Lenin

7. 8. 2012 12:51
Vladimir Iljič Lenin byl komunistický politik a revolucionář, vůdce bolševické strany, první předseda vlády SSSR a teoretik leninismu, který definoval jako adaptaci marxismu v období imperialismu.
Vladimir Iljič Lenin.
Vladimir Iljič Lenin. | Foto: Reuters

Lenin, vlastním jménem Vladimir Uljanov, se narodil 22.dubna 1870 ve městě Simbirsk. Dnes se po něm jmenuje Uljanovsk.

Jméno Lenin zná asi každý. V zemích, kde vládly komunistické strany, byl oslavován jako polobůh.
Před svou smrtí v roce 1924 napsal stranickému vedení dopis, kde varoval před poskytnutím přílišné moci Stalinovi. Došlo ale přesně na to, co si nepřál.

V Rusku, na Ukrajině a v Bělorusku dodnes zůstávají ve městech jeho sochy a busty, přestože ve školních osnovách zemí bývalého SSSR se o něm učí spíš neutrálně.

Leninovy ostatky nadále spočívají v mauzoleu na Rudém náměstí, přestože už několik let prosakují zprávy o tom, že tělo bude odvezeno a pohřbeno v Petrohradu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zábranský bude hrát ve Finsku za Jukurit Mikkeli

Hokejový obránce Libor Zábranský bude působit ve finském klubu Jukurit Mikkeli. Dvacetiletý hráč, který v této sezoně hostoval z Komety Brno v Karlových Varech, na severu Evropy podepsal dvouletou smlouvu.

Bývalý kapitán juniorské reprezentace se loni vrátil do Evropy po třech sezonách, které strávil v zámoří. Nezamířil ale do mateřské Komety, kterou vlastní jeho otec, ale hrál za Karlovy Vary. V dresu Energie nasbíral v 51 zápasech základní části extraligy 14 bodů za sedm branek a stejný počet asistencí. Ve čtyřech utkání play off se neprosadil.

Do Jukuritu si Zábranského vybral nový trenér a hvězda finského hokeje Olli Jokinen. "Je mi ctí hrát za klub s takovou historií. Vždy jsem chtěl působit ve Finsku a už se nemohu dočkat, až do Mikkeli přijedu. Věřím, že příští sezonu dokážeme velké věci," uvedl Zábranský na webu svého nového zaměstnance. V současnosti se seniorskou reprezentací chystá na přípravné zápasy proti Rakousku.

V aktuální sezoně oblékali dres předposledního týmu finské soutěže obránce Jakub Galvas a útočník Šimon Stránský. Oba by měli mít smlouvu i na příští sezonu, Galvas se však zřejmě bude snažit prosadit v zámoří, kde jej draftovalo Chicago.

Další zprávy