Letiště Václava Havla Praha

22. 7. 2013 19:24
Pražské ruzyňské letiště je v provozu od roku 1937, disponuje čtyřmi hlavními terminály a nabídkou leteckých spojení do více jak 120 destinací.
Letiště Václava Havla Praha
Letiště Václava Havla Praha | Foto: Vojtěch Marek

Největší české mezinárodní letiště se nachází na severozápadě hlavního města Prahy. Původní název letiště se odvozoval od městské části, v níž bylo postaveno - Praha-Ruzyně. Nový titul získalo na podzim 2012 na počest prvního českého prezidenta Václava Havla, který v prosinci 2011 zemřel.

Letiště Václava Havla zahrnuje dvě hlavní letištní budovy se čtyřmi terminály. Na Terminálu Sever, který je novější, jsou odbavovány veřejné lety vně i uvnitř schengenského prostoru. Druhá část označovana jako Terminál Jih slouží pro soukromou leteckou dopravu a u příležitosti příletů významných osobností.

Vytíženost letiště a spoje

Vrcholu v množství přepravených osob dosáhlo letiště v roce 2008. Tehdy leteckých služeb v tomto místě využilo přes 12,6 milionů cestujících. V prvním roce fungování využilo letiště jenom 13 tisíc pasažérů. Také se z 12 vnitrozemních a dvanácti mezinárodních letových tras rozrostla nabídka cestování z pražského letiště až na 128 různých destinací, avšak přesné číslo v různých obdobích kolísá.

Vybírat se přitom dá z mnoha dopravců - České aerolinie, Aeroflot, Air France, British Airways, EasyJet, Emirates, Korean Air, Lufthansa, Turkish Airlines, Wizz Air a dalších více než čtyřiceti dopravců.

Historie ruzyňského letiště

Stavba letiště v Ruzyni probíhala ve třicátých letech 20. století. Dokončeno bylo v roce 1937, přesně pátého dubna zde přistálo první letiště. Na počátku své služby zahrnovalo letiště jeden terminál, pět vzletových a přistávacích drah (až 1200 m). Tehdy travnaté dráhy v dnešní době nahradily zpevněné povrchy - v současnosti má Letiště Václava Havla dvě hlavní přistávací a vzletové dráhy (až 3715 m).

Zásadní přístavba přišla v šedesátých letech, kdy byla architektonicky zpracována a následně vybudována severní budova. Druhý terminál pro jižní část byl dobudován v roce 1997 a druhý terminál pro severní letiště pak v roce 2006.

Vlastník a organizace

Provozovatelem letiště je společnost Letiště Praha, a. s., která spadá mezi další společnosti zahrnuté ve skupině Český Aeroholding, a. s. Ta vznikla v roce 2011 pod správou Ministerstva financí ČR a zahrnula pod sebe všechny letecké projekty vlastněné státem. Vedle letiště je to například i dopravce České aerolinie.

Až do února 2008 existovalo ruzyňské letiště jako státní podnik Správa Letiště Praha. Následně došlo k privatizační transformaci, při níž ale český stát zůstal jediným akcionářem. O tři roky později se jako dceřiná společnost připojila do Českého Aeroholdingu, který se tak stal hlavním akcionářem firmy.

 

Právě se děje

Další zprávy