Vila Tugendhat

29. 2. 2012 10:37
Brněnská vila Tugendhat patří mezi základní díla moderní architektury a je jedinečnou ukázkou meziválečného funkcionalismu.
Vila Tugendhat
Vila Tugendhat | Foto: Archiv Muni.cz/Ondřej Surý

Brněnská vila Tugendhat patří mezi základní díla moderní architektury a je jedinečnou ukázkou meziválečného funkcionalismu. Budovu navrhl v roce 1928 na přání manželů Tugendhatových významný německý architekt Ludwig Mies van der Rohe. Majitelé se do vily nastěhovali v prosinci 1930, ale již po osmi letech z ní museli odejít. Jako Židé totiž byli nuceni kvůli nacistické hrozbě opustit Československo.

Budovu poté obsadilo gestapo a dokonce byla zapsána jako majetek Velkoněmecké říše. Po vstupu Sovětů na území Československa ji zabrala Rudá armáda. V závěrečné části války byla vila výrazně poškozena. Po válce se budova používala k mnoha účelům. Do Státního seznamu kulturních památek byla zapsána až v roce 1969. Po revoluci Rada města Brna rozhodla o jejím předání Muzeu města Brna, které ji od roku 1994 zpřístupnilo veřejnosti jako památník moderní architektury. Vila se také stala významným dějištěm české resp. československé historie. V roce 1992 v ní tehdejší český premiér Václav Klaus a jeho slovenský protějšek Vladimír Mečiar podepsali smlouvu o rozdělení Československa.

Roku 2001 byla vila zapsána do seznamu UNESCO. Největší rekonstrukce v historii této památky probíhala od roku 2010 a vyšla celkem na 156 milionů korun. Slavnostně byla otevřena 29. února 2012, veřejnosti je opět přístupná od 6. března 2012.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Turecko se v Sýrii dopustilo válečných zločinů, Spojené státy žádají vysvětlení

Turecko se na severovýchodě Sýrie dopustilo několika incidentů, které Spojené státy považují za válečné zločiny, oznámil zvláštní americký zmocněnec pro Sýrii James Jeffrey. Dodal, že plošné důkazy o etnických čistkách pod vedením Turků USA nemají.

Jeffrey uvedl, že USA nyní zprávy o tureckém počínání v Sýrii prověřují a že si od Ankary vyžádaly vysvětlení. Poznamenal také, že USA vyšetřují, zda Turecko během ofenzivy použilo zakázaný bílý fosfor. Ten se v minulosti kvůli schopnosti samovznícení při styku se vzduchem používal k výrobě samozápalných pum a dělostřeleckých granátů.

Jeffrey také potvrdil prohlášení amerického ministra obrany Marka Espera, že během chaosu při turecké invazi uprchlo z vězení v Sýrii přes sto členů teroristické organizace Islámský stát. "Nevíme, kde jsou," uvedl zvláštní zmocněnec.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy