Letiště Václava Havla Praha

Aktualizováno 18. 4. 2020 20:50
Pražské ruzyňské letiště je v provozu od roku 1937, disponuje čtyřmi hlavními terminály a nabídkou leteckých spojení do více než 120 destinací.
Letiště Václava Havla Praha
Letiště Václava Havla Praha | Foto: Vojtěch Marek

Největší a nejrušnější české mezinárodní letiště se nachází na severozápadě hlavního města Prahy. Původní název letiště se odvozoval od městské části, v níž bylo postaveno - Praha-Ruzyně. Nový titul získalo na podzim 2012 na počest prvního českého prezidenta Václava Havla, který v prosinci 2011 zemřel.

Letiště Václava Havla (kód letiště v letových řádech je PRG) zahrnuje dvě hlavní letištní budovy se čtyřmi terminály. Na Terminálu Sever, který je novější, jsou odbavovány veřejné lety vně (terminál T1) i uvnitř (terminál T2) schengenského prostoru. Druhá, resp. stará, část letiště označovaná jako Terminál Jih slouží pro soukromou leteckou dopravu (terminál T3), terminál T4 spravuje ministerstvo obrany a slouží státně významným letům.

Vytíženost letiště a spoje

Počet přepravených osob rok od roku víceméně stoupá. V roce 2018 to bylo 16 797 006 cestujících. Pro srovnání: v prvním roce fungování využilo letiště jenom 13 tisíc pasažérů. Také se z dvanácti vnitrozemních a dvanácti mezinárodních letových tras rozrostla nabídka cestování z pražského letiště až na 157 různých destinací (k roku 2018).

Vybírat se přitom dá z mnoha aerolinek - České aerolinie, Aeroflot, Air France, British Airways, EasyJet, Emirates, Korean Air, Lufthansa, Turkish Airlines, Wizz Air a dalších desítek dopravců.

Historie ruzyňského letiště

Stavba letiště v Ruzyni probíhala ve třicátých letech 20. století. Dokončeno bylo v roce 1937, přesně pátého dubna zde přistálo první letiště. Na počátku své služby zahrnovalo letiště jeden terminál, pět vzletových a přistávacích drah (až 1200 m). Tehdy travnaté dráhy v dnešní době nahradily zpevněné povrchy - v současnosti má Letiště Václava Havla dvě hlavní přistávací a vzletové dráhy (až 3715 m).

Zásadní přístavba přišla v šedesátých letech, kdy byla architektonicky zpracována a následně vybudována severní budova. Druhý terminál pro jižní část byl dobudován v roce 1997 a druhý terminál pro severní letiště pak v roce 2006.

Vlastník a organizace

Provozovatelem letiště je společnost Letiště Praha, a. s., která spadá mezi další společnosti zahrnuté ve skupině Český Aeroholding, a. s. Ta vznikla v roce 2011 pod správou Ministerstva financí ČR a zahrnula pod sebe všechny letecké projekty vlastněné státem. Vedle letiště je to například i dopravce České aerolinie.

Až do února 2008 existovalo ruzyňské letiště jako státní podnik Správa Letiště Praha. Následně došlo k privatizační transformaci, při níž ale český stát zůstal jediným akcionářem. O tři roky později se jako dceřiná společnost připojila do Českého Aeroholdingu, který se tak stal hlavním akcionářem firmy.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Na Pelhřimovsku se srazil nákladní vlak s autem, řidička nehodu nepřežila. Provoz na železnici stojí

Železniční doprava na trati Havlíčkův Brod - Veselí nad Lužnicí je na Pelhřimovsku zastavená kvůli nehodě na přejezdu v obci Stojníč. Podle informací na webu Českých drah se tam srazily nákladní vlak a osobní auto. Řidička auta zemřela, řekla mluvčí policie Stanislava Rázlová.

"Utrpěla při nehodě velmi vážná zranění, kterým na místě podlehla. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému," uvedla Rázlová.

Nehoda se stala krátce před 8:30. České dráhy zavedly v úseku mezi Horní Cerekví a stanicí Počátky-Žirovnice náhradní autobusovou dopravu. Obnovení provozu předpokládají po 10:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy