Změny od roku 2012, novinky od ledna

19. 12. 2011 12:00
Začátek roku 2012 přináší řadu důležitých změn, spojených zejména s takzvanými vládními reformami.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Začátek roku 2012 přináší řadu důležitých změn, spojených zejména s takzvanými vládními reformami.

Zvýšení daně z přidané hodnoty zdraží mnoho zboží a služeb, ke zvýšení cen ale dojde i z jiných důvodů jednak na celostátní úrovni, jednak v jednotlivých městech.

Novela zákoníku práce změní pracovní trh, opět zpřísní i pravidla pro podporu v nezaměstnanosti.

Mezi výrazné změny patří i nová pravidla rodičovského příspěvku, součást sociální reformy podle ministra Jaromíra Drábka.

Už od prosince odstartovala první část zdravotnické reformy, přinášející mimo jiné změnu poplatků v nemocnici a za recepty.

Hlavní část daňové a důchodové reformy pak začne nejdříve od roku 2013.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Série explozí v Íránu pokračuje. V Teheránu vybuchly lahve s plynem

Rezidenční budovou v íránské metropoli Teheránu v sobotu otřásl výbuch plynu. Jeden člověk utrpěl zranění. Podle tamních hasičů explodovalo několik tlakových nádob s plynem, jež byly uloženy ve sklepě budovy.

V Íránu v posledních týdnech došlo k řadě výbuchů. V úterý zemřeli dva lidé po explozi na jihu metropole, minulý čtvrtek pak vypukl požár v jaderném provozu v íránském Natanzu, které je centrem programu na obohacování uranu v zemi. Úřady následně uvedly, že tam oheň způsobil rozsáhlé škody. Minulý týden rovněž zemřelo 19 lidí po výbuchu v nemocnici na severu Teheránu, který podle místních činitelů rovněž způsobil únik plynu.

Zdroj: ČTK
před 10 hodinami

Pekhartův gól pomohl Legii Varšava k polskému titulu

Fotbalista Tomáš Pekhart získal s Legií Varšava polský titul. Český útočník vstřelil úvodní branku utkání 5. kola ligové nadstavby, ve kterém Legia doma porazila Cracovii Krakov 2:0 a má jistotu prvního místa. Pekhart se trefil poprvé od 7. června a celkově popáté v ročníku po zimním příchodu ze španělského druholigového Las Palmas.

V zápase, který byl po poločase na několik minut přerušen kvůli výtržnostem fanoušků, měl Pekhart další šanci na skórování těsně před koncem. Jeho střelu však soupeř před brankovou čárou zblokoval.

Varšavský tým má jistotu titulu, který získalo mužstvo z hlavního města po roční odmlce, dvě kola před koncem nadstavby. Ligu vyhrála Legia počtrnácté, čímž se vyrovnala nejúspěšnějším polským celkům Ruchu Chorzów a Górniku Zabrze.

Další zprávy