Cestování po Jižní Moravě

3. 5. 2012 10:01
Cestování po Jižní Moravě nabízí kulturu, víno, památky i přírodní krásy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Karel Toman

Jižní Morava patří v rámci České republiky k nejnavštěvovanějším regionům a čeští turisté na tuto oblast nedají dopustit. Není se čemu divit, Morava totiž nabízí nejen atraktivní kolorit, ale také velké množství kulturních památek a unikátní přírodu. Za velkým zájmem návštěvníků kraje stojí i neobyčejná vstřícnost místních obyvatel, kteří si turistů váží a snaží se jim dovolenou co nejvíce zpříjemnit.

První asociací při zmínění Jižní Moravy je u velké částí Čechů dozajista představa početných vinných sklípků a cimbálové muziky. Vinařství má na Moravě pevné kořeny a patří mezi nejstarší v celé Evropě. Díky vysoké kvalitě vinařské tradice je možné v tomto kraji navštívit nejen degustace a všudypřítomné vinné sklípky úctyhodných rozměrů, lze navíc potkat i nejrůznější výstavy, veletrhy a vinařské expozice. V případě Jižní Moravy by se dalo mluvit dokonce o jisté „vinařské turistice“, velké množství návštěvníků totiž z pobytu na Moravě a ochutnávání vína udělala každoroční tradici. Tento trend podporuje i vznik cyklistických vinařských stezek, které zájemce provedou nejzajímavějšími destinacemi a odrůdami vín kraje.

S vínem je spojena i oslava vinobraní, které se koná každoročně u příležitosti sklizně vína, k nejnavštěvovanějším vinobraním se řadí Znojemské a Pálavské. S oslavou vinobraní je většinou spojen i bohatý kulturní program, ke kterému patří historický průvod či tradiční trhy, degustace vína je potom již samozřejmostí.

Zajímavý program má ale Jižní Morava přichystán i pro abstinenty a milovníky kultury. V rámci kraje se nachází hned několik oblastí řazených do historického dědictví UNESCO. Zřejmě nejvýraznějším objektem je Lednicko-valtický areál, který zejména v letních měsících láká k dlouhým procházkám po upraveném parku zámku Lednice, celý areál má potom rozlohu neuvěřitelných 300 kilometrů čtverečních. Velmi atraktivní je i místní cyklostezka, která cyklisty provede celou oblastí a ukáže jim všechny drobné romantické stavby, které se skrývají ve zdejších lesích. Na seznam památek UNESCO se na Jižní Moravě řadí také CHKO Bílé Karpaty, brněnská vila Tugendhat nebo působivý tanec nazvaný Slovácký verbuňk.

Mezi nejzajímavější přírodní oblasti Moravy potom patří Moravský kras. Návštěvníci si mohou prohlédnout hned čtyři zpřístupněné krasové jeskyně, jejichž chladnou krásu ocení zejména v parném létě. V punkevní jeskyni je navíc možné prohlížet si krápníkovou výzdobu přímo z loďky, což určitě nadchne zejména děti. Většina jeskynní se nachází na trasách cyklostezek, takže jejich návštěva skvěle zapadne do celodenních výletů, které pobaví i poučí.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Kreml uvítal Bidenův návrh prodloužit smlouvu o omezení jaderných zbraní o pět let

Kreml uvítal čtvrteční vyjádření Bílého domu, že nový americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o omezení strategických jaderných zbraní, zvané Nový START. Smlouva podepsaná v roce 2010 v Praze omezuje počet jaderných hlavic rozmístěných na nosičích na nejvýše 1550 na každé straně, ale její platnost vyprší 5. února, připomněla agentura AP.

"Můžeme jedině uvítat politickou vůli prodloužit tento dokument," řekl v pátek novinářům mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov podle agentury AFP. Nicméně dodal, že "vše záleží na detailech tohoto návrhu" a na tyto podrobnosti Moskva čeká.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, v úterý informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá. O prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy