Stát Řecko

23. 8. 2015 14:54
Oficiální název Řecka zní Helénská republika. Země se rozprostírá v jižní části Evropy, konkrétněji na jihu Balkánského poloostrova.
Vlajka Řecka
Vlajka Řecka | Foto: Aktuálně.cz

K Řecku patří velký počet ostrovů, které leží ve Středozemním, Krétském, Thráckém, Egejském a Jónském moři. Sousedními státy jsou Makedonie, Albánie, Bulharsko a Turecko. Řecko omývá Egejské, Jónské a Libyjské moře. Hlavním městem jsou Athény.

Zemi tvoří zejména hory a stát se řadí mezi nejhornatější v Evropě. Mezi nejvýznamnější patří pohoří Olymp.

Klima v Řecku zasahuje do tří pásem – mírného, horského a přímořského. Dle klimatu se odvíjí také počasí a podnebí.

Země je rozdělena do 13 krajů, které jsou členěny do 74 regionálních jednotek a jednoho autonomního státu Athos.

Základní údaje

Hlavní město: Athény
Rozloha: 131 940 km²
Nejvyšší bod: Mytikas (2 917 m n. m.)
Časové pásmo: UTC+2
Světadíl: Evropa
Počet obyvatel: 11 283 293
Hustota zalidnění: 81 ob. / km²
Jazyk: řečtina
Národnostní složení: Řekové 98 %, Makedonci, Turci
Náboženství: pravoslaví, řeckokatolické
Státní zřízení: unitární parlamentní republika
Vznik: 25. března 1821
Měna: euro (EUR)

Historie

Dějiny Řecka sahají až do 4. tisíciletí př. n. l., kdy Řecko osídlily kmeny Achajců, a byla vytvořena mykénská kultura. Mezi známé kmeny z této doby patří Ionové, Dórové a Makedonci. Kolem roku 800 př. n. l. začaly hrát prim řecké městské státy – konkrétněji Sparta a Athény. Tyto státy se rozšiřovaly o své kolonie v celém Středomoří. Řecko bylo čím dále více vojensky slabé a v roce 168 př. n. l. se muselo podrobit Římu, i přesto byla řecká kultura ve východním Středomoří dominantní.

Od 4. století až do 15. století bylo součástí Byzantské říše. V 15. a 16. století byl stát pod nadvládou Osmanské říše. V tomto období započala velká vlna řecké migrace, při níž opustila zemi řada vzdělaných lidí.

Roku 1829 vzniklo Řecké království, které nebylo závislé na Osmanské říši. Až do vypuknutí první světové války rozšiřovala země svá území o sousední ostrovy a během druhé světové války byla obsazena Německem.

V roce 1949 bylo v Řecku organizováno povstání, ve kterém lidé odmítli komunisty, a země se orientovala na západní demokracie. I přes sympatie s demokratickými režimy zažil stát v období 1967-1974 vojenskou diktaturu, která omezovala politické svobody. Referendum a demokratické volby ukončily jednoznačně režim vojenské diktatury v roce 1974 a země se stala parlamentní demokracií. Roku 1981 byla přijata do evropského společenství.

Hospodářství

HDP je tvořeno z 64,4 % službami, z 27,3 % průmyslem a z 8,3 % zemědělstvím. Pěstuje se zde vinná réva, olivy, pšenice, kukuřice a brambory.

Mezi nejvýznamnější složky ekonomiky patří turistický ruch, který tvoří 15 % HDP, 4,5 % HDP vytváří námořní průmysl. Dále dominuje chemický a textilní průmysl a potravinářství. Upadá chov zvířat, zejména ovcí a koz.

Ekonomika Řecka patří mezi nejslabší v Evropské unii. Země se potýká s vysokými státními deficity a v současnosti ji zužuje vleklá dluhová krize. Není schopna splácet své zahraniční dluhy, které činí 324 miliard eur.

V lednu 2015 se předsedou vlády stal Alexis Tsipras, který podal 20. srpna téhož roku nečekaně demisi. Post ministra financí obsadil 6. července 2015 Euklidis Tsakalotos. Evropská unie poskytla zemi v červenci 2015 možnost nových úvěrů ve výši 86 miliard eur. Cílem je restrukturalizace státního dluhu v nadcházejících třech letech.

Zajímavosti

  • Typický Řek si potrpí na velkou svatbu. Venkovská svatba má tradičně 1000 hostů.
  • První zmínka o řeckém medovém zákusku baklava pochází z 2. století.
  • Nápoj frapé se poprvé objevil v Řecku.
  • Obědvá se zde mezi třetí a čtvrtou hodinou. Večeří se kolem půl desáté.
  • Název státu, používaný Řeky, Helénská republika, vznikl ze slova Héllas dle mýtické Heleny.
  • Řecko má celkem přes 3000 ostrovů a mezi nejznámější patří Kréta, Rhodos a Euboie.

Obyvatelstvo a náboženství

Počet obyvatel Řecka dosahuje bezmála 11 milionů, 98 % z nich vyznává řecké ortodoxní náboženství a 1,3 % se řadí k islámu. Úředním jazykem je novořečtina Dimotiki, která se vyvinula ze starořečtiny.

Politický systém

V čele parlamentní republiky stojí prezident volený parlamentem na pět let. Parlament má zákonodárnou moc. Demokratický způsob myšlení a sama demokracie má původ v Athénách a založil ji Kleisthenés. Demokratický systém Řecka vznikl dle francouzského modelu v roce 1830 a byl plně prosazen až na počátku 20. století. Moderní demokratický systém přijala země až v roce 1974. Jednokomorový parlament má 300 poslanců, kteří jsou voleni na čtyřleté období. Nejvyšší soudní moc představuje Areopagus (Areův vrch). V lednu 2015 se stal prezidentem Karolos Papulias.

Dovolená a cestování

Turisté zavítají zejména do historických destinací, přičemž mezi nejoblíbenějšími jsou Athény, Olympie, Delfy, Athos a Soluň. V Athénách navštíví Dionýsovo divadlo, chrám Dia Olympského a Olympijský stadion. Poloostrov Chalkidiky láká návštěvníky nejen čistými plážemi, ale zejména svatou horou Athos. Velký počet cizinců zavítá na horu Olymp, se kterou je spojena báje, dle níž na jejím vrcholku sídlí Bohové.

Kréta a Korfu patří mezi populární řecké ostrovy, které mají krásné pláže a znamenitou přírodu.

 

Právě se děje

Další zprávy