladírenském kontejneru, který do Belgie podle vyšetřovatelů dopravil právě obviněný Eamon Harrison. Informovala o tom agentura Reuters.

Mladý muž čelí obvinění z neúmyslného zabití 39 lidí, obchodování s lidmi, z nápomoci k nelegální migraci a z praní špinavých peněz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy