Změny od roku 2012, novinky od ledna

19. 12. 2011 12:00
Začátek roku 2012 přináší řadu důležitých změn, spojených zejména s takzvanými vládními reformami.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Začátek roku 2012 přináší řadu důležitých změn, spojených zejména s takzvanými vládními reformami.

Zvýšení daně z přidané hodnoty zdraží mnoho zboží a služeb, ke zvýšení cen ale dojde i z jiných důvodů jednak na celostátní úrovni, jednak v jednotlivých městech.

Novela zákoníku práce změní pracovní trh, opět zpřísní i pravidla pro podporu v nezaměstnanosti.

Mezi výrazné změny patří i nová pravidla rodičovského příspěvku, součást sociální reformy podle ministra Jaromíra Drábka.

Už od prosince odstartovala první část zdravotnické reformy, přinášející mimo jiné změnu poplatků v nemocnici a za recepty.

Hlavní část daňové a důchodové reformy pak začne nejdříve od roku 2013.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy