Moskva

30. 7. 2014 15:36
Moskva již v minulosti budila ve světě všeobecný respekt, a jinak tomu není ani dnes.
Rudé náměstí v Moskvě
Rudé náměstí v Moskvě | Foto: Isifa/Thinkstock

Velkolepé město s tisícem baculatých věží a monstrózních paláců stojí za návštěvu i přesto, že se tu anglicky jen tak nedomluvíte.

Hlavní město Ruska je největším městem v Evropě a také politickým a kulturním centrem s množstvím úřadů, vysokých škol, muzeí, kostelů a galerií. Město je rozlehlé a k pohybu v ulicích je nejlepší použít místní metro, jež patří mezi nejstarší a největší metra na světě.

Moskva - základní údaje

Název: Moskva

Stát: Rusko

Počet obyvatel: 12 000 000

Rozloha: 2 510 km²

Nadmořská výška: 130 - 253 m.n.m.

Hustota obyvatel: 4 770 obyv./km²

Náboženství: pravoslavná církev, islám

Telefonní předvolba: +7 495

Kreml spolu s Rudým náměstím byly v roce 1990 zapsány na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, a když stanete před jejich věžemi, bude vám jasné, proč jsou takovým pojmem nejen v Rusku, ale po celém světě.

Moskva má pro českého turistu několik nevýhod, mezi které patří například to, že si před cestou ještě stále musíte vyřídit turistická víza a že jsou zde všechny nápisy vyvedeny pěkně v azbuce. Pokud patříte mezi generace, kterou ve škole minula povinná ruština, měli byste s sebou mít alespoň kapesní slovníček.

Celé Rusko, a samozřejmě také Moskva, jsou ve světě proslulé také kaviárem. Pokud jste tuto pochoutku ještě nikdy neochutnali, můžete to napravit právě zde. Kaviár se podává jako předkrm téměř v každé lepší restauraci, připravte se ale na to, že za něj také něco zaplatíte. Ruská kuchyně je ještě o trochu těžší, než ta česká, a většinou se skládá z řepy, zelí, smetany, hub a ryb.

Historie

První zmínka o Moskvě pochází z roku 1147, kdy bylo město tehdy ještě jako zemědělský dvorec bojara Štěpána Kučky zabrán rostovsko-suzdalským knížetem Jurijem Dolgorukým. Již tehdy bylo podle protékající řeky nazýváno Moskva. V roce 1156 zde byla vybudována pevnost jako základ dnešního Kremlu, která získávala na oblíbenosti především tím, že se nacházela na křižovatce několika důležitých obchodních cest. Město vzkvétalo také za vlády Ivana III. (později Veliký), jenž si vzal za ženu princeznu Byzantské říše, která do Moskvy pozvala italské architekty, čímž započala slavnou éru moskevských chrámů a rozkvětu Kremlu.

Jeho syn Ivan IV. byl v 16. století korunován carem veškeré Rusi, později si ale vysloužil přízvisko Hrozný, když v afektu zabil svého nejstaršího syna a terorizoval bojary, kterým vyčítal smrt jeho ženy Anastázie z rodu Romanovců, jež byla údajně otrávena. V roce 1712 tehdejší car Petr I. oznámil, že přesouvá hlavní město do nově vybudovaného Petrohradu.

Moskva začala upadat a až v 19. století se vzpamatovala a začaly se zde budovat nové chrámy, kostely, městské části i hotely. Moskva po 1. světové válce trpěla ztrátami a davy dělníků protestovaly proti caru Mikuláši II., který válku zapříčinil.

V roce 1917 byl car svržen a na jeho místo nastoupil V. I. Lenin s bolševickou stranou, který hlavní město přesunul zpět do Moskvy. Po smrti Lenina v roce 1924 nastoupil k moci Josif Stalin, jenž ve snaze industrializovat sovětské Rusko zmařil miliony ruských životů. Po jeho smrti nastoupil k moci Nikita Chruščov, jenž byl ale kvůli opačnému přístupu k vládnutí vyměněn za Leonida Břežněva, který údajně zařídil politickou stabilitu země. Michail Gorbačov, který vládnul po něm, chtěl v roce 1985 ozdravit upadající socialistický systém a spustil vlnu reforem známou jako „perestrojka“.

V roce 1990 padl komunistický režim ve východní Evropě a o rok později se rozpadl i Sovětský svaz. Moskva se tak stala hlavním městem nové Ruské federace.

Turistické zajímavosti

Jednoznačným symbolem Moskvy je Kreml, historické centrum města, kde v minulosti sídlili carové a dnes prezident Ruské federace. Na trojúhelníkové ploše o velikosti 28 hektarů na levém břehu řeky Moskvy se nachází množství chrámů, paláců a muzeí s dvaceti věžemi převážně z červených pálených cihel, jež byly vystavěny v 15. století. Mezi ty nejznámější patří chrám Nanebevzetí Panny Marie, chrám Zvěstování a chrám sv. Archanděla Michaela, stejně jako slavný Velký kremelský palác.

chrám Vasila Blaženého, Moskva
chrám Vasila Blaženého, Moskva | Foto: Isifa/Thinkstock

Stejně oblíbené jako Kreml je u turistů Rudé náměstí, kde se dodnes konají velkolepé vojenské přehlídky a koncerty. Dominuje jim chrám Vasilije Blaženého, pomník Mininovi a Požarskému, Spasská věž, Mauzoleum V. I. Lenina a nákupní středisko GUM. Svým osudem dojímá chrám Krista Spasitele, který byl v roce 1931 Stalinem vyhozen do povětří a měl být nahrazen palácem Sovětů. Ten kvůli špatnému podloží nikdy nevznikl a v roce 1997 byl původní chrám vystavěn znovu.

Nejdůležitější tepnou města je ulice Arbat, kde se nachází spousta kaváren a restaurací, oblíbená je také Tverská ulice ze 14. století. Moskva je také městem moderních budov, ať už za ně považujete Stalinovy mrakodrapy (známé jako Stalinovy sestry) nebo nejvyšší televizní věž v Evropě a Asii. Za návštěvu stojí také výstaviště Všerossijnyj, kde se v dnes již velmi zanedbaném areálu nachází vzpomínka na těžký život v SSSR – raketa Sojuz.

Počasí

Město se nachází v evropské části Ruska a podnebí v Moskvě je mírné kontinentální. Zima je od poloviny listopadu do konce března s průměrnými teplotami pod bodem mrazu, v ojedinělých případech teplota padá až k -30 stupňům. Na začátku ledna se zde potkáte se oblevami, kdy teploty skáčou nad nulu. Léto je od května do září s teplotami okolo 30 stupňů. Jaro a podzim jsou velmi krátké, a často přecházejí přímo do léta a zimy.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy