Petr Lessy

24. 1. 2011 16:05
Petr Lessy je bývalým prezidentem Policie České repuliky.
Petr Lessy.
Petr Lessy. | Foto: Ludvík Hradilek

Petr Lessy je bývalým policejním prezidentem. Ministr vnitra Radek John (VV) ho do čela policie jmenoval po rezignaci Oldřicha Martinů 24. ledna 2011.

Z této funkce byl odvolán novým ministrem vnitra Janem Kubicem 29. srpna 2012. Následovala soudní projednávání, která nakonec v několika případech zprostila Petra Lessyho obvinění, naposledy i Městský soud v Praze v polovině října 2013.

Zvolení prezidentem policie

Po dohadech doprovázejících volbu policejního prezidenta se Petr Lessy ukázal být vhodným kandidátem, ačkoliv bylo původně zamýšleno jeho jmenování na pozici náměstka policejního prezidenta. Premiér Petr Nečas tuto volbu ani nevetoval, ani nepotvrdil. Rezignace bývalého policejního prezidenta Martinů byla vyvrcholením vládní krize. Právě výběr jeho nástupce opět narušil křehkou vládní jednotu.

Spory s Kubicem

V dubnu 2011 se novým ministrem vnitra stal Jan Kubice a krátce nato začaly spory mezi ním a policejním prezidentem. První názorové rozepře se týkaly reorganizace policejního sboru, kdy Kubice požadoval větší úsporná opatření. Spor vyvrcholil Kubiceho výzvou, aby Lessy rezignoval na svou funkci. Policejní prezident poté předložil nový plán a spolu s ministrem se dohodli na změnách v uspořádání policejního prezidia. Další spory však pokračovaly, k jejich vyvrcholení došlo v létě 2012, kdy Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) zahájila proti Lessymu trestní řízení pro podezření z trestného činu pomluvy. Té se měl na adresu ministra vnitra Kubiceho dopustit v rozhovoru pro deník Právo, kde řekl, že jej ministr tlačí k odchodu z funkce a že jeho postup je možné považovat za vydírání.

Kauza CASA

Další kauza z léta 2012 se týká nákupu letounů CASA. Policejní prezident na jednání bezpečnostního výboru sněmovny tvrdil, že mu ministr Kalousek volal právě ohledně tohoto případu. Svá slova o možném pokusu o ovlivnění vyšetřování později mírnil, avšak brzy vydal prohlášení, v němž své kolegy vyzývá k odolnosti vůči vlivům "veřejně známých, mocných a vlivných" lidí. Premiér Petr Nečas jej poté označil za politického aktivistu a prohlásil, že jeho chování je neslučitelné s rolí policejního prezidenta. Lessyho se pak po společné schůzce zastal prezident Václav Klaus.

Odvolání

Po všech těchto aférách však Lessymu zlomila vaz kauza ze září 2011. Tehdy (opět v rozhovoru pro deník Právo) řekl, že nynějšího náměstka zlínské krajské policie Jaroslava Vaňka údajně kryl Rudolf Setvák, jeden z obviněných členů tzv. Toflova gangu. Setvák měl podle Lessyho jako šéf brněnské pobočky policejní inspekce odvést pozornost od několika trestních oznámení proti Vaňkovi. Do kauzy měl být zapletený i nynější šéf zlínské krajské policejní správy Bedřich Koutný, který měl Vaňka chránit. Vaněk i Koutný všechna Lessyho tvrzení odmítli a podali na něj trestní oznámení pro pomluvu.

Lessy však své výroky popřel. Už tehdy případ řešila GIBS, v prosinci ho ale uzavřela s tím, že k trestnému činu nedošlo. Stejný výsledek pak mělo i kázeňské řízení, které s Lessym vedl ministr vnitra Jan Kubice. Případ se ale v srpnu 2012 otevřel znovu na základě nových informací. Lessy měl předat tisku úřední písemnost, kterou získal v souvislosti s výkonem své funkce, a zároveň mu měl poskytnout zjevně nepravdivé informace. Údajně tím chtěl poškodit jiné vysoké policejní funkcionáře. GIBS ho proto obvinila z pomluvy a zneužití pravomoci úředního činitele. Hrozily mu až tři roky vězení. V reakci na to ministr vnitra zbavil Lessyho funkce policejního prezidenta i služebního poměru, takže přestal být členem policie. Na jeho místo byl jmenován Martin Červíček. Lessy okamžitě oznámil, že se hodlá bránit právní cestou. Jeho odvolání kritizoval prezident Václav Klaus.

Opětovný návrat do funkce a rezignace

Soud Petra Lessyho zprostil viny a odvolací soud pak trestní řízení zcela zastavil. V prosinci 2013 úřednický ministr vnitra Martin Pecina zrušil Kubiceho rozhodnutí o odvolání Lessyho z funkce policejního prezidenta. Stávající prezident Martin Červíček však odmítl odejít, a tak měla policie dva prezidenty, dokud nebyl Červíček v lednu 2014 odvolán.

O měsíc později se nový ministr vnitra Milan Chovanec dohodl s Petrem Lessym na tom, že Lessy k 28. únoru 2014 rezignuje na post policejního prezidenta a stane se českým policejním atašé v Bratislavě. Na jeho místo pak nastoupil Tomáš Tuhý.

Kariéra

Plk. Mgr. Petr Lessy do ledna 2011 působil jako náměstek ředitele krajského ředitelství pro vnější službu, pod kterou kromě uniformovaných policistů patří od ledna roku 2011 i odbor cizinecké policie.

Předtím působil mimo jiné jako vedoucí územního odboru vnější služby policie ve Frýdku-Místku, náměstek pro uniformovanou policii severomoravské policejní správy nebo šéf severomoravské pořádkové policie.

Velel řadě zásahů proti extremistům nebo fotbalovým chuligánům na severu Moravy.

Petr Lessy se narodil 18. srpna 1964 v Prostějově.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Hamáček do Moskvy v pondělí neodletí, s cestou nesouhlasil Babiš

Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) podle informací Mladé fronty DNES do Moskvy v pondělí neodletí. Důvodem je nesouhlas premiéra Andreje Babiše (ANO). MF DNES se odkazuje na zdroj z vlády. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně proti covidu-19 Sputnik V. 

Babiš opakovaně dal v minulých dnech najevo, že s cestou nesouhlasí. V pátek premiér řekl, že Hamáčkovi doporučil do Moskvy necestovat, protože na to podle něj není vhodná doba. "Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální," uvedl již ve čtvrtek premiér. Podle něj může Česko téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny, čeká ale na její unijní schválení. 

Záměr kritizovali také opoziční politici koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN. Cestu chtěli projednat v Poslanecké sněmovně jako nově zařazený bod, ale neuspěli. 

Proti cestě se vyslovil v DVTV také Tomáš Petříček, který byl do minulého týdne místopředsedou ČSSD a v pondělí byl na návrh Jana Hamáčka odvolán z postu ministra zahraničí. "Pro Sputnik bych do Moskvy nejel," řekl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 28 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy