Josif Džugašvili neboli Stalin se narodil v gruzínském městě Gori 18. prosince 1878.
Ovládl postupně Sovětský svaz po Leninově smrti a vytvořit systém, jehož základ tvořilo masové zatýkání, popravy, politické čistky a odesílání lidí do pracovních táborů na Sibiři a jiných místech. Málokdo si byl jist, že si tajní policisté příští den nepřijdou zrovna pro něj, zejména na konci třicátých let.
Mnoho Rusů ovšem na druhé straně považuje Stalina za člověka, který se zasloužil o industrializaci Ruska, což tvrdí například i Vladimir Putin. Přežívá také kult Stalina coby válečného vůdce, ačkoliv je jasné, že Stalinovy chyby se podepsaly na vysokém počtu sovětských obětí za druhé světové války.
Stalin chtěl za každou cenu zlomit venkov násilnou kolektivizací a na začátku třicátých letech kvůli tomu zemřely až tři miliony lidí na Ukrajině hladem. Preferoval investice do těžkého průmyslu, což byla strategie, která přežívala skoro až do konce existence Sovětského svazu. Tvrdě potlačoval náboženství s výjimkou válečných let, kdy potřeboval podporu pravoslavné církve.
Stalin zemřel 5. března 1953 v rezidenci v Kuncevu nedaleko Moskvy. Jeho nabalzamované tělo původně spočinulo v mauzoleu vedle Lenina, v roce 1961 bylo odstraněno a pochováno za mauzoleem u kremelské zdi.