Jan Stráský

Aktualizováno 20. 7. 2011 14:39
Jan Stráský, spoluzakladatel ODS a vrcholný polistopadový politik, se 16. února 2011 stal ředitelem šumavského národního parku, kde působil do června 2012.
Jan Stráský
Jan Stráský | Foto: Ludvík Hradilek

Jan Stráský, spoluzakladatel ODS a vrcholný polistopadový politik, se 16. února 2011 stal ředitelem šumavského národního parku. Vydržel zde do 30.června 2012.

Do funkce ho dočasně jmenoval ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, ačkloliv mu výběrová komise původně navrhla tři jiné kandidáty - Pavla Kitzbergera, Jiřího Mánka a Jaroslava Obermajera.

Jmenování Stráského se setkalo s příznivým přijetím na straně šumavských obcí a odporem zejména na straně ekologů a ochránců životního prostředí, s nimiž příliš dobře nevychází. S kritikou se setkal zejména kvůli tomu, že je příznivcem kácení jako možného řešení kůrovcové kalamity na Šumavě.

Jeho původní úkol - zklidnit situaci v parku, začal kolabovat krátce po jeho nástupu do funkce. V reakci na snahu spojit vědeckou a regionální sekci Rady Národního parku Šumava rezignovalo hned čtrnáct ze členů vědecké sekce - odborníků a vědců.

Stráský působil několik let na vedoucích pozicích Klubu českých turistů, od roku 2006 je jeho předsedou. Od roku 2007 je v čele Rady Národního parku Šumava. Z této pozice měl za úkol vybrat vhodné kandidáty na pozici ředitele NP Šumava.

Tím byl před ním František Krejčí, který rezignoval - údajně z důvodu, že dlouhodobě necítil podporu tehdejšího ministra životního prostředí Drobila.

Pracovní a politická kariéra

Po ukončení obchodní akademie v roce 1958 nastoupil Stráský do Státní banky československé, kde působil až do roku 1990. Poté byl necelé dva roky náměstkem generálního ředitele Komerční banky.

V tu samou dobu také začal Jan Stráský více pronikat do politiky - zpočátku jako externí poradce předsedy vlády České republiky Petra Pitharta, pak více než rok jako místopředseda vlády a předseda Hospodářské rady.

Od července do prosince 1992 měl Stráský velmi nabitý program - kromě funkcí poslance České národní rady a předsedy vlády rozpadající se československé federace byl též pověřen řízením ministerstva zahraničního obchodu a dočasně mu byly přiděleny i prezidentské pravomoci, a to poté, co rezignoval Václav Havel.

Poslancem, tentokrát už Parlamentu ČR, zůstal do června 1998. Do vládních křesel zasedl opět od ledna 1993, nejprve, do října 1995, jako ministr dopravy. Poté byl až do ledna 1998 ministrem zdravotnictví.

Napříč stranami

Od roku 1964 byl Stráský členem KSČ - z ní v roce 1969 vystoupil a v roce 1970 byl ještě dodatečně vyloučen. Na jaře 1991 spoluzaložil ODS, jejímž místopředsedou byl mezi konci let 1992 a 1997. V lednu 1998 přestoupil do Unie svobody a od roku 2001 je bezpartijní.

Jan Stráský vystudoval filozofii a politickou ekonomii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sesuvy půdy v africkém Burundi zabily nejméně 38 lidí

Nejméně 38 lidí zemřelo v noci na dnešek při sesuvech půdy způsobených prudkými dešti v Burundi. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na místní policii, podle níž se zatím jedná o předběžnou bilanci. Pátrací práce na místě stále pokračují. Silné deště sužují celý region východní Afriky již přes dva měsíce a způsobily tam za tu dobu smrt již 265 lidí. Srážky přitom podle meteorologů nemají v blízké době ustat.

K poslednímu neštěstí došlo ve vesnici Mugina na severozápadě Burundi. Kvůli dešťům se utrhly části několika strání, na nichž stály obytné domy.

"Stalo se to v noci, když byli všichni doma. Půda ze sesuvů se hrnula po třech velice příkrých kopcích a cestou vše pohřbila," řekl AFP jeden ze svědků na místě. "Celé rodiny byly pohřbeny zaživa, stejně jako jejich domy, jejich dobytek a jejich pole, je to strašlivé," dodal. Na místo podle něj sice dorazila policie, jež spolu s dobrovolníky pátrá po přeživších. Nemají ale k dispozici žádnou techniku a sutiny prohledávají jen rukama. Zasažený region nedaleko hranic s Rwandou je velice těžko dostupný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy