Jan Stráský

Aktualizováno 20. 7. 2011 14:39
Jan Stráský, spoluzakladatel ODS a vrcholný polistopadový politik, se 16. února 2011 stal ředitelem šumavského národního parku, kde působil do června 2012.
Jan Stráský
Jan Stráský | Foto: Ludvík Hradilek

Jan Stráský, spoluzakladatel ODS a vrcholný polistopadový politik, se 16. února 2011 stal ředitelem šumavského národního parku. Vydržel zde do 30.června 2012.

Do funkce ho dočasně jmenoval ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, ačkloliv mu výběrová komise původně navrhla tři jiné kandidáty - Pavla Kitzbergera, Jiřího Mánka a Jaroslava Obermajera.

Jmenování Stráského se setkalo s příznivým přijetím na straně šumavských obcí a odporem zejména na straně ekologů a ochránců životního prostředí, s nimiž příliš dobře nevychází. S kritikou se setkal zejména kvůli tomu, že je příznivcem kácení jako možného řešení kůrovcové kalamity na Šumavě.

Jeho původní úkol - zklidnit situaci v parku, začal kolabovat krátce po jeho nástupu do funkce. V reakci na snahu spojit vědeckou a regionální sekci Rady Národního parku Šumava rezignovalo hned čtrnáct ze členů vědecké sekce - odborníků a vědců.

Stráský působil několik let na vedoucích pozicích Klubu českých turistů, od roku 2006 je jeho předsedou. Od roku 2007 je v čele Rady Národního parku Šumava. Z této pozice měl za úkol vybrat vhodné kandidáty na pozici ředitele NP Šumava.

Tím byl před ním František Krejčí, který rezignoval - údajně z důvodu, že dlouhodobě necítil podporu tehdejšího ministra životního prostředí Drobila.

Pracovní a politická kariéra

Po ukončení obchodní akademie v roce 1958 nastoupil Stráský do Státní banky československé, kde působil až do roku 1990. Poté byl necelé dva roky náměstkem generálního ředitele Komerční banky.

V tu samou dobu také začal Jan Stráský více pronikat do politiky - zpočátku jako externí poradce předsedy vlády České republiky Petra Pitharta, pak více než rok jako místopředseda vlády a předseda Hospodářské rady.

Od července do prosince 1992 měl Stráský velmi nabitý program - kromě funkcí poslance České národní rady a předsedy vlády rozpadající se československé federace byl též pověřen řízením ministerstva zahraničního obchodu a dočasně mu byly přiděleny i prezidentské pravomoci, a to poté, co rezignoval Václav Havel.

Poslancem, tentokrát už Parlamentu ČR, zůstal do června 1998. Do vládních křesel zasedl opět od ledna 1993, nejprve, do října 1995, jako ministr dopravy. Poté byl až do ledna 1998 ministrem zdravotnictví.

Napříč stranami

Od roku 1964 byl Stráský členem KSČ - z ní v roce 1969 vystoupil a v roce 1970 byl ještě dodatečně vyloučen. Na jaře 1991 spoluzaložil ODS, jejímž místopředsedou byl mezi konci let 1992 a 1997. V lednu 1998 přestoupil do Unie svobody a od roku 2001 je bezpartijní.

Jan Stráský vystudoval filozofii a politickou ekonomii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Skupina 60 programátorů zahájila práce na IT systému ke známkám

Skupina 60 programátorů dnes večer v pražských Holešovicích začala v rámci veřejného hackathonu pracovat na novém IT systému elektronických dálničních známek. Pokračovat budou až do neděle, organizátoři pak chtějí předat systém zdarma státu. ČTK to řekl organizátor akce Tomáš Vondráček. Podotkl, že věří v úspěšné dokončení projektu. Při hackathonu pracují vývojáři ve vymezeném čase na řešení konkrétního problému nebo na vytvoření zadaného softwarového projektu.

Systém by podle organizátorů mohl být náhradou za zakázku na IT, jehož dodavatelem měla být za 401 milionů korun firma Asseco Central Europe. Stát však zakázku zruší.

Organizátoři chtějí práce dokončit do neděle 18:00. "Může se ovšem stát, že to bude déle a někteří programátoři tady zůstanou ještě další noc. Já ale věřím, že se nám to do té doby podaří spustit," řekl Vondráček.

Akci chtějí o víkendu navštívit mimo jiné i premiér Andrej Babiš (ANO) nebo nový ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při explozi v Houstonu přišli o život dva lidé. Nešlo o záměrný čin, sdělili vyšetřovatelé

Mohutná exploze dnes v průmyslovém objektu na severozápadě Houstonu na jihu Spojených států zabila dva lidi, srovnala se zemí budovu skladu zboží a poškodila několik okolních domů. Oznámila to místní policie. Podle vyšetřovatelů nešlo o záměrný čin, nicméně trestní stíhání neznámé osoby bylo zahájeno.

Šéf houstonských hasičů Samuel Peňa na twitteru varoval obyvatele, aby se k místu zásahu nepřibližovali. Přislíbil, že hasiči příčinu výbuchu oznámí, jakmile budou mít konkrétní informace. Dodal, že evakuace vyhlášena nebyla, ale bylo uzavřeno několik okolních ulic.

Peňa rovněž napsal, že odborníci v okolí sledují kvalitu ovzduší, ale že žádný únik nebezpečných látek zaznamenán nebyl.

Exploze, kterou zachytily kamery, byla natolik silná, že otřásla domy v okolí. Domy a další stavby v okolí mají poškozené střechy a stěny. Drobné škody jako rozbitá okna a dveře ohlásili i lidé ve vzdálenějších oblastech.

Velká síla exploze, kterou doprovázel mohutný záblesk a která byla slyšet na kilometry daleko, vyvolala na twitteru spekulace, že město zasáhl meteorit nebo vybuchla puma.

Další zprávy