Moskva

30. 7. 2014 15:36
Moskva již v minulosti budila ve světě všeobecný respekt, a jinak tomu není ani dnes.
Rudé náměstí v Moskvě
Rudé náměstí v Moskvě | Foto: Isifa/Thinkstock

Velkolepé město s tisícem baculatých věží a monstrózních paláců stojí za návštěvu i přesto, že se tu anglicky jen tak nedomluvíte.

Hlavní město Ruska je největším městem v Evropě a také politickým a kulturním centrem s množstvím úřadů, vysokých škol, muzeí, kostelů a galerií. Město je rozlehlé a k pohybu v ulicích je nejlepší použít místní metro, jež patří mezi nejstarší a největší metra na světě.

Moskva - základní údaje

Název: Moskva

Stát: Rusko

Počet obyvatel: 12 000 000

Rozloha: 2 510 km²

Nadmořská výška: 130 - 253 m.n.m.

Hustota obyvatel: 4 770 obyv./km²

Náboženství: pravoslavná církev, islám

Telefonní předvolba: +7 495

Kreml spolu s Rudým náměstím byly v roce 1990 zapsány na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, a když stanete před jejich věžemi, bude vám jasné, proč jsou takovým pojmem nejen v Rusku, ale po celém světě.

Moskva má pro českého turistu několik nevýhod, mezi které patří například to, že si před cestou ještě stále musíte vyřídit turistická víza a že jsou zde všechny nápisy vyvedeny pěkně v azbuce. Pokud patříte mezi generace, kterou ve škole minula povinná ruština, měli byste s sebou mít alespoň kapesní slovníček.

Celé Rusko, a samozřejmě také Moskva, jsou ve světě proslulé také kaviárem. Pokud jste tuto pochoutku ještě nikdy neochutnali, můžete to napravit právě zde. Kaviár se podává jako předkrm téměř v každé lepší restauraci, připravte se ale na to, že za něj také něco zaplatíte. Ruská kuchyně je ještě o trochu těžší, než ta česká, a většinou se skládá z řepy, zelí, smetany, hub a ryb.

Historie

První zmínka o Moskvě pochází z roku 1147, kdy bylo město tehdy ještě jako zemědělský dvorec bojara Štěpána Kučky zabrán rostovsko-suzdalským knížetem Jurijem Dolgorukým. Již tehdy bylo podle protékající řeky nazýváno Moskva. V roce 1156 zde byla vybudována pevnost jako základ dnešního Kremlu, která získávala na oblíbenosti především tím, že se nacházela na křižovatce několika důležitých obchodních cest. Město vzkvétalo také za vlády Ivana III. (později Veliký), jenž si vzal za ženu princeznu Byzantské říše, která do Moskvy pozvala italské architekty, čímž započala slavnou éru moskevských chrámů a rozkvětu Kremlu.

Jeho syn Ivan IV. byl v 16. století korunován carem veškeré Rusi, později si ale vysloužil přízvisko Hrozný, když v afektu zabil svého nejstaršího syna a terorizoval bojary, kterým vyčítal smrt jeho ženy Anastázie z rodu Romanovců, jež byla údajně otrávena. V roce 1712 tehdejší car Petr I. oznámil, že přesouvá hlavní město do nově vybudovaného Petrohradu.

Moskva začala upadat a až v 19. století se vzpamatovala a začaly se zde budovat nové chrámy, kostely, městské části i hotely. Moskva po 1. světové válce trpěla ztrátami a davy dělníků protestovaly proti caru Mikuláši II., který válku zapříčinil.

V roce 1917 byl car svržen a na jeho místo nastoupil V. I. Lenin s bolševickou stranou, který hlavní město přesunul zpět do Moskvy. Po smrti Lenina v roce 1924 nastoupil k moci Josif Stalin, jenž ve snaze industrializovat sovětské Rusko zmařil miliony ruských životů. Po jeho smrti nastoupil k moci Nikita Chruščov, jenž byl ale kvůli opačnému přístupu k vládnutí vyměněn za Leonida Břežněva, který údajně zařídil politickou stabilitu země. Michail Gorbačov, který vládnul po něm, chtěl v roce 1985 ozdravit upadající socialistický systém a spustil vlnu reforem známou jako „perestrojka“.

V roce 1990 padl komunistický režim ve východní Evropě a o rok později se rozpadl i Sovětský svaz. Moskva se tak stala hlavním městem nové Ruské federace.

Turistické zajímavosti

Jednoznačným symbolem Moskvy je Kreml, historické centrum města, kde v minulosti sídlili carové a dnes prezident Ruské federace. Na trojúhelníkové ploše o velikosti 28 hektarů na levém břehu řeky Moskvy se nachází množství chrámů, paláců a muzeí s dvaceti věžemi převážně z červených pálených cihel, jež byly vystavěny v 15. století. Mezi ty nejznámější patří chrám Nanebevzetí Panny Marie, chrám Zvěstování a chrám sv. Archanděla Michaela, stejně jako slavný Velký kremelský palác.

chrám Vasila Blaženého, Moskva
chrám Vasila Blaženého, Moskva | Foto: Isifa/Thinkstock

Stejně oblíbené jako Kreml je u turistů Rudé náměstí, kde se dodnes konají velkolepé vojenské přehlídky a koncerty. Dominuje jim chrám Vasilije Blaženého, pomník Mininovi a Požarskému, Spasská věž, Mauzoleum V. I. Lenina a nákupní středisko GUM. Svým osudem dojímá chrám Krista Spasitele, který byl v roce 1931 Stalinem vyhozen do povětří a měl být nahrazen palácem Sovětů. Ten kvůli špatnému podloží nikdy nevznikl a v roce 1997 byl původní chrám vystavěn znovu.

Nejdůležitější tepnou města je ulice Arbat, kde se nachází spousta kaváren a restaurací, oblíbená je také Tverská ulice ze 14. století. Moskva je také městem moderních budov, ať už za ně považujete Stalinovy mrakodrapy (známé jako Stalinovy sestry) nebo nejvyšší televizní věž v Evropě a Asii. Za návštěvu stojí také výstaviště Všerossijnyj, kde se v dnes již velmi zanedbaném areálu nachází vzpomínka na těžký život v SSSR – raketa Sojuz.

Počasí

Město se nachází v evropské části Ruska a podnebí v Moskvě je mírné kontinentální. Zima je od poloviny listopadu do konce března s průměrnými teplotami pod bodem mrazu, v ojedinělých případech teplota padá až k -30 stupňům. Na začátku ledna se zde potkáte se oblevami, kdy teploty skáčou nad nulu. Léto je od května do září s teplotami okolo 30 stupňů. Jaro a podzim jsou velmi krátké, a často přecházejí přímo do léta a zimy.

 

Právě se děje

před 11 minutami

iRozhlas: dotace na linku na toastový chleba pro Penam byla v pořádku, píše rezort průmyslu do Bruselu

"Podle nejnovější expertizy, kterou si resort zadal po auditu ke střetu zájmů Andreje Babiše (ANO) … projekt byl inovativní," píše server iRozhlas. Spor vede Česko s unijními institucemi ohledně příspěvku na stavbu nové výrobní linky na toastový chléb. Na ten získala firma Penam z koncernu Agrofert 100 milionů korun. Česko už firmě dotaci vyplatilo, naopak Evropská komise opakovaně říká, že do Prahy sumu nepošle. "Evropská komise posudek viděla, ale trvá na tom, že peníze nezaplatí. Podle ní o inovaci nešlo," dodává iRozhlas. 

Podle závěrečné zprávy auditu, kterou Evropská komise zveřejnila koncem dubna, Babiš ovládá svěřenské fondy, do kterých v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem. Premiér tak je podle auditu ve střetu zájmů a Agrofert nemá nárok na žádné dotace ze strukturálních fondů EU od 9. února 2017, kdy začala být účinná novela českého zákona o střetu zájmů.

Mluvčí Evropské komise Balázs Ujvari už dříve řekl, že Česko nemusí na základě auditu vracet unii žádné peníze. České úřady totiž nepožádaly o proplacení evropských dotací, které byly předmětem auditu. Dotace na některé z dotčených projektů už ale stát takzvaně předfinancoval ze státního rozpočtu. Jedná se kromě 100 milionů korun na stavbu linky firmy Penam také o 50 milionů pro firmu Lovochemie na vylepšení výroby hnojiv a dvě dotace dohromady za zhruba pět milionů na výměny sušáren zrnin pro firmu Cerea. Informaci zveřejnil v dubnu server iRozhlas.

Zdroj: Domácí , ČTK
před 15 minutami

Pašinjan se prohlásil vítězem arménských voleb, počítá s většinou v parlamentu

Arménský premiér Nikol Pašinjan se prohlásil vítězem nedělních předčasných parlamentních voleb, ve kterých podle dílčích výsledků s velkým náskokem vede jeho strana Občanská smlouva. Její hlavní soupeř ve volbách, koalice Arménská aliance exprezidenta Roberta Kočarjana podle tiskových agentur zpochybnila důvěryhodnost těchto předběžných výsledků.

"Už víme, že jsme dosáhli přesvědčivého vítězství a že v parlamentu budeme mít přesvědčivou většinu, i když ještě nebyly sečteny všechny hlasy," prohlásil Pašinjan v projevu zveřejněném na facebooku. "Lid nám dal mandát, abychom nastolili diktaturu právního státu, a musíme jej hned uplatnit," uvedl podle agentury AFP. Vyzval své stoupence, aby dnes večer přišli do centra Jerevanu. "Lid dal naší straně Občanská smlouva mandát, aby spravovala zemi a mně osobně, abych ji řídil jako předseda vlády," dodal.

Pašinjanova strana vítězí ve volbách se ziskem 58 procent hlasů, zatímco Kočarjanovo uskupení získalo přibližně 19 procent hlasů, uvedl TASS s odvoláním na údaje ústřední volební komise po sečtení hlasů z téměř poloviny volebních místností. Ostatních strany a koalice podle těchto dílčích výsledků dosud zůstávají pod volebním prahem pro vstup do parlamentu. Účast ve volbách činila 49,4 procenta z 2,6 milionu oprávněných voličů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy