Malta (Maltská republika)

22. 3. 2016 11:57
Oficiální název Maltská republika se nachází na souostroví ve Středozemním moři. K Maltskému souostroví patří tři obydlené ostrovy. Největší je Malta, na které leží hlavní město Valletta. Zbylé dva obydlené ostrovy se jmenují Gozo a Comino.
Foto: Aktuálně.cz

Základní charakteristika

Souostroví vždy tvořilo most mezi Evropou a Afrikou. Díky své strategické poloze byla vždy strategickým obchodním centrem. Často se o něj sváděly bitvy a války, v poslední době se potýká s přílivem imigrantů z Afriky.

Historie

Základní údaje

Hlavní město:  Valletta
Rozloha: 316 km²
Nejvyšší bod: Ta´Dmerjek (253 m n. m.)
Časové pásmo: UTC+1
Světadíl: Evropa
Počet obyvatel: 452 515 (2011)
Hustota zalidnění: 1 267 ob./km²
Jazyk: maltština, angličtina
Národnostní složení:  Malťané 97 %
Náboženství: římští katolíci (98 %)
Státní zřízení: parlamentní republika
Vznik: 21. září 1964 (nezávislost na Velké Británii)
Měna: euro (EUR)

Dějiny Malty jsou velmi dlouhé a bohaté. S určitostí víme, že trvají nejméně 7200 let. V té době vznikly tajemné megalitické stavby.  V 13. století př. n. l. zde byli Féničané, po nich Kartaginci, Římané, Arabové, Normani, vládci Aragonie a Kastilie. Od roku 1530 zde začali působit Johanité, křesťanský vojenský řád, který měl chránit Evropu proti nájezdům Osmanů. O 35 let později odolali Maltézští rytíři čtyřměsíčnímu obléhaní a podařilo sem jim odrazit vojska sultána Sulejmana I.

Na konci 18. století obsadil ostrov Napoleon, ale hned v roce 1800 ji získali Britové, kteří byli požádáni o pomoc, a od tohoto roku byla pod britskou nadvládou. V té době nastal hospodářský rozkvět. V obou světových válkách byla Malta důležitým strategickým bodem a leteckou základnou. Byla svedena velká bitva o Maltu s německo-italským letectvem.  V roce 1964 byla vyhlášena nezávislost a za deset let se stala republikou. Nadále však patří mezi členy Commonwealthu.

Hospodářství

Vzhledem k tomu, že Malta nemá téměř žádné přírodní zdroje, se až do devatenáctého století ostrov živil jen rybolovem a trochu pěstováním bavlny a tabáku. Jedinou významnější dobývanou surovinou je dnes vápenec využívaný ve stavebnictví.

Zajímavosti

  • Maltě se také říká „ostrov zázraků“. Ostrov bývá spojován s pověstmi, neboť zde prý ztroskotal Odysseus a nymfa Kalypso ho sem vylákala a uvěznila na dlouhých sedm let.
  • Typicky anglickým pravidlem je jízda vlevo.
  • Tradice pořádat každoročně karneval trvá na Maltě již více než pět století.
  • Na Maltě se v roce 1980 natáčel film Pepek Námořník. Pozůstatkem jsou pitoreskní kulisy Popeye Village.
  • Na Maltě se natáčel oscarový snímek Gladiátor, Půlnoční expres, Troja a Šifra Mistra Leonarda.

Ostrov získal význam jako důležitý přístav po cestě k Suezskému průplavu, ve kterém si lodě doplňovaly palivo a později jako vojenská základna Velké Británie (jejíž posádka v podstatě ostrovy živila). Malta žije především z turistického ruchu, který vytváří více než 70 % HDP. Jistou roli hraje výroba elektroniky a textilu, začíná se rozvíjet farmaceutický průmysl. Rozvíjí se zde také finanční sektor. Zemědělství není moc rozšířené, rostlinná výroba se soustřeďuje na zelenější ostrov Gozo.

Obyvatelstvo a náboženství

V ostrovním státě žije 416 333 obyvatel. Malťané tvoří 97% populace, Britové 2% a ostatní 1%. Většina obyvatel (98%) se hlásí k římskokatolickému náboženství. Asi 200 tisíc žije mimo Maltu - především v anglicky mluvících zemích a v Itálii.  Největší menšinou něco přes 8000 Britové nebo jejich potomci, vzhledem k blízkosti afrického pobřeží je zde přibližně 2000 přistěhovalců z muslimských zemí, odhadem 2000 Němců, kteří se přistěhovali za teplem a klidem, jejich oblíbeným místem je ostrov Gozo.

Politický systém

Malta je parlamentní republikou. V čele státu stojí prezident volený parlamentem na pětileté volební období ve všeobecných volbách. Výkonnou moc má vláda, v čele s premiérem, kterého jmenuje prezident. Maltský parlament (Sněmovna reprezentantů) je jednokomorový. Má 65 členů volených na 5 let.

Dovolená a cestování

Gozo, Malta
Gozo, Malta | Foto: Thinkstock

Pro své příjemné klima s malým množstvím srážek patří Malta k oblíbeným turistickým destinacím. Maltské pobřeží je převážně kamenité, v mnoha zálivech se najdou i písčité pláže. Pláže jsou čisté a udržované, koupání je velice příjemné, neboť zde nejsou téměř žádné vlny. Malta má velmi dobré podmínky pro potápění, které doplňuje navíc relativní cenová dostupnost.

Malta je velice bohatá na historické památky. Tři z nich se nacházejí na listině Kulturního dědictví organizace UNESCO: celé hlavní město Valletta, megalitické stavby na Maltě a Gozu. Ostrovu Gozo se občas říká menší sestra Malty. Gozo je výrazně menší než hlavní ostrov, jeho povrch má 67 kilometrů čtverečních a žije na něm 25 tisíc obyvatel. Ostrov je velmi klidný a ideální pro každého kdo má rád spíše vesnickou atmosféru.

Za vidění rovněž stojí hlavní město vedlejšího ostrova Victoria (původně Rabat), rybářské městečko Marsaxlokk, středověké město Mdina a město Sliema, které je největším turistickým centrem Malty. Comino  je ostrov Maltského souostroví položený mezi Maltou a Gozo. Má necelé 3 kilometry čtvereční a žije zde jenom jedna rodina. Jeho jméno pochází ze slova cumin, které znamená kmín, jež na ostrově hojně rostl. Na Cominu je dnes zřízena ptačí rezervace pro stovky mořských ptáků, kteří zde hnízdí. Z přírodních úkazů je asi nejnavštěvovanější Modrá laguna, z níž je vidět na malinký ostrůvek Cominotto s fantastickým okolím.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Krejčíková do čtvrtfinále v Istanbulu nepostoupila, Siniakovou čeká jednička Mertensová

Tenistka Barbora Krejčíková do čtvrtfinále turnaje v Istanbulu nepostoupila. Ve druhém kole nasazená pětka podlehla na antuce v chladném podvečeru 3:6, 3:6 Rumunce Aně Bogdanové.

Dvaačtyřicátá hráčka světa Krejčíková v Istanbulu v prvním kole musela otáčet duel s domácí Caglou Büyükakcayovou, dnes už se jí ale obrat nepodařil. O šedesát míst hůře postavené Bogdanové podlehla finalistka březnového turnaje v Dubaji i ve druhém vzájemném utkání, tentokrát za 82 minut.

Jedinou Češkou ve čtvrtfinále je Kateřina Siniaková, jejíž soupeřkou bude nasazená jednička Elise Mertensová. Belgická hráčka dnes potvrdila roli favoritky v utkání 2. kola s Viktorijí Golubicovou až ve třech setech, Švýcarku porazila 6:4, 4:6, 6:1.

Siniaková postoupila do svého prvního čtvrtfinále od loňského září už ve středu. S Mertensovou, která je momentálně ve světovém žebříčku na 17. místě, se utká počtvrté. V předchozích třech zápasech v roce 2019 s ní uhrála dohromady jeden set. Česká tenistka bude usilovat o své první semifinále od předloňského srpna, kdy byla mezi nejlepší čtveřicí na turnaji v Bronxu.

Nadal bojoval opět ve třech setech

Jedenáctinásobný vítěz turnaje v Barceloně Rafael Nadal postoupil po druhé třísetové výhře za sebou do čtvrtfinále. Favorizovaný španělský tenista dnes na antuce v katalánské metropoli porazil 6:0, 2:6, 6:2 dvojnásobného šampiona turnaje Keie Nišikoriho z Japonska.

Antukový fenomén Nadal se letos na svém nejoblíbenějším povrchu rozjíždí pomaleji. Minulý týden vypadl ve čtvrtfinále v Monte Carlu, kde také v minulosti získal 11 titulů, a v Barceloně bojoval ve středu tři sety s běloruským outsiderem Iljou Ivaškou.

Ve čtvrtfinále Nadala čeká Brit Cameron Norrie, jemuž ve 3. kole vzdal ve druhém setu Belgičan David Goffin. Pokud čtyřiatřicetiletý Španěl v Barceloně dokráčí k titulu, povede se mu to poprvé po ztrátě minimálně dvou setů. Devětkrát Nadal turnaj vyhrál bez prohrané sady a na cestě za zbývajícími dvěma triumfy ztratil jen set.

Ve čtvrtfinále turnaje jsou také mimo jiné oba finalisté z Monte Carla - Řek Stefanos Tsitsipas a Nadalův přemožitel Andrej Rubljov z Ruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy