Lenin

7. 8. 2012 12:51
Vladimir Iljič Lenin byl komunistický politik a revolucionář, vůdce bolševické strany, první předseda vlády SSSR a teoretik leninismu, který definoval jako adaptaci marxismu v období imperialismu.
Vladimir Iljič Lenin.
Vladimir Iljič Lenin. | Foto: Reuters

Lenin, vlastním jménem Vladimir Uljanov, se narodil 22.dubna 1870 ve městě Simbirsk. Dnes se po něm jmenuje Uljanovsk.

Jméno Lenin zná asi každý. V zemích, kde vládly komunistické strany, byl oslavován jako polobůh.
Před svou smrtí v roce 1924 napsal stranickému vedení dopis, kde varoval před poskytnutím přílišné moci Stalinovi. Došlo ale přesně na to, co si nepřál.

V Rusku, na Ukrajině a v Bělorusku dodnes zůstávají ve městech jeho sochy a busty, přestože ve školních osnovách zemí bývalého SSSR se o něm učí spíš neutrálně.

Leninovy ostatky nadále spočívají v mauzoleu na Rudém náměstí, přestože už několik let prosakují zprávy o tom, že tělo bude odvezeno a pohřbeno v Petrohradu.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Sesuvy půdy v africkém Burundi zabily nejméně 38 lidí

Nejméně 38 lidí zemřelo v noci na dnešek při sesuvech půdy způsobených prudkými dešti v Burundi. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na místní policii, podle níž se zatím jedná o předběžnou bilanci. Pátrací práce na místě stále pokračují. Silné deště sužují celý region východní Afriky již přes dva měsíce a způsobily tam za tu dobu smrt již 265 lidí. Srážky přitom podle meteorologů nemají v blízké době ustat.

K poslednímu neštěstí došlo ve vesnici Mugina na severozápadě Burundi. Kvůli dešťům se utrhly části několika strání, na nichž stály obytné domy.

"Stalo se to v noci, když byli všichni doma. Půda ze sesuvů se hrnula po třech velice příkrých kopcích a cestou vše pohřbila," řekl AFP jeden ze svědků na místě. "Celé rodiny byly pohřbeny zaživa, stejně jako jejich domy, jejich dobytek a jejich pole, je to strašlivé," dodal. Na místo podle něj sice dorazila policie, jež spolu s dobrovolníky pátrá po přeživších. Nemají ale k dispozici žádnou techniku a sutiny prohledávají jen rukama. Zasažený region nedaleko hranic s Rwandou je velice těžko dostupný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy