Vila Tugendhat

29. 2. 2012 10:37
Brněnská vila Tugendhat patří mezi základní díla moderní architektury a je jedinečnou ukázkou meziválečného funkcionalismu.
Vila Tugendhat
Vila Tugendhat | Foto: Archiv Muni.cz/Ondřej Surý

Brněnská vila Tugendhat patří mezi základní díla moderní architektury a je jedinečnou ukázkou meziválečného funkcionalismu. Budovu navrhl v roce 1928 na přání manželů Tugendhatových významný německý architekt Ludwig Mies van der Rohe. Majitelé se do vily nastěhovali v prosinci 1930, ale již po osmi letech z ní museli odejít. Jako Židé totiž byli nuceni kvůli nacistické hrozbě opustit Československo.

Budovu poté obsadilo gestapo a dokonce byla zapsána jako majetek Velkoněmecké říše. Po vstupu Sovětů na území Československa ji zabrala Rudá armáda. V závěrečné části války byla vila výrazně poškozena. Po válce se budova používala k mnoha účelům. Do Státního seznamu kulturních památek byla zapsána až v roce 1969. Po revoluci Rada města Brna rozhodla o jejím předání Muzeu města Brna, které ji od roku 1994 zpřístupnilo veřejnosti jako památník moderní architektury. Vila se také stala významným dějištěm české resp. československé historie. V roce 1992 v ní tehdejší český premiér Václav Klaus a jeho slovenský protějšek Vladimír Mečiar podepsali smlouvu o rozdělení Československa.

Roku 2001 byla vila zapsána do seznamu UNESCO. Největší rekonstrukce v historii této památky probíhala od roku 2010 a vyšla celkem na 156 milionů korun. Slavnostně byla otevřena 29. února 2012, veřejnosti je opět přístupná od 6. března 2012.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Němec viněný ze sprejování na Karlův most nesouhlasí s rozsudkem, podal dovolání

Německý turista Benjamin Wittig, který spolu se svým bratrem v létě 2019 posprejoval jeden z pilířů Karlova mostu, nesouhlasí s rozsudkem, kterým mu soudy uložily roční podmínku, peněžitý trest 100 000 korun a vyhoštění na pět let. Proti verdiktu podal dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně, uvedla v pátek Česká televize. Mladší z bratrů Niclas Steiger se k činu už dříve přiznal a stejný trest přijal.

Steiger se k činu přiznával od počátku. Mimo jiné u soudu v minulosti uvedl, že si neuvědomil, na jak významnou památku graffiti umístil. Starší z bratrů obvinění naopak odmítl, podle něj nápis na most nastříkal pouze Steiger.

Soudy však konstatovaly, že nápis na pilíř nasprejovali oba bratři, vycházely mimo jiné z výpovědí svědků. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 při vynášení rozsudku uvedla, že Wittig mohl obvinění odmítat kvůli tomu, aby po odsuzujícím rozsudku nepřišel o své civilní zaměstnání v německé armádě.

Nápis se na pilíři mostu objevil v polovině července 2019. Restaurátoři ho začali odstraňovat 27. července a plánovali, že práce budou trvat do půlky srpna. Podle smlouvy za to měli dostat 40 000 korun. V noci na 28. července ale graffiti neočekávaně zmizelo. K odstranění se následně přihlásil Miroslav Černý. Uvedl, že nápis odstranil během asi dvou hodin vysokotlakým proudem páry. Laboratorní výsledky ukázaly, že zdivo mostu nebylo nečekanou akcí poškozeno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy