Moskva

30. 7. 2014 15:36
Moskva již v minulosti budila ve světě všeobecný respekt, a jinak tomu není ani dnes.
Rudé náměstí v Moskvě
Rudé náměstí v Moskvě | Foto: Isifa/Thinkstock

Velkolepé město s tisícem baculatých věží a monstrózních paláců stojí za návštěvu i přesto, že se tu anglicky jen tak nedomluvíte.

Hlavní město Ruska je největším městem v Evropě a také politickým a kulturním centrem s množstvím úřadů, vysokých škol, muzeí, kostelů a galerií. Město je rozlehlé a k pohybu v ulicích je nejlepší použít místní metro, jež patří mezi nejstarší a největší metra na světě.

Moskva - základní údaje

Název: Moskva

Stát: Rusko

Počet obyvatel: 12 000 000

Rozloha: 2 510 km²

Nadmořská výška: 130 - 253 m.n.m.

Hustota obyvatel: 4 770 obyv./km²

Náboženství: pravoslavná církev, islám

Telefonní předvolba: +7 495

Kreml spolu s Rudým náměstím byly v roce 1990 zapsány na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, a když stanete před jejich věžemi, bude vám jasné, proč jsou takovým pojmem nejen v Rusku, ale po celém světě.

Moskva má pro českého turistu několik nevýhod, mezi které patří například to, že si před cestou ještě stále musíte vyřídit turistická víza a že jsou zde všechny nápisy vyvedeny pěkně v azbuce. Pokud patříte mezi generace, kterou ve škole minula povinná ruština, měli byste s sebou mít alespoň kapesní slovníček.

Celé Rusko, a samozřejmě také Moskva, jsou ve světě proslulé také kaviárem. Pokud jste tuto pochoutku ještě nikdy neochutnali, můžete to napravit právě zde. Kaviár se podává jako předkrm téměř v každé lepší restauraci, připravte se ale na to, že za něj také něco zaplatíte. Ruská kuchyně je ještě o trochu těžší, než ta česká, a většinou se skládá z řepy, zelí, smetany, hub a ryb.

Historie

První zmínka o Moskvě pochází z roku 1147, kdy bylo město tehdy ještě jako zemědělský dvorec bojara Štěpána Kučky zabrán rostovsko-suzdalským knížetem Jurijem Dolgorukým. Již tehdy bylo podle protékající řeky nazýváno Moskva. V roce 1156 zde byla vybudována pevnost jako základ dnešního Kremlu, která získávala na oblíbenosti především tím, že se nacházela na křižovatce několika důležitých obchodních cest. Město vzkvétalo také za vlády Ivana III. (později Veliký), jenž si vzal za ženu princeznu Byzantské říše, která do Moskvy pozvala italské architekty, čímž započala slavnou éru moskevských chrámů a rozkvětu Kremlu.

Jeho syn Ivan IV. byl v 16. století korunován carem veškeré Rusi, později si ale vysloužil přízvisko Hrozný, když v afektu zabil svého nejstaršího syna a terorizoval bojary, kterým vyčítal smrt jeho ženy Anastázie z rodu Romanovců, jež byla údajně otrávena. V roce 1712 tehdejší car Petr I. oznámil, že přesouvá hlavní město do nově vybudovaného Petrohradu.

Moskva začala upadat a až v 19. století se vzpamatovala a začaly se zde budovat nové chrámy, kostely, městské části i hotely. Moskva po 1. světové válce trpěla ztrátami a davy dělníků protestovaly proti caru Mikuláši II., který válku zapříčinil.

V roce 1917 byl car svržen a na jeho místo nastoupil V. I. Lenin s bolševickou stranou, který hlavní město přesunul zpět do Moskvy. Po smrti Lenina v roce 1924 nastoupil k moci Josif Stalin, jenž ve snaze industrializovat sovětské Rusko zmařil miliony ruských životů. Po jeho smrti nastoupil k moci Nikita Chruščov, jenž byl ale kvůli opačnému přístupu k vládnutí vyměněn za Leonida Břežněva, který údajně zařídil politickou stabilitu země. Michail Gorbačov, který vládnul po něm, chtěl v roce 1985 ozdravit upadající socialistický systém a spustil vlnu reforem známou jako „perestrojka“.

V roce 1990 padl komunistický režim ve východní Evropě a o rok později se rozpadl i Sovětský svaz. Moskva se tak stala hlavním městem nové Ruské federace.

Turistické zajímavosti

Jednoznačným symbolem Moskvy je Kreml, historické centrum města, kde v minulosti sídlili carové a dnes prezident Ruské federace. Na trojúhelníkové ploše o velikosti 28 hektarů na levém břehu řeky Moskvy se nachází množství chrámů, paláců a muzeí s dvaceti věžemi převážně z červených pálených cihel, jež byly vystavěny v 15. století. Mezi ty nejznámější patří chrám Nanebevzetí Panny Marie, chrám Zvěstování a chrám sv. Archanděla Michaela, stejně jako slavný Velký kremelský palác.

chrám Vasila Blaženého, Moskva
chrám Vasila Blaženého, Moskva | Foto: Isifa/Thinkstock

Stejně oblíbené jako Kreml je u turistů Rudé náměstí, kde se dodnes konají velkolepé vojenské přehlídky a koncerty. Dominuje jim chrám Vasilije Blaženého, pomník Mininovi a Požarskému, Spasská věž, Mauzoleum V. I. Lenina a nákupní středisko GUM. Svým osudem dojímá chrám Krista Spasitele, který byl v roce 1931 Stalinem vyhozen do povětří a měl být nahrazen palácem Sovětů. Ten kvůli špatnému podloží nikdy nevznikl a v roce 1997 byl původní chrám vystavěn znovu.

Nejdůležitější tepnou města je ulice Arbat, kde se nachází spousta kaváren a restaurací, oblíbená je také Tverská ulice ze 14. století. Moskva je také městem moderních budov, ať už za ně považujete Stalinovy mrakodrapy (známé jako Stalinovy sestry) nebo nejvyšší televizní věž v Evropě a Asii. Za návštěvu stojí také výstaviště Všerossijnyj, kde se v dnes již velmi zanedbaném areálu nachází vzpomínka na těžký život v SSSR – raketa Sojuz.

Počasí

Město se nachází v evropské části Ruska a podnebí v Moskvě je mírné kontinentální. Zima je od poloviny listopadu do konce března s průměrnými teplotami pod bodem mrazu, v ojedinělých případech teplota padá až k -30 stupňům. Na začátku ledna se zde potkáte se oblevami, kdy teploty skáčou nad nulu. Léto je od května do září s teplotami okolo 30 stupňů. Jaro a podzim jsou velmi krátké, a často přecházejí přímo do léta a zimy.

 

Právě se děje

Další zprávy