Malta (Maltská republika)

22. 3. 2016 11:57
Oficiální název Maltská republika se nachází na souostroví ve Středozemním moři. K Maltskému souostroví patří tři obydlené ostrovy. Největší je Malta, na které leží hlavní město Valletta. Zbylé dva obydlené ostrovy se jmenují Gozo a Comino.
Foto: Aktuálně.cz

Základní charakteristika

Souostroví vždy tvořilo most mezi Evropou a Afrikou. Díky své strategické poloze byla vždy strategickým obchodním centrem. Často se o něj sváděly bitvy a války, v poslední době se potýká s přílivem imigrantů z Afriky.

Historie

Základní údaje

Hlavní město:  Valletta
Rozloha: 316 km²
Nejvyšší bod: Ta´Dmerjek (253 m n. m.)
Časové pásmo: UTC+1
Světadíl: Evropa
Počet obyvatel: 452 515 (2011)
Hustota zalidnění: 1 267 ob./km²
Jazyk: maltština, angličtina
Národnostní složení:  Malťané 97 %
Náboženství: římští katolíci (98 %)
Státní zřízení: parlamentní republika
Vznik: 21. září 1964 (nezávislost na Velké Británii)
Měna: euro (EUR)

Dějiny Malty jsou velmi dlouhé a bohaté. S určitostí víme, že trvají nejméně 7200 let. V té době vznikly tajemné megalitické stavby.  V 13. století př. n. l. zde byli Féničané, po nich Kartaginci, Římané, Arabové, Normani, vládci Aragonie a Kastilie. Od roku 1530 zde začali působit Johanité, křesťanský vojenský řád, který měl chránit Evropu proti nájezdům Osmanů. O 35 let později odolali Maltézští rytíři čtyřměsíčnímu obléhaní a podařilo sem jim odrazit vojska sultána Sulejmana I.

Na konci 18. století obsadil ostrov Napoleon, ale hned v roce 1800 ji získali Britové, kteří byli požádáni o pomoc, a od tohoto roku byla pod britskou nadvládou. V té době nastal hospodářský rozkvět. V obou světových válkách byla Malta důležitým strategickým bodem a leteckou základnou. Byla svedena velká bitva o Maltu s německo-italským letectvem.  V roce 1964 byla vyhlášena nezávislost a za deset let se stala republikou. Nadále však patří mezi členy Commonwealthu.

Hospodářství

Vzhledem k tomu, že Malta nemá téměř žádné přírodní zdroje, se až do devatenáctého století ostrov živil jen rybolovem a trochu pěstováním bavlny a tabáku. Jedinou významnější dobývanou surovinou je dnes vápenec využívaný ve stavebnictví.

Zajímavosti

  • Maltě se také říká „ostrov zázraků“. Ostrov bývá spojován s pověstmi, neboť zde prý ztroskotal Odysseus a nymfa Kalypso ho sem vylákala a uvěznila na dlouhých sedm let.
  • Typicky anglickým pravidlem je jízda vlevo.
  • Tradice pořádat každoročně karneval trvá na Maltě již více než pět století.
  • Na Maltě se v roce 1980 natáčel film Pepek Námořník. Pozůstatkem jsou pitoreskní kulisy Popeye Village.
  • Na Maltě se natáčel oscarový snímek Gladiátor, Půlnoční expres, Troja a Šifra Mistra Leonarda.

Ostrov získal význam jako důležitý přístav po cestě k Suezskému průplavu, ve kterém si lodě doplňovaly palivo a později jako vojenská základna Velké Británie (jejíž posádka v podstatě ostrovy živila). Malta žije především z turistického ruchu, který vytváří více než 70 % HDP. Jistou roli hraje výroba elektroniky a textilu, začíná se rozvíjet farmaceutický průmysl. Rozvíjí se zde také finanční sektor. Zemědělství není moc rozšířené, rostlinná výroba se soustřeďuje na zelenější ostrov Gozo.

Obyvatelstvo a náboženství

V ostrovním státě žije 416 333 obyvatel. Malťané tvoří 97% populace, Britové 2% a ostatní 1%. Většina obyvatel (98%) se hlásí k římskokatolickému náboženství. Asi 200 tisíc žije mimo Maltu - především v anglicky mluvících zemích a v Itálii.  Největší menšinou něco přes 8000 Britové nebo jejich potomci, vzhledem k blízkosti afrického pobřeží je zde přibližně 2000 přistěhovalců z muslimských zemí, odhadem 2000 Němců, kteří se přistěhovali za teplem a klidem, jejich oblíbeným místem je ostrov Gozo.

Politický systém

Malta je parlamentní republikou. V čele státu stojí prezident volený parlamentem na pětileté volební období ve všeobecných volbách. Výkonnou moc má vláda, v čele s premiérem, kterého jmenuje prezident. Maltský parlament (Sněmovna reprezentantů) je jednokomorový. Má 65 členů volených na 5 let.

Dovolená a cestování

Gozo, Malta
Gozo, Malta | Foto: Thinkstock

Pro své příjemné klima s malým množstvím srážek patří Malta k oblíbeným turistickým destinacím. Maltské pobřeží je převážně kamenité, v mnoha zálivech se najdou i písčité pláže. Pláže jsou čisté a udržované, koupání je velice příjemné, neboť zde nejsou téměř žádné vlny. Malta má velmi dobré podmínky pro potápění, které doplňuje navíc relativní cenová dostupnost.

Malta je velice bohatá na historické památky. Tři z nich se nacházejí na listině Kulturního dědictví organizace UNESCO: celé hlavní město Valletta, megalitické stavby na Maltě a Gozu. Ostrovu Gozo se občas říká menší sestra Malty. Gozo je výrazně menší než hlavní ostrov, jeho povrch má 67 kilometrů čtverečních a žije na něm 25 tisíc obyvatel. Ostrov je velmi klidný a ideální pro každého kdo má rád spíše vesnickou atmosféru.

Za vidění rovněž stojí hlavní město vedlejšího ostrova Victoria (původně Rabat), rybářské městečko Marsaxlokk, středověké město Mdina a město Sliema, které je největším turistickým centrem Malty. Comino  je ostrov Maltského souostroví položený mezi Maltou a Gozo. Má necelé 3 kilometry čtvereční a žije zde jenom jedna rodina. Jeho jméno pochází ze slova cumin, které znamená kmín, jež na ostrově hojně rostl. Na Cominu je dnes zřízena ptačí rezervace pro stovky mořských ptáků, kteří zde hnízdí. Z přírodních úkazů je asi nejnavštěvovanější Modrá laguna, z níž je vidět na malinký ostrůvek Cominotto s fantastickým okolím.

 

Právě se děje

Další zprávy