Řeckokatolická církev

20. 12. 2014 16:29
Řeckokatolická církev patří mezi katolické církve byzantského obřadu, tzv. uniatské církve. Ty se vyznačují tím, že odmítají dogmatické pojetí Boží Trojice.
Řeckokatolický jeruzalémský patriarcha Theofil III. v roce 2008.
Řeckokatolický jeruzalémský patriarcha Theofil III. v roce 2008. | Foto: Reuters

Poslání

Řeckokatolická církev přináší společné označení pro samosprávné (autokefální) východní katolické církve, které vyznávají liturgii byzantského obřadu. Církve jsou situovány zejména ve střední a východní Evropě. Velice úzce s nimi spolupracuje Římskokatolická církev, která je považuje za součást jediné katolické církve.

Historie

Zajímavosti

  • Počet věřících v České republice: 9 927 (v roce 2011)
  • Jedná se o nejrychleji rostoucí církev v Evropě.

Církev se odštěpila od pravoslaví v roce 1596 díky brestlitevské unii v polsko-litevském státě, a byla podrobena Římu. K této církvi se připojily postupně další církve. Pravoslavné církve považují řeckokatolické církve za odpadlíky od pravoslaví. Postupně se rozšířila z původního polsko-litevského státu z 16. století do Řecka, Itálie a na Sicílii.

Na území Československa byla církev postupně formována od roku 1649, kdy se část pravoslavných duchovních podřídila Římu. V roce 1818 ustanovil papež eparchii v Prešově a v roce 1933 byla v Praze zřízena ústřední farnost u kostela sv. Klimenta. Do začátku války byla zřízena také farnost v Brně a po druhé světové válce byly vybudovány farnosti v dalších šesti českých městech. V roce 1950 byla církev komunistickým režimem zakázána a obnovena byla až v roce 1989. Dne 1. ledna 1993 byl zřízen v Praze vikariát, který slouží pro české katolíky byzantského obřadu, a o tři roky později byl založen také apoštolský exarchát.

Nauka

Ve svých obřadech zdůrazňují úctu ke svatému Cyrilu a Metodějovi. V České republice se řeckokatolická církev považuje za přímého pokračovatele cyrilometodějského modelu. Ten je postaven na třech základních hodnotách: východní spiritualitě, liturgii v lidovém jazyce a viditelné jednotě s Apoštolským stolcem v Římě. Liturgii oslavují v byzantském ritu.

Organizační struktura

Církev je rozdělena do farností, ve kterých jsou vůdčími osobami kněží. V České republice je zřízeno 25 farností, ve kterých působí 35 kněží. Počet věřících v Čechách narůstá, ovšem toto je spíše důsledek vysokého procenta trvale žijících přistěhovalců, mezi které patří zejména Slováci a Ukrajinci. Ti tvoří velké procento věřících.

Současné působení

Vedení církve a adresa

  • Datum uznání v ČR: 1. 9. 1991
  • Česká republika: Haštalské náměstí 789/4, Praha 1-Staré Město, 110 00
  • Současný patriarcha: Apoštolský exarcha: Mons. Ladislav Hučko, titulární biskup orejský
  • Web: www.exarchat.cz, http://exarchat.reckokat.cz/, http://www.reckokat.cz/

Roku 1996 byl v České republice papežem Janem Pavlem II. vyhlášen exarchát pro katolíky byzantsko-slovanského obřadu. Exarchát je svrchovanou institucí eparchie, diecéze, kde se začínají utvářet základy farností a pastoračních středisek sloužící řeckokatolickým věřícím, kteří žijí v diaspoře po celém území České republiky.

Vzdělávání, sociální a kulturní činnost

Církev v České republice provozuje několik školek a škol, kde předává svým žákům své náboženské poslání. Na vysokých školách se mohou studenti vzdělávat na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a na Řeckokatolické teologické fakultě Prešovské Univerzity v Prešově.

 

Právě se děje

Další zprávy