Lenin

7. 8. 2012 12:51
Vladimir Iljič Lenin byl komunistický politik a revolucionář, vůdce bolševické strany, první předseda vlády SSSR a teoretik leninismu, který definoval jako adaptaci marxismu v období imperialismu.
Vladimir Iljič Lenin.
Vladimir Iljič Lenin. | Foto: Reuters

Lenin, vlastním jménem Vladimir Uljanov, se narodil 22.dubna 1870 ve městě Simbirsk. Dnes se po něm jmenuje Uljanovsk.

Jméno Lenin zná asi každý. V zemích, kde vládly komunistické strany, byl oslavován jako polobůh.
Před svou smrtí v roce 1924 napsal stranickému vedení dopis, kde varoval před poskytnutím přílišné moci Stalinovi. Došlo ale přesně na to, co si nepřál.

V Rusku, na Ukrajině a v Bělorusku dodnes zůstávají ve městech jeho sochy a busty, přestože ve školních osnovách zemí bývalého SSSR se o něm učí spíš neutrálně.

Leninovy ostatky nadále spočívají v mauzoleu na Rudém náměstí, přestože už několik let prosakují zprávy o tom, že tělo bude odvezeno a pohřbeno v Petrohradu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

U Prostějova se zřítilo ultralehké letadlo, pilot na místě zemřel

Na pole mezi obcemi Olšany u Prostějova a Lutín se ve čtvrtek dopoledne zřítilo ultralehké letadlo. "Třiapadesátiletý pilot cizí státní příslušnosti pád stroje startujícího v zahraničí nepřežil," uvedl prostějovský policejní mluvčí František Kořínek s tím, že pilot v letadle cestoval sám. Příčiny a okolnosti budou vyšetřovat prostějovští kriminalisté ve spolupráci s Ústavem pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. V Olomouckém kraji jde za poslední týden o druhou nehodu ultralehkého letadla. Minulý čtvrtek ultralight havaroval na Šumpersku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy