Faerské ostrovy (Dánsko)

1. 2. 2017 11:48
Faerské ostrovy jsou autonomní součástí Dánska. Hlavním městem je Torshávn.
Foto: Aktuálně.cz

Základní charakteristika

Toto souostroví v severním Atlantickém oceánu na jihozápadním okraji Norského moře leží severozápadně od Skotska, v polovině cesty mezi Islandem a Norskem.

Historie

Základní údaje

Hlavní město: Tórshavn
Rozloha: 1395,74 km²
Nejvyšší bod: Slættaratindur (880 m n. m.)
Časové pásmo: +0
Počet obyvatel: 49 000
Hustota zalidnění: 36 ob. / km²
Jazyk: faerština, dánština
Národnostní složení: Faeřané, Dánové
Náboženství: evangelické-luteránské (90 %)
Státní zřízení: konstituční monarchie
Měna: faerská koruna, dánská koruna

První zmínky o ostrovech jsou z přelomu 7. a 8. století, kdy zde pobývali irští mniši. Ti byli kolem roku 800 vyhnáni norskými Vikingy. V roce 1035 byly Faerské ostrovy připojeny k Norsku a v roce 1380 se v rámci dánsko-norské personální unie staly součástí Dánského království. A Dánsku ostrovy zůstaly i po odtržení Norska v roce 1814. Po německé okupaci Dánska za druhé světové války byly Faerské ostrovy obsazeny britskou vojenskou posádkou, která je chránila. Faerští rybáři za to Velkou Británii po dobu války zásobovali mořskými rybami. Hrdost vedla většinu Faeřanů k tomu, aby v roce 1946 hlasovali pro nezávislost. Dánský král ale poté nechal rozpustit faerský parlament a z nových voleb v roce 1948 vzešla většinová vláda, která hlasovala pro setrvání s Dánskem. V roce 1948 byla s dánskou vládou dojednána Dohoda o samostatnosti, podle které se správa věcí veřejných rozdělila mezi dánské a faerské úřady a Faeřané získali dvě křesla v dánském parlamentu (Folketing).

Dánsko financovalo výstavbu infrastruktury a hradilo část státního rozpočtu, přičemž postupně přenášelo řadu pravomocí na faerskou samosprávu. V roce 1976 získaly Faerské ostrovy poštovní svrchovanost a vydávají s velkou péčí a vkusem vlastní poštovní známky. V roce 1973 Faerské ostrovy, na rozdíl od Dánska, nevstoupily do EHS. Uzavřely ale s EU řadu smluv týkajících se rybolovu a obchodu. V posledním desetiletí se prosazují politické strany požadující úplnou nezávislost Faerských ostrovů, která je však podmíněna hospodářskou soběstačností.

Hospodářství

Nejdůležitějším odvětvím na ostrovech je rybářství, které nahradilo dříve velmi rozvinutý velrybářský průmysl. Představuje celých 97 % exportu. Ročně faerští rybáři uloví přes 600 000 tun ryb. Dnes už se tradiční lov velryb, sviňuch a delfínů pořádá výjimečně a je stálým předmětem sporů s různými ekologickými organizacemi. Další významnou aktivitou je chov ovcí, kterých je na Faerských ostrovech chováno cca 80 000. Dalším důležitým zdrojem příjmů je turistika.

Obyvatelstvo a náboženství

Na Faerských ostrovech, ležících v Severním moři mezi Norskem a Islandem, žije nejmenší evropský národ: Faeřané. Jejich počet na celém světě nepřesahuje 100 000, většina ze 49 000 obyvatel na Faerských ostrovech se živí rybolovem.

Politický systém

Faerské ostrovy se administrativně dělí na 6 krajů a mají vlastní 35členný parlament, vládu i vlastní vlajku. Dánsko se dnes na jejich správě podílí pouze v zahraniční politice a obraně, soudnictví, bankovním sektoru, měnové politice a církevních otázkách.

Dovolená a cestování

Zajímavosti

  • Jméno země pochází ze staré norštiny a v překladu znamená Ovčí ostrovy.
  • Faerské ostrovy zabírají celkovou plochu 1 395,74 km2 a tvoří je 18 ostrovů, 11 ostrůvků a 779 malých skalních ostrůvků.
  • Počasí na ostrovech je přímořské, ovlivněné Golfským proudem. Díky němu jsou zde mírné zimy a místní přístavy nikdy nezamrzají.
  • Tórshavn je nejmenší hlavní město na světě.
  • V hlavním městě Tórshavn zasedal už před tisíci lety vikinský parlament (Aþing).
  • Jeden z nejznámějších faerských autorů, William Heinesen (1900-1991), byl hojně překládán do češtiny.
  • Od roku 1979 jsou Faerské ostrovy samostatným členem UEFA a účastní se mezinárodních fotbalových utkání.

Když Bůh stvořil Zemi, vyškrábal hlínu, co mu zbyla za nehty, a pohodil ji kamsi do vln severního Atlantiku. Tak vznikly podle legendy Faerské ostrovy, malé souostroví mezi Islandem, Skotskem a Norskem. Mořští ptáci kroužící nad strmými skalisky, majáky na nepřístupných výběžcích, vesničky barevných domků a vodopády řítící se z hor návštěvníkům skýtají jedinečnou podívanou. Na toto nepříliš rozsáhlé souostroví v severním Atlantiku mnoho turistů nezavítá. Bývá však oblíbenou  zastávkou při cestě na Island trajektem. Faerské, nebo také Ovčí ostrovy, mají rozhodně co nabídnout. Zejména těm, kteří mají rádi turistiku s úžasnými výhledy a malebnými zákoutími, dýchajícími atmosférou starých časů. Za pozornost stojí hlavní město Tórshavn. Jedná se o malinké městečko s 12000 obyvateli. Vévodí mu katedrála zajímavá architektonicky (tzv. pyramida) a nachází se tu jediný les – jako městský park. Ve městě se ještě nachází místní maják a starý vojenský fort.

Na Faerských ostrovech by návštěvníci neměli vynechat vyjížďku okolo tzv. ptačích útesů, kde hnízdí na 250 druhů ptáků, mj. papuchalci. Dalšími zajímavostmi jsou stará farma KIRKJUBØUR, nedokončená katedrála Sv. Magnuse, kostel sv. Olafa. Rybářská vesnice VESTMANNA, vyjížďka podél ptačích útesů VESTMANNABJØRGINI. GJÓGV je vesnice s malým přístavem v malebné soutěsce, která je známá výskytem mořského ptactva hnízdícího na přilehlých skalách. Cestou do TJØRNUVÍK se nachází největší faerský vodopád na řece FOSSÁ.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy