Znojmo

3. 7. 2014 16:10
Znojmo je druhým největším městem Jihomoravského kraje a historickým centrem jihozápadní Moravy. Město je známé především díky vinařství a slavné znojemské okurce.
Foto: www.czechtourism.cz

Znojmo se nachází na hranicích s Rakouskem. Městem protéká řeka Dyje.

Historie:

První písemná zmínka o Znojmě pochází z 11. století. Město se nacházelo na křižovatce významných obchodních cest a od 13. století představovalo nejmohutnější pevnost na jihu přemyslovského státu. Za vlády Jana Lucemburského ve 14. století Znojmo získalo velké výsady. Během husitských válek se po počátečním váhání Znojmo přidalo ke katolické straně. Vůdcové zdejších husitů skončili v plamenech a pokus o povstání byl krutě potlačen. Symbolickým zakončením husitské epochy byla smrt císaře Zikmunda na znojemském hradě roku 1437. Tím vymřel rod Lucemburků.

Základní údaje

Rozloha: 65,93 km²

Počet obyvatel: 33 964

Kraj: Jihomoravský

Okres: Znojmo

Starosta: Vlastimil Gabrhel (ČSSD)

PSČ: 669 02

V 16. století zažívalo Znojmo rozkvět po všech stránkách. V roce 1571 zavedl loucký opat Jiří II. pěstování okurky, která se později stala významným obchodním artiklem. Během třicetileté války se ve Znojmě v roce 1628 konal zemský sněm, na němž bylo pro Moravu vyhlášeno obnovené zřízení zemské uzákoňující dědičnost Habsburků na českém trůnu a rekatolizaci. Město za války i po ní značně utrpělo. Znojmo poté zasáhly i napoleonské války - v roce 1809 se zde odehrála bitva u Znojma. Další rozvoj města nastal v 18. a 19. století v souvislosti s výstavbou císařských silnic do Brna, Prahy a Vídně a s vybudováním železnice, která umožnila rozvoj znojemského zelinářství a sadovnictví. Znojemská okurka se v té době stala pojmem i v zahraničí. Nalezení kaolinu navíc přispělo k rozvoji keramického průmyslu.

Po první světové válce se Znojmo stalo centrem separatistického regionu Německá jižní Morava, který se vzepřel připojení k nově vzniklému Československu. Teprve vojenskou intervencí 16. prosince 1918 bylo Znojmo s okolím obsazeno československými jednotkami. Podle Michovské dohody připadlo město v roce 1938 jako součást Sudet německé Třetí říši. S koncem druhé světové války na jaře 1945 bylo Znojmo poškozeno několika nálety sovětských a amerických bombardérů. Po válce došlo k odsunu německého obyvatelstva.

Po komunistickém převratu v únoru 1948 došlo k postupnému uzavření hranic s Rakouskem a Znojmo se stalo tzv. hraničářským městem. V roce 1971 bylo historické centrum města prohlášeno za památkovou rezervaci.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Ve Znojmě se nachází mnoho historických památek. Mezi nejvýznamnější patří rotunda svaté Kateřiny z 12. století, která je národní kulturní památkou, dále pak Loucký klášter, kostel svatého Mikuláše nebo Svatováclavská kaple na Mikulášském náměstí. Známé je především znojemské podzemí, což je největší systém podzemních chodeb a sklepů v České republice.

Foto: Aktuálně.cz

Díky příhodným klimatickým podmínkám se ve městě daří vinařství a ovocnářství a Znojmo je oblíbeným cílem milovníků vína. Tradiční akci představuje Znojemské historické vinobraní, které je spojené s pitím burčáku a obohacené doprovodným kulturním programem. Mezi nově založené festivaly patří Hudební festival Znojmo, Znojmo Jazz Fest a VOC festival Znojmo. Město turistům slouží také jako výchozí bod k návštěvě Národního parku Podyjí.

Instituce ve Znojmě:

Okresní soud ve Znojmě se nachází na náměstí Republiky. Odvolacím soudem je Krajský soud v Brně.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Městský úřad Znojmo tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Ve Znojmě se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Jihomoravský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má ve Znojmě kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Evropská unie jmenovala svého prvního velvyslance v Británii. Je jím Portugalec

Historicky prvním velvyslancem EU ve Spojeném království se stane Portugalec Joao Vale de Almeida. Podle agentury AFP to oznámil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Vale de Almeida bude stát v čele diplomatické delegace EU v Londýně od 1. února, tedy od prvního dne po nyní plánovaném datu brexitu, kdy se Británie stane vůči EU takzvanou třetí zemí.

Dvaašedesátiletý Portugalec působil mezi lety 2015 a 2019 jako velvyslanec EU při OSN a od roku 2010 do roku 2014 zastupoval unii ve Spojených státech. Účastnil se tak například vyjednávání o rozsáhlé obchodní smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi USA a EU, která nakonec nebyla uzavřena.

Vale de Almeida působil rovněž jako šéf kabinetu bývalého předsedy Evropské komise (EK) José Manuela Barrosa. Zastával ale také funkci mluvčího EK v době, kdy evropskou exekutivu často napadal nynější britský premiér Boris Johnson, tehdy v roli bruselského zpravodaje protiunijně orientovaného listu The Daily Telegraph.

Británie by měla EU opustit za týden. Po nedávném schválení takzvané brexitové dohody britským parlamentem dnes dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie podepsala předsedkyně EK Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. O ratifikaci dohody bude ještě příští středu hlasovat Evropský parlament.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Baník posílil Svozil z konkurenční Opavy

Fotbalisté Ostravy přivedli z Opavy Jaroslava Svozila. Šestadvacetiletý stoper, který je první zimní posilou Baníku, podepsal se Slezany podle klubového webu víceletou smlouvu.

"Jaroslava Svozila jsme dlouhodobě sledovali. Je to stoper v ideálním fotbalovém věku, s kvalitní rozehrávkou a jsme si jisti, že tímto transferem dochází k dalšímu zkvalitnění hráčského kádru. Jednání nebyla úplně jednoduchá, protože jsme nebyli jediní, kdo o něj měl zájem," řekl sportovní ředitel Baníku Marek Jankulovski pro klubový web.

Svozil dnes odcestoval na Maltu, kde se připojí k týmu. "Pokud cesta proběhne bez problémů a trenér se hned rozhodne ho poslat do hry, může už v sobotu nastoupit na Maltě v utkání proti Brnu. Povolení máme," uvedl Jankulovski.

Olomoucký odchovanec Svozil odehrál v první lize za Sigmu a Opavu 56 zápasů, v nichž vstřelil jeden gól.

před 53 minutami

USA hlásí druhý případ člověka nakaženého čínským koronavirem

Spojené státy oznámily, že v zemi je druhý pacient nakažený koronavirem z čínského města Wu-chan. žena je hospitalizována ve státě Illinois. Virus, který se rozšířil zřejmě z netopýrů a dál se šíří i z člověka na člověka, zatím zabil v Číně 26 lidí. Dalších téměř tisíc osob je nakaženo. Čínské úřady izolovaly od okolního světa 37 milionů lidí v provincii Chu-pej, kde nákaza propukla. Nelétají tam letadla a nejezdí automobily, autobusy ani vlaky.

Zdroj: Reuters
před 54 minutami

Irsko povolilo vydání muže, kterého Britové viní ze smrti 39 Vietnamců v kamionu

Irský soud v pátek souhlasil s vydáním 23letého muže, který v Británii čelí obvinění kvůli loňské smrti 39 migrantů z Vietnamu. Oběti se z kontinentální Evropy do Británie dostaly v chladírenském kontejneru, který do Belgie podle vyšetřovatelů dopravil právě obviněný Eamon Harrison. Informovala o tom agentura Reuters.

Mladý muž čelí obvinění z neúmyslného zabití 39 lidí, obchodování s lidmi, z nápomoci k nelegální migraci a z praní špinavých peněz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy