reklama
 
 

Letiště Václava Havla Praha

22. 7. 2013
Pražské ruzyňské letiště je v provozu od roku 1937, disponuje čtyřmi hlavními terminály a nabídkou leteckých spojení do více jak 120 destinací.

Největší české mezinárodní letiště se nachází na severozápadě hlavního města Prahy. Původní název letiště se odvozoval od městské části, v níž bylo postaveno - Praha-Ruzyně. Nový titul získalo na podzim 2012 na počest prvního českého prezidenta Václava Havla, který v prosinci 2011 zemřel.

Letiště Václava Havla zahrnuje dvě hlavní letištní budovy se čtyřmi terminály. Na Terminálu Sever, který je novější, jsou odbavovány veřejné lety vně i uvnitř schengenského prostoru. Druhá část označovana jako Terminál Jih slouží pro soukromou leteckou dopravu a u příležitosti příletů významných osobností.

Vytíženost letiště a spoje

Vrcholu v množství přepravených osob dosáhlo letiště v roce 2008. Tehdy leteckých služeb v tomto místě využilo přes 12,6 milionů cestujících. V prvním roce fungování využilo letiště jenom 13 tisíc pasažérů. Také se z 12 vnitrozemních a dvanácti mezinárodních letových tras rozrostla nabídka cestování z pražského letiště až na 128 různých destinací, avšak přesné číslo v různých obdobích kolísá.

Vybírat se přitom dá z mnoha dopravců - České aerolinie, Aeroflot, Air France, British Airways, EasyJet, Emirates, Korean Air, Lufthansa, Turkish Airlines, Wizz Air a dalších více než čtyřiceti dopravců.

Historie ruzyňského letiště

Stavba letiště v Ruzyni probíhala ve třicátých letech 20. století. Dokončeno bylo v roce 1937, přesně pátého dubna zde přistálo první letiště. Na počátku své služby zahrnovalo letiště jeden terminál, pět vzletových a přistávacích drah (až 1200 m). Tehdy travnaté dráhy v dnešní době nahradily zpevněné povrchy - v současnosti má Letiště Václava Havla dvě hlavní přistávací a vzletové dráhy (až 3715 m).

Zásadní přístavba přišla v šedesátých letech, kdy byla architektonicky zpracována a následně vybudována severní budova. Druhý terminál pro jižní část byl dobudován v roce 1997 a druhý terminál pro severní letiště pak v roce 2006.

Vlastník a organizace

Provozovatelem letiště je společnost Letiště Praha, a. s., která spadá mezi další společnosti zahrnuté ve skupině Český Aeroholding, a. s. Ta vznikla v roce 2011 pod správou Ministerstva financí ČR a zahrnula pod sebe všechny letecké projekty vlastněné státem. Vedle letiště je to například i dopravce České aerolinie.

Až do února 2008 existovalo ruzyňské letiště jako státní podnik Správa Letiště Praha. Následně došlo k privatizační transformaci, při níž ale český stát zůstal jediným akcionářem. O tři roky později se jako dceřiná společnost připojila do Českého Aeroholdingu, který se tak stal hlavním akcionářem firmy.

22. 7. 2013

reklama
Pokračujte dál
reklama
reklama
reklama
reklama

Sponzorované odkazy

reklama