Cestování po Jižní Moravě

3. 5. 2012 10:01
Cestování po Jižní Moravě nabízí kulturu, víno, památky i přírodní krásy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Karel Toman

Jižní Morava patří v rámci České republiky k nejnavštěvovanějším regionům a čeští turisté na tuto oblast nedají dopustit. Není se čemu divit, Morava totiž nabízí nejen atraktivní kolorit, ale také velké množství kulturních památek a unikátní přírodu. Za velkým zájmem návštěvníků kraje stojí i neobyčejná vstřícnost místních obyvatel, kteří si turistů váží a snaží se jim dovolenou co nejvíce zpříjemnit.

První asociací při zmínění Jižní Moravy je u velké částí Čechů dozajista představa početných vinných sklípků a cimbálové muziky. Vinařství má na Moravě pevné kořeny a patří mezi nejstarší v celé Evropě. Díky vysoké kvalitě vinařské tradice je možné v tomto kraji navštívit nejen degustace a všudypřítomné vinné sklípky úctyhodných rozměrů, lze navíc potkat i nejrůznější výstavy, veletrhy a vinařské expozice. V případě Jižní Moravy by se dalo mluvit dokonce o jisté „vinařské turistice“, velké množství návštěvníků totiž z pobytu na Moravě a ochutnávání vína udělala každoroční tradici. Tento trend podporuje i vznik cyklistických vinařských stezek, které zájemce provedou nejzajímavějšími destinacemi a odrůdami vín kraje.

S vínem je spojena i oslava vinobraní, které se koná každoročně u příležitosti sklizně vína, k nejnavštěvovanějším vinobraním se řadí Znojemské a Pálavské. S oslavou vinobraní je většinou spojen i bohatý kulturní program, ke kterému patří historický průvod či tradiční trhy, degustace vína je potom již samozřejmostí.

Zajímavý program má ale Jižní Morava přichystán i pro abstinenty a milovníky kultury. V rámci kraje se nachází hned několik oblastí řazených do historického dědictví UNESCO. Zřejmě nejvýraznějším objektem je Lednicko-valtický areál, který zejména v letních měsících láká k dlouhým procházkám po upraveném parku zámku Lednice, celý areál má potom rozlohu neuvěřitelných 300 kilometrů čtverečních. Velmi atraktivní je i místní cyklostezka, která cyklisty provede celou oblastí a ukáže jim všechny drobné romantické stavby, které se skrývají ve zdejších lesích. Na seznam památek UNESCO se na Jižní Moravě řadí také CHKO Bílé Karpaty, brněnská vila Tugendhat nebo působivý tanec nazvaný Slovácký verbuňk.

Mezi nejzajímavější přírodní oblasti Moravy potom patří Moravský kras. Návštěvníci si mohou prohlédnout hned čtyři zpřístupněné krasové jeskyně, jejichž chladnou krásu ocení zejména v parném létě. V punkevní jeskyni je navíc možné prohlížet si krápníkovou výzdobu přímo z loďky, což určitě nadchne zejména děti. Většina jeskynní se nachází na trasách cyklostezek, takže jejich návštěva skvěle zapadne do celodenních výletů, které pobaví i poučí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Stoupenci Navalného, jehož zdravotní stav se horší, svolali na středu masové demonstrace

Stoupenci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného svolali na 21. dubna demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Chtějí tak přitáhnout pozornost ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu opozičního vůdce, uvedla v neděli agentura Reuters. Obavy o zdraví Navalného vyjádřila dnes Francie. Dcera Navalného vyzvala ruské úřady, aby k němu do věznice vpustily lékaře, kterého si on sám vybere.

Zdroj: ČTK
Další zprávy