Znojmo

3. 7. 2014 16:10
Znojmo je druhým největším městem Jihomoravského kraje a historickým centrem jihozápadní Moravy. Město je známé především díky vinařství a slavné znojemské okurce.
Foto: www.czechtourism.cz

Znojmo se nachází na hranicích s Rakouskem. Městem protéká řeka Dyje.

Historie:

První písemná zmínka o Znojmě pochází z 11. století. Město se nacházelo na křižovatce významných obchodních cest a od 13. století představovalo nejmohutnější pevnost na jihu přemyslovského státu. Za vlády Jana Lucemburského ve 14. století Znojmo získalo velké výsady. Během husitských válek se po počátečním váhání Znojmo přidalo ke katolické straně. Vůdcové zdejších husitů skončili v plamenech a pokus o povstání byl krutě potlačen. Symbolickým zakončením husitské epochy byla smrt císaře Zikmunda na znojemském hradě roku 1437. Tím vymřel rod Lucemburků.

Základní údaje

Rozloha: 65,93 km²

Počet obyvatel: 33 964

Kraj: Jihomoravský

Okres: Znojmo

Starosta: Vlastimil Gabrhel (ČSSD)

PSČ: 669 02

V 16. století zažívalo Znojmo rozkvět po všech stránkách. V roce 1571 zavedl loucký opat Jiří II. pěstování okurky, která se později stala významným obchodním artiklem. Během třicetileté války se ve Znojmě v roce 1628 konal zemský sněm, na němž bylo pro Moravu vyhlášeno obnovené zřízení zemské uzákoňující dědičnost Habsburků na českém trůnu a rekatolizaci. Město za války i po ní značně utrpělo. Znojmo poté zasáhly i napoleonské války - v roce 1809 se zde odehrála bitva u Znojma. Další rozvoj města nastal v 18. a 19. století v souvislosti s výstavbou císařských silnic do Brna, Prahy a Vídně a s vybudováním železnice, která umožnila rozvoj znojemského zelinářství a sadovnictví. Znojemská okurka se v té době stala pojmem i v zahraničí. Nalezení kaolinu navíc přispělo k rozvoji keramického průmyslu.

Po první světové válce se Znojmo stalo centrem separatistického regionu Německá jižní Morava, který se vzepřel připojení k nově vzniklému Československu. Teprve vojenskou intervencí 16. prosince 1918 bylo Znojmo s okolím obsazeno československými jednotkami. Podle Michovské dohody připadlo město v roce 1938 jako součást Sudet německé Třetí říši. S koncem druhé světové války na jaře 1945 bylo Znojmo poškozeno několika nálety sovětských a amerických bombardérů. Po válce došlo k odsunu německého obyvatelstva.

Po komunistickém převratu v únoru 1948 došlo k postupnému uzavření hranic s Rakouskem a Znojmo se stalo tzv. hraničářským městem. V roce 1971 bylo historické centrum města prohlášeno za památkovou rezervaci.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Ve Znojmě se nachází mnoho historických památek. Mezi nejvýznamnější patří rotunda svaté Kateřiny z 12. století, která je národní kulturní památkou, dále pak Loucký klášter, kostel svatého Mikuláše nebo Svatováclavská kaple na Mikulášském náměstí. Známé je především znojemské podzemí, což je největší systém podzemních chodeb a sklepů v České republice.

Foto: Aktuálně.cz

Díky příhodným klimatickým podmínkám se ve městě daří vinařství a ovocnářství a Znojmo je oblíbeným cílem milovníků vína. Tradiční akci představuje Znojemské historické vinobraní, které je spojené s pitím burčáku a obohacené doprovodným kulturním programem. Mezi nově založené festivaly patří Hudební festival Znojmo, Znojmo Jazz Fest a VOC festival Znojmo. Město turistům slouží také jako výchozí bod k návštěvě Národního parku Podyjí.

Instituce ve Znojmě:

Okresní soud ve Znojmě se nachází na náměstí Republiky. Odvolacím soudem je Krajský soud v Brně.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Městský úřad Znojmo tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Ve Znojmě se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Jihomoravský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má ve Znojmě kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 1 hodinou

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 1 hodinou

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy