Antverpy

5. 10. 2015 13:34
Druhé největší belgické město a také druhý největší evropský přístav. Antverpy však v myslích cestovatelů vyvolávají jiný první dojem – diamanty. S těmi se zde odpradávna obchodovalo a doteď je město
Antverpy, druhé největší město Belgie
Antverpy, druhé největší město Belgie | Foto: Thinkstock

Město se nachází na severu Belgie, na pravém břehu řeky Šeldy. Kromě diamantů se s jeho názvem spojují další dvě přezdívky, a to Rubensovo město, podle vlámského malíře Petera Paula Rubense, a také Jeruzalém západu, jelikož zde žije početná židovská komunita.

Antverpy - základní údaje

Název: Antverpy
Stát: Belgie
Počet obyvatel: 512 000
Rozloha: 204 km²
Nadmořská výška: 10 m.n.m.
Hustota obyvatel: 2 269 obyv./km²
Náboženství: římskokatolické křesťanství, islám
Telefonní předvolba: +03

Od poloviny 15. století se město stalo významným obchodním centrem díky velkému přístavu. Usadili se zde bohatí obchodníci, ale také malíři a židovští brusiči diamantů. Ti všichni dali městu jeho pozdější tvář. Kromě toho jsou Antverpy známé také díky kulinářským pochoutkám, jako je například více než 500 druhů piv, od světlých, po tmavé i ovocné. Vynechat byste neměli ani ochutnávku slavných belgických pralinek. Téměř všechny výrobny vás nechají nahlédnout dovnitř, nebo můžete absolvovat prohlídku s praktickou ukázkou výroby. Na každém rohu také narazíte na čokoládové fontány. Antverpy jsou v současné době také označovány jako město módy a designu. Může za to Královská akademie výtvarných umění, která Antverpy zviditelnila ve světovém měřítku.

Historie

Název města odkazuje na legendu, kdy obr jménem Antigoon, žijící u řeky Šeldy, vymáhal od projíždějících rybářů mýto, a ty, kteří odmítli, házel do řeky. Zabit byl mladým hrdinou Silviusem Brabem, který obrovi usekl hlavu a hodil ji do řeky. Název Antverpy je složeninou holandského „hand werpen“, tedy házet rukama. Nejstarší zmínka o Antverpách pochází ze 4. století, kdy bylo město pojmenováno německými Franky. V 7. století bylo evangelizováno svatým Amandem a v 10. století, kdy řeka Šelda vytvořila hranice Svaté říše římské, se město stalo markrabstvím pod vedením Otta I. V 11. století Antverpy vedl Godfrey z Bouillonu, ve 12. století pak Norbert z Xantenu.

Město v té době vzkvétalo a získávalo na důležitosti, v 15. století se zde převážel cukr a další komodity z Portugalska, Španělska, Německa a Itálie. V 16. století byly Antverpy označovány za centrum mezinárodní ekonomiky s 40% podílem světového obchodu. Denně jím v té době projížděly tisíce kočárů a stovky lodí. Již tehdy bylo město velmi tolerantní k menšinám, což lákalo především bohaté Židy. V roce 1579 se město připojilo k Utrechtské unii a v roce 1648 se podle Münsterské dohody uzavřela řeka Šelda, což zničilo Antverpy jako obchodní centrum. Od té doby to šlo s městem ke dnu, dokud v roce 1800 nedorazil Napoleon, který rozhodl o tom, že bude zdejší přístav rozšířen a dobudován.

V roce 1830 bylo město dobyto belgickými povstalci a dále zničeno Francouzi. Během první světové války bylo město okupováno německou armádou. V roce 1920 se zde i tak konaly letní olympijské hry. Druhá světová válka přinesla městu zkázu především kvůli přístavu. Město bylo okupováno nacisty od roku 1940 až do osvobození britskou armádou v roce 1944. Během posledních německých náletů bylo natolik poničeno, že bylo po válce znovu vystavěno jako moderní metropole s ještě silnější židovskou komunitou než dříve.

Turistické zajímavosti

Antverpy - katedrála
Antverpy - katedrála | Foto: Thinkstock

Dominantou města a jeho nejkrásnější památkou je gotická katedrála zasvěcená Panně Marii na nábřeží řeky Šeldy. Dostavěná byla v roce 1523 a její stavba trvala celých 269 let. Budova je dlouhá 117 metrů a široká 65 metrů. Hlavním pokladem jsou zde Rubensovy obrazy. Severozápadně od katedrály naleznete bývalé hlavní tržiště Grote Markt s 67metrovou radnicí v renesančním slohu. Malebnost dokreslují cechovní domy z 16. a 17. století.

Foto: Thinkstock

Na Rubense budete narážet ve městě na každém kroku. Vynechat byste neměli prohlídku Rubensova domu, který vás zavede do časů 17. století. Stejně tak dominantní jsou ve městě odkazy na vzácnou surovinu diamant. Brusiči diamantů se zde usadili v 16. století a jejich tradice se zde dodržuje dodnes. Na náměstí královny Astrid najdete muzeum diamantů s virtuálním průvodcem a výstavou šperků časů minulých i současných. Kousek od něj se nachází „diamantové uličky“, ulice plné zlatnictví a šperkařství.

Málokde také naleznete tak krásnou hlavní halu železničního nádraží, jako v Antverpách. Připomíná nádherný chrám a není divu, že bylo časopisem Newsweek označeno jako nejkrásnější nádraží světa. Rodiny s dětmi jistě ocení jednu z nejstarších zoologických zahrad s více než 4000 zvířaty, která se navíc nachází přímo uprostřed města.

Počasí

Antverpy se nacházejí v mírném oceánském klimatu s chladnějšími léty a mírnými zimami. Časté jsou zde však srážky a také mlhy, prší v podstatě rovnoměrně po celý rok. Průměrná roční teplota je 9 stupňů, v zimě teploty padají k nule, v létě však po většinu dní nepřekračují 20 stupňů. Hezké počasí trvá od dubna do října, to je také nejvhodnější období k návštěvě.

 

Právě se děje

Další zprávy